Monobloky Cambridge Audio Edge M

11.03.2021

Výkon se pozná

Výkonové monofonní zesilovače bývají zhmotněním konstruktérského umu svých autorů a jako nejdokonalejší řešení stojí na vrcholu nabídky většiny známých zesilovačových výrobců. Když Cambridge Audio představilo před dvěma lety svoji highendovou řadu Edge, vystačilo si, pro začátek, s integrovaným (Edge A) a stereofonním výkonovým zesilovačem (Edge W). Nyní představuje novinku - monobloky Edge M, parťáka ke svému síťovému přehrávači s předzesilovačem (Edge NQ).

Výkonové monobloky mají svou konstrukční logiku jednak v úplném oddělení napájecích zdrojů a obvodů zesilovače u jednotlivých kanálů, jednak v rozložení hmotnosti na dva nezávislé přístroje. Ty pak lze variabilně umístit buďto u ostatních komponentů nebo naopak poblíž reprosoustav, což se hodí z hlediska možnosti použití co nejkratší reproduktorové kabeláže. Odměnou za tuto investici je pak ještě lepší podání prostoru než u srovnatelných stereofonních „konců“ a samozřejmě výkonová rezerva, která se hodí nejen u na napájení náročnějších reprosoustav, ale je slyšet v podstatě vždy. A není to jen lepší dynamika. Lepší kontrola reprosoustav se projeví i v čistotě reprodukce.

Každý monoblok Edge M, s výkonem 200 W do 8 Ω je, od vstupu k výstupu, zapojen zcela symetricky, díky čemuž je téměř imunní vůči indukovanému šumu a zkreslení. Pečlivý výběr součástek a dokonalé obvodové řešení zaručují reprodukci bez jakéhokoliv zabarvení, při libovolné úrovni hlasitosti. U těchto monobloků, stejně tak jako u všech ostatních přístrojů řady Edge, byly jednotlivé součástky a komponenty vybírány pouze opakovaným poslechem tak, aby přístroje hrály co nejlépe. Nic nebylo podřízeno ceně nebo dosažení požadovaných parametrů.

Přestože je vzhled přístrojů řady Edge velmi minimalistický, uvnitř skrývají mistrovsky zapojené, složité obvody, které jsou výsledkem více než 50 let zkušeností v oboru audio inženýrství. Aby konstruktéři odstranili veškeré bariéry mezi nahrávkou a její reprodukcí, tvrdě zapracovali na minimalizaci počtu součástek v signálové cestě. Navíc ze zapojení odstranili všechny (konvenčně používané) vazební kondenzátory a nahradili je DC servem, což výrazně snížilo zabarvení signálu a jeho zkreslení.

Pro zesilovače Cambridge Audio bylo vždy typické důsledné používání toroidních transformátorů v napájecích zdrojích. Jejich klíčovou vlastností je velmi nízké elektromagnetické pole, které produkují (mnohem nižší než u jiných typů transformátorů). Navzdory tomu je malé rušení nevyhnutelné. Umístěním dvojice transformátorů (každý 500 VA), s primárními vinutími orientovanými proti sobě, na sebe, dosáhli konstruktéři vzájemné eliminace rozptylových magnetických polí, což výrazně snížilo šum a přineslo zlepšení reprodukce nejjemnějších hudebních detailů. Třetí, samostatný napájecí zdroj, s malým toroidním transformátorem (100 VA), používá budicí stupeň. Ten byl, v porovnání se stereofonním výkonovým zesilovačem (Edge W), zcela přepracován.

Zesilovače Edge M pracují ve vlastním firemním zapojení, třídě XA, jež spojuje výhody tříd AB a A, s důrazem na vyšší efektivitu zapojení třídy AB, ale minimální zkreslení třídy A. U tohoto řešení zavedli konstruktéři, oproti tradičnímu zapojení třídy AB, předpětí, které posouvá přechodový bod na úroveň již dostatečné hlasitosti, takže se u nízkoúrovňových signálů chová zesilovač jako zesilovač třídy A, což snižuje přechodové zkreslení na neslyšitelnou úroveň.

Vzhledově jsou monobloky Edge M vlastně totožné se stereofonními koncovými zesilovači Edge W, robustní hliníková skříň se zaoblenými svislými hranami je ošetřena pískováním a následným anodizováním do odstínu lunární šedé, rozdíl je pouze v přípojkách na zadním panelu. Dokonale tak zapadnou do sestavy se síťovým přehrávačem a předzesilovačem Edge NQ.

Pokud by se některý z náročnějších audiofilů rozhodl použít k připojení svých reprosoustav metodu bi-ampingu, najde na zadním panelu konektory výstupu Loop out, díky kterým může k páru monobloků pohodlně připojit další pár těchto zesilovačů.

Cambridge Audio posouvá svou nabídku zesilovačů zase o stupínek výš a dá se předpokládat, že monobloky Edge M zaujmou, jako součást vlajkového systému značky, své čestné místo.

Cena: 239 990.- Kč/pár

Technické parametry:

 • Výstupní výkon (THD+N <1 %): 200 W (efektivní hodnota) do 8 Ω, 350 W do 4 Ω
 • Celkové harmonické zkreslení (nevážený průměr) <0.002 % (na 1 kHz, při jmenovitém výkonu a impedanci 8 Ω), <0.02% (v rozsahu 20 Hz – 20 kHz, při jmenovitém výkonu a impedanci 8 Ω)
 • Kmitočtový rozsah (do 8 Ω) <3 Hz až >80 kHz (+/-1 dB)
 • Odstup signál/šum >93 dB (1 W do 8 Ω), >115 dB (plný výkon)
 • Zesílení: 28 dB (RCA)/ 22 dB (XLR)
 • Vstupní citlivost: 1,7 V (RCA) / 3,4 V (XLR)
 • Vstupní impedance: 100 kΩ (symetrický vstup), 47 kΩ (nesymetrický vstup)
 • Vstupy: symetrický a nesymetrický
 • Výstupy: reproduktorový, Loop out – pro připojení dalšího zesilovače (symetrický a nesymetrický)
 • Maximální spotřeba/Standby režim: 1000 W / 0,5 W
 • Rozměry: 150 x 460 x 405 mm
 • Hmotnost: 23,6 kg

Odkaz na stránku výrobce:

www.cambridgeaudio.com/row/en/product/hi-fi/edge/edge-m

Video s představením monobloků Cambridge Audio Edge M si můžete prohlédnout zde:

www.youtube.com/watch?v=A7gh1AKJrKs

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga