Bezdrátové reprosystémy Cambridge Audio

20.02.2015

Bezdrátové reproduktorové systémy se skutečným hi-fi rodokmenem

V dnešní době, kdy chytré telefony, tablety a notebooky jsou běžnou součástí života většiny z nás, přišla spousta výrobců s nabídkou nejrůznějšího příslušenství, pro tato zařízení.

Sluchátka zaplavila trh, a i když to v době rozmachu domácího kina vypadalo, že zůstane jen několik modelů, několika zavedených výrobců, s příchodem smartphonů a tabletů se pustil do jejich výroby kdekdo, i nejeden výrobce reprosoustav, v touze ukousnout svůj kousek ze společného koláče. Ony totiž ty chytré malé přístroje, s vlastními zabudovanými minireproduktory, alespoň, co se hlasité reprodukce týče, příliš mnoho parády nepředvedou a tak obliba sluchátek zaznamenala obrovský nárůst.  Jenže ne všichni a ne všude mají potřebu chodit se sluchátky na uších. Dokovací stanice, umožňují sice připojení mobilů a tabletů k hi-fi aparatuře, tu ale zase není snadné někam přenášet. Proto se zrodily bezdrátové hudební systémy, které využívají nejmodernější technologie, v mobilních zařízeních obsažené, Bluetooth nebo Wi-Fi, pro flexibilní připojení a streamování v nich uloženého obsahu, které si kladou za cíl, reprodukovat uloženou nebo streamovanou hudbu v daleko lepší kvalitě, než to zvládají mobily či tablety samy o sobě. Svými rorměry jsou koncipovány tak, aby se daly pohodlně přenášet, nevyžadovaly příliš prostoru k umístění a mohly tak těšit své uživatele kdekoliv se jim to bude hodit.

Cambridge Audio má v nabídce několik takových bezdrátových reprosystémů, které se liší od sebe navzájem velikostí, výkonem, výbavou a samozřejmě také cenou. A jelikoš kvalita zvuku a vynikající poměr cena/výkon byly u tohoto výrobce vždy na prvním místě, nabízí Cambridge Audio i v tomto segmentu spotřební elektroniky velmi zajímavé produkty. Zařadil je do výrobkové řady Minx, se kterou mají společnou nejen filozofii velkého zvuku v "malém balení", ale především použití vlastních patentovaných měničů s technologií BMR (používajících rovinnou papírovou membránu, mechanicky zpevněnou voštinou, s mimořádně širokou vyzařovací charakteristikou), které s vynikajícími výsledky již několik let zdokonaluje a používá, jak v systémech satelitních reproduktorů s woofery - Minx, tak u reprosoustav Aero a Aeromax.


Minx Air 200

Největší a nejlépe vybavený bezdrátový hudební system z nabídky Cambridge Audio, využívá k připojení Wi-Fi technologii AirPlay od Apple, díky níž se jednoduše připojí k iPhonu, iPadu nebo iPodu, stejně tak, jako k PC s nainstalovanými iTunes, verze 10.2.2 nebo novějšími. Má eternetovou přípojku, která umožňuje připojit přístroj k domácí síti také kabelem. Stejně tak umí, pomocí technologie Bluetooth, okamžitě komunikovat s jakýmkoliv telefonem, tabletem nebo počítačem, takže opravdu každý může poslouchat svou hudbu, bez ohledu na značku či model, který používá. Podporuje standardní Bluetooth kodek (SBC) a dva nejlepší zvukové formáty, které mnohé z dnešních přístrojů nativně podporují, AAC a apt-X.

Při přehrávání hudby mohou být současně nadále používány všechny funkce mobilního zařízení. Stejně tak jako skladby uložené v telefonu, tabletu nebo počítači, lze pro potěšení, streamovat hudební aplikace jako Spotify,YouTube a pod.

Protože většina lidí ráda poslouchá rádio a ne vždy chtějí používat svůj telefon či tablet, jako přehrávač, Minx Air nabízí také internetové rádio. Oblíbené stanice jsou k dispozici přímo, aniž by bylo nutné použít telefon či tablet s nainstalovanou aplikací, po stisknutí 5 tlačítek předvoleb, na horní straně přístroje.Nebo lze s použím aplikace Minx Air App vyhledávat stanice z celého světa. Jakmile se přednastavení uloží na jednom smartphonu nebo tabletu, budou k dispozici také s jinými přístroji s nainstalovanou aplikací Minx Air.

Aplikace Minx Air App nabízí nejen možnost nastavení předvoleb, hlasitosti, basů a přístup k nastavení ekvalizéru, pro přizpůsobení zvuku hudebního systému pro různé místnosti. Obsahuje také návod pro snadnou instalaci a videa, která ulehčují praktické nastavení, bez ohledu na používané zařízení. Každý se tak může snadno připojit a elegantně ovládat Minx Air pomocí telefonu.

Minx Air má na zadní straně také konektory cinch, takže je k němu možné připojit třeba televizor nebo Blu-ray přehrávač kabelem a poslouchat zvuk v mnohem lepší kvalitě, než nabízejí ploché televizory.

Jedinečná technologie BMR reproduktorů (2 o průměru 57mm) vytváří bohatý zvuk, který lépe ozvučí prostor, než tradiční reproduktory obdobné velikosti, u modelu Minx Air 200 jim navíc pomáhá basový měnič (165 mm). Na zakázku vyvinutý digitální zesilovač o výkonu 200W zaručuje dostatečnou výkonovou rezervu i na nejvyšších hlasitostech. Akusticky tlumená, robustní skříň je navržena tak, aby eliminovala vibrace a zkreslení i při vysokých hlasitostech. Důmyslně využívá basreflexu začleněného do rukojeti přístroje, pro zlepšení reprodukce na nejnižších kmitočtech.

Minx Air využívá také propracovaný 24-bitový Digital Signal Processing (DSP), o který se starají procesory vyvinuté firmou Waves Audio, s algoritmy vyvinutými pro hudbou i film. Tato technologie mu pomáhá dostat velký zvuk, z kompaktní skříně a zprostředkovat zážitek, který je hlasitější a přesnější, než u jiných přenosných systémů.

Elegantní přístroj, s jednoduchými oblými tvary byl navržen tak, aby nenápadně splynul s prostředím, vyrábí se v povrchové úpravě vysoce lesklým černým nebo bílým lakem, měří jen 45 cm na šířku a v pohotovostním režimu nepřekročí jeho spotřeba 0,5W, automatická funkce Power-Down navíc umožňuje nastavit čas, za který se přístroj v nečinnosti sám přepne do pohotovostního módu.

Jeho cena je 13 990,-Kč

Bluetone 100

Menší a o něco méně vybavený bezdrátový reprosystém představuje Bluetone 100, který, na rozdíl od systému Minx Air neumožňuje Wi-Fi připojení a spoléhá se tedy jen na technologii Bluetooth. Nemá ani eternetovou síťovou přípojku, takže ho k domácí síti nelze připojit a z toho vyplývá i absence internetového rádia přímo v přístroji, bez použití připojeného externího zařízení.

Bluetone 100 tedy slouží jako hlasitý odposlech, který se na vzdálenost do 10m jednoduše spáruje s jakýmkoliv Bluetooth kompatibilním přístrojem (podporuje aptX) a ve vynikající kvalitě reprodukuje obsah přenášený z připojeného zařízení.

Speciálně konstruovaná tuhá skříň, vyrobená z jednoho kusu eliminuje zkreslení a vibrace, dva BMR měniče o průměru 100 mm napájí zesilovač třídy-D, o výkonu 100W. Reprodukci basů pomáhá basreflexový otvor, elegantně včleněný do rukojeti přístroje. Audio signál je možné připojit také kabelem, pomocí konektorů cinch(RCA) nebo 3,5 mm jackem. Vysokou kvalitu zpracování signálu zaručuje pokročilá technologie DSP, která má za úkol vymáčknout z každé hudební nahrávky maximum. Úroveň basů je možné nastavit potenciometrem, na zadním panelu přístroje.

Bluetone 100 se vyrábí v matném černém provedení, na délku měří 35 cm a stojí 7 990,-Kč.


Minx Go a Go Radio

Ještě menší kategorii přesosných hudebních systemů reprezentuje dvojice přístrojů Minx Go a Go Radio. V podstatě se jedná o přenosné Bluetooth reprosystémy, funkčně velmi podobné většímu Bluetone 100, které jsou navíc vybaveny nejmodernější lithium-iontovou baterií, s inteligentní technologií dobíjení. Plného nabití přístroje dosáhnou za pouhé dvě hodiny a to jim vystačí až na 18 hodin provozu. Díky vestavěnému USB konektoru je lze také použít k nabíjení tabletu nebo telefonu. Vzhledem ke svým rozměrům (237 x 123 x 60mm) a hmotnosti (1,1kg) jsou určeny nejen k přenášení, ale i cestování.

Go spolupracuje s jakýmkoliv telefonem, tabletem nebo počítačem, který podporuje Bluetooth (standardní i aptX) a pro ještě snadnější spárování je vybaven funkcí NFC. Dokáže si zapamatovat až 8 telefonů, tabletů či počítačů, aby se k němu mohl připojit kdokoli z rodiny nebo přátel.

Pomocí 3,5 mm jack konektoru lze k přístroji připojit také další zařízení, jako jsou MP3 přehrávače, které neumožňují bezdrátové streamování.

Pro milovníky poslechu klasického rádia je verze Go Radio vybavena navic FM tunerem. Pomocí tří předvoleb je možné okamžitě spustit oblíbené stanice, nenápadný LED displej, pod mžížkou na čelním panelu, indikuje právě naladěnou stanici nebo vybraný vstup.

O dokonalou reprodukci, u obou verzí, se stará dvojice reproduktorů o průměru 50 mm a dva titanové kalotové výškáče o průměru 19 mm, které dokážou zprostředkovat vyjímečně přesné a čisté detaily. Basovému základu pomáhá pasivní membrána na zadní straně přístroje, díky níž hraje pásmo nízkých kmitočtů neuvěřitelně hluboko a reprodukce celkově působí dojmem mnohem většího systemu. Výkonný digitální zesilovač nabízí dostatečný výkon, bez zkreslení, i při nejvyšších hlasitostech a vyladěná technologie DSP, v kombinaci s kvalitními D/A převodníky zaručí přenos i těch nejjemnějších hudebních detailů. Akusticky tlumená skříň eliminuje vibrace a zkreslení i při vysokých hlasitostech.

Zvukové kvality bezdrátového reprosystému Minx Go ocenil v roce 2014 renomovaný britský časopis What´s Hi-Fi, který mu udělil titul Nejlepší bezdrátový hudební system do £150.

Přístroje jsou k dispozici v černé nebo bílé barvě, dodávány s cestovním pouzdrem.

Cena Minx Go je 4190,- Kč, Go Radio stojí 4990,- Kč.


G2

Nejmenším a nejnovějším přírůstkem do rodiny přenosných reprosystémů Cambridge Audio je ultrakompaktní, elegantní přístroj G2. I přes své miniaturní rozměry (189 x 67 x 55mm) nabízí solidní hudební výkon, velmi kvalitní reprodukci a na jedno nabití až 10 hodin provozu. Navíc se umí spárovat s druhým G2 zařírením a vytvořit tak, společně, mnohem širší stereo základnu a zdvojnásobit přenášený výkon.

Bluetooth párování s podporou technologie NFC je opět mimořádně jednoduché, do paměti je možno uložit až 4 různá připojovaná zařízení. 3,5mm konektor na vstupu zajišťuje připojení přístrojů nekompatibilních s Bluetooth. USB konektor slouží k napájení připojených tetefonů. Díky vestavěnému mikrofonu je možné G2 používat i jako hands-free. Příchozí hovor je signalizován blikajícím tlačítkem s ikonou telefonu, na ovladacím panelu G2 a jeho stiskem se přístroj automaticky přepne do režimu hlasitého telefonu. Tato funkce je ideální pro rychlé konferenční hovory nebo třeba telefonování při vaření.

Styl velmi pohlednému, poctivě zpracovanému výrobku dodává tuhá hliníková skříň s podsvícenými ovladacími prvky. Dva reproduktory, dvě pasivní membrány a digitální zesilovač garantují vyjímečnou kvalitu reprodukce, s překvapivou dynamikou a čistými výškami, kterou poráží podobné bezdrátové hudební systémyna trhu.

Je k dispozi v černé povrchové úpravě nebo v odstínu champagne.

V obou barevných provedeních stojí 3590,- Kč.

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga