Monitory Falcon Acoustics BBC LS3/5a

13.02.2020

Lepší než originál!

FALCON ACOUSTICS BBC LS3/5A

Jen málokteré reproduktorové soustavy se zapsaly tak hluboko do historie klasického britského audia a žádné se nevyráběly nebo spíš nevyrábějí, v téměř původní podobě, tak dlouho, jako nenápadné BBC monitory LS3/5a.

U zrodu těchto ikonických monitorů stál také Malcolm Jones, zakladatel společnosti Falcon Acoustics, který v té době pracoval jako hlavní konstruktér společnosti KEF a navrhoval původní měniče B110 (127 mm basový reproduktor s kónickou bextrenovou membránou) a T27 (výškáč s mylarovou kalotou), předepsané v původní BBC specifikaci, podmiňující udělení licence, pro výrobu těchto legendárních regálových reprosoustav.

V roce 1974 byl ve vývojovém oddělení BBC v Surrey, jižně od Londýna, pod vedením Dudleyho Harwooda, vytvořen první pár minimonitorů LS3/5a. BBC poté vyrobila dalších 20 párů těchto „prototypů“ a uvedla je do provozu v přenosových vozech pro televizní vysílání. Poté vyzvali skupinu externích výrobců, aby požádali o licence k jejich výrobě. BBC nevydávala nikdy současně více než tři licence na výrobu těchto monitorů, ale během dlouhé historie byla práva na jejich výrobu udělena firmám Audiomaster, Chartwell, Harbeth, KEF, Rogers, Spendor, Stirling Broadcast a nyní Falcon Acoustics. Kromě přenosových vozů byly určeny také do malých studií a od roku 1975 se začaly prodávat i běžným zákazníkům.

Britští audiofilové okamžitě pochopili zvláštní přednosti těchto malých bedýnek, vůbec prvního „minimonitoru“, který přenesl reprosoustavy z polic a usadil je na kovové stojany do poslechových místností. Žádné reprosoustavy před nimi nereprodukovaly zvukovou scénu tak dobře. BBC LS3/5a tak zahájily celou audiofilskou revoluci v „hledání“ dokonalého zobrazení zvukové scény.

V průběhu let docházelo k určitým změnám v jejich specifikaci, nejprve KEF přepracoval původní středobasový reproduktor B110 (SP1003) na nový, SP1228, což vyžadovalo změnu výhybky a v roce 1988 se objevila nová 11 ohmová verze. V roce 2000 pak KEF zastavil výrobu měničů T27 a B110 úplně. Aby mohla společnost Stirling Broadcast pokračovat ve výrobě licencovaných monitorů LS3/5a, začala používat reproduktory pocházející od společností SEAS a Scan-Speak. Tyto nové středobasové reproduktory byly vyrobeny z polypropylenu a původní mylarová kalota výškového reproduktoru T27 byla nahrazena tkaninovou. Nové verze mohly mít sice stejné parametry, ale neměly vůbec stejný zvuk. A podle poslechového testu z roku 2001, který provedli Ken Kessler a Steve Harris, jehož výsledky publikovali v Hi-Fi News, žádná ze sériově vyráběných verzí LS3/5a se zvukově nepřiblížila dokonalosti původních prototypů.

Když vedli Malcolm Jones se současným majitelem Falconu Jerry Bloomfieldem diskuse o tom, jak se všechny pozdější verze LS3/5a, přestože stále spadaly do specifikací BBC, vzdálily od původních materiálů a stavebních postupů, rozhodli se provést odvážný pokus a ověřit, zda by pár „starých sucharů“ (dle Bloomfielda) nemohl znovu oprášit ztracenou dokonalost původních monitorů. Chtěli tak zachytit podstatu i duši prototypu vyvinutého BBC. Na rozdíl od jiných výrobců jim nešlo jen o kvantitativní přístup, o dodržení specifikací, ale o ten kvalitativní. Chtěli lokálně, manufakturně vyráběný reproduktor, který by byl lépe kontrolován z hlediska kvality a blíže materiálům, použitým v původních BBC prototypech, než kterýkoli z dosud vyrobených 60 000 párů.

Začali s wooferem B110 a zdlouhavě pracovali na tom, aby přiměli Bextren (materiál patřící mezi polystyrény, používaný dříve na výrobu membrán) produkovat výsledky spektrální analýzy, shodné s původními měniči. Pak vytvořili přesnou kopii prvního mylarového výškáče T27. S duplikováním původní výhybky, transformátorů, skříňky a zatlumením už byly menší starosti - Falcon Acoustics vyrábí a dodává tyto položky ve vysoké kvalitě od roku 1982. Celý vývoj trval skoro dva roky.

Když v roce 2013 požádali BBC o aktuální licenci, výkonní ředitelé zírali na „nové“ měniče s úžasem a řekli: „Za 40 let jsme nic podobného neviděli!“ Recenzent Herb Reichert z magazínu Stereophile si na svou otázku, zdali je inkarnace původních monitorů pro 21. století přesnější či příjemnější, odpověděl: nejnovější Falcon je živější a zpívá čistěji než kterékoli jiné LS3/5a, které jsem slyšel. Podle mého sluchu se toto nové, energií nabité vydání zdá být „neviditelnější“, tonálně lépe vyladěné, méně „nešťastně“ nebo „zvláštně“ zkreslené, než jakékoli jiné reprosoustavy za rozumnou cenu, které jsem kdy doma používal. A není sám, komu tyto typické britské „Hi-Fi suvenýry“ padly do noty. V recenzi časopisu Hi-Fi News získaly ocenění „Vynikající výrobek“ a obecně se o nich mluví jako o nejlépe hrající verzi kultovních BBC monitorů.

Falcon Acoustics BBC LS3/5a jsou 15 ohmové regálové soustavy ručně sestavované společností Falcon v anglickém Oxfordu. Jsou to jediné v současnosti vyráběné monitory LS3/5a, které věrně kopírují originální BBC design z října 1976. Používají proslulé měniče Falcon B110 a Falcon T27, oba se vyrábějí ručně, ve Velké Británii, aby byla zajištěna nejvyšší kvalita, výběr a stabilní parametry. 15 ohmové výhybky FL6/23, jsou vyráběny, dle BBC specifikací, výhradně firmou Falcon, v originálním transformátorovém stylu a obsahují cívky, vyráběné rovněž v Británii. Tato poměrně složitá výhybka, zajišťuje mimořádnou shodu parametrů všech vyrobených reprosoustav (což byl základní požadavek BBC), díky ní mají reprosoustavy sice nižší citlivost, ale pro zesilovač představují mimořádně příznivou impedanční zátěž. Skříně soustav jsou vyráběny také ručně, z výběrové baltské březové překližky a používají přepážky a žebra z bukových hranolů. Jsou to typické britské výrobky, dostupné v paletě různých přírodních dýh, s ochranným čelním rámečkem, potaženým průzvučnou tkaninou (Tygan). Výrobce je dodává se zárukou 5 let.

PARAMETRY

 • Typ soustav: 2 - pásmové, uzavřená ozvučnice
 • Kmitočtový rozsah: 70 Hz – 20 kHz ± 3 dB
 • Citlivost: 83 dB při 2.83 V/ 1 m
 • Nominální impedance: 15 ohmů
 • Středobasový reproduktor: 138 mm B110, vybíraný a párovaný, s membránou z materiálu Bextrene
 • Výškový reproduktor: 19 mm T27, vybíraný a párovaný, s mylarovou kalotou (Melinex)
 • Výhybka: Falcon Acoustics FL6/23 (BBC Design), veškeré součástky vybírané a párované
 • Dělící kmitočet: 3 kHz
 • Ozvučnice: baltská březová překližka, bukové lišty, vnitřně zatlumená
 • Povrchové úpravy: přírodní dřevěné dýhy - třešeň, ořech, palisandr, ořechová kořenice, tis
 • Rozměry (V x Š x H): 305 mm x 190 mm x 165 mm
 • Hmotnost: 5.35 kg/ks

Cena: 74.990,- Kč v provedení třešeň a ořech, 79.990,- Kč palisandr, tis a ořechová kořenice

www.falconloudspeakers.co.uk/services

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga