Acoustic Energy řada 500

19.07.2019

Nové reference od AE

Uznávaný britský výrobce reproduktorových soustav Acoustic Energy, který vyvíjí a vyrábí (od roku 1987) své modely typické vynikajícím, překvapivě „velkým“ zvukem, ze subtilních, elegantních ozvučnic, doplnil portfolio svých výrobků o nejnovější a zároveň nejvyšší řadu 500.

Tato série, která převzala v nabídce výrobce roli vlajkových lodí a nahradila legendární řadu Reference, použila od svých starších sourozenců některé osvědčené technologie, např. akusticky téměř inertní materiál na výrobu skříní (sendvič HDF – pryž – HDF), ale jinak byla zásadně přepracovaná, což je na první pohled patrné na materiálu membrán zbrusu nových měničů. Acoustic Energy nahradil, po mnoha letech, u svých nejvyšších modelů používané aluminiové membrány s keramickým povrchem, membránami z karbonové tkaniny.

V současnosti pětistovková série zahrnuje dva modely, regálovou soustavu AE500 a sloupovou reprosoustavu AE509.

AE500 je kompaktní stojanová reprosoustava, která nabízí, oproti modelům AE100 a AE300, výrazný nárůst v kvalitě zvuku a použitých materiálů a samozřejmě také vyšší kvalitu povrchové úpravy skříní. Soustavy AE500 používají nově vyvinuté výškové reproduktory s membránou z uhlíkových vláken a středobasové měniče, taktéž s membránou s uhlíkové tkaniny, které vynikají srovnatelným výkonem a přesností výrobcem dosud používaných legendárních keramicko-hliníkových měničů, ale mají ještě lepší vlastnosti v parametrech útlumu vlastních rezonancí membrány, což přináší ještě hladší a transparentnější zvuk.
Výsledný výrobek s čistými a přehlednými liniemi, nabízející bezkonkurenční akustické vlastnosti, kvalitu a poměr ceny a výkonu, přináší vzrušující a výkonnou reprodukci.

V povrchových úpravách lesklý černý nebo bílý klavírní lak nebo dýhovaném provedení, americký ořech, tyto reprosoustavy, ať už umístěné na stojanech nebo na polici, snadno zapadnou do jakéhokoliv interiéru.

AE509 jsou štíhlé sloupové reprosoustavy s kompaktními rozměry, vhodné do středně velkých až velkých místností. Podobně jako u modelu AE500 nabízejí AE509 vyšší úroveň kvality a dokonalejší reprodukci než jeho ekvivalent řady 300. Reproduktorové soustavy AE509 používají taktéž nově vyvinuté výškové a středobasové reproduktory s membránou z uhlíkových vláken.

Útlé skříně jsou k dispozici v povrchových úpravách lesklý černý nebo bílý klavírní lak nebo dýhovaném provedení, americký ořech. Masivní hliníkové konzoly zajišťují pevné spojení s podlahou a maximální stabilitu, zatímco tuhost kovové konstrukce omezuje interakci reprosoustav s místností.

Výškové reproduktory řady 500 mají zbrusu novou kalotu z uhlíkových vláken o průměru 25 mm. Uhlíkové vlákno je mnohem lehčí, s lepším útlumem vlastních rezonancí, než mají ostatní, na výrobu membrán používané, tuhé materiály a poskytuje bleskurychlý, přirozený zvuk, který posluchače překvapí svou neutralitou. Výškový reproduktor je vybaven novým WDT zvukovodem, odlitým z hliníku, umístěným v blízkosti středobasového měniče, který optimalizuje vyzařování výškového reproduktoru. Jeho extrémní tuhost snižuje vibrace přenášené na výškový reproduktor, což garantuje příjemné, čisté a přirozené výšky.

Středobasové reproduktory o průměru 125 mm obsahují nové, mimořádně velké (35 mm) kmitací cívky, zajišťující nízké tepelné zatížení a velmi vysokou účinnost pohonu membrány, díky čemuž poskytují vysoce dynamické a přesto kontrolované basy. Basový reproduktor má optimalizovaný systém pohonu a zavěšení membrány, pro dosažení maximální linearity a co nejnižšího zkreslení. To zaručuje věrnou reprodukci středního pásma, zatímco přirozená lehkost membrány z karbonových vláken zvyšuje její rychlost a snižuje setrvačnost, čímž je dosaženo mimořádné čistoty reprodukce.

Pro optimální navázání reprodukce měničů v okolí dělících kmitočtů používají výhybky soustav vysokonapěťové polypropylenové svitkové kondenzátory a vzduchové tlumivky. Reproduktorové soustavy AE509 používají dvou a půl pásmové uspořádání měničů (středotónový, vysokotónový a středobasový reproduktor).

Tyto jedinečné reproduktory jsou umístěny v nových skříních z Resonance Suppression Composite (RSC) kompozitního materiálu, s tloušťkou stěny 18 mm, vyvinutých z ozvučnic prestižní řady Reference a používajících stejný kompozit (s jádrem s pevné akusticky netečné pryže), který výrazně snižuje akustické vyzařování skříně, které by jinak zabarvovalo reprodukci.

PARAMETRY (AE500 / AE509)

  • Kmitočtový rozsah: 45 Hz – 28 kHz (+/- 6 dB) / 32 Hz – 28 kHz (+/- 6 dB)
  • Citlivost: 87 dB / 89 dB
  • Max. akustický tlak: 113 dB / 115 dB
  • Trvalý výkon: 120 W / 150 W
  • Dělící kmitočet: 2.8 kHz / 560 Hz a 3.1 kHz
  • Impedance: 6 ohmů / 6 ohmů
  • Konstrukce: 2 pásmová / 2.5 pásmová
  • Rozměry (mm): 310 x 185 x 260 (V x Š x H) 1000 x 185 x 270 (V x Š x H, bez hrotů)
  • Hmotnost: 8 kg (ks) / 22 kg (ks)
  • Provedení (oba modely): lesklý klavírní lak bílý nebo černý nebo dýha (americký ořech) 

Cena regálových reprosoustav AE500 je, ve všech povrchových úpravách, 49 990,- Kč, sloupové reprosoustavy AE509 stojí 79 990,- Kč.

www.acoustic-energy.co.uk/products/500-series/

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga