Electrocompaniet EC Living

23.06.2016

Zkuste to bez drátů!

ELECTROCOMPANIET EC LIVING

Jak je vidět, Jára Cimrman inspiroval nejen Marconiho. I norský Electrocompaniet věří, že s modulárním bezdrátovým audio video systémem bude mít velký úspěch. Zvuková a vizuální dokonalost, jednoduché a intuitivní ovládání, prvotřídní zpracování. Tato kritéria se rozhodl Electrocompaniet skloubit a oslovit co nejširší okruh milovníků audia i videa.

Firma s více než čtyřicetiletou praxí v oblasti highendové elektroniky, velmi dobře známá především řadou audiofilských komponentů Classic, typických svým nezaměnitelným designem, nyní přichází na trh s unikátní novinkou, řadou komponentů EC Living.

Vzrůstající obliba přehrávání streamovaného hudebního obsahu, ať už, z na internetu dostupných služeb nebo z vlastních datových zdrojů, vede výrobce k hledání nových koncepcí aktuálních audio zařízení. Vývoj směrem k integrovaným, kompaktním a síťovým řešením nelze zastavit, naopak, v době neuvěřitelně levných paušálních sazeb za hudební servis (nehledě na množství služeb poskytovaných zdarma) a všeobecné obliby chytrých telefonů a tabletů, bude pravděpodobně stále nabírat na rychlosti. Není tedy divu, že renomovaný výrobce Hi-Fi techniky, jako je Electrocompaniet, tady nechce „zaspat“, ale naopak nastavit trend.

Řada EC Living představuje uživatelsky komfortní modulární bezdrátový audio video systém, který se opírá o technologie prověřené u highendových přístrojů řady Classic a za velmi zajímavou cenu nabízí kvalitní ozvučení domácnosti, kompaktními a elegantními přístroji, navrženými i vyráběnými v Norsku. Na svou tradici, skandinávský design a kvalitu je Elektrocompaniet právem hrdý. Proto se nerozhodl jen pro montáž přístrojů z nakupovaných dílů, ale sám si i veškeré součásti, jako desky zesilovačů, moduly síťového přehrávače a další, vyrábí na nejmodernějších výrobních zařízeních v městečku Tau, na západním pobřeží Norska. I softwarová výbava nejnovějšího streameru, který používají i audiofilské komponenty série Classic (konkrétně multimediální přehrávač ECM 2 a nový integrovaný zesilovač s DA převodníkem a streamerem ECI 6DX), stejně jako ovládací aplikace EC Remote, pochází z vlastních „dílen“, sofistikované algoritmy DA převodníku a digitální filtrace z laboratoří v Silicon Valley.

Základním stavebním kamenem systému je bezdrátová aktivní reprosoustava se síťovým přehrávačem TANA SL-1. Ta může posloužit sama, jako monofonní internetové rádio, využívající veškeré výhody síťového přehrávače, třeba do kuchyně, na terasu nebo do dětského pokoje nebo se, po spárování s aktivní reprosoustavou TANA L-1 stane plnohodnotným stereofonním Hi-Fi systémem.

O to, aby i takto kompaktní zařízení poskytovalo dokonalou reprodukci, se stará poctivý zesilovač třídy AB o výkonu 150 W (vycházející z osvědčeného zapojení koncového stupně integrovaného zesilovače ECI 3, série Classic), který napájí dvoupásmovou soustavu měničů, v masivní aluminiové, bassreflexové ozvučnici. Tato aktivní reprosoustava je řešena, de facto, jako pasivní dvoupásmovka s výhybkou, napájená zesilovačem, v jedné skříni (na rozdíl od aktivních reprosoustav, kde každý reproduktor má, většinou, svůj vlastní zesilovač a aktivní výhybka je před zesilovači). Osazena je výškovým reproduktorem s hedvábnou kalotou (o ø 25 mm) a středobasovým měničem (o ø 130 mm) s kónickou membránou z tuhé tkaniny, tvořené hrubými polypropylenovými vlákny. Vzhledem k miniaturizaci celého systému je zesilovač napájen dokonale odrušeným spínaným zdrojem, s vysokou účinností.

Síťový přehrávač, kterým je vybaven model TANA SL-1, podporuje snad všechny dostupné audio formáty: WAV/WAVE, MP3, AAC+, Vorbis, ALAC, FLAC, APE, WMA, do rozlišení 24 bitů/192 kHz, DSD, do rozlišení DSD 128 (5.6 MHz) a následující služby: Spotify, TIDAL, WIMP, Qobuz a internetové rádio. Kabelové připojení externích zařízení (digitální) je možné pomocí USB, koaxiálního nebo optického (TOSlink) vstupu či přípojky sítě Ethernet 10/100/1000 Mbit/s. Bezdrátové pomocí WiFi 802.11 ac nebo 802.11 g. Implantovaný, vysoce kvalitní WiFi modul je předpokladem pro bezproblémový bezdrátový provoz, samozřejmě v kombinaci s odpovídajícím zařízením, poskytujícím dostatečně kvalitní WiFi signál. Příznivce značky Apple jistě potěší podpora funkce Airplay. Pro připojení analogového audio signálu je zadní panel přístroje vybaven linkovým vstupem (konektor jack 3,5mm).

Bezdrátový přenos signálu mezi „základní“ jednotkou a ostatními, k ní připojenými přístroji v systému, probíhá pomocí rádiového spojení, v rozlišení 24 bitů/96 kHz. Kombinací jednotlivých prvků systému je možné vytvořit sestavy od klasického sterea, až po 7.2 kanálové domácí kino.

Vzhledem k velikosti ozvučnice a středobasových měničů a nesmlouvavým fyzikálním zákonům, zvolil výrobce inteligentní systém tónové korekce (dá se i vypnout), který pomocí DSP zdůrazňuje, v závislosti na hlasitosti reprodukce, objem nejnižší části kmitočtového spektra. Tato funkce je aktivní, pokud do sestavy není zařazen subwoofer. V případě, kdy si zájemce o dynamičtější přednes do systému připojí subwoofer SIRA L-1, řídící jednotka na to zareaguje srovnáním ekvalizační křivky a reproduktorové soustavy pak nebudou zatěžovány zdůrazněnou reprodukcí nejnižších frekvencí (o ty se stará subwoofer) a mohou o to věrněji reprodukovat svoje přirozené pásmo.

V průběhu letošního roku postupně Elektrocompaniet rozšíří sortiment dostupných přístrojů řady EC Living o další komponenty: síťový přehrávač RENA S-1, síťový přehrávač s digitálním zesilovačem RENA SA-1, AV síťový přehrávač RENA SH-1, AV síťový přehrávač s digitálním zesilovačem RENA SHA-1 a 4K video centrum RENA SV-1.

K ovládání celého systému slouží přehledná aplikace EC Remote, dostupná pro jakékoliv mobilní telefony a tablety nebo počítače PC/Mac, která je volně k dispozici na App Store, Google play nebo na stránkách podpory: http://ecliving.electrocompaniet.no/support-2/?lang=en. Jen nejzákladnější funkce přístroje, zapnutí a uvedení do režimu Standby a regulace hlasitosti, jsou ovladatelné prostřednictvím dotykových senzorů na horním panelu přístroje. 

Aby bylo vyhověno co nejširším požadavkům zákazníků na vzhled zařízení, jsou přístroje opatřeny charakteristickými pásky, které jsou v základním provedení v lesklé měděné povrchové úpravě, v broušeném stříbrném nebo černém hliníku, ale také v několika verzích dřevěné dýhy. Tyto pásky se dají v případě zájmu vyměnit a v kombinaci s černým akrylátem na horní straně přístrojů a černou vlněnou průzvučnou tkaninou (později se má objevit i bílý odstín), dodávají výrobkům řady EC Living nezaměnitelný šarm.

Není také bez zajímavosti, že aplikace k ovládání celého systému, EC Remote, je totožná s aplikací, kterou využívá i highendový multimediální přehrávač ECM 2 nebo nový integrovaný zesilovač s DA převodníkem a síťovým přehrávačem ECI 6DX. Takže pokud chcete mít v obýváku audio aparaturu série Classic a v dalších pokojích zařízení systému EC Living, můžete je jednoduše ovládat pomocí jedné aplikace a sdílet také společná hudební data.

Precizní zpracování, kompaktní rozměry, absence kabeláže, mimořádně kvalitní reprodukce, příznivá cena a aristokatický původ, jsou trumfy, které se těžko přebíjejí.

Cena aktivní reprosoustavy se síťovým přehrávačem TANA SL-1 je 23 990,- Kč, reprosoustava bez streamovacího modulu, TANA L-1, stojí 17 990,- Kč.

Brožura ke stažení

www.ecliving.electrocompaniet.no/?lang=en

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga