Gradient

Nezávislý finský výrobce reprosoustav

Dnešní svět je propojen a postupující globalizace neúprosně proniká i do audioprůmyslu. Kromě již běžného sdílení technologií v oblasti AV receiverů, také reprosoustavy podléhají globálním trendům. Obchodníky dnes zajímá hlavně síla značky. Pod „dobrým brandem“ se i drobné změny prodávají snadno s náležitě tučnou marží. Asijské stolárny mají zlaté časy a vy vítejte v období globálních standardů.

Pověstnou výjimkou stvrzující pravidlo je finská značka Gradient Labs, založená v roce 1984. Zakladatel Gradientu je Jorma Salmi, uznávaná autorita v oboru akustiky, člen AEC spolupracující třeba s Quad nebo Seas. Po více než třiceti letech spolupracuje na vedení této rodinné firmy také jeho syn Atte.

V Gradientu šli vždy vlastní cestou. Hluboké znalosti a zkušenosti tvůrcům umožňují vyvíjet a úspěšně prodávat jinde nevídané konstrukce reprosoustav. Efektivní výroba z tuzemských surovin ve vlastní manufaktuře s malým týmem lidí umožňuje nabízet originální finské produkty za velmi atraktivní ceny.

Množinu zákazníků tvoří obvykle lidé s blízkým vztahem k hudbě a výtvarnému umění. Ovšem nejen lidé profesně spjati s hudbou, také náruživí posluchači ze všech koutů světa. Co se týče zvuku, jde o jedny z vůbec nejlépe znějících soustav střední třídy. Model Helsinky 1.5 navíc vkusně obohatí jakýkoli interiér svým mimořádně estetickým, nezaměnitelným vzhledem.

GRADIENT HELSINKI 1.5

Mezi modely, které Jorma Salmi pod značkou Gradient vyvíjí, představují tyto nekonvenční reprosoustavy své specifické místo. Jsou výsledkem neustálého zdokonalování a dolaďování konceptu, jež, ve své první modifikaci, spatřil světlo světa již v roce 1984 a jehož hlavní ideou je konstrukce, nabízející reprodukci minimálně ovlivněnou akustikou poslechové místnosti. Jako jediné v nabídce této značky, nepoužívají koaxiální měnič. Technické řešení jejich mimořádných schopností autenticky zprostředkovat atmosféru hudebních nahrávek je založeno na minimalizaci akustických odrazů, které nepříznivě působí na reprodukovaný signál.

Helsinky jsou třípásmové reprosoustavy. Basy jsou reprodukovány 12 " měničem s papírovou membránou uloženém v otevřené ozvučnici, orientované podélně s osou středotónového a vysokotónového reproduktoru, takže vyzařuje napříč, dipólově. Elegantní rám ozvučnice je připevněn ke skleněné základně ve tvaru erbu a skleněná tabule, vetknutá do jeho zadní hrany, má za úkol omezit vliv akustického zkratu u dipólově vyzařujícího reproduktoru.  Středotónový rozsah pokrývá dopředu vyzařující 5 " reproduktor s papírovou membránou, osazený do své vlastní speciálně tvarované ozvučnice ve tvaru disku, trochu propadlého dovnitř (z důvodu optimalizace vyzařovací charakteristiky měniče. Tento středopásmový modul má kardioidní vyzařovací charakteristiku, směrem dopředu a fakticky žádné vyzařování zadním směrem. Disk je nakloněn směrem nahoru, na posluchače. Vysokotónový reproduktor s hliníkovou kalotou o průměru 19 mm je uložen v jiném, samostatném, konkávně tvarovaném modulu, který funguje jako zvukovod tak, aby optimalizoval úhel rozptylu dopředu vyzařovaných vysokých kmitočtů (také kardioida).

Výsledným efektem této konstrukce je, že než jakékoliv odrazy dorazí do místa poslechu, uplyne dlouhá doba. Boční odrazy jsou minimální, vzhledem k vyzařování směrovanému dopředu, stejně jako odraz od podlahy, vzhledem k naklonění modulů s měniči vzhůru. Zvukové vlny o vysokých kmitočtech, jsou příliš směrové, aby se v podstatné míře odrazily od stropu. A rozsah středního přenášeného pásma je směrován ke stropu pod ostrým úhlem, takže vyvolá odraz, který se při běžné poslechové vzdálenosti projeví až za posluchačem. Výsledný poslechový účinek je velkolepý. Reprosoustavy Gradient Helsinki 1.5 nabízejí mimořádnou transparentnost. Výšky jsou naprosto čisté, ale navíc, potlačení odrazů rozšiřuje čistotu i dolů, do rozsahu středního pásma frekvencí. Akustické výsledky lze nastavit vhodným umístěním soustav a jejich natočením (zejména tonální rovnováhu) a to v překvapivém rozsahu.

Originální design reprosoustav Gradient Helsinki 1.5, stejně jako jejich výjimečné, holografické zvukové vlastnosti a velmi příznivá cena, představují mimořádný přínos v této cenové kategorii reproduktorů. Což také ocenili recenzenti mnoha renomovaných Hi-fi magazínů.

Leták si můžete stáhnout zde.

Gradient 6.0

Reprosoustavy Gradient 6.0 byly zkonstruovány s ohledem na vynikající reprodukci zvuku, především v malých a středně velkých místnostech, v nejrůznějších typech interiérů. Jejich skříň, s hloubkou 17 cm, je navržena tak, aby mohla být soustava umístěna v blízkosti stěny. I takové umístění reprosoustav přinese vyvážený zvuk, bez zvýrazněných, dunivých basů.

Používají jedinečný koaxiální reproduktor (vyzařující z jednoho bodu), stejný, jako vlajková loď reprosoustav Gradient, model Revolution. Tento měnič byl vyvinut společně firmami Gradient a Seas a vykazuje usměrněnou vyzařovací charakteristiku, spojenou s extrémně hladkým, vyváženým kmitočtovým průběhem v širokém poslechovém prostoru. Použití vlastního, dokonale odladěného, koaxiálního reproduktoru propůjčuje soustavám nezaměnitelné, detailní, přesně vymezené zobrazení prostoru nahrávek, s výjimečnou hloubkou a šířkou zvukové scény. Kmitočtový průběh v ose měniče a vyzařovací charakteristika jsou optimalizovány tak, aby poskytovaly vyvážený, vzdušný a neúnavný poslech. Pasivní membrána, na zadní stěně skříně reprosoustav, rozšiřuje odezvu basů na nejnižších frekvencích.

Moderní design reprosoustav 6.0 kombinuje masivní dřevo a nové, vysoce kvalitní, „inteligentní“ materiály. Spodní, horní a boční stěny skříně jsou vyrobeny z masivní břízy. Zadní a přední stěna je z tuhé finské březové překližky, potažené matným italským nanotech materiálem Fenix NTM®, dostupném v bílé nebo černé barvě. Jeho extrémně matný povrch nejen dobře vypadá, je také mimořádně odolný vůči otiskům prstů a poškrábání.

Stejně jako všechny výrobky značky Gradient, je model 6.0 kompletně vyroben ve Finsku. Každá reprosoustava, která opouští dílnu, je individuálně testována a prochází náročnou kontrolou kvality. Pečlivá kvalita zpracování, kompaktní rozměry a mimořádné zvukové vlastnosti dělají z těchto reprosoustav nadčasový výrobek, určený nejen k poslechu oblíbené hudby, ale i k příjemnému bydlení.

Leták si můžete stáhnout zde

www.gradient.fi

Tuto internetovou stránku postupně připravujeme.

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

13.12.2017

Cambridge Audio a Tidal

Prostřednictvím aktualizace firmwaru bude na všech síťových přehrávačích CXN a 851N k dispozici služba TIDAL, umožňující streamování hudby v CD kvalitě. 

... více

29.11.2017

Sluchátka Elipson In-Ear n°1

Bezdrátová sluchátka In-Ear n°1  nabízejí jedinečný zvuk a díky Bluetooth 4.1 a aptX kompatibilitě, zajišťující úplnou svobodou, si je můžete vzít všude s sebou.

... více

19.11.2017

Přehrávač Cambridge Audio CXUHD

CXUHD podporuje nejnovější technologie 4K, včetně disků UHD, HDR a Dolby Vision; což zákazníkovi poskytne přehrávač referenční kvality, schopný pracovat s téměř jakýmkoli obrazovým nebo zvukovým formátem..

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga