Gramofony Kronos Audio

03.08.2020

Kronos směle pokračuje tam, kde se zatím žádný jiný gramofon nedostal

Je to možná trochu móda, možná trošku pomohla náhoda, svou roli může hrát i nostalgie, ale kromě audiofilů s rozsáhlou sbírkou alb, kteří, přirozeně, hledají způsob, jak své milované nahrávky reprodukovat co nejlépe, si kouzlo gramofonů a vinylových desek stále získává i početnou skupinu nových fanoušků, díky kterým se tato technologie analogového záznamu a reprodukce hudby rozhodně nechystá na zasloužený odpočinek.

Kdo by si dnes vzpomněl na počítačovou disketu? V době malých Flash pamětí s obrovskou kapacitou, o pevných discích nemluvě, už dávno nikdo nepoužívá (nebo téměř nikdo) k ukládání dat CD či DVD disky, klasické audio CD stále přežívá, ale jen díky tomu, že se od svého vzniku v 80. letech minulého století masivně zabydlelo téměř ve všech domácnostech, zato naprosta většina jeho digitálních nástupců na rotačních médiích, ať se jedná o SACD, DVD audio nebo BD audio, ustupuje „z cesty“ stále oblíbenější metodě získávání digitálního hudebního obsahu – streamování.

Police s „cédéčky“ se pomalu přestávají doplňovat, protože je nahrazuje hudba uložená na počítačovém disku nebo streamovaná přímo z internetu, díky pestré nabídce nejrůznějších služeb. Zatímco, ještě nedávno klasické, digitální kotouče pomalu odchází do důchodu, vinylové desky se stále lisují, přičemž se také stále zdokonaluje nejen technologie jejich výroby, ale především, zařízení na jejich přehrávání. Pořád existují nadšenci, kteří posouvají technické možnosti reprodukce gramodesek, krůček po krůčku, dopředu.

Jedním z takových nadšenců, který kouzlu analogového gramofonu naprosto propadl, je Louis Desjardins z kanadského Montrealu, vystudovaný fyzik, který opustil své původní zaměstnání, aby se mohl naplno věnovat vývoji, zdokonalování a výrobě gramofonů, duchovní otec a zakladatel značky Kronos Audio.

Zrodu této firmy na výrobu ideálních přehrávačů černých desek pomohla tak trochu náhoda. Louis původně hledal, vzhledem ke své zálibě ve vylepšování gramofonů, co nejúčinnější způsob, jak zbavit šasi gramofonu rušivých vibrací, které jsou z podstatné části vyvolány přenosem torzních sil, způsobených rotací talíře, na konstrukci gramofonu a ve svém důsledku mají negativní vliv na podání jemných detajlů, tonální čistotu a rozlišení. Na rozdíl od zavedeného přístupu většiny výrobců gramofonů, spočívajícím v neustálém hledání nových a lepších materiálů, ale pořád jen pasivním tlumení nežádoucích vibrací, se rozhodl prakticky ověřit svoji hypotézu a tyto síly, které jsou za většinu vibrací odpovědné, odstranit úplně, kompenzovat je dynamicky, použítím dvou talířů stejné hmotnosti, které se budou otáčet stejnou rychlostí proti sobě (za použití stejných ložisek a motorů). Počítal s tím, že dvě stejně velké síly, které působí proti sobě, se navzájem zruší, což už vlastě věděl i starý Newton. Postavil tak (po dvouletém vývoji) první prototyp svého revolučního gramofonu, který se později stal, po obrovském úspěchu na Audio show v Montrealu (v roce 2011), kde jej zapůjčil k prezentaci společnosti Fidelio Music, předobrazem vlajkové lodi v nabídce firmy Kronos, modelu PRO. Praktický přínos druhého, protiběžného talíře gramofonu na kvalitu reprodukce byl tak markantní, že se zde nejednalo o pouhý krůček, ale opravdový skok na cestě k dokonalé reprodukci gramofonových nahrávek.

Zpočátku vyrobil edici pouhých 250 kusů těchto, z původního prototypu vycházejících, gramofonů. Zájem byl ale tak velký, že přiměl Desjardinse k založení společnost Kronos Audio. Z nadšence se tak stal i výrobce.
Kronos PRO byl poprvé oficiálně představen na veletrhu CES v roce 2012. Gramofon Sparta, asi stěžejní výrobek společnosti, byl vyvinut v průběhu roku 2013 a představen na témže veletrhu v roce 2014 jako model, který dokáže nabídnout maximum zvukových vlastností modelu PRO, za výrazně nižší cenu.

Používá stejné odpružení, ložiska a systém protiběžných talířů. Šasi a talíře však mají odlišnou konstrukci, stejně jako systém řízení stejnosměrného motoru (gramofon Kronos PRO používá také nákladnější DCX motor). I když jsou na šasi u Sparty použity stejné materiály jako u modelu PRO, má o něco jednodušší provedení a povrchovou úpravu, což snižuje výrobní náklady.


Gramofony s protiběžnými talíři, Kronos PRO a Sparta ještě v nabídce Kronos Audio doplňuje odlehčená, ekonomická verze gramofonu, jen s jedním talířem, označovaná Sparta 0.5, což je konstrukčně v podstatě polovina či „horní patro“ gramofonu Sparta a výrobce nabízí zákazníkům, kteří si tento základní model z portfolia společnosti pořídí, sadu pro jeho dostavbu (upgrade kit) na plnohodnotný gramofon Sparta.

Všechny modely gramofonů Kronos používají špičková, reverzně uložená, ložiska vlastní konstrukce s dvojitou hydraulickou izolací, díky čemuž je dosaženo maximálního možného tlumení. Ložiska jsou ručně lapovaná, s tolerancí menší než tisícina palce. Společnost Kronos hrdě prohlašuje, že tato konstrukce přináší nejnižší úroveň šumu, s níž se lze v současné době u gramofonů setkat.

K zajištění tichého, hladkého a lineárního přenosu rotační síly na talíře jsou používány nejlepší švýcarské stejnosměrné motorky Maxon, původně vyvinuté pro vesmírný program. Stejnosměrné napětí dodává motorkům procesorem řízený, plně regulovaný napájecí zdroj. Vynikající stabilita otáček, samozřejmě, také přispívá k minimalizaci vibrací. Talíře gramofonu jsou vyrobeny z vícevrstvých kompozitů.


Gramofony Kronos mohou být vybaveny 10,5-palcovým raménkem Helena, z uhlíkových vláken, ve tvaru zúžující se trubice (proudnice) nebo 12-palcovým raménkem Black Beauty obdobné konstrukce, které pro značku Kronos navrhnul André Thérieult z Montrealu. Obě raménka jsou typu uni-pivot (česky se používá označení hrotové uložení), ale ložisko představuje nikoliv hrot, nýbrž kulička v dokonale vyleštěné sférické misce. Šasi gramofonů Kronos umožňuje také montáž kompatibilních ramének jiných výrobců.

Díky mimořádné kvalitě provedení a unikátnímu konstrukčnímu řešení se gramofony Kronos řadí k naprosté světové špičce a po zvukové stránce patří mezi nejlepší z nejlepších. A to bez ohledu na cenu. V této kategorii se cenovky přístrojů pohybují hodně vysoko, přesto se firma nebojí tvrdit, že v porovnání se srovnatelnými výrobky nabízí nejlepší poměr cena/výkon.

Není tedy divu, že během několika málo let získaly gramofony této značky více než 35 prestižních ocenění, včetně ocenění „Best of show“ a že recenzenti v renomovaných audio magazínech nešetří chválou.

HiFi studio Tykon nedávno rozšířilo svou nabídku o tyto nádherné, nekompromisní, analogové zdroje signálu a věří, že tímto krokem udělá radost nejen sobě, ale i audiofilům, kteří se spokojí jen s tím nejlepším.

Podrobnější technické informace si můžete přečíst zde.

www.kronosaudio.com

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga