Gramofon Electrocompaniet ECG 1

19.04.2016

Nápadný elegán

GRAMOFON ELECTROCOMPANIET ECG 1

Norský Electrocompaniet, známý svým příznivcům především jako výrobce poctivých zesilovačů, za vice než 40 let prakticky nezměnil, ve své nejprodávanější, audiofilské řadě Classic, design svých přístrojů. Nabízí zde také široký sortiment digitálních zdrojů audio signálu, zahrnující CD přehrávače, DA převodníky nebo mediální server, ale fanouškům analogového signálu z vinylových desek zůstával stále něco dlužen, přestože měl v nabídce i kvalitní phono předzesilovač.

Oživení zájmu o gramodesky a gramofony, ale hlavně snaha vyhovět zájemcům, kteří již zesilovač nebo jiné komponenty s logem Electrocompaniet doma mají a chtěli by si systém rozšířit o gramofon se stejnou filozofií a vzhledem, přiměla konstruktéry, řadu signálových zdrojů doplnit i o toto zařízení, které doposud v nabídce firmy chybělo.

Typický design přístrojů rodiny Classic, založený na použití masivních, černě barvených desek akrylátového skla, v kombinaci s mosaznými ovládacími tlačítky a výrazným žlutým nápisem ELECTROCOMPANIET, mimořádně esteticky vynikl právě u nového gramofonu ECG 1.

Navíc výborné mechanické vlastnosti akrylátu, který tvoří, v kombinaci s hliníkem, základ třívrstvé sendvičové konstrukce šasi gramofonu, zajišťují vynikající tlumení vnitřních vibrací a rezonancí přístroje. O akrylovém skle je, stejně tak, jako o hliníku známo, že má, co se týče rezonančních vlastností, velmi příznivé vlastnosti. Jejich kombinace v sendvičové konstrukci, ještě tyto vlastnosti umocňuje, neboť vzhledem k tomu, že jsou rezonanční kmitočty těchto materiálů odlišné, funguje jejich spojení jako širokopásmový filtr. Základna gramofonu je opatřena antivibračními nožkami Soundcare, které brání přenosu vibrací z podložky, na které gramofon leží.

Náhon téměř 3 kg těžkého, zvukově inertního akrylátového talíře gramofonu, se zdrsněnou horní plochou, je řešen gumovým řemínkem. Agregát motoru není fyzicky spojen se základnou gramofonu, ale „sedí“ na vlastním subšasi, v kruhovém otvoru, v levém zadním rohu šasi gramofonu. Tím je dokonale odstraněn problém možného přenosu hluku motoru na talíř gramofonu. Otáčky střídavého synchronního motorku jsou přesně řízeny pomocí modifikace průběhu sinusoidy napájecího napětí.

Pomocí mosazných tlačítek lze nastavit tři rychlosti: 33, 45 a 78 otáček za minutu. Což není příliš běžné, ale milovníky starých gramodesek „po dědečkovi“, možnost roztočit talíř na obrátky 78 jistě potěší. Navíc volba raménka s odnímatelnou přenoskovou hlavicí umožní snadnou záměnu přenosek (pro gramodesdesky s rychlostí 78 otáček za minutu je vhodné pořídit si speciální přenosku).

Gramofon výrobce osadil vysoce kvalitním a u audiofilů oblíbeným, japonským raménkem Jelco SA-750EB, které patří ve své cenové třídě mezi nejlepší. Je možné je vybavit přenoskami s hmotností mezi 4 až 12 gramy (a s použitím těžšího protizávaží až 24 g). Ke gramofonu Electrocompaniet také nabízí vynikající přenoskový předzesilovač ECP 2.

 • Systém pohonu:  externí, náhon gumovým řemínkem
 • Motor:  24 V, střídavý synchronní motor
 • Otáčky:  33 1/3  -  45  -  78
 • Ovládání: manuální
 • Regulace otáček:  plně elektronická
 • Talíř:  12” / 2,8 kg, akrylátový
 • Raménko:  tvaru S, s přenoskovou hlavicí typu SME-mount
 • Efektivní délka raménka:  258 mm
 • Efektivní hmotnost raménka:  21 g (šroubky 0,5 g)
 • Rozměry (š x v x h):  465 x 153 x 360 mm
 • Hmotnost:  14,3 kg
 • Cena:  99 990,- Kč

www.electrocompaniet.no/products/classic/Turntables/

» zpět na přehled


Novinky

13.06.2019

Falcon Loudspeakers

Obrovské zkušenosti, precizní provedení, technologické novátorství, ale hlavně neobyčejná skromnost, tak by se dal charakterizovat, dnes již „historický“, tradiční, britský výrobce reprosoustav, Falcon Acoustics, se sídlem v Oxfordu.

... více

26.02.2019

Gramofon Cambridge ALVA TT

Snadná a bezstarostná reprodukce hudby, samozřejmě ve vynikající kvalitě, to je hlavní cíl, kterému byla podřízena koncepce a konstrukce tohoto gramofonu. Snad žádný jiný gramofon na trhu není tak uživatelsky přívětivý.

... více

24.02.2019

Audio Video Show Praha 2019

Rádi bychom Vás pozvali na výstavu audio a video elektroniky, doplněnou o expozici inteligentního bydlení, která se koná v pražském hotelu Don Giovanni v pátek 1.3.2019 a sobotu 2.3.2019.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga