Estelon YB získaly Red Dot

21.04.2017

Reprosoustavy YB získaly "Oskara" za design

Za své nedávno uvedené a velmi populární reprosoustavy, Model YB, získala letos firma Estelon, proslulá jako jedna z nejlepších high-endových audio značek, typická svým špičkovým designem, ocenění Red Dot v kategorii „Product Design“.

Celosvětově nejprestižnější ocenění za produktový design, Red Dot, se uděluje více než 60 let a za tu dobu se vyvinulo v mezinárodně uznávanou značku kvality. Letos vybírala porota, složená ze 40 nezávislých designérů, lektorů a specializovaných novinářů, z celkem více než 5 500 děl, autorů z 54 zemí, které byly předloženy do soutěže Red Dot ve 47 kategoriích.

Elegance reprosoustav YB je příkladem, kdy „forma odpovídá funkci" v každém detailu a to je také klíčová idea filozofie zakladatele a hlavního designéra firmy, Alfreda Vassilkova. Než vytvořil značku Estelon, strávil pět let zkoumáním možností k dosažení své ambice, vyrábět nejlepší reprosoustavy na světě. Dle jeho slov jsou všechny reprosoustavy Estelon o estetické a akustické rovnováze, dosažené pomocí kombinace kreativity a špičkového výzkumu. Každé rozhodnutí, od konstrukce k materiálům a komponentům, použitým ve výrobním procesu je předem promyšleno a vedeno k dokonalé harmonii reprosoustav jako celku. „Pro mě je tato synergie to, oč jsem jako inženýr ve svém díle usiloval a cítím se poctěn, že špičkoví odborníci, členové poroty Red Dot uznali naše úsilí, udělením ocenění ‚Red Dot Product Design 2017, modelu YB. Celý tým firmy Estelon je ohromen tímto uznáním.“

Skříně jsou odlity ze speciálně vyvinutého kompozitního materiálu, který umožňuje modelovat „dokonalý tvar, pro bezchybný zvuk“. Tvar je také klíčem pro zajištění přesné polohy špičkových měničů, používaných v soustavách YB. To znamená, že středobasový reproduktor je pečlivě umístěn nad beryliovým výškovým měničem, pro minimalizaci zvukových odrazů od podlahy, zatímco kontury skříně se plynule rozšiřují do spodní části, pro stabilizaci reprosoustav a zajištění dostatečného objemu pro basové měniče s hliníkovou membránou. Tento design také umožňuje posluchačům umístit v menších prostorách reprosoustavy YB blíže k bočním stěnám, čímž se eliminují případné rezonance, protože basové reproduktory jsou natočeny směrem k sobě.

Dokonce i kruhové krytky pro reproduktory jsou speciálně navrženy tak, aby je bylo možné snadno nasadit nebo odstranit a neměly vliv na zvuk, jelikož jsou vyrobeny z velmi jemné černé látky, která je extrémně tenká a lehká, takže zvuk jí hladce projde. Vzhledově dodávají krytky soustavám na jednoduchosti a odpovídají minimalistickému designu reprosoustav.

Pro zvýraznění krásných křivek a linií jsou reproduktorové soustavy YB nabízeny v různých, bílých nebo černých (lesklých nebo matných) povrchových úpravách. Pro dosažení perfektního, zrcadlově dokonalého povrchu, používá Estelon extrémně odolné a stabilní, špičkové barvy a laky, využívané v automobilovém průmyslu. Vrstvu po vrstvě, ručně leštěné nebo pískované - proces povrchové úpravy soustav YB trvá až 4 týdny, než je dokončen.

Udílení cen Red Dot Award organizuje Design Zentrum Nordrhein Westfalen a je jednou z největších světových soutěží v oblasti designu. V roce 1955 byla poprvé svolána porota, aby zhodnotila nejlepší návrhy. V devadesátých letech minulého století profesor Dr. Peter Zec, generální ředitel Red Dot, vytvořil jméno a značku tohoto ocenění. Od té doby je cena Red Dot vyhledávanou, uznávanou mezinárodní značkou vynikající kvality designu.

www.estelon.com/red-dot-design-award

» zpět na přehled


Novinky

04.11.2021

Zesilovač Copland CSA70

Tentokrát Copland uvedl na trh svůj nejnovější a zároveň nejmenší model, s označením CSA70, který má čistě tranzistorové osazení. Koncový stupeň zesilovače, s výkonem 70 W na kanál, příjemně překvapí i uživatele s náročnějšími reprosoustavami.

... více

21.09.2021

MoFi Fender PrecisionDeck

Americký výrobce MoFi Electronics ve spolupráci s kytarovou legendou Fender přichází na trh se speciální edicí gramofonů.

... více

21.09.2021

Zesilovač Audio Research I/50

Integrovaný zesilovač I/50 je prvním produktem ve zcela nové řadě společnosti Audio Research. Funkčně jednoduchý, vizuálně poutavý a hudebně úžasný.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga