Acoustic Energy Corinium

19.10.2023

Návrat k high-endu

Touto zbrusu novou podlahovou reprosoustavou, která je vyvrcholením tříletého projektu vlastního designérského týmu a má za cíl posunout značku na vyšší úroveň, se Acoustic Energy vrací ve svém výrobním programu zpět do kategorie high-endu. Mnozí příznivci značky si jistě vzpomenou na vyhlášené modely řady Reference, jejichž výroba byla před několika lety ukončena.

Ředitel a designér Mat Spandl uvedl "Nové CORINIUM jsou reprosoustavy, které jsou výrazně dynamičtější, živěji hrající a muzikálnější, než všechny předchozí generace reprosoustav, které jsme dosud navrhli. Toho bylo dosaženo vývojem zcela nových měničů, pečlivým výběrem součástek výhybky a vytvořením akusticky i esteticky dokonalé skříně.”

Výškový reproduktor používá pro poddajnou kalotovou membránu nový, jedinečný materiál, který je lehčí než uhlíková vlákna a prokazatelně snižuje zabarvení, zlepšuje vnímání rychlých tranzientů a reprodukuje I ty nejjemnější hudební detaily a finesy.

Na základě středobasových a basových měničů z uhlíkových vláken, které se používají u reprosoustav řady 500, byla speciálně vyvinuta zcela nová konstrukce měniče s ultra tuhou verzí membrány z uhlíkových vláken, která je poháněna kmitací cívkou s velkým zdvihem. U systému cívky a magnetu byla navíc minimalizována hystereze. Srdcem reprosoustavy je středotónový měnič, jehož nová membrána z uhlíkových vláken a její závěs pomáhají zajistit jedinečné zvukové vlastnosti a nabízejí co nejpřirozenější zvuk a realistický hudební přednes. U dvojice basových reproduktorů umožnila dodatečná šířka skříně vývoj zcela nového 165mm reproduktoru, který zajišťuje vyrovnanou reprodukci basů, kombinující energii, rychlost a razanci, a vytváří tak velkou, silnou, kontrolovanou a přirozenou nízkofrekvenční odezvu.

Optimalizovaná třípásmová výhybka obsahuje vysoce kvalitní součástky a je propojena s měniči pomocí audiofilské kabeláže s patentovaným uspořádáním vodičů. Toto řešení přispívá k vynikající reprodukci hudebních detailů a dynamickému přednesu.

Všechny tyto převratné novinky, týkající se reproduktorů a výhybky jsou umístěny v krásně zakřivené, exkluzivně provedené inertní skříni. Stěny ozvučnic, sendvičové konstrukce "Resonance Suppression Composite" (RSC), mají tloušťku až 45 mm. Jedná se o řešení se kterým konstruktéři AE přišli již u řady Reference a používají ho i u ozvučnic řady 500. Dvě vrstvy MDF a mezi ně vložená tenká vrstva plastického materiálu, na bázi bitumenu, jsou slisovány dohromady, čímž se značně omezí vibrace kabinetu a tím také jakékoliv zabarvení reprodukce. Masivní bočnice (22 mm) jsou upevněny ve velké sponě, která tvoří páteř na zadní straně skříně, celá ozvučnice je pak uzavřena 50 mm tlustou horní a spodní deskou.

Čelní stěna je vyrobena ze dvou samostatných materiálů. 25mm panel z MDF poskytuje inertní podklad pro středotónový a basový reproduktor a zároveň spojuje boční panely skříně. Druhým konstrukčním prvkem čelní stěny je 6 mm silná masivní hliníková deska, která je přišroubována k "dřevěné" části skříně, aby vytvořila dokonalý povrch s velmi vysokou tuhostí a velmi nízkým vyzařováním. Výškový reproduktor je přišroubován přímo k hliníkovému panelu, aby byla zajištěna určitá izolace od rezonancí způsobených středotónovým a basovými reproduktory.

Reprosoustava se instaluje na podlahu pomocí podobného provedení nosníků a hrotů jako u řady 500. U modelu Corinium byly zadní hroty zkráceny, díky čemuž skříň získala náklon 4 stupně. Náklon o 4 stupně zlepšuje časové sladění měničů a zajišťuje co nejpřesnější příchod zvuku z každého reproduktoru k uším posluchače.
Středotónový reproduktor je umístěn ve vlastní odvětrané komoře (pro snížení špičkového tlaku v komoře). Basová komora je vybavena velkým štěrbinovým bssreflexovým otvorem a je vyplněna malým množstvím vnitřního akustického tlumení, které je umístěno tak, aby se snížily modální rezonance ozvučnice, ale zároveň se zachovala energie basů.

Nové reprosoustavy CORINIUM jsou vhodné pro středně velké až velké poslechové místnosti a budou k mání v provedení s pravou dýhou, v matné černé a matné bílé a s metalickou barvou skříně v odstínu British Racing.

Název nové vlajkové lodi společnosti Acoustic Energy je odvozen od jména města Cirencester v krásném kraji Cotswolds, který je již více než 25 let rodným městem společnosti Acoustic Energy. Bylo důležitou základnou v římské Británii a po Lonýnu se jednalo o nejdůležitější město na území tehdejší Británie. Římané ho pojmenovali Corinium a konstrukční tým AE svou dosud nejvýznamnější a nejlepší reprosoustavu pojmenoval právě po něm.

Technické parametry:

 • Středotónový reproduktor: 120mm membrána z uhlíkových vláken
 • 2 basové reproduktory: 140mm membrány z uhlíkových vláken
 • Výškový reproduktor: 29mm poddajná kalota
 • Konstrukce: 3pásmový bassreflexový systém se zakřivenou RSC skříní a hliníkovou čelní deskou
 • Kmitočtový rozsah: 32 Hz – 30 kHz (- 6 dB) / 38 Hz – 25 kHz (-3 dB)
 • Citlivost: 92dB/m/2.83v
 • Zatížitelnost: 200 W
 • Dělící kmitočty: 260 Hz / 3400 Hz
 • Impedance: 4 ohmy
 • Rozměry (V x Š x H): 1100 mm (včetně hrotů) x 235 mm x 385 mm
 • Hmotnost: 40 kg (jedna reprosoustava)


www.acoustic-energy-corinium.co.uk

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga