Reprosoustavy Gradient Revolution MkIV

16.11.2017

Velká finská revoluce

U globálních značek nezřídka diktuje cenu reprosoustav management, řízený spekulujícími akcionáři. Boj o podíl na trhu je nákladný. Skutečných inovací se objevuje jako šafránu. Naprostou prioritou je zisk. O úspěchu rozhoduje účinná reklamní strategie, atraktivní vzhled či zmínka o jakési tajné kosmické technologii. Zakladatelé značek by se divili…

Reprosoustavy Revolution MkIV do puntíku vystihují svůj název. Jdou proti mainstreamu. Ignorují laciné vábničky. Jde o nejlepší možné řešení v ryzí formě. Čistá, na dřeň odhalená, poctivá technika, výsledek toho nejlepšího, co v Porvoo za 35 let vytvořili. Pokorně Vám předvedou špičkový high endový zážitek, aniž ohrozí Váš rodinný rozpočet. Jde o výrobek pro vnímavé a zkušené posluchače, fajnšmekry, kteří stojí nohama na zemi.

Ideální reprosoustavy

Kdybychom mohli požádat kouzelníka, aby vyčaroval ideální reprosoustavu spojující nejlepší vlastností všech současných konstrukcí, výsledek by mohl vypadat takto: reprosoustava s velkou deskovou, otevřenou ozvučnicí, která generuje stojaté vlny pouze v jediném směru. Díky úzkému rozptylovému úhlu vytváří nejméně nežádoucích prostorových odrazů. Výsledný zvuk je čistý, vzdušný a nezabarvený skříní soustav. Anebo malý dvoupásmový minimonitor, který poskytuje velmi přesnou lokalizaci prostoru hudebních nahrávek a širokou zónu, pro optimální poslech. Pokud bychom spojili dobré vlastnosti obou řešení a ignorovali ty špatné (úzký prostor pro ideální poslech otevřených deskových reprosoustav a skutečnost, že nemohou být umístěny blízko a proti zadní stěně a slabší reprodukce basů u minimonitorů atd.), výsledkem by byla ideální reprosoustava.

A právě reproduktorové soustavy Gradient Revolution představují jedinečnou kombinaci výhod velkých otevřených deskových reprosoustav a malých monitorů. Jejich konstrukce s otevřeným basovým modulem s dipólovou vyzařovací charakteristikou, který je možno vůči horní koaxiální středovýškové ozvučnici pootočit, se výrazně liší od běžných návrhů reprosoustav. Hudba reprodukovaná modelem Revolution je směrována přímo na posluchače a rušivé odrazy místnosti neovlivňují její reprodukci.

Maximální nezávislost reprosoustav na akustických vlastnostech poslechových místností je vlastně stěžejní ideou konstrukce všech modelů společnosti Gradient a jejich návrh je tomu nekompromisně podřízen. Smysl pro detail a obrovské zkušenosti hlavního konstruktéra Jormy Salmiho, ale i přísně účelný výběr všech použitých postupů, komponentů a materiálů, to vše dalo vzniknout výjimečnému počinu ve svém oboru. Reprosoustavy Revolution MkIV jsou navýsost muzikální výrobek, za mimořádně příznivou cenu, který zákazníka navíc zbavuje starostí s akustickými problémy poslechové místnosti. A investice do akustických úprav typického obývacího pokoje naráží ve většině případů nejen na finanční náročnost takového, alespoň trochu účinného a alespoň trochu estetického řešení, ale především na aktivní odpor některých příslušníků audiofilovy domácnosti.

Basová jednotka reprosoustav Revolution používá dva zakázkové reproduktory s dlouhým zdvihem o průměru 30cm, které pracují v pásmu od 30 Hz do 200 Hz a jsou osazeny v otevřené ozvučnici, svou dipólovou vyzařovací charakteristikou velmi podobné většině deskových reprosoustav. Díky tomuto řešení nevyvolávají při reprodukci stojaté vlny mezi podlahou a stropem, mohou je generovat pouze ve směru vyzařování. Což lze ale účinně omezit jejich natočením vůči středovýškovému modulu a „doladit“ umístěním v místnosti.

Frekvence nad 200 Hz (středy) jsou reprodukovány koaxiálním měničem, jehož membrána o průměru 18 cm používá tkaninu, vyrobenou ze skelných vláken a pracuje na frekvencích až do 2800 Hz. Vysoké kmitočty, od 2800 Hz do více než 20 kHz, jsou reprodukovány výškovým reproduktorem s hliníkovou kalotou o průměru 25 mm, umístěným v centru středotónové membrány.

Bodový zdroj je obecně považován za ideální zdroj zvuku, pro jeho vynikající fázovou a amplitudovou odezvu. Výsledkem je extrémně přesné, stabilní a trojrozměrné zobrazení prostoru hudebních nahrávek.
Tento koaxiální reproduktor je umístěn v ozvučnici s akustickým odporem (díky čemuž má jeho vyzařovací charakteristika tvar kardioidy) a vyzařuje zvuk převážně dopředným směrem. Zadní vyzařování je účinně utlumeno (v poměru 100 : 1). Tím se minimalizují předčasné odrazy v situaci, kdy je reprosoustava umístěna proti zadní stěně.

Kmitočtový průběh reprodukce v místě poslechu je extrémně hladký; to ale samo o sobě konstruktérům firmy Gradient nestačí. Pokud má impedanční průběh reprosoustav špičky a poklesy, vyzařované zvukové pole je nevyrovnané a zabarvuje hudbu. Kmitočtová charakteristika, měřená ve všech směrech, musí být lineární, aby byla zajištěna lineární odezva na energii, dodávanou zesilovačem.

Díky výše popisovanému konstrukčnímu provedení jsou reprosoustavy nejen minimálně náchylné na akustiku poslechové místnosti, ale také na jejich umístění v tomto prostoru a jejich optimální reprodukci lze poměrně snadno „doladit“ natočením basové jednotky, či jemným pootočením celých soustav.

Impedance soustav je 6 Ohmů (minimum 5 Ohmů), citlivost 87dB/2.83V/1m, doporučený výkon zesilovače 50 až 250 W. V přísném pásmu +/- 2 dB vykazuje kmitočtová charakteristika hodnoty 50 Hz až 20 000 Hz, na - 6 dB se rozsah u nízkých frekvencí posune až k 30 Hz, u výšek výrobce uvádí limit nad 50 kHz (bez uvedení poklesu).

Reproduktorové soustavy Gradient Revolution MkIV jsou kompletně vyrobeny ve Finsku, osazené jsou koaxiálními středovýškovými měniči, vyvinutými ve spolupráci a dodávanými na zakázku norskou firmou Seas.

Cena reprosoustav Gradient Revolution MkIV je 159 990,- Kč

Podrobnější informace si můžete přečíst po stažení letáku ve formátu pdf.

www.gradient.fi/Gradient/Revolution

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga