Gramofony Elipson

22.11.2016

Alpha 100 a Omega 100 - 100% francouzské gramofony

Firma Elipson, s téměř 80 letou historií v oblasti vývoje a výroby elektroniky, určené pro reprodukci zvuku, byla vždy novátorem, co se týče designu a neokoukaných technických řešení.

Zákazníci znají tuto francouzskou značku především jako výrobce reproduktorových soustav, typických svým elegantním kulovým tvarem, ke kterým dodává i elektroniku, hudební systém Music center BT, s originálním tvarem nízkého hliníkového válce, v oblasti typických audio komponentů poněkud neobvyklým. Svým vzhledem jsou zkrátka přístroje z rodiny francouzského Elipsonu na první pohled okamžitě rozeznatelné.

Totéž platí i o nových gramofonech, se kterými přišel Elipson letos na trh, aby obohatil své portfolio a potěšil zájemce o kvalitní a nepříliš drahé přístroje k přehrávání černých desek. Tak jak už je u tohoto výrobce zvykem, vše si navrhnul, vyvinul a vyrábí sám. Kromě přenosky, nemají gramofony Alpha a Omega s přístroji, které jsou dnes na trhu, opravdu nic společného. Konstruktéři použili u nových gramofonů řadu vlastních technologických řešení, s cílem vytvořit v dané cenové kategorii nejen vzhledově jedinečné přístroje, ale také nabídnout zařízení s vynikajícím poměrem ceny a výkonu. Jako úplnou novinku, představil Elipson první bezdrátové stereofonní gramofony, verze modelů Alpha 100 i Omega 100, které umí přenášet, pomocí vestavěného modulu, založeného na technologii Bluetooth, hudební signál do připojeného zařízení.

Oba dva typy gramofonu, Alpha i Omega, se dodávají ve třech modifikacích. První z nich nabízí čistý gramofon, druhá je doplněna o vestavěný vysoce kvalitní přenoskový předzesilovač a ta třetí obsahuje navíc Bluetooth rozhraní a také USB výstup, pro případný záznam hudebního signálu na USB kompatibilní zařízení (počítač, hudební server apod.).

Většina použitých technologických řešení je stejná u obou gramofonů, levnější modely Alpha se liší od dražších gramofonů Omega materiálem použitým k výrobě šasi, Alpha používá MDF desku s matným černým PVC povrchem (dodává se jen černá barva), gramofony Omega jsou z akrylového skla s vysoce lesklou lakovanou povrchovou úpravou, ve třech barvách (černá, červená a bílá). Polymetylmetakrylát má samozřejmě nejen lepší vzhled, ale i rezonanční vlastnosti. Podobná odlišnost je pak také u materiálu použitého k výrobě štíhlé tyče raménka, která je u levnější „Alfy“ hliníková, zatímco u „Omegy“ karbonová. A jako poslední věc, kterou se levnější modely liší od těch dražších, je materiál, ze kterého je vyroben dodávaný středový adaptér, sloužící jednak k přehrávání gramofonových desek s rychlostí záznamu 45 otáček za minutu, jednak může být nasazen na klasickou LP desku a použit jako zátěž. Levnější verze se dodává s polyamidovým a dražší s hliníkovým adapterem. Vše ostatní je oběma společné.

Snad nejvíce patrná součást, kde se vydal Elipson svou vlastní cestou je raménko, nazvané OTT (Orbital Torsion Tonearm) orbitální torzní raménko. Jedná se vlastně o zařízení typu kardanova kloubu, s pohybem ve svislé a vodorovné ose, u kterého jsou ložiska sloučena do konstrukčního řešení, viditelného ve středu kruhového pouzdra na raménku. Součástí tohoto originálního řešení je jedinečný systém antiskatingu, využívající gumovou torzní tyč, která působí na ložiska na svislé ose. Množství síly, kterou působí, se upravuje malým, vroubkovaným knoflíkem v horní části.

Motor je nezávisle, pružně uchycen, čímž je mechanicky izolován od šasi gramofonu, aby se zabránilo přenosu vibrací. Je elektronicky řízen, pomocí systému zvaného DDS (Direct Digital Synthesis), který umožňuje přesnou stabilizaci rychlosti motoru a navíc dokáže elektronicky přepínat mezi rychlostmi 33 a 45 otáček za minutu. Další výhodou tohoto systému je, že gramofony Elipson jsou schopny pracovat na jakékoliv síťové napětí.

Talíř gramofonu je lisovaný z oceli, s plstěnou podložkou pod gramodesku. Součástí gramofonu je průhledný kryt. Přední nožky jsou odpružené. Standardně je dodáván s přenoskou Ortofon OM10. Na tuto přenosku je už z výroby seřízeno raménko.

To, že se gramofony Elipsonu opravdu povedly, dokládá řada ocenění, které již za krátkou dobu své existence získaly.

"The Elipson Omega 100 RIAA BT je bohatě vybaven a všechno na něm funguje navýsost dobře."
Nabízí ohromující výkon napříč hudebními žánry, v kombinaci s vynikající kvalitou provedení. Výsledkem je nejlepší všestranný, cenově dostupný gramofon na trhu. (HI-Fi Choice vítěz testu, Ω 100 RIAA BT)

"Jako první pokus o výrobu gramofonu, je to velmi pozoruhodný výkon"
Omega 100 umí vypadat, být a, ve velmi prospěšné míře, hrát nepatrně odlišné od svých soupeřů v této cenové kategorii. Jako designový kousek, dokázal gramofon zopakovat krásnou povrchovou úpravu a výrazné linie ostatních výrobků společnosti, aniž by byla ohrožena jeho schopnost fungovat jako opravdu velmi talentovaný gramofon. Elipson vstoupil na trh s gramofonem, který podle všeho obstojí v konkurenčním prostředí a nabízí velmi lákavý všestranný balíček, za velmi atraktivní cenu. 
(HI-Fi Choice doporučuje, Ω 100)

"Omega 100 je vážně dokonalá."
Gramofon dokáže vypadat, být a hrát trochu odlišně od svých soupeřů, přičemž je elegantní a snadno se používá. Je hračka jej nastavit a obsluhovat a dokáže se pak odměnit přehráváním gramodesek, jako každodenního formátu. Stejně jako mnoho jiných výrobků firmy Elipson, je Omega 100, coby designové a technické cvičení, skutečně působivý výrobek, ale, ve spolupráci se zbytkem své rodiny, je stejně tak i velmi příjemný ke každodennímu používání. (Avforums doporučuje, Ω 100
)
Pdf letáky ke stažení.

Ceny Gramofonů Elipson na našem trhu jsou nastaveny následovně: Alpha 100 stojí 8 990,00 Kč, verze Alpha 100 RIAA je za 11 990,00 Kč a model s Bluetooth modulem a USB výstupem Alpha 100 RIAA BT přijde na 14 990,00 Kč, základní Omega 100 je za 11 990,00 Kč, gramofon s předzesilovačem Omega 100 RIAA stojí 14 990,00 Kč a Omega v nejvyšší výbavě se prodává za 17 990,00 Kč.

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga