Gramofony Alva TT V2 a Alva ST

11.07.2022

A pořád se točí! 

Cambridge Audio Alva TT V2 a Alva ST

Nové gramofony Alva, které byly poprvé představeny na veletrhu CES 2022 v americkém Las Vegas, navazují na úspěch velmi oblíbeného a novátorského modelu Alva TT, který byl na trh uveden v roce 2019 a jako první gramofon na světě byl vybaven rozhraním Bluetooth aptX HD. Model Alva TT V2, který představuje novou, vylepšenou generaci původního gramofonu Alva TT, byl doplněn o zcela nový model, pojmenovaný Alva ST, který rozšiřuje nabídku značky o levnější přístroj a díky své atraktivní ceně, zpřístupňuje zážitek z poslechu gramofonových desek ještě širšímu okruhu posluchačů.

Oba modely jsou navrženy tak, aby poskytovaly neuvěřitelně detailní reprodukci, mimo jiné i díky vestavěnému phono předzesilovači (vycházejícímu z osvědčených firemních přenoskových zesilovačů Alva Solo a Alva Duo), který zachovává nezaměnitelný hřejivý charakter „gramofonového“ zvuku.

Gramofon Alva TT V2

Nový model Cambridge Audio Alva TT V2 je gramofon s přímým náhonem, vestavěným, vypínatelným přenoskovým předzesilovačem a funkcí streamování, pomocí technologie Bluetooth aptX HD, která umožňuje audio signál přenášet ve vysokém rozlišení 24 bitů/48 kHz. Díky tomu lze gramofon umístit kamkoli. Jedná se o nejlepší volbu pro náročné audiofily, kteří požadují také pohodlí bezdrátového streamování. Představuje dokonalou kombinaci úžasného zvuku, špičkových technologií a elegantního designu.

Zachovává si původní systém přímého náhonu, robustní šasi s těžkou hliníkovou vrchní deskou a talíř z polyoxymethylenu (POM) a je vybaven předinstalovanou přenoskou Alva MC, typu Moving Coil s vysokým výstupním napětím, s obnaženou chvějkou a systémem cívka/magnet. Toto provedení snižuje nežádoucí rezonance a vibrace tělíska přenosky, poskytuje vysokou úroveň výstupního signálu a zaručuje tak vynikající reprodukci i těch nejjemnějších detailů.

Gramofon Alva TT V2 používá krystalem řízený osmipólový, třífázový, bezkomutátorový stejnosměrný motor, který zajišťuje přesné otáčky talíře gramofonu. Díky přesnému řízení otáček motoru a plynulému chodu dosahuje hodnota kolísání pouhých 0,06 %. To znamená vynikající stabilitu tónů, zejména delších, trvalejších.

Talíř modelu Alva TT V2 působí dojmem jemně leštěného kamene. Je vyroben z polyoxymethylenu, polokrystalického termoplastu používaného v přesných strojírenských aplikacích, kde je vyžadována vysoká tuhost a rozměrová stabilita. Hmotnost talíře se také, ve spojení s přímým pohonem, nemalou měrou podílí na vynikající stabilitě rychlosti při přehrávání gramofonových desek.

Mezi novinky patří zbrusu nové, z jednoho kusu vyrobené, pevné, masivní hliníkové raménko, s lepšími antirezonančními vlastnostmi, s odnímatelnou přenoskovou hlavicí a inovovaný, vypínatelný, phono předzesilovač. Vypínatelný přenoskový stupeň umožňuje posluchačům volbu, zda budou přístroj používat s předzesilovačem zabudovaným v gramofonu nebo phono stupněm ve svém stávajícím zesilovači. Jednou ze změn oproti původnímu modelu Alva TT je také možnost vypnutí Bluetooth vysílače, což nabízí ještě větší flexibilitu, stejně jako zkrácení signálové cesty a tím také lepší zvuk. Odnímatelná hliníková přenosková hlavice (tlakový odlitek) usnadňuje výměnu přenosek, které lze díky novému, kolečkem ovládanému, anti-skatingu přesněji nastavit.

Kompozitní šasi gramofonu, navržené tak, aby zaručilo dlouhou životnost přístroje i jeho vynikající antirezonanční vlastnosti se skládá z horní desky, vyřezané z hliníkového plechu o tloušťce 6 mm, podložené vrstvou z EVA (ethylenvinylacetátu), měkkého a pružného materiálu, který pohlcuje vibrace a MDF desky. Váží pozoruhodných 10,9 kg.

Gramofon Alva ST

Nový model, Alva ST, byl navržen pro novopečené milovníky poslechu gramofonových desek i pro ty, kteří chtějí nahradit svůj starší gramofon a vylepšit si tak audio systém. Je vybaven mnoha klíčovými vlastnostmi modelu Alva TT V2 a poprvé přináší špičkovou kvalitu gramofonů Cambridge Audio v cenové kategorii do 1 000 liber.


Alva ST je gramofon s řemínkovým pohonem, s jednoduchou elektronickou regulací otáček a dodává se s předinstalovanou přenoskou Audio Technica, typu MM (s pohyblivým magnetem), kterou lze snadno vyměnit za jinou přenosku dle vlastního výběru.

Gramofon je uložen v kompozitním šasi, které používá 1 mm silnou hliníkovou horní desku, podloženou vrstvou z ethylenvinylacetátu (EVA), měkkého a pružného materiálu, který pohlcuje vibrace, mechanicky spojenou s deskou z MDF. Váží 9 kg. Tato konstrukce zaručuje vysokou pevnost a také skvělé zvukové absorpční vlastnosti.

Přístroj sdílí mnoho klíčových vlastností s prémiovým modelem Alva TT V2, jako je vypínatelný vestavěný phono předzesilovač a rozhraní pro bezdrátové streamování ve vysokém rozlišení Bluetooth aptX HD, stejně tak, jako nové raménko s odnímatelnou přenoskovou hlavici (headshell). Stejná je i elegantní, minimalistická povrchová úprava v odstínu "Lunar Grey".

Talíř gramofonu Alva ST je vyroben z hliníkového tlakového odlitku s CNC povrchovou úpravou, která zajišťuje zcela rovný a dokonale hladký povrch. Hliníkový talíř má výšku 17 mm a je opatřen 5 mm tlustou gumovou podložkou. Kombinace těchto materiálů prokazatelně snižuje nežádoucí rezonance.

Díky výklopnému protiprachovému krytu (u obou modelů) lze udržet gramofon v čistotě i po skončení poslechu. Kryt lze snadno zvednout, sklopit, sejmout i znovu nasadit.

Technické parametry (TT V2 / ST)

 • RYCHLOSTI TALÍŘE: 33 1/3 a 45 ot./min.
 • KOLÍSÁNÍ OTÁČEK < 0.1 % / < 0.12%
 • HMOTNOST TALÍŘE: 2,2 kg / 645,3 g (930,5 g včetně gumové podložky)
 • MATERIÁL TALÍŘE GRAMOFONU: Polyoxymethylen (POM) hliníkový odlitek s gumovou podložkou
 • PRŮMĚR TALÍŘE: 305 mm
 • TYP RAMÉNKA: hliníkový odlitek z jednoho kusu
 • ZESÍLENÍ PHONO PŘEDZESILOVAČE @ 1KHZ: 42 dB
 • ODSTUP SIGNÁLU OD ŠUMU (PŘI VÝSTUPNÍM NAPĚTÍ 1 V, 20 Hz - 20 kHz) > 90 dB
 • THD+N (1 kHz) PHONO PŘEDZESILOVAČE: 0.0025 %
 • VSTUPNÍ IMPEDANCE PHONO PŘEDZESILOVAČE: 47 kΩ
 • VSTUPNÍ KAPACITANCE PHONO PŘEDZESILOVAČE: 100 pF
 • AUDIO VÝSTUP: linkový RCA
 • BLUETOOTH: SBC, aptX, aptX HD
 • TYP PŘENOSKY: MC s vysokým výstupním napětím / MM
 • KMITOČTOVÁ CHARAKTERISTIKA PŘENOSKY: 30 Hz - 20 kHz (+/- 1 dB)
 • HROT PŘENOSKY: eliptický
 • CHVĚJKA PŘENOSKY: hliníková masivní / hliníková trubička
 • VÝSTUPNÍ NAPĚTÍ PŘENOSKY: 2 mV @ 1 kHz / 1.8~3.6 mV @1 kHz
 • DOPORUČENÁ ZATĚŽOVACÍ IMPEDANCE PŘENOSKY: 47 kΩ
 • ROZMĚRY (Š x V x H): 435 x 139 x 368 mm
 • HMOTNOST: 10,9 / 9 kg

Cena: 52 990,- / 25 990,- Kč

www.cambridgeaudio.com/eur/en/range/alva

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga