Falcon Loudspeakers

Navržené pro život. Konstruované pro vynikající reprodukci.

Obrovské zkušenosti, mimořádně precizní provedení, technologické novátorství, ale hlavně neobyčejná skromnost, tak by se dal charakterizovat, dnes již „historický“, tradiční, britský výrobce reprosoustav s klasickým britským zvukem, Falcon Acoustics, se sídlem v Oxfordu v Anglii. Všechny jeho reprosoustavy se nadále ručně vyrábějí v Oxfordu.

Společnost Falcon byla založena v roce 1972 Malcolmem Jonesem, prvním hlavním konstruktérem firmy KEF. Ten i dnes, s odkazem na tradici, současně s nejnovějšími průmyslovými inovacemi a mimořádnou péčí o detail a kvalitu, nadále inspiruje její hledání dokonalosti.

Falcon Acoustics je, po mnoho let, spojován s BBC monitory LS3/5a a světově proslulé Classic BBC Falcon Acoustics LS3/5a jsou jediné autentické modely LS3/5a, která splňují původní BBC specifikaci, z roku 1976.

Řada reprosoustav Falcon Acoustics R.A.M nabízí mimořádnou reprodukci, vynikající zvuk a konstrukční kvalitu, která, v této cenové kategorii, nebývá běžná.

Nová řada reprosoustav Falcon Acoustics Reference, vybavená basovými měniči Falcon Acoustics Graphene Composite Cone, nabízí precizní konstrukční provedení a nádherný design skříní, špičkovou kvalitu zvuku a průlomové technologie. Ozvučnice této série, ale i řady R.A.M, vyrábí pro Falcon významný italský dodavatel ozvučnic, který mimochodem dodává ozvučnice i nejrenomovanějším italským značkám.

TROCHA HISTORIE

Společnost Falcon Electronics založil v roce 1972 Malcolm Jones, tehdy ještě jako zaměstnanec firmy KEF Electronics Ltd (v roce 1961 se stal vůbec prvním zaměstnancem KEF). Jako hlavní inženýr vývojového oddělení udělal Malcolm většinu návrhů a vyvinul legendární reproduktory KEF - B139, B200, B110, T15, T27 a soustavy, ve kterých byly použity. KEF opustil v roce 1974, ve chvíli, kdy dokončil slavný systém Reference Series 104. Poté pracoval na plný úvazek, na profesionálním monitoru, ve společnosti Falcon Acoustics Ltd.

Ačkoli byla firma původně založena, aby dodávala na maloobchodní trh celou řadu součástek a různých položek, potřebných pro stavbu reproduktorových soustav, hlavní činností byla výroba vlastních cívek s feritovým jádrem, dle požadavků zákazníků. Toto technické know how a ucelená řada kondenzátorů umožnily poprvé konstruktérům, mimo velké společnosti, navrhovat soustavy používající měniče od různých výrobců. To vedlo v 70. letech k záplavě návrhů reprosoustav v Hi-Fi časopisech a vzniku spousty dalších malých i větších značek.

Jednou z nejpopulárnějších soustav, které Falcon navrhl, byl Tabor, v průběhu let jich bylo vyrobeno mnoho tisíc párů.

Během osmdesátých a devadesátých let Falcon navinul, každoročně, stovky tisíc cívek pro zákazníky z Velké Británie a zahraničí. Mnoho známých reproduktorových soustav v Evropě používalo cívky Falcon Inductors. Najednou používaly tlumivky Falcon více než dvě třetiny britských výrobců!!!

Zásilkovou formou, prostřednictvím internetových stránek, Falcon Acoustics nadále dodává téměř vše potřebné k vytvoření řady vysoce kvalitních reprosoustav. V současnosti je jedničkou v tomto oboru na britských ostrovech.

Falcon vznikl jako malá rodinná firma Valerie a Malcolma Jonesových. V roce 2009, poté, co odešel Malcolm Jones do důchodu, převedl značku Falcon na Jerryho Bloomfielda. Falcon Acoustics je nyní největším dodavatelem reproduktorů ve Spojeném království a je ve Velké Británii distributorem většiny významných reproduktorových značek, stejně jako výrobce řady měničů Falcon Acoustics, které navrhl právě Malcolm Jones.

V roce 2014/2015 se společnost Falcon Acoustics k výrobě vlastních reproduktorových soustav, po delší odmlce, opět vrátila. Začala vyrábět již slavný model Falcon Acoustics Classic BBC LS3/5a a rozšířila počet soustav, které jsou nyní ve výrobě o řadu R.A.M a současně o technologicky mimořádnou řadu Reference.

V letité spolupráci se společností Falcon pokračuje Malcolm Jones jako technický konzultant (a pěstitel smrtelně pálivých chilli papriček).

BBC LS3/5a

Falcon Acoustics Classic LS3/5a představuje 15 ohmové monitory, plně licencované BBC a ručně sestavované společností Falcon, v anglickém Oxfordu. Jsou to jediné vyráběné reprosoustavy LS3/5a, které věrně kopírují originální BBC design, z října 1976.

Tento tradiční model (skutečná britská klasika), který navazuje na dlouholetou tradici nefalšovaných britských BBC - licencovaných monitorů LS3/5a, je výsledkem téměř dvouletého vývoje.

Měniče jsou proslulé Falcon B110 a výškáč Falcon T27, oba navržené Malcolmem Jonesem, původním konstruktérem reproduktorů KEF B110 a KEF T27, které byly předepsané v původní verzi LS3/5a, navržené pro BBC. Oba reproduktory jsou vyráběny ručně, ve Velké Británii, aby byla zajištěna nejvyšší kvalita, výběr a stabilní parametry a jsou shodné s původními měniči reprosoustav LS3/5a. 15 ohmové výhybky FL6/23, dle BBC specifikací, jsou vyráběny výhradně firmou Falcon v originálním transformátorovém stylu a obsahují cívky speciálně vyrobené v Británii, pro společnost Falcon, podle původní specifikace.

Skříně soustav jsou vyráběné ručně, z překližky ze speciálně vybírané prvotřídní baltské březové dýhy a používají přepážky a žebrování z výběrového buku. Přesně dle původních požadavků na kvalitu. Jsou to typické britské výrobky, dostupné v paletě různých přírodních dýh s ochranným čelním rámečkem, potaženým průzvučnou tkaninou (Tygan).

Monitory Falcon Acoustics LS3/5a jsou dodávány s individuálně číslovaným certifikátem pravosti a mají záruku 5 let. S trochou nadsázky je lze nazvat „hifi suvenýrem“ z Británie.

Leták s technickými parametry si můžete stáhnout zde:

Řada Falcon Acoustics R.A.M Studio

Řada Falcon Acoustics R.A.M. Studio byla navržena tak, aby nabídla zcela mimořádnou, vynikající kvalitu, za dostupné ceny. V nabídce jsou 3 modely, z nichž všechny mají nekompromisně provedené skříně z 25 mm MDF, potažené umělou kůží a mají vyměnitelné boční panely, takže reprosoustavy mohou být vždy přizpůsobeny svému okolí.

Odhodlání společnosti Falcon, nabídnout výrobky mimořádné kvality je dále vidět na použití vysoce odolných (dle vlastního návrhu) přípojných terminálů, namontovaných skrze 2 mm plech z nerezové oceli a na těžkém podstavci podlahových soustav Studio 30, opatřeném hroty z nerezové oceli, opracovanými CNC technologií.

Studio 10, nejmenší model z řady, 2 - pásmová, bassreflexová, stojanová reprosoustava, s 5” středobasovým reproduktorem (vybaveným polypropylénovou kónickou membránou), speciálně vybíraným pro hladkou frekvenční odezvu, který spolu s vlastním (Falcon R.A.M.), modifikovaným výškovým měničem, poskytuje vynikající kvalitu reprodukce, absolutně přesnou lokalizaci a mimořádně široké zobrazení zvukové scény.

Studio 20 je větší 2 - pásmová, bassreflexová, stojanová reprosoustava, s 6.5” středobasovým reproduktorem (vybaveným polypropylénovou kónickou membránou), speciálně vybíraným pro hladkou frekvenční odezvu, používající vlastní (Falcon R.A.M.), upravený výškový reproduktor. Tato kombinace poskytuje rozšíření rozsahu soustavy, výjimečnou lokalizaci a mimořádně široký stereofonní obraz.

Studio 30 je 3 - pásmová, podlahová reprosoustava, která nabízí vynikající zvukovou kvalitu a parametry, které vůbec nejsou v této cenové kategorii běžné. 2 hlubokotónové reproduktory, speciálně vyráběné pro Falcon, poskytují přirozené basy a ve spojení s 2” kalotovým středopásmovým měničem, který se k nim mimořádně hodí, je kvalita středního pásma a vyvážení zvuku mnohem lepší, než u obvyklých 2 - pásmových řešení. Vysoké frekvence poskytuje vlastní (Falcon R.A.M.) výškový reproduktor. Jedná se o kmitočtově vyrovnaný měnič, nejvyšší kvality.

Leták s technickými parametry si můžete stáhnout zde:

Řada Falcon Reference

Řada Falcon Reference, určená pro opravdové audiofily, představuje obrovský skok v použití nejnovějších, průkopnických technologií pro reprosoustavy. V průběhu celého vývoje byl přijat nekompromisní přístup ke kvalitě a technické dokonalosti.

Již desítky let se firma Falcon zapojuje do vývoje materiálů pro výrobu membrán a přišla s tím, že použití grafenu (Graphene) na membrány reproduktorů by mohlo, díky jeho podstatně nižší hmotnosti a větší tuhostí a mnohem lepšímu tlumení, výrazně zlepšit rychlost odezvy měničů.

Výsledkem tohoto výzkumu je membrána Falcon Sonaweave ™ Graphene Enhanced Nano-Platelet, která byla poprvé představena v basových měničích Falcon GC6500R Reference. Membrána je o 60% lehčí a tenčí než konvenční membrány, ve srovnání s jinými konvenčními nebo kompozitními membránami se výrazně zlepšila její tuhost a vlastní tlumení a také průběh frekvenční charakteristiky na okrajích přenášeného pásma. Mimořádná dynamika na basech, kterou tyto vlastnosti reproduktoru propůjčují, je zřejmá na první poslech.

Následně Falcon, pro tyto reprosoustavy, vyvinul 2” kalotový, středopásmový měnič, opatřený zvukovodem (po rozsáhlém počítačovém modelování zvolil, pro vynikající akustické vlastnosti, zvukovod s profilem inverzní hypocykloidy). Reproduktor byl také celkově rekonstruován, čímž se dosáhlo podstatně hladší frekvenční odezvy, při současném snížení, již tak nízkého zkreslení o 40%.

Páskový výškový reproduktor je společností Falcon speciálně upraven tak, aby poskytoval mimořádně hladký kmitočtový průběh, v této oblasti je významným přínosem jeho přesně zpracovaná čelní deska.

Pozlacená (3,2 mm silná) deska plošných spojů, precizně, s velmi nízkou tolerancí, navinuté vzduchové cívky a výhradní použití polypropylenových kondenzátorů, přinášejí výhybku, s nejlepšími možnými součástkami. Konečně, veškerá vnitřní kabeláž je, pro maximální přesnost zvuku, provedena vodiči s TPE izolací, o průměru 2,5 mm.

Elegantní skříň je ručně vyráběná z laminované 25 mm MDF, s 9 mm vnitřní tlumící vrstvou, po celém povrchu, v pravděpodobně nejlepším výrobním závodě na ozvučnice v Itálii. 38 mm tlustá, čelní deska, potažená imitací broušené kůže (Alcantara®) je, pro minimalizaci difrakce, počítačově profilovaná. Otvory měničů zkosené dovnitř, snižují jejich kompresi. Zadní panel, z 18 mm vyztuženého materiálu, profilované chladiče a precizně opracovaná zadní deska, spolu s povrchovou úpravou, dostupnou ve vysoce lesklém, barevném, lakovaném nebo dýhovaném provedení (výběrové dýhy), horní deska z kouřového skla a všechny, precizně vyrobené, kovové díly jsou zkompletovány do jedné z nejlepších, dnes dostupných, skříní.

Leták s technickými parametry si můžete stáhnout zde:

www.falconloudspeakers.co.uk

Diskuze

Vložit nový příspěvek
  • Falcon Acoustics R.A.M. Studio 30

    Vyzrále reprosoustavy i když mají strohý design, což mám rád. Čistý, vyváženě vyrovnaný zvuk s nemalými detaily, skvělé basy s pocitem pořádné hloubky a to nemuvím o bezproblémové lokalizaci nástrojů i úžasné prostorovosti. Přesto to jsou neutrální, univerzální reprosoustavy, které hrají dle toho, co připojite. Připojil jsem Cambridge Audio Edge A a Electrocompaniet EMC 1 MKV a dle toho hrají. Úžasné a díky přednesu zvuku, přitom ne moc drahé. Věřím, že by se bez problému a s hrdostí popasovaly s mnohém dražšími reprosoustavami. Jsem velmi rád, že je mám a doporučuji!!! Stačí zajít HI-FI studia TYKON, kde je mají a klucí je Vám určitě velmi rádi NEjenUkáží

    Reagovat 16.07.2021 19:11 od Břetislav

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga