Reprosoustavy Estelon AURA

28.03.2023

Úchvatné hudební zážitky, působivá elegance

Estonský výrobce reprosoustav Estelon přichází na trh se zbrusu novým modelem, pojmenovaným AURA, který má sice mnoho společného s ostatními výrobky z portfolia značky, přesto se v několika zásadních ohledech od ostatních reprosoustav, navržených šéfkonstruktérem Alfredem Vassilkovem, liší.

Jako všechny své dosavadní konstruktérské počiny navrhl Alfred Vassilkov i model AURA s maximální pečlivostí, věnovanou každému detailu. Jedním z nejvýraznějších rysů reprosoustav Estelon je jejich výrazný tvar, který jim dodává nejen estetický vzhled, ale je i dokonale funkční. Jedinečná geometrie ozvučnic má zásadní vliv na reprodukci s mimořádně věrným, trojrozměrným zobrazením zvukové scény. Absence paralelních stěn navíc zajišťuje, že špičkové měniče reprodukují pouze čistý a nezkreslený zvuk. Reprosoustavy AURA využívají koncepci uzavřené ozvučnice, která je, v porovnání s bassreflexovými ozvučnicemi, kompaktnější a méně náročná na umístění soustav v místnosti.

Použití tepelně tvarovaného, patentovaného kompozitu s minerálním plnivem umožnilo vytvoření skříně s tak dokonalou geometrií povrchu, a to jak uvnitř, tak zvenčí. Nová technologie výroby ozvučnic představuje také nejmarkantnější rozdíl mezi reprosoustavami AURA a ostatními modely výrobce, u kterých jsou skříně odlévány ze směsi akrylátového pojiva a drceného mramoru, za studena.

Další odlišnost pak představuje osazení soustav reproduktory. Místo obvyklých, velmi nákladných měničů německého dodavatele Thiel & Partner, známých pod značkou Accuton, používají tyto reprosoustavy levnější osazení (to Estelon nabízí i u modelu YB, ale v ozvučnicích vyráběných „tradiční“ technologií odlévání za studena). Efektivnější technologie výroby skříní, společně s dostupnějším osazením se pak příznivě promítla do ceny reprosoustav.

Textilní kalotový výškový reproduktor Scan Speak Illuminator, o průměru 26 mm (1"), zajišťuje vynikající kvalitu a linearitu zvuku bez ohledu na to, zda je hudba reprodukována při vysoké nebo nízké úrovni hlasitosti. Tento reproduktor vyniká rychlostí a vysokým rozlišením a díky zvukovodu je jeho vyzařování homogennější.

Středobasový reproduktor Satori (od SB Acoustics) o průměru 130 mm (5") používá patentovanou membránu, obsahující vlákna egyptského papyru (Egyptian Papyrus Cone), která poskytuje transparentní a nenucené podání zvuku. Odlévaný hliníkový koš reproduktoru má aerodynamický tvar, což zajišťuje nejen optimální pevnost, ale i nízkou kompresi. Měnič je vybaven měkkým gumovým závěsem s nízkým tlumením, umožňujícím optimální přenos transientních signálů a systém pohonu s neodymovým magnetem zaručuje jeho nízké zkreslení. Přívodní vodiče Kubala-Sosna jsou postříbřené.

Nová konstrukce reprosoustav AURA umožňuje zabudování výkonného 10″ basového reproduktoru do základny ozvučnic (vyzařujícího směrem dolů), což zajišťuje bohatou a bezchybnou reprodukci basů. Reproduktor Faital (výrobce reproduktorů z Milána, specializující se především na profesionální aplikace) s tvrzenou papírovou membránou o průměru 250 mm (10") poskytuje výrazné, čisté a pevné hluboké basy. Zakřivená deska základny umožňuje basovému reproduktoru akustické spojení s podlahou. Izolační nožky s hroty, umístěné v jejích rozích zajišťují potřebnou stabilitu reprosoustav.

Akustické podmínky vytvořené v základně reprosoustav AURA navíc působí jako další nízkofrekvenční filtr. Strmost dolní propusti je tak ještě vyšší než při použití samotné elektrické výhybky. Vyšší frekvence, které produkuje basový reproduktor, jsou tak eliminovány cca na frekvenci 80 Hz.
Široká a celistvá zvuková scéna spolu se svou hloubkou a prokreslením vyvolávají v posluchači dojem, že se stále nachází na dobrém místě, bez ohledu na svou polohu v místnosti.

Reprosoustavy jsou k dispozici v bílém provedení a je k nim dodávána elegantní magnetická mřížka.

Cena reprosoustav je 437.990,- Kč

Technické parametry:

 • Typ: 3pásmová pasivní reprosoustava s uzavřenou ozvučnicí
 • 1 x basový reproduktor: 250 mm (10"), membrána z tvrzeného papíru
 • 2 x středobasový reproduktor: 130 mm (5"), membrána z vláken z egyptského papyru
 • 1 x výškový reproduktor: 26 mm (1"), textilní kalota
 • Kmitočtový rozsah: 35 - 25 000 Hz
 • Zatížitelnost: 200 W
 • Jmenovitá impedance: 4 Ω (min. 2 Ω na 58 Hz)
 • Citlivost: 90 dB / 2,83 V
 • Doporučený minimální výkon zesilovače: 30 W
 • Doporučená poslechová místnost: 15-60 m²
 • Rozměry (V x Š x H): 1366 mm x 384 mm x 367 mm
 • Hmotnost: 34 kg/ks

www:estelon.com/speaker/aura/

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga