Reprosoustavy Alare Remiga 2

14.07.2022

Poslechový i vizuální zážitek

Po 25 letech navrhování, konstruování a výroby špičkových audio komponentů, především zesilovačů, ale v nabídce mají i CD přehrávač, neodolali zakladatelé italské společnosti Audia Flight Massimiliano Marzi a Andrea Nardini pokušení přijít na trh s vlastními reprosoustavami.

Asi před deseti lety si sami navrhli a postavili reprosoustavy pro testování vlastních přístrojů a s velkou spokojeností je v laboratoři používají dodnes. Před dvěma lety pak jejich odhodlání nabídnout špičkové reprosoustavy i audiofilům získalo konkrétní podobu a po pečlivém doladění a přípravě výroby vytvořili vlastní značku Alare, jejíž první produkt, nekompromisní sloupové reprosoustavy Remiga 2, společnost nedávno představila.

Propojenost obou značek je na první pohled zřejmá, motiv křídel, používaný v logotypu firmy Audia Flight je použit i u loga značky Alare a anglickému „flight“, používanému v názvu Audie, významově evokujícímu spojitost s létáním, odpovídá italské „alare“, což je česky křídlový a význam slova „remiga“ představuje kmitání (křídly).
Tak jako u svých zesilovačů, i u reprosoustav, si Italové zakládají nejen na elegantním vzhledu, ale především na mimořádné konstrukční a zvukové dokonalosti, která vychází z celkové kontroly každého kroku výroby. Každá součástka je před použitím pečlivě proměřena a zkontrolována. Při vývoji byly použity nejmodernější dostupné technologie, nejnovější měřicí zařízení, přesné mikrofony, akcelerometry a software pro počítačový návrh a simulaci. Pokud je cílem kvalitní reprodukce dodržení nezkreslených harmonických struktur a nástrojových barev, výrobky značky Alare tento požadavek splňují dokonale a uspokojí tak očekávání většiny náročných milovníků hudby.

Dva, na míru vyrobené, basové reproduktory, jeden 10" a druhý 8", využívají pečlivě navrženou ozvučnici typu transmission line, což je konstrukce, která využívá topologii akustického zvukovodu. Zvuk ze zadní strany membrány reproduktoru je veden do zalomené dráhy uvnitř skříně, do zužujícího se zvukovodu. To umožňuje mnohem lepší využití akustické energie měničů a výsledný zvuk je hlubší a detailnější. Skříň reprosoustav se skládá z tlustého sendviče několika dřevěných plátů (z různých dřevin) a vrstev speciálního tlumícího lepidla, které dohromady vytvářejí velmi inertní stěny. Vnitřní ocelová klec představuje tuhou kostru, která celý systém vyztužuje. Tato konstrukce prakticky eliminuje jakékoliv vibrace a zajišťuje nepřekonatelnou čistotu reprodukce.
Membrány basáků od dánského výrobce Audio Technology jsou vyrobeny ze dvou tenkých papírových konusů, vyztužených uhlíkovými vlákny, které jsou vzájemně spojeny syntetickou pěnou. Pěna má výborné tlumící vlastnosti, které eliminují rezonance v membráně. Vzniká tak extrémně tuhá a pevná membrána, která se vyznačuje rychlými, nezabarvenými a nezkreslenými basy. Kmitací cívka používá kaptonové cívkové těleso (former) a hliníkové vinutí. Měniče jsou dokonale odvětrány - a to jak pod konstrukcí pavouka, z mezery kmitací cívky i skrze pólový nástavec - což umožňuje rychlý a volný pohyb celého systému bez jakékoli komprese, s velmi nízkým mechanickým odporem. To umožňuje reproduktorům hrát basy s autoritou i při nízkých hlasitostech.

V horní části soustav je osazena 7" středobasová jednotka Accuton Cell, která využívá extrémně lehkou a tuhou keramickou membránu, což přispívá k nižšímu zkreslení a čistšímu zvuku v rozšířeném rozsahu frekvencí. Tento měnič je umístěn ve vlastní komoře vyplněné speciální vlnou z aramidových vláken, které zajišťují téměř dokonalou absorpci akustické energie. Střední pásmo připravuje prostor pro roli výjimečného 30 mm diamantového výškového reproduktoru, rovněž od společnosti Accuton.

Tenká diamantová kopulka je pro výškový reproduktor naprosto ideální, protože poměr tuhosti a hmotnosti tohoto materiálu je opravdu nepřekonatelný. Konkávní kalota se používá proto, že pohyblivá sestava je pevnější a lépe tlumená než u konvexní kaloty a vykazuje také lepší vyzařovací charakteristiku. Z tohoto důvodu není zvukový charakter těchto výškových reproduktorů nějak "oslnivý", právě naopak. Materiál membrány jednoduše mizí a zůstává jen hudba. Přichází úplně nový zážitek relaxačního poslechu.

Zvláštní pozornost byla věnována i konstrukci výhybky. Nejkvalitnější součástky jsou pevně namontovány na desce dielektrika a vzájemně jsou propojeny technikou bod po bodu, pomocí postříbřeného masivního měděného drátu. Tento způsob zaručuje nejlepší propojení součástek a vyhýbá se nežádoucím interferencím mezi elektrickými cestami. Desky výhybek pro středové a výškové pásmo jsou umístěny v oddělených komorách, prostých vibrací a jsou snadno přístupné, bez nutnosti demontáže reproduktorů.

Společnost plánuje představit také menší model, Remiga 1, což budou kompaktnější třípásmové sloupové soustavy. To také vysvětluje, proč první přírůstek do rodiny reproduktorových soustav Alare začíná s označením s pořadovým číslem 2.

Cena reprosoustav: 1 799 000,- Kč

Technické parametry:

 • Typ: třípásmová sloupová reprosoustava
 • Řešení ozvučnice: typu transmission line, se zužujícím se zvukovodem
 • Basové reproduktory se sendvičovou membránou: 1 x 10" (250 mm), 1 x 8" (200 mm)
 • Středotónový reproduktor: Accuton 7" (170 mm), s keramickou membránou
 • Výškový reproduktor: Accuton 1,2" (30 mm), s diamantovou membránou
 • Výhybka: propojení postříbřeným měděným drátem, bod-bod
 • Impedance: jmenovitá 4 Ω (minimálně 3,3 Ω)
 • Citlivost: 86 dB (2,83 V/1 m)
 • Kmitočtový rozsah: 32 Hz - 30 kHz (0 až - 3 dB)
 • Rozměry: 135 x 35 x 58 cm
 • Hmotnost: 120 kg (každá, bez obalu)

www.alare-labs.com

» zpět na přehled


Novinky

10.01.2023

Sluchátka Warwick Acoustics

Přelomové sluchátkové systémy Bravura (s elektronikou Sonoma Model One) a modely řady Aperio vdechují hudbě, kterou máte rádi nový život. Poskytují zážitky, které jsou stejně intenzivní jako intimní, stejně vzrušující jako autentické.

... více

14.10.2022

Ocenění pro Cambridge Audio

Respektovaný magazín What Hi-Fi uděloval, jako každý rok, svá ocenění. A naše studio Vám může, s radostí, přinést informaci, že přístroje Cambridge Audio řady CX Series 2 se v této soutěži opět umístily na prvním místě.

... více

14.07.2022

Reprosoustavy Alare Remiga 2

U svých reprosoustav si Italové zakládají nejen na vzhledu, ale především na mimořádné konstrukční a zvukové dokonalosti, která vychází z pečlivé kontroly každého kroku výroby. Všechny součástky jsou před použitím proměřeny. Pokud je cílem kvalitní reprodukce dodržení nezkreslených harmonických struktur a nástrojových barev, výrobky značky Alare to splňují dokonale.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga