Cambridge Audio Edge A

17.10.2018

Cambridge Audio útočí na vrchol

Útok na vrchol bývá výsledkem dlouhých příprav a nemalých investic, nesmírného úsilí a energie, které musí horolezec vydat, aby dosáhl svého vytouženého cíle. Je to poslední etapa dlouhé cesty, která se neobejde bez dřiny a nasbíraných zkušeností, je to ale i odměna za podstoupené riziko, odvahu a odhodlání dosáhnou cíle vlastní cestou. A právě k takovému „útoku na vrchol“ by se dalo přirovnat představení nového integrovaného zesilovače předního britského výrobce hi-fi techniky, firmy Cambridge Audio, který nese označení Edge A a je zároveň první vlaštovkou přístrojové řady Edge, nejdokonalejšího systému, který doposud Cambridge Audio představilo.

Uvedení nové řady Edge bylo načasováno na letošní rok, kdy firma slaví své 50. výročí. Nejnovější počin konstruktérů ztělesňuje 50. let zkušeností v oblasti audiotechnického inženýrství a nastavuje nové standardy jak pro design, tak zvukovou kvalitu. Přístroje vyvíjel tři roky tým devíti inženýrů, kteří dostali za úkol být, na cestě k dosažení co nejlepšího zvuku, zcela nekompromisní. Komponenty této řady, které jsou jak po zvukové stránce, tak po stránce designu, provedení i vzhledu pro výrobce vkročením do vod „čistokrevného“ High-Endu, byly pojmenovány podle profesora Gordona Edge, jednoho ze zakladatelů společnosti Cambridge Audio, manažera technologické skupiny společnosti a vynálezce jejího prvního produktu, integrovaného zesilovače P40.
Přístroje si opět zachovaly jeden společný atribut všech výrobků této společnosti a to je mimořádně příznivý poměr cena/výkon. I když, co se týče dokonalosti zpracování, použitých materiálů a součástek, nebyli konstruktéři nijak omezováni, v otázce ceny se firma tradičně drží „při zemi“, což je mimořádně příznivá zpráva pro zákazníky, kteří za své peníze dostanou mnohem víc než jinde. A zároveň je to také důkaz silné pozice výrobce, který si může tyto ceny, i přes mimořádně nákladný vývoj, dovolit nabídnout. Špičková kvalita, s touto cenovkou je zároveň velká výzva pro konkurenci…

Prvním přírůstkem řady Edge je integrovaný zesilovač Edge A (předzesilovač a síťový přehrávač Edge NQ a výkonový zesilovač Edge W budou následovat koncem roku), který nabízí neuvěřitelně detailní zvuk a výkonovou rezervu, umožňující bezproblémovou spolupráci s libovolnými reprosoustavami. Jeho zvuk je nádherně vyvážený s čistým podáním veškerých tónů. Součástky použité k jeho výrobě byly vybírány pouze pro svůj "zvukový přínos". Jejich cena, parametry atd. byly zcela ignorovány ve prospěch toho, aby přístroj hrál opravdu co nejlépe. Ve svém úsilí, udržet signálovou cestu co nejkratší, byli konstruktéři až fanatičtí (například u výkonového stupně je v signálové cestě pouze 14 součástek). Tímto způsobem zajistili výsledný zvuk průzračně čistý, nefiltrovaný, označovaný společností Cambridge jako „Skvělý britský zvuk“.

Zesilovač používá zdokonalené, vlastní, patentované zapojení třídy XA. Tato jedinečná technologie řešení zesilovače nabízí zvukové vlastnosti zesilovačů třídy A, ale s výrazně vyšší účinností. Cambridge Audio od samého začátku své existence razilo cestu v používání toroidních transformátorů. U zesilovačů Edge posunul Cambridge tuto koncepci ještě o krok dál a použil, aby odstranil elektromagnetické rušení, dva symetrické toroidní transformátory, s opačným vinutím. Ze zapojení zesilovače konstruktéři odstranili konvenčně používané vazební kondenzátory a nahradili je topologií s přímým, stejnosměrným navázáním jednotlivých stupňů, což výrazně snížilo zkreslení. Navíc, diskrétně řešené obvody regulace hlasitosti zajišťují perfektní symetrii obou kanálů.

Velká pozornost byla nakonec věnována dokonalému zpracování skříně, s krásným, jednoduchým zevnějškem. Masivní skříň z pískovaných hliníkových profilů je provedena v odstínu lunární šedé. Čelnímu panelu dominuje jediný, precizně provedený, duální ovladač, který v sobě sdružuje (na jedné ose) dvě základní funkce, regulaci hlasitosti a přepínaní vstupů. Jeho výrobu zajišťuje firma, specializující se na součástky pro letecký průmysl. Zesilovač je vybaven jak analogovými (symetrickými a cinch), tak digitálními vstupy, včetně možnosti bezdrátového Hi-res Bluetooth (aptX HD) připojení.

Výsledkem je highendový komponent s jedinečným vzhledem, který se může stát centrem pozornosti v každém obytném prostoru.

Cena zesilovače je 129 990,- Kč.

Zesilovač si můžete poslechnout u těchto regionálních distributorů:

  • Praha - AVITSmart (tel.: 602 302 400),
  • Benešov u Prahy - TELSAT (tel.: 603 969 898),
  • Chrudim - Excelia HiFi (tel.: 724 007 744),
  • Brno - HiFi Sound (tel.: 605 250 923),
  • Havířov - Navrátil Audio (tel.: 737 821 360).

Leták ve formátu pdf si můžete stáhnout zde

www.cambridgeaudio.com/en/products/edge/edge-a

» zpět na přehled


Novinky

04.11.2021

Zesilovač Copland CSA70

Tentokrát Copland uvedl na trh svůj nejnovější a zároveň nejmenší model, s označením CSA70, který má čistě tranzistorové osazení. Koncový stupeň zesilovače, s výkonem 70 W na kanál, příjemně překvapí i uživatele s náročnějšími reprosoustavami.

... více

21.09.2021

MoFi Fender PrecisionDeck

Americký výrobce MoFi Electronics ve spolupráci s kytarovou legendou Fender přichází na trh se speciální edicí gramofonů.

... více

21.09.2021

Zesilovač Audio Research I/50

Integrovaný zesilovač I/50 je prvním produktem ve zcela nové řadě společnosti Audio Research. Funkčně jednoduchý, vizuálně poutavý a hudebně úžasný.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga