Estelon

Výbuch supernovy

Píše se rok 2016 a trh reprosoustav ovládají globální značky vlastněné akciovými fondy. Čím dál větší motivací je udržení tržního podílu a oslabení konkurence. O nějakých nových vizích už nemůže být řeč. Vše je podřízeno efektivním prodejům a maximalizaci zisku.

Posedlost dokonalým zvukem naštěstí nemá hranice ani ekonomické limity. Nezkrotná touha po dokonalém reproduktoru s nulovým zkreslením a božským vzhledem občas zvítězí nad zavedenými pragmaty.

Jako blesk z čistého nebe letos v Mnichově zazářily reprosoustavy YB značky Estelon. Tato relativně mladá značka ze severu Evropy už stačila nasbírat celou řadu ocenění na světových výstavách a také spoustu skvělých recenzí od největších autorit v oboru.

Fakt, že poměrně čerstvý nováček z malého Estonska na trhu s velmi drahými audiofilskými reprosoustavami sbírá jedno ocenění za druhým a na prestižních výstavách za sebou nechává zavedené proslavené značky, není ale takovou náhodou. Za značkou Estelon, jež vyvíjí, vyrábí a distribuuje stejnojmenné reproduktorové soustavy, stojí firma Alfred & Partners, jejíž duchovní otec, konstruktér a zakladatel, Alfred Vassilkov, má s vývojem reproduktorových soustav bohaté zkušenosti. Špičkový konstruktér, puntičkář a perfekcionista (absolvoval na stejné univerzitě jako Vladimir Lamm, další z proslulých sovětských emigrantů, který se proslavil návrhy vynikajících audiofilských zesilovačů) jako vyhledávaný designér více než 25 let, na zakázku, vyvíjel reprosoustavy a výhybky pro jiné firmy a bylo tedy jen otázkou času, kdy přijde na trh s výrobkem pod svým vlastním jménem, který bude sto procentně splňovat jeho vize.

Koncept vlastních reprosoustav se zrodil v roce 2006 a dalších 5 let strávil Vassilkov vývojem svého řešení, nádherně tvarované skříně, s úžasně přirozenou linií, která se v kombinaci se špičkovými měniči stává zároveň jedinečným estetickým dílem, sochařskou skulpturou, ale především dokonalým nástrojem, obdařeným skvěle vyváženým, křišťálově čistým zvukem.

Extravagantní, počítačově modelovaný tvar skříně reprosoustav, vybavený uvnitř navíc složitým labyrintem příček, pro vyztužení a rozbití stojatého vlnění a rezonančních uzlů, je odlit jako jeden kus, podobně jako monokok vozů Formule 1, ze speciálního, patentovaného kompozitního materiálu na bázi drceného mramoru a akrylátového pojiva. Ten se, v podobě kaše, odlévá do velmi složité formy, nechává vyzrát a pak se na vnitřní straně ručně potahuje vrstvami tlumících materiálů a na vnější straně několika vrstvami laku. Stejně jako při výrobě mistrovského hudebního nástroje mají dokončovací techniky zásadní vliv na konečný zvuk. Estelon používá nejen z estetických důvodů, ale také s ohledem na mimořádnou životnost, špičkové automobilové laky Standox, proces broušení, tmelení, lakování a následného leštění se několikrát opakuje a provádí se výhradně ručně. Z důvodu dodržení vysokých standardů kvality byly, při aplikaci povrchové úpravy, opuštěny pokusy s roboty, ve prospěch vysoce kvalifikovaných zaměstnanců.

Dokonale tuhá, akusticky „mrtvá“ skříň umožňuje plně využít vlastnosti nejnovějších zakázkových měničů německé firmy Accuton (Série-X), dodávaných Estelonu dle jeho přesných specifikací. Každý reproduktor se před měřením a výběrem nejdříve hodiny „zahořuje“ speciálním signálem, poté se vyberou ty, které splňují firmou požadované parametry, následně se párují a po spárování procházejí dalším procesem zahořování, než jsou osazeny do ozvučnic a následně pomocí výhybky definitivně doladěny.

Všechny komponenty, použité v reproduktorových soustavách Estelon, byly zvoleny po stovkách rozsáhlých poslechových testů. Byly vynaloženy tisíce hodin na jemné vyladění i těch nejmenších detailů, což mělo posléze největší dopad na finální harmonii zvuku. Vnitřní kabeláž dodává firma Kubala-Sosna, vlastní výhybka navržena Alfredem Vassilkovem, zabudovaná, pro ochranu součástek před mikrofonním efektem, v oddělené komoře, využívající teflonové hybridní kondenzátory a vzduchové tlumivky, zajišťuje symbiotickou spolupráci všech elementů reproduktorové soustavy. Vynikající zážitek z poslechu je pak možné dosáhnout i v náročné akustice místnosti.

Historii firmy Estelon odstartoval v roce 2010 průkopnický počin Model XA, který představil high-endovému světu zcela nový pohled nejen na design, ale i na použité materiály a samotnou konstrukci skříně. Emocionální dopad poslechu reprosoustav Estelon, snoubící se s jejich vizuální dokonalostí, zajistil „nováčkovi“ nebývalý ohlas nadšených recenzentů a na veletrhu CES v roce 2011 ocenění za inovaci. Reprosoustavy XA následovaly postupně další modely Série-X. A to X Diamond (kompletně vylepšená verze Modelu XA, s diamantovým výškovým reproduktorem), menší sloupová soustava, Model XB a jediný regálový zástupce v produktové řadě, Model XC, který následovala vlajková loď firmy Estelon, s hrdým označením Extereme (vítěz Best of Innovation Award v roce 2015). Všechny modely série X jsou osazovány německými reproduktory Accuton.

Ke svému pětiletému výročí představil Estelon na mnichovské High End Show 2016 veřejnosti první vlaštovku své cenově dostupnější Série Y, Model YB. Soustavy zde získaly hned tři ocenění “BEST OF HIGH-END 2016”, “BEST SOUND (FOR THE MONEY)“ a “MOST SIGNIFICANT PRODUCTS”. Menší sloupové reproboxy vybavené nejlepšími modely Scan-Speak, včetně beryliového výškového měniče, vyvolaly neuvěřitelně pozitivní ohlas u zákazníků.

www.estelon.com

Diskuzepovinné údajeReakce na příspěvek: Estelon (14.09.2022 17:17)
Jméno:
E-mail:
Nadpis:
Obsah:
Opište text:
S Vašimi osobními údaji pracujeme dle našich zásad zpracování osobních údajů.
  • Estelon

    Pardon, ale to je vše ? Žádná data informace ceník a pod.?

    Reagovat 14.09.2022 17:17 od Libor

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga