Acoustic Energy AE520

18.11.2020

Nová vlajková loď

Štíhlá podlahová reprosoustava AE520, koncepčně vycházející z modelů AE500 a AE509, nově přebírá pozici vlajkové lodi značky. Osazena větším počtem reproduktorů, s větší ozvučnicí a vyšším výkonem, je ideální pro ozvučení středně velkých i větších místností.

Model AE520 je vybaven dvěma 125 mm středotónovými měniči, třemi hlubokotónovými měniči, téhož průměru a 25 mm výškovým reproduktorem – membrány všech reproduktorů jsou vyrobeny z uhlíkových vláken, což zaručuje dokonalé tonální sladění v celém frekvenčním rozsahu.

Oba 125 mm středotónové reproduktory, s membránou z uhlíkových vláken, používají nové naddimenzované kmitací cívky (o průměru 35 mm). To se pozitivně projevuje v lepším odvodu tepla a přesnější toleranci rozměrů cívky, v závislosti na jejím zahřívání i v lepších parametrech pohonu membrány. Oba středotónové měniče jsou namontovány ve vlastní uzavřené komoře, zatímco tři hlubokotónové reproduktory spolupracují v bassreflexové ozvučnici, s velkým obdélníkovým nátrubkem, směřujícím dozadu. Tyto nové reproduktory byly navrženy tak, aby výkonově a přesností odpovídaly, u reprosoustav Acoustic Energy doposud používaným měničům s membránami z hliníku, zpevněného keramickým povlakem, nabízejí však mnohem lepší hodnoty vlastního útlumu a díky tomu hladší a transparentnější zvuk.

Vertikální vyzařování reprosoustav bylo optimalizováno tak, aby poskytovalo vynikající vertikální pokrytí, ale aby zároveň došlo ke snížení energie, která by jinak, ve srovnání s tradičními konstrukcemi, přišla nazmar vlivem odrazů od stropu a podlahy. Díky tomuto řešení nabízí reprosoustava mnohem lepší výsledky i v akusticky problematických místnostech.

Úzké skříně, dostupné v povrchových úpravách černý nebo bílý, lesklý klavírní lak nebo v dýhovaném provedení (americký ořech), jsou opatřeny plochými nosníky z masivní hliníkové slitiny s hroty, které zajišťují pevné spojení s podlahou a maximální stabilitu, přičemž tuhost kovové konstrukce snižuje interakci místnosti s reprosoustavami.

Nový výškový reproduktor řady 500 je vybaven kalotou z uhlíkových vláken o průměru 25 mm. Uhlíkové vlákno je mnohem lehčí, s lepšími parametry vlastního tlumení, než jiné typické materiály, používané na výrobu kalot a poskytuje mimořádně rychlý, přirozený zvuk, který posluchače překvapí svou neutralitou. Součástí výškového měniče je nový WDT zvukovod, hliníkový odlitek, který je, pro optimální disperzi, umístěn, co nejblíže, mezi středotónovými reproduktory. Mechanicky je extrémně tuhý, aby se maximálně snížily, do výškového reproduktoru, přenášené vibrace. To vše zaručuje příjemné, čisté a přirozené výšky.

Aby se minimalizovaly přeslechy, je část výhybky, která má na starosti nízké kmitočty, namontována na desce plošných spojů samostatně a je fyzicky oddělena od filtrů pro střední a vysoké frekvenční pásmo. Výhybka používá vysokonapěťové polypropylénové kondenzátory, všechny vysoce kvalitní cívky, zapojené v signálové cestě, jsou se vzduchovým jádrem (ve srovnání s cívkami se železným jádrem poskytují mnohem nižší zkreslení).

Reproduktory jsou osazeny ve skříních, s tloušťkou stěny 18 mm, z vlastního kompozitního materiálu, potlačujícího rezonance, označovaného Resonance Suppression Composite (RSC). Byl vyvinut na základě zkušeností s ozvučnicemi reprosoustav prestižní referenční řady a představuje stejný, lisovaný, třívrstvý kompozit (MDF/bitumen/MDF), který výrazně snižuje akustické vyzařování kabinetu (to by mohlo způsobit zabarvení zvuku).

Zvláštní pozornost konstruktéři věnovali dosažení přirozenější reprodukce řečového pásma i při nízkých úrovních hlasitosti a zachování rychlého a bezprostředního zvuku, kterým jsou reprosoustavy Acoustic Energy vyhlášené. Nové podlahové soustavy AE520 nabízí nebývalý dynamický výkon s rychlými, kontrolovanými basy, křišťálově čisté střední pásmo a prvotřídní tonalitu.

PARAMETRY

 • Reproduktory: o průměru 125 mm, s membránou z uhlíkových vláken
 • Výškový reproduktor: o průměru 25 mm, s kalotou z uhlíkových vláken
 • Kmitočtový rozsah: 30 Hz – 28 kHz (+/- 6 dB)
 • Citlivost: 90 dB
 • Špičková hladina akustického tlaku: 113 dB
 • Jmenovitý výkon: 300 W
 • Dělící kmitočty: 373 Hz/2.8 kHz
 • Impedance: 6 Ω
 • Typ: 3 pásmová reprosoustava s bassreflexem
 • Rámečky: tenké, látkové s magnetickou fixací
 • Rozměry (mm): 1130 x 185 x 320 (V x Š x H, s hroty)
 • Hmotnost: 30 kg (každá reprosoustava)
 • Povrchové úpravy: lesklý klavírní lak bílý, lesklý klavírní lak černý a dýha (americký ořech)

www.acoustic-energy.co.uk/products/500-series

» zpět na přehled


Novinky

21.09.2021

MoFi Fender PrecisionDeck

Americký výrobce MoFi Electronics ve spolupráci s kytarovou legendou Fender přichází na trh se speciální edicí gramofonů.

... více

21.09.2021

Zesilovač Audio Research I/50

Integrovaný zesilovač I/50 je prvním produktem ve zcela nové řadě společnosti Audio Research. Funkčně jednoduchý, vizuálně poutavý a hudebně úžasný.

... více

09.04.2021

All-in-one systém Cambridge EVO

Stačí jen připojit reprosoustavy a užívat si pohodlí snadného ovládání, přístup k téměř neomezenému množství nahrávek a jejich dokonalou reprodukci. Tento all-in-one systém s nadčasovým designem představuje skutečně obrovský krok kupředu.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga