Uno Fino - Horny do každé domácnosti!

23.05.2013

Horny do každé domácnosti!

AVANTGARDE ACOUSTIC UNO FINO

Ne, že by si tyto reprosoustavy musela každá domácnost pořídit nebo snad, že by si je mohla dovolit, tento titulek má vystihnout, že se nový přírůstek do rodiny hornových soustav německého výrobce Avantgarde Acoustic Uno Fino, hodí opravdu do každé poslechové místnosti.

Uno Fino, zmenšená verze klasických reprosoustav Uno, představují novou příležitost pro příznivce značky Avantgarde Acoustic, kteří mají k dispozici omezený prostor. Díky nově vyvinutým 8 palcovým basovým reproduktorům se výrobci podařilo výrazně snížit rozměry skříně subwooferu, oproti původnímu modelu Uno a horny přímo zabudovat do této skříně (bez použití nosné konstrukce), což se pozitivně projevilo nejen na zmenšení rozměrů celé reprosoustavy, ale také na jejím kompaktnějším a elegantnějším vzhledu.

Reproduktorové soustavy Uno Fino jsou řešeny jako pasivní dvoupásmový systém, využívající sférické horny, v kombinaci s integrovaným aktivním subwooferem.

Jádro systému představuje středová horna o průměru 500 mm, která má na starosti kmitočty od 290 Hz, zvládá tedy i hluboké středy, poháněná proprietárním měničem M1 o průměru 127 mm s velmi silným, zdvojeným feritovým magnetem. Horní rozsah kmitočtového spektra, frekvence nad 3 kHz, zajišťuje výškový reproduktor H1 o průměru 25 mm v kombinaci se zvukovodem o průměru 130 mm. Také tento měnič používá velmi silný (3 kg těžký) magnet, který, v kombinaci s cívkou o průměru 44 mm, poskytuje reproduktoru extrémní výkonovou rezervu a perfektní kontrolu i při velmi vysokých úrovních hlasitosti. Pečlivé sladění zvukovodů s reproduktory, tzv. CDC-technologie (funkci výhybky přebírá samotná horna, jejíž průměr určuje spodní okraj přenášeného pásma a tlaková komůrka mezi membránou reproduktoru a ústím zvukovodu, která ořezává přenášené frekvence shora), dovoluje zcela odstranit jakékoli pasivní komponenty ze signálové cesty. Připojení čistého, ničím nezkresleného signálu přímo ze zesilovače, zajišťuje reprosoustavám naprosto vyjímečné podání detailů.

Přenos nejnižších kmitočů je svěřen aktivnímu subwooferu, osazenému dvěma novými basovými měniči s vysokým zdvihem o průměru 200 mm, s neodymovými magnety, vyznačujícími se extrémně vysokou účinností. Velkorysý výkon jim zajišťuje výkonný 250 W zesilovač s aktivní frekvenční výhybkou, vybavený silným 330 W toroidním transformátorem a filtračními kondenzátory o kapacitě 60.000 μF, které poskytují reproduktorům dostatečnou dynamickou rezervu, stejně tak jako perfektní kontrolu nad setrvačností membrán při nízkých úrovních signálu. Není bez zajímavosti, že naprosto shodné zesilovačové moduly používají i větší a dražší modely Duo a Duo Omega. Výsledkem jsou hluboké, dynamické a velmi přesné basy, bez ohledu na poslechovou úroveň a velikost místnosti.

Aktivní vstupní obvody umožňují analogové ovládání hlasitosti subwooferu, kmitočtu frekvenční výhybky a ultrasonického filtru.

Jednoduchý tvar skříně s přírodním dřevěným povrchem dává vyniknout estetickým liniím středové a výškové horny, které jsou nedílnou součástí skříně subwooferu. Celý tento systém je umístěn na pevném hliníkovém rámu, opatřeném kvalitními hroty s masivní, shora přístupnou rukojetí.

U povrchové úpravy skříní je možné volit mezi verzí světlý javor nebo palisandr, barevné provedení horn nabízí 12 různých odstínů barev (některé metalické), které je možné s oběma odstíny dýhy kombinovat.

Výrobce doporučuje plochu poslechové místnosti větší než 16 m², což je velice příznivý údaj, splnitelný i v běžných panelákových podmínkách. Uvážíme-li, že hornové soustavy nejsou příliš choulostivé na umístění v místnosti, lze je tedy postavit těsně ke stěně nebo i do rohu, není tvrzení o tom, že jsou vhodné „do každé domácnosti“ nijak přitažené za vlasy.

Nominální impedance reprosoustav Uno Fino je 8 Ohmů, kmitočtový rozsah 18 – 20.000 Hz. Díky fenomenální charakteristické citlivosti, která je větší než 104 dB/W/m, je možné k soustavám připojit prakticky jakýkoliv zesilovač. Hmotnost každého kusu je 55 kg, rozměry (š/v/h) jsou 500 x 1240 x 590 mm.

S výjimkou varianty s oranžovým provedením zvukovodů, která je za příplatek, stojí všechny ostatní verze 349.000,- Kč.

» zpět na přehled


Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga