Reprosoustavy Neat Iota Xplorer

21.05.2018

Malé velké Ioty

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY NEAT IOTA XPLORER

Žhavá novinka tradičního britského výrobce reproduktorových soustav, společnosti Neat Acoustics, model Iota Xplorer, používá stejný, originální designový koncept jako vynikající a mnoha cenami ověnčené reprosoustavy Iota Alpha, jedná se však nejen o jejich většího sourozence, ale především jde o výrobek, který jde technologicky a samozřejmě i zvukově mnohem dál.

Většinou jsme u jednotlivých řad reprosoustav nejrůznějších výrobců zvyklí na skutečnost, že jednotlivé modely v řadě spojuje nejen společný design, ale také osazení stejnými či odvozenými reproduktory a jednotliví zástupci se od sebe liší velikostí a počtem použitých měničů. U řady soustav Iota však Neat použil u jejich největšího zástupce pojmenovaného Xplorer pouze základní konstrukční ideu, ale osadil je nejen většími, ale především také lepšími měniči. Zatímco středobasový a hlubokotónový měnič modlu Iota Alpha patří do osazení, společného s modelovou řadou soustav Motive, u nového modelu Xplorer použil Neat reproduktory, kterými vybavuje reprosoustavy řad Momentum a Ultimatum. Jiný je také u těchto reprosoustav výběr výškového reproduktoru, místo magnetoplanárního „výškáče“ typu EMIT použil konstruktér Bob Surgeoner u modelu Xplorer tweeter Air Motion Transformer. Stěny ozvučnice mají tloušťku 18 mm (oproti 15 mm u menších zástupců této řady).

Horní část ozvučnice je od spodní zcela oddělena a chová se jako dvoupásmová reprosoustava s deskovou ozvučnicí. V této uzavřené komoře je umístěn vlastní, Neat P1-R3, 170 mm středobasový měnič, spolu s Air Motion Transformer (AMT) výškovým reproduktorem, ve vodorovném uspořádání, tak jako u ostatních modelů Iota. Výškový AMT (Air Motion Transformer) reproduktor byl zde u reprosoustav Neat použit poprvé. Poskytuje nekomprimovaný hudební projev a nabízí vynikající integraci s hlavním, středobasovým měničem.

Spodní, bassreflexová část ozvučnice soustav Xplorer používá ne jeden, ale dva reproduktory Neat P1-R2. Jsou to podobné měniče, jako středobasový R3, jsou ale konstrukčně upraveny pro reprodukci nízkofrekvenční části přenášeného kmitočtového spektra (nemají kovový difuzor v ose reproduktoru, membrána je namísto něj opatřena plochým vrchlíkem). Jeden z reproduktorů je umístěn ve spodní stěně skříně a vyzařuje směrem k podlaze, zatímco druhý je umístěn uvnitř ozvučnice, přímo nad ním, v utěsněném izobarickém uspořádání. Přenášejí pouze nízké frekvence a chovají se jako integrovaný subwoofer. Isobarické uspořádání umožňuje hlubokou, dobře kontrolovanou reprodukci nízkých kmitočtů, z velmi kompaktní ozvučnice. Tento systém vyžaduje, pro správné fungování, velkou konstruktérskou zkušenost a jeho velmi úspěšná realizace v několika dalších návrzích reprosoustav Neat znamená, že k tomuto technickému řešení přistupují konstruktéři firmy s důvěrou.

Kombinace všech těchto konstrukčních prvků zajišťuje reprosoustavám Iota Xplorer schopnost dokonalého ztvárnění všech hudebních žánrů. Stejně jako model Alpha i Xplorer popírá své malé rozměry svou plnorozsahovou agilní reprodukcí, se široce zobrazeným prostorem nahrávek, který daleko překračuje skromné hranice ozvučnice.

To, že se reprosoustavy s tímto neotřelým, originálním designem konstruktérům firmy Neat, pod vedením Boba Surgeonera podařilo opravdu perfektně vyladit, dokládá vynikající recenze magazínu Hi-Fi Choice, který modelu Xplorer udělil doporučení „Recommended“.

TECHNICKÉ PARAMETRY

  • Kmitočtový rozsah: 33 Hz - 22 kHz
  • Impedance: 6 Ohmů (minimum ~5 Ohmů)
  • Citlivost: 87 dB/1 W
  • Rozměry (š x v x h): 45 x 74 (+ hroty) x 22 cm
  • Hmotnost: 18 kg (každá)
  • Provedení: přírodní dub, černě mořený dub, americký ořech a hladká bílá


Reprosoustavy Neat Iota Xplorer stojí, ve všech povrchových úpravách 114 990,- Kč.

Air Motion Transformer (AMT) je typ reproduktoru, původně vyvinutý Dr. Oskarem Heilem, který pracuje na odlišném principu než elektrodynamické, magnetoplanární či elektrostatické reproduktory. Na rozdíl od páskových reproduktorů s plochou páskou je jeho velmi lehká membrána poskládaná jako vlnovec. Zvlněná membrána s vodičem, který je její součástí, se při průchodu proudu v silném magnetickém poli, ve kterém je umístěna, chová podobně jako harmonika. Samozřejmě ve velmi zmenšeném měřítku. Jednotlivé vlnky membrány se přitahují a odpuzují, čímž vytvářejí akustický tlak. Tyto vysokotónové měniče jsou pro své vynikající vlastnosti velmi oblíbené i u konstruktérů mnohem nákladnějších reproduktorových soustav.

» zpět na přehled


Novinky

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více

27.11.2023

Nové studio GIS acoustic

Rádi bychom Vám, na našich stránkách, představili nové poslechové studio v Novém Jičíně, které se zaměřuje na prodej špičkové audio techniky.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga