Neat Acoustics

Nenápadný britský premiant

Malý, ale typicky britský, nezávislý výrobce reproduktorových soustav, sídlící ve vesničce Teesdale na severu Anglie, není v tomto oboru žádným nováčkem. Tým nadšenců, pod vedením ředitele firmy a jejího hlavního konstruktéra, Boba Surgeonera, který firmu založil v roce 1989, od té doby neúnavně vyvíjí a zdokonaluje své výrobky s cílem nabídnout, jak to sami definují, "nejmuzikálnější" reprosoustavy na světě.

Fakt, že se jim tento ideál daří úspěšně naplňovat dokládá řada ocenění a mimořádně pozitivní recenze v renomovaných, nejen britských, HiFi magazínech, jejichž autoři se obecně shodují na tom, že tyto reprosoustavy představují to nejlepší v oboru špičkové reprodukce zvuku, bez ohledu na velikost nebo cenu.

Posedlost sestrojit reprodukční zařízení s co nejvěrnějším zvukem je pravděpodobně vlastní všem konstruktérům reprosoustav, ne všichni mají ale stejné zkušenosti, nadání a hlavně cit pro doladění výsledného zvukového projevu svých výtvorů. Není bez zajímavosti, že dvě hlavní osobnosti týmu Neat Acoustics, Bob Surgeoner a jeho kolega Paul Ryder jsou aktivní hudebníci se zájmem o nahrávací a reprodukční techniku. V prostorách firmy mají kromě poslechové místnosti, kde své soustavy testují a dolaďují, také nahrávací studio, jehož mistrem zvuku je právě Paul Ryder. Funguje tady jakási zpětná vazba. Každý model, než se dostane do výroby, je podroben stovkám hodin testování, nejen ve vlastní poslechové místnosti, ale také v běžných domácích podmínkách, na nejrůznějších hudebních žánrech. Výsledkem jsou pak originální, do nejmenších detailů dotažené výrobky, které představují příjemné osvěžení v nepřeberné nabídce výrobců reproduktorových soustav.

Tyto manuálně vyráběné, poctivé reprosoustavy udělají radost nejen skalním audiofilům, ale díky svým kompaktním rozměrům a široké nabídce povrchových úprav se, se svou osobitou elegancí, postarají také o kvalitní ozvučení běžných obývacích pokojů.

Při návrhu každého modelu reprosoustav Neat je velká pozornost věnována výběru a vývoji všech používaných součástí. Kde je to vhodné, používají se OEM součástky, někdy v upravené podobě. Ostatní díly si společnost vyrábí sama nebo si je na zakázku nechává dodávat specializovanými firmami, které je vyrábějí přesně podle požadovaných specifikací.

Pestrý sortiment výrobků společnosti Neat představuje širokou škálu reprosoustav, pro všechny typy aplikací.

IOTA

Malé regálové soustavy Iota lze umístit na polici, stůl nebo skříňku, na nástěnné konzoly nebo na stojany. Reprosoustavy IOTA poskytují velkolepý zvuk z neuvěřitelně malých skříní a jsou určené pro použití v těsné blízkosti stěn nebo v místech, jako jsou police, pracovní stoly, kde běžná velikost kompaktních regálových soustav by byla příliš velká.

Jsou zvlášť vhodné pro současnou bohatou nabídku streamovacích zařízení typu „vše v jednom“, které dosahují velmi vysoké úrovně kvality zvuku, při velmi kompaktních rozměrech. Pro případ potřeby jsou na zadním panelu připraveny závitové otvory o průměru 6 mm (M6), přístupné tak, aby vyhovovaly široké řadě dostupných konzolí. Standardní povrchové úpravy jsou matná bílá a matná černá, alternativní provedení jsou zinková žlutá, zářivá červená a ultramarínová modrá.

 • Typ: 2 pásmové, bass reflexové
 • Doporučený výkon zesilovače: 25 - 100 W
 • Impedance: 6 Ohmů
 • Citlivost: 84 dB/1 W
 • Rozměry (v x š x h): 130 x 200 x 165 mm
 • Hmotnost: 3 kg (každá)

IOTA ALPHA

Reprosoustavy Neat jsou již dlouhou dobu známé svými schopnostmi vytvořit „velký zvuk“ z kompaktních a elegantních skříní. Model Iota Alpha však úspěšně posunuje tento koncept daleko za rámec běžného očekávání.

V době svého představení, v roce 2011, přinesly regálové reprosoustavy Iota obrovský úspěch. Idea nízké sloupové soustavy nebyla do té doby ještě vůbec předvedena. Bylo nezbytné dodržet, aby si nový model zachoval všechny výjimečné schopnosti regálových soustav i v konfiguraci podlahové reprosoustavy. To se, samozřejmě, snáze řekne, než udělá, ale model Iota Alpha dokonale vystihl svůj cíl.

Výhybka má jednoduché dvou a půl pásmové zapojení, využívající strmosti 1. a 2. řádu. S cílem maximalizovat integritu procházejícího signálu jsou její jednotlivé součástky spájeny vzájemně mezi sebou. Použité polypropylenové kondenzátory a vzduchové tlumivky s nízkým odporem, jsou špičkové audiofilské kvality.
S výškou pouhých 45 cm mohou být tyto soustavy diskrétně umístěny v pokoji, ale přináší skutečně plnohodnotné hudební zážitky s rozsahem, který se očekává u mnohem větších (a dražších) reprosoustav.

Základ původního modelu Iota (středobasový reproduktor a magnetoplanární výškový měnič - typu Emit) je umístěn v horní části skříně v uzavřeném prostoru, skloněném vzhůru. Tato sekce je řešena jako dvoupásmová soustava s uzavřenou ozvučnicí. Spodní část reprosoustavy slouží k rozšíření rozsahu nízkých kmitočtů a používá dolů vyzařující reproduktor o průměru 134 mm, který je namontován na spodní straně skříně. Reprosoustavy se nabízejí v provedeních přírodní dub, americký ořech, černě mořený dub a matná bílá.

O tom, že se nová koncepce mimořádně nízkých, kompaktních reprosoustav konstruktérům Neat Acoustics podařila, svědčí řada nadšených recenzí uveřejněných v renomovaných odborných magazínech.

 • Rozměry (v x š x h): 45 (s hroty) x 20 x 16 cm
 • Kmitočtový rozsah: 33 Hz - 22 kHz
 • Impedance: 4 Ohmy
 • Citlivost: 86 dB/2.83 V

MOTIVE

Řada Motive byla představena v roce 2005 a renovovaná v roce 2013. Mezi klíčové vlastnosti, které charakterizují reproduktorové soustavy této řady patří:

 • Dosažení výjimečné kvality reprodukce z kompaktních a atraktivních, moderních skříní.
 • Zapojení vstřícné k zesilovačům, s konzistentním a koherentním zvukem v celém rozsahu.
 • Vysoký standard kvality u AV multinálových aplikací.

Řada reprosoustav Motive znamenala pro společnost Neat významný vývojový krok, protože představovala vstup na tradiční segment trhu, který byl dosud ovládán mnohem většími výrobci. Pro tuto řadu byl vyvinut nový výškový reproduktor, který je založen na měniči s obrácenou titanovou kalotou, použitém u původních modelů série Ultimatum. Tento výškový reproduktor nabízí velmi podrobný, nekomprimovaný projev, díky kterému mají soustavy řady Motive dynamický a mikrodynamický nadhled, bezkonkurenční v této cenové kategorii.

Celá řada reprosoustav Motive byla v roce 2013 revidována na úroveň "SX", s použitím vylepšené verze výškového reproduktoru NMT - SXT. Výškový reproduktor SXT využívá stejný masivní magnetický systém, ale anodizovanou inverzní hliníkovou kalotu, která nahrazuje původní titanovou membránu. Výhybka, celkové doladění a vnitřní zapojení byly inovovány také, což má za následek výrazné, všestranné zlepšení kvality reprodukce.

MOTIVE SX1

I když je to větší model z obou podlahových reprosoustav řady Motive SX, přesto je kompaktní a elegantní. Diskrétně zapadne do každého obývacího pokoje, přičemž jeho zvukové vlastnosti se blíží větším a dražším reprosoustavám.

Tyto soustavy používají dvou a půl pásmové zapojení, přičemž středobasový a výškový reproduktor pracují v uzavřeném prostoru. Basový měnič je umístěn samostatně v bassreflexové, laděné ozvučnici, umístěné níže. Otvor bassreflexu je umístěn ve spodním panelu skříně a vyzařuje směrem dolů, skrze elegantně opracovaný MDF sokl.

I přes své kompaktní rozměry dokážou soustavy Motive SX1 přesně reprodukovat opravdu nízké basové tóny a překvapí také širokým podáním prostoru a přesnou stereofonní lokalizací. Výškový reproduktor je nový, modernizovaný měnič, používaný v celé řadě Motive SX. Je vybaven mohutným magnetickým obvodem a anodizovanou inverzní hliníkovou kalotovou membránou o průměru 25 mm. Tento typ výškového reproduktoru se obvykle vyskytuje pouze u mnohem dražších high-endových reprosoustav, proto je jeho použití v návrhu soustav Motive SX skutečně výjimečné.

Skříně těchto reproduktorových soustav se nabízejí v dýhovaných povrchových úpravách přírodní nebo černě mořený dub a americký ořech nebo v matné bílé.

 • Rozměry (v x š x h): 925/160/200 mm
 • Půdorys (š x h): 220/260 mm
 • Hmotnost: 14 kg (každá)
 • Typ reprosoustavy: 2 a 1⁄2 - pásmová, bassreflexová
 • Impedance: 6 Ohmů
 • Citlivost: 87 dB/1 W
 • Kmitočtový rozsah: 25 Hz – 30 kHz

MOTIVE SX2

S výškou pouhých 76 cm jsou reprosoustavy Motive SX2 výjimečně kompaktní „sloupky“ pro zákazníky, kteří požadují veškeré hudební vlastnosti podlahových soustav Neat, ale nechtějí, aby byly příliš dominantním prvkem obývacího pokoje.

Konstrukčně se jedná dvoupásmové reproduktorové soustavy osazené středobasovým a výškovým reproduktorem, přičemž oba měniče pracují v samostatných komorách. Vyústění bassreflexu je ve spodním panelu skříně a vyzařuje dolů, otvorem v MDF soklu.

Navzdory svým kompaktním rozměrům překvapují reprosoustavy Motive SX2 úžasnými basy a krásně otevřeným středním kmitočtovým pásmem. Vyrábějí se v dýhovaných povrchových úpravách přírodní nebo černě mořený dub a americký ořech nebo v matné bílé.

 • Rozměry (v x š x h): 765/160/200 mm
 • Půdorys (š x h): 220/260 mm
 • Hmotnost: 11 kg (každá)
 • Typ reprosoustavy: 2- pásmová, bassreflexová
 • Impedance: 8 Ohmů
 • Citlivost: 86 dB/1 W
 • Kmitočtový rozsah: 35 Hz - 30 kHz

MOTIVE SX3

Reprosoustavy Motive SX3 mají otevřený a neobyčejně čistý zvuk, s poctivou dynamikou a přesným stereofonním obrazem. Jsou ideální pro použití v menších místnostech nebo jako zadní reproduktory ve vícekanálovém systému.

Tato reprosoustava používá dvoupásmovou, bassreflexovou konstrukci. Nátrubek bassreflexu je umístěn ve spodní části zadního panelu.

Navzdory kompaktnímu a elegantnímu vzhledu překvapí regálovky Motive SX3 svou agilitou, úžasnými basy a krásně otevřenou reprodukcí středního kmitočtového pásma. Tak jako sloupové modely řady Motive, používají tyto kompaktní regálové bedýnky vynikající výškový reproduktor s anodizovanou inverzní hliníkovou kalotou, stejná je i nabídka povrchových úprav, zahrnující dýhovaná provedení přírodní nebo černě mořený dub a americký ořech a matnou bílou verzi.

 • Rozměry (v x š x h): 325/160/200 mm
 • Půdorys (š x h): 160/200 mm
 • Hmotnost: 6 kg (každá)
 • Typ reprosoustavy: 2- pásmová, bassreflexová
 • Impedance: 8 Ohmů
 • Citlivost: 86 dB/1 W
 • Kmitočtový rozsah: 45 Hz - 30 kHz

MOTIVE SX-C

Tato dvou a půl pásmová centrální reprosoustava je svým zvukovým charakterem přizpůsobena ostatním modelům řady Motive SX, lze ji tak bez problémů integrovat do vícekanálových systémů.

Motive SX-C je plnorozsahová soustava s uzavřenou ozvučnicí, navržená tak, aby poskytovala bezchybnou reprodukci ve všech situacích. Čisté, artikulované řečové pásmo a široký dynamický rozsah zachovávají veškerou dramatičnost a detaily nahrávek domácího kina. Standardně se dodává v povrchové úpravě černě mořenou dubovou dýhou.

 • Rozměry (v x š x h): 160/470/200 mm
 • Půdorys (š x h): 470/200 mm
 • Hmotnost: 10 kg
 • Typ reprosoustavy: 2 a 1⁄2 - pásmová, bassreflexová
 • Impedance: 6 Ohmů
 • Citlivost: 86 dB/1 W
 • Kmitočtový rozsah: 45 Hz - 30 kHz

www.neatacoustics.com

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga