Trojice nejlepších od Cambridge Audio

04.02.2014

Trojice nejlepších od Cambridge Audio

Když londýnská firma Cambridge Audio přišla na jaře roku 2012 s inovovaným integrovaným zesilovačem a CD přehrávačem své nejvyšší osmičkové řady, nahradily přístroje nové generace, pojmenované Azur 851A a 851C, kontinuálně své starší sourozence s označením 840. Na vlajkové komponenty řady Azur, předzesilovač 851E a výkonový zesilovač 851W, nahrazující původní osmsetčtyřicítky, nechala firma své příznivce dva roky čekat. A kromě analogového předzesilovače a koncového stupně pro ně připravila ještě třetí novinku, špičkový D/A převodník / digitální předzesilovač Azur 851D.

Výkonový zesilovač Azur 851W

Azur 851W překonává svého vynikajícího předchůdce ve všech směrech. Tak jako on využívá osvědčené zapojení zesilovače třídy XD, patentované společností Cambridge Audio, s 12 výstupními tranzistory na kanál. U zesilovače třídy XD je eliminováno přechodové zkreslení, podobně jako u zesilovačů třídy A, zároveň však nabízí účinnost srovnatelnou s přístroji třídy AB.

K napájení použili konstruktéři dva samostatné toroidní transformátory, jeden pro výkonové zesilovače a druhý pro vstupní a ostatní obvody zesilovače. Zcela oddělené zdroje zajišťují dokonalé zvukové podání a dynamiku, neovlivněné dramatickými výkyvy výstupního výkonu zesilovače, ani při spojení s náročnými reprosoustavami.
Impedanční přizpůsobení zesilovače a zdrojů signálu mají na starosti vlastní patentované obvody na vstupu, pojmenované TERRAPIN, vykazující u signálů s nízkou úrovní lepší vlastnosti, než běžně používané operační zesilovače, což se projevuje na mnohem lepší separaci a prostorovém podání. Ochranný obvod CAP5, chrání zesilovač před napěťovými špičkami, přehřátím, zkratem nebo limitací.

Výsledkem je úžasně přesný a výkonný zesilovač, který nabízí 200W na kanál do 8 ohmů ve stereo zapojení, ale může být také použit v můstkovém mono režimu, s 500W na výstupu.

Novinkou je také inteligentní stand-by režim, který detekuje příchozí audio signál a automaticky přechází z úsporného (<0,5 W) pohotovostního režimu do provozního, v kombinaci s jakýmkoliv Cambridge Audio předzesilovačem. Celokovové šasi propůjčuje přístroji masivní konstrukční tuhost, vynikající tlumení a odolnost vůči akustickým rezonancím.

Azur 851W je výkonný, přesný a flexibilní, ale v každém případě, nejlépe hrající zesilovač, jaký kdy v Cambridge Audio vyrobili.

Předzesilovač Azur 851E

Analogový předzesilovač 851E poskytuje koncovému stupni neuvěřitelně čistý signál, s téměř neměřitelným harmonickým zkreslením a šumem, přidaným k původnímu signálu. Zásluhu na obrovském zlepšení proti svému předchůdci má zcela nové řízení hlasitosti, které nabízí přesné ovládání, zachovává dokonalé vyvážení kanálů i při nízkých úrovních hlasitosti a nabízí skutečně lineární regulaci výkonu. To vše, aniž by došlo k jakémukoli narušení zdrojového analogového signálu.

Osm vstupů, včetně tří symetrických (XLR) umožňuje připojit širokou škálu nejkvalitnějších audio zařízení.
Pro impedanční přizpůsobení s připojenými zdroji signálu používá předzesilovač Azur 851E firemní TERRAPIN moduly. Celokovové šasi je navrženo tak, aby izolovalo elektroniku přístroje před nežádoucími vnějšími vlivy.

Výsledkem je nejlepší analogový předzesilovač, jaký kdy firma vyrobila, ideální společník pro výkonový zesilovač Azur 851W.

Digitálně-analogový převodník Azur 851D

Kromě analogového předzesilovače přichází Cambridge Audio na trh s vynikajícím D/A převodníkem s funkcí digitálního předzesilovače, který nabízí perfektní alternativu pro uživatele, kteří používají výhradně digitální zdroje audio obsahu a chtějí připojit D/A převodník přímo ke koncovému zesilovači.

Použití vysoce kvalitních součástek a špičkové technologie zpracování signálu, dovoluje převodníku Azur 851D odhalit každý detail z původního audio záznamu. Druhá generace ATF převzorkování na 24-bit/384kHz přináší úžasné výsledky. Ať se jedná o MP3 záznamy nebo o soubory stažené ve vysoké kvalitě, předvede je 851D v tom nejlepším světle.

Šest digitálních vstupů zahrnuje - koaxiální, optický Toslink, koaxiální BNC a AES / EBU. Plus asynchronní USB a možnost bezdrátového připojení Bluetooth, přes kompatibilní přijímač BT100. Signál v kvalitě až 24-bit/192 kHz je pak převzorkován pomocí technologie časově proměnné filtrace ATF2, vyvinuté ve spolupráci se švýcarskou firmou Anagram Technologies, na 24-bit/384kHz.

Převod digitálního signálu na analogový obstarávají dva duální D/A převodníky Analog Devices AD1955. Dvaatřicetibitový DSP procesor téže firmy zastává, mimo jiné, úkol digitálního předzesilovače. Tak jako v ostatních komponentech Cambridge Audio je i zde v napájecí části použit toroidní transformátor prvotřídní kvality. Majitelé sluchátek mohou využít vestavěný sluchátkový zesilovač. Výběrem ze tří možností nastavení digitálního filtru lze lehce přizpůsobit charakter zvuku posluchačově chuti.

Celokovové šasi, konstrukčně i vzhledově velmi podobné předzesilovači 851E, se nabízí ve stříbrném nebo černém provedení.

Dálkový ovladač Azur Navigator je kompatibilní nejen se všemi zástupci řady 851 ale i se síťovým přehrávačem Stream Magic.

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled


Novinky

04.11.2021

Zesilovač Copland CSA70

Tentokrát Copland uvedl na trh svůj nejnovější a zároveň nejmenší model, s označením CSA70, který má čistě tranzistorové osazení. Koncový stupeň zesilovače, s výkonem 70 W na kanál, příjemně překvapí i uživatele s náročnějšími reprosoustavami.

... více

21.09.2021

MoFi Fender PrecisionDeck

Americký výrobce MoFi Electronics ve spolupráci s kytarovou legendou Fender přichází na trh se speciální edicí gramofonů.

... více

21.09.2021

Zesilovač Audio Research I/50

Integrovaný zesilovač I/50 je prvním produktem ve zcela nové řadě společnosti Audio Research. Funkčně jednoduchý, vizuálně poutavý a hudebně úžasný.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga