MoFi Electronics

Jako ze studia

Každý, kdo se zajímá o kvalitní nahrávky, případně nějakou dobu hudební nosiče sbírá, se jistě setkal se jménem společnosti Mobile Fidelity Sound Lab. Ta od roku 1977 vydává extrémně kvalitní remastery klasických alb a je lídrem v oblasti výroby audiofilských nosičů, přinášejících věrné reprodukce původního studiového záznamu. V rámci úsilí studia Mobile Fidelity zajistit co nejpřesnější reprodukci originálu, probíhá mastering a výroba matric u jednotlivých titulů vždy přímo z původních nahrávek (master tape). Tento přístup zajišťuje komplexnější a přesnější přenos hudební autenticity.

Myšlenka nabídnout zákazníkům cenově dostupnou špičkovou elektroniku, pro přehrávání těchto mistrovských nahrávek, vedla k založení společnosti MoFi Electronics. Je logické, že na návrhu a vývoji všech výrobků této značky spolupracovalo několik opravdu významných konstruktérů, s bohatými zkušenostmi z nahrávacího studia.

GRAMOFONY

Počátkem roku 2016 společnost oznámila, že začíná vyrábět řadu gramofonů, přenosek a zesilovačů. V létě jejich továrnu v Michiganu opustily první gramofony, Ultradeck, včetně přenosky Ultratracker a levnější model, Studiodeck. Na návrhu gramofonů se podílel Allen Perkins z firmy Spiral Groove. Tento pán je hvězda mezi konstruktéry gramofonů a normálně navrhuje špičkové modely pro bohaté zákazníky, začínající na ceně 18.000 dolarů (za šasi gramofonu, je třeba počítat ještě s nějakým tím dolarem navíc za raménko a za přenosku). Další z inženýrů, který se podepsal na vývoji antivibračních nožek a uložení motoru obou gramofonů, byl Mike Latvis, guru v oboru tlumení vibrací, ze společnosti Harmonic Resolution Systems.

Použití nejnovějších technologií a celkové vyladění konstrukčních prvků přineslo fenomenální reprodukci, která přenese zvuk ze slavného studia Mobile Fidelity přímo do vašeho domova a to za velmi rozumné peníze. Za krátkou dobu, co jsou gramofony MoFi Electronics na trhu, získaly již několik velmi pochvalných recenzí a není přehnané tvrdit, že nejen v kvalitě reprodukce, ale zejména v poměru ceny a výkonu, patří k naprosté špičce na trhu. Připočteme-li k tomu i nepřehlédnutelný, minimalistický, ale výrazný, industriální design, kombinující černou se žlutými prvky, řemínkem a čtvercovým On/Off tlačítkem, evokujícím tlačítka na profesionálních kotoučových magnetofonech Studer, používaných v kalifornském studiu Mobile Fidelity, musíme konstatovat, že vstup této společnosti na trh s gramofony a jejich příslušenstvím se opravdu podařil.

Leták s parametry gramofonů MoFi Electronics si můžete stáhnout zde.

Gramofon UltraDeck

Slovo "Ultra" je synonymem filozofie společnosti Mobile Fidelity Sound Lab a představuje její extrémní úsilí o dosažení nejvyšší úrovně reprodukce zaznamenaného zvuku a také odhodlání poskytnout milovníkům hudby zkušenost s poslechem původního záznamu v domácích podmínkách. Nákladnější z dvojice gramofonů používá rovné 10 palcové hliníkové raménko, vybavené vysoce kvalitními kuličkovými ložisky, pro minimalizaci tření ve svislé i vodorovné rovině. Většina gramofonů v této cenové kategorii bývá vybavena 9 palcovými raménky. Palec navíc je však důležitý, protože všechna otočná raménka vykazují odchylku bočního snímacího úhlu (tracking error) a čím delší je raménko, tím plošší je zakřivení oblouku, který raménko opisuje při přehrávání gramodesky a tím nižší je i odchylka snímacího úhlu. Výšku raménka lze snadno nastavit, stejně jako azimut nebo levý či pravý náklon přenosky. Kabeláž značky Cardas Audio udržuje čistotu signálu od přenoskové hlavice, až po pozlacené RCA konektory. Raménko je, stejně jako šasi gramofonu, vyráběno v USA.

Masivní talíř gramofonu, o tloušťce 1,3 palce (3,3 cm) a hmotnosti 3,1 kg, je vyrobený z materiálu Delrin® (polyacetát nejnovější generace, vyvinutý firmou Dupont). Otáčí se na inverzním ložisku z tvrzené oceli. Kombinace oceli, bronzu a safíru a extrémně nízká tolerance ložiska zaručují vysokou životnost a vynikající reprodukci. Střídavý motor poskytuje vynikající stabilitu rychlosti a přesnost otáček. Jeho řemenice vyrobená, stejně jako talíř gramofonu, z polymeru Delrin má dvě polohy pro výběr rychlosti 33 1/3 a 45 otáček za minutu. Motor je konstrukčně a s použitím nejmodernějších tlumicích materiálů, mechanicky zcela oddělen od zbytku gramofonu, což eliminuje přenos vibrací na uložení talíře a hrot přenosky.

Základna gramofonu z MDF je vyztužena třemi oddělenými hliníkovými pláty, pevně spojenými s MDF deskou, čímž se zvyšuje její tuhost a hmotnost a odstraňuje tonální zabarvení. Každý kus hliníku od sebe vzájemně mechanicky odděluje tři hlavní komponenty gramofonu, motor, sestavu talíře s ložiskem a raménko s přenoskou. Od rušivých vibrací je gramofon izolován antivibračními nožkami, vyvinutými ve spolupráci s inženýry společnosti Harmonic Resolution Systems.

Gramofon StudioDeck

Použití slova "Studio" v názvu jednoho z gramofonů MoFi je naprosto přirozené, protože spojuje softwarové a hardwarové stránky této společnosti. A i když je to základní model v její nabídce, nabízí prvotřídní zvuk a za výhodnou cenu. Představuje neuvěřitelné množství vynalézavosti a přináší technologie, které jsou obvyklé u mnohem dražších výrobků. Používá rovné, 10 palcové, hliníkové raménko, které má ideální tuhost a nízkou odchylku bočního snímacího úhlu. Umožňuje samozřejmě precizní seřízení. Mechanicky izolovaný střídavý motor je opatřen řemenicí, která umožňuje výběr rychlostí 33 1/3 a 45 otáček za minutu. Díky použití nejmodernějších tlumicích materiálů se jeho vibrace nepřenášejí ani na talíř gramofonu, ani na přenoskové raménko.

Šasi gramofonu StudioDeck je vybaveno hliníkovou deskou, pečlivě spojenou s MDF základnou, přidávající konstrukci šasi tuhost a odstraňující tonální zabarvení. Základna stojí na antivibračních nožkách, navržených Mikem Latvisem z firmy Harmonic Resolution Systems. Delrinový talíř má tloušťku 3/4 palce (1,9 cm) a váží 1,76 kg. Stabilitu jeho otáčení a hladký chod zajišťuje přesné inverzní ložisko.

Gramofon Fender PrecisionDeck

Nic nenapodobí zvuk jemného „přistání“ hrotu přenosky, poté, co dosedne na povrch gramofonové desky, který, za pár vteřin, následuje nádherná reprodukce oblíbené nahrávky. Nyní si představte kouzlo tohoto rituálu s gramofonem, který dokáže autoritativně přehrát jakýkoli hudební žánr, včetně nadčasových alb, nahraných takovými velikány, jako Jimi Hendrix, Bruce Springsteen, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townshend, Bill Frisell, Muddy Waters nebo třeba Donald „Duck“ Dunn. Ti všichni hráli na stejné nástroje, které inspirovaly design tohoto gramofonu. Výsledek zcela nové spolupráce firem Fender a MoFi, gramofon Fender x MoFi PrecisionDeck, tento zážitek umožňuje.

Každý gramofon, jejichž celkový počet je omezen pouze na 1 000 kusů, představuje okamžitě předmět sběratelského zájmu. Je dodáván jednotlivě číslovaný a označený štítkem, který se neliší od kovových štítků se sériovým číslem, používaných na kytarách Fender.

Stejný typ (vzor) jedinečné trojbarevné povrchové úpravy, anglicky pojmenovaný sunburst, vyvinutý společností Fender v padesátých letech minulého století, kterým jsou proslulé kytary Precision Bass, Stratocaster a Telecaster, zdobí také gramofony PrecisionDeck. Každý vyrobený kus je s velkou pečlivostí ručně barven a lakován v dílnách společnosti Fender. Sběrateli kytar ceněný, speciální polyuretanový povrch mimořádně dobře stárne a propůjčuje výrobku výjimečnou trvanlivost.

Prvotřídní střídavý motor s odstupňovanou řemenicí poskytuje vynikající stabilitu otáček, zajišťující přesnou tonalitu a rytmiku reprodukovaných nahrávek. Řemenice z mimořádně tuhého polymeru Delrin® má dvě polohy pro výběr rychlosti 33 1/3 nebo 45 ot/min. Talíř gramofonu a chvějka přenosky jsou chráněny před přenosem vibrací motoru použitím nejdokonalejších tlumicích materiálů, které izolují motor od šasi gramofonu.

Jakékoli vibrace chvějky, které nejsou vyvolány jejím pohybem v drážce gramodesky, představují zkreslení, které degraduje reprodukci jemných hudebních detailů. Integrované antivibrační nožky, vyvinuté ve spolupráci s týmem inženýrů společnosti Harmonic Resolution Systems, světového lídra v oboru izolace vibrací pro audio zařízení, chrání šasi gramofonu před přenosem nežádoucích vibrací.


Gramofon je vybaven masivním talířem o tloušťce 1,3 palce (3,3 cm), který je vyroben z materiálu Delrin®. Zvýšená hmotnost talíře přináší čistší zvukové pozadí a nižší hladinu hluku. Inverzní ložisko z tvrzené oceli zaručuje hladké a tiché, stabilní otáčení talíře gramofonu. Kombinace oceli, bronzu a safíru, s extrémně nízkou výrobní tolerancí, která je běžná až u mnohem dražších gramofonů, poskytuje záruku mnoha let vysoce kvalitní reprodukce.

PŘENOSKY

PŘENOSKA S POHYBLIVOU CÍVKOU (MC)

Přenoska UltraGold MC

Přenoska UltraGold MC se vyrábí v Japonsku, pod přísným dohledem, zajišťujícím dosažení vysoké přesnosti, špičkové kvality a unikátního zvuku. Byla vyladěna zakladatelem kultovní značky Spiral Groove, Allenem Perkinsem a nabízí milovníkům analogové reprodukce vše, co očekávají od dokonalé audiofilské přenosky s pohyblivou cívkou. Konkrétně se jedná o výjimečně široký frekvenční rozsah, průzračné tranzienty na nejvyšších kmitočtech, ohromující dynamiku a neuvěřitelně bohaté detaily. Přenoska UltraGold MC, věrná základním principům společnosti MoFi, poskytuje úžasně věrnou reprodukci zdrojové nahrávky, realistickou separaci nástrojů, chirurgickou přesnost a nádherně čistý poslech.

Díky obnaženému hrotu, vybroušenému do profilu typu Shibata a mimořádně lehké, bórové chvějce má tato přenoska realistické podání nízkých tónů, výbornou citlivost na transientní signály a robustní střední pásmo. Diamantový hrot s Shibatovým profilem byl zvolen také pro dosažení reprodukce, vyznačující se hloubkou, plným zvukem a schopností vtáhnout posluchače do atmosféry nahrávky.

Otvory v hliníkovém těle přenosky, opatřené závitem, umožňují uživateli pohodlně namontovat přenosku do přenoskové hlavice raménka pomocí dvou šroubků, bez použití matiček. Analogové nastavení nemůže být jednodušší.

Vlastnosti

 • Obnažený hrot typu Shibata a bórová chvějka
 • Neodymový magnet a pólové nástavce z permenduru (magneticky měkká slitina kobaltu a železa, která se vyznačuje mimořádně vysokou úrovní magnetické saturace)
 • Cívky navinuté drátem z čisté (monokrystalické) mědi, vyrobeném metodou Ohno Continuous Casting (PCOCC)
 • Hliníkové těleso přenosky se závity pro montáž

Parametry

 • Typ: stereofonní MC, s dvojicí cívek
 • Výstupní napětí: 0,4 mV
 • Kmitočtová charakteristika: 20 – 35.000 Hz
 • Hmotnost: 7,3 g
 • Svislá síla na hrot: 1,8 – 2,2 g
 • Doporučená zatěžovací impedance ≥ 100 Ω
 • Statická poddajnost: 40 x 10 e-6/dyn
 • Dynamická poddajnost: 10 x 10 e-6/dyn

Recenzi této přenosky, uveřejněnou v magazínu HiFi News, si můžete přečíst zde.

PŘENOSKY S POHYBLIVÝM MAGNETEM (MM)

Všechny MM přenosky MoFi Electronics jsou vybaveny dvojitým magnetem uspořádaným do V (technologie V-Twin). Toto řešení vychází z konstrukčního uspořádání řezné hlavy, která původně záznamové drážky do matrice ve studiu vytvořila. Na jejich vývoji spolupracoval Allen Perkins. Všechny tři nabízené modely jsou typu MM (s pohyblivým magnetem) a mohou se pochlubit velmi nízkým zkreslením. Přenosky jsou na zakázku, dle přesných specifikací, vyráběny v Japonsku.

Leták s technickými parametry přenosek MoFi Electronics je k dispozici ke stažení zde.

Přenoska MasterTracker

Její dobře tlumené hliníkové těleso omezuje rezonance, což napomáhá pevné a přesné reprodukci basů. Na zužující se chvějce je použit diamantový hrot s Micro-Line profilem, tvarovaný jako hrot řezné hlavy záznamového zařízení. Díky tomuto provedení sleduje přenoska stěny vinylové drážky s mikroskopickou přesností. Z přenosek řady Tracker má také nejlehčí magnety, což poskytuje detailní a otevřenou reprodukci, podobnou přenoskám s pohyblivou cívkou.

Přenoska MasterTracker používá cívky, navinuté na sendvičovém jádře drátem z vysoce čisté, bezkyslíkaté, monokrystalické mědi, taženým technologií OCC (Ohno Continuous Cast). Aplikace všech těchto špičkových součástí se odráží na kvalitě reprodukce, jejímž základním atributem je chirurgická přesnost, detailní, ryzí obraz toho, co bylo ve studiu do drážek vyryto.

Přenoska UltraTracker

Používá dobře tlumené hliníkové pouzdro a systém dvou lehkých, silných magnetů, uspořádaných do tvaru písmene V (V-Twin). Díky diamantovému hrotu s nude-eliptical profilem snadno sleduje složité dynamické pasáže. Poskytuje pečlivě vyladěný širokopásmový zvuk, s rozšířením na obou stranách frekvenčního spektra.

Přenoska StudioTracker

S polymerovým tělískem a eliptickým hrotem nabízí přenoska StudioTracker výhodný nákup a překvapivě bohatý zvuk, který se vyznačuje jemnými, trošku shovívavými vyškami.

PHONO PŘEDZESILOVAČE

Leták s technickými parametry přenoskových předzesilovačů MoFi Electronics je ke stažení zde.

Přenoskový předzesilovač UltraPhono

Předzesilovač UltraPhono transparentně kopíruje signal v celé šířce pásma tak, jak to vyžadují inženýři Mobile Fidelity Sound Lab. Aby analogový systém věrně reprodukoval hudbu uloženou v drážkách LP desek, pomáhal s jeho obvody Tim De Paravicini, konstruktér zodpovědný za systém Mobile Fidelity Gain2 ™ Ultra Analog, sloužící k výrobě matric ve studiu. Přístroj používá symetricky zapojené obvody a topologii s nízkým šumem. 

Předzesilovač UltraPhono obsahuje navíc výkonný sluchátkový zesilovač, zapojený ve třídě A, s 31-ti stupňovým ovládáním hlasitosti. Díky nastavitelnému zesílení a zatěžovací impedanci lze předzesilovač přizpůsobit téměř všem přenoskám s pohyblivým magnetem nebo pohyblivou cívkou. K nastavení slouží snadno přístupný panel přepínačů na spodní straně přístroje. V případě potřeby je možné zapnout subsonický filtr.

Přenoskový předzesilovač StudioPhono

Model bez sluchátkového zesilovače. Navržený pro MM i MC přenosky. Pomocí dvou volitelných tlačítek na horní straně přístroje lze zapnout režim Mono nebo Subsonický filtr.


www.mofielectronics.com

 

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga