Zesilovač Copland CTA 408

08.11.2018

Nic se nesmí uspěchat!

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ COPLAND CTA 408

Známý dánsko-švédský výrobce špičkových elektronkových zesilovačů představil nejnovější přírůstek do svého „skromného“ portfolia, integrovaný zesilovač CTA 408. S myšlenkou, postavit plně vybavený (tj. s přenoskovým předzesilovačem a sluchátkovým zesilovačem) integrovaný zesilovač, založený na, v současnosti nejlepších, výkonových tetrodách KT150 se výrobce nijak netajil a koncepci i model představil již před 2 lety na výstavě v Mnichově. Cesta od prototypu k finálnímu, do sebemenšího detailu dokonale vyladěnému výrobku je však „dlážděná“ množstvím práce, pokusů, měření, poslechových testů, ale i technologických příprav, proto nový, již déle očekávaný, „integráč“ přišel na trh až nyní.

Integrovaný zesilovač CTA 408 je kompaktní přístroj s výkonem, parametry a výbavou nejlepších dělených zesilovačů. Má samostatné vstupy pro gramofonové přenosky (MC a MM), nahrávací vstup a výstup, samostatný sluchátkový zesilovač a je vybaven obvodem pro postupné spouštění, které výrazně prodlužuje životnost elektronek. Jeho budící stupně jsou osazeny tranzistory MOSFET. Samostatný zesilovač pro sluchátka je zapojen ve třídě A. Vynikající J-FET gramofonový předzesilovač s aktivní korekcí RIAA, zabudovaný ve vlastním stíněném plášti, je osazen více než stovkou diskrétních součástek. Copland používá vlastní, předimenzované výstupní transformátory, vyladěné pro optimální výkonovou šířku pásma. Masivní jádra transformátorů zabraňují jejich saturaci a dokáží tak do reprosoustav, s minimálním fázovým posuvem, přenášet plný výkon pod 20 Hz (!).

Zesilovač je založen na výkonových elektronkách KT150. Tyto svazkové tetrody jsou nejnovější a také nejvýkonnější variantou legendárních elektronek 6550 / KT88, ze kterých se později vyvinul typ KT120. Dalším zdokonalením a radikálním přepracováním osvědčených elektronek KT120, na kterém pracoval tým konstruktérů, pod vedením vynálezce Valeryje Krivtsova, se zrodil typ KT150. Tato nejnovější elektronka společnosti Tung-Sol, s anodovou ztrátou 70 W a dovoleným anodovým napětím 850 V (s dvojicí elektronek KT150 lze sestrojit zesilovač s výkonem blížícím se 300 W), byla uvedena do výroby koncem roku 2013 a nemá žádný ekvivalent. Skleněná baňka této „lampy“ má speciální vejčitý tvar, který zlepšuje rozptyl tepla a díky tomu, že její povrch nemá rovnoběžné strany, nemá tato elektronka žádné problémy s mikrofoničností. Podstatně se zvýšila také její životnost. Vyvážený zvuk této elektronky se vyznačuje silným basovým základem, s mimořádnou čistotou v celém frekvenčním spektru. Svou čistotou a dokonalým podáním výšek a středů se podobají nejlepším triodám, avšak dynamika a podání nízkých kmitočtů může konkurovat tranzistorovým zesilovačům.

Použití těchto elektronek v zesilovači CTA 408 beze vší pochyby demonstruje, že nadčasové zvukové vlastnosti „lamp“ mohou být rozšířeny do oblasti, která byla doposud doménou pouze tranzistorových konstrukcí.

Mohutné, velmi elegantní výkonové elektronky jsou, díky profrézovaným vodorovným drážkám, skrze čelní panel hezky vidět. Jejich svit ještě podtrhuje neotřelý design tohoto výjimečného zesilovače.

Vyrábí se ve dvou provedeních, s masivním čelním hliníkovým panelem v přírodní barvě kovu a v černé povrchové úpravě.

Cena obou verzí zesilovače je 179.990,- Kč.

Leták s technickými parametry, ve formátu pdf, si můžete stáhnout zde.

www./copland.dk/cta-408/

» zpět na přehled


Novinky

04.11.2021

Zesilovač Copland CSA70

Tentokrát Copland uvedl na trh svůj nejnovější a zároveň nejmenší model, s označením CSA70, který má čistě tranzistorové osazení. Koncový stupeň zesilovače, s výkonem 70 W na kanál, příjemně překvapí i uživatele s náročnějšími reprosoustavami.

... více

21.09.2021

MoFi Fender PrecisionDeck

Americký výrobce MoFi Electronics ve spolupráci s kytarovou legendou Fender přichází na trh se speciální edicí gramofonů.

... více

21.09.2021

Zesilovač Audio Research I/50

Integrovaný zesilovač I/50 je prvním produktem ve zcela nové řadě společnosti Audio Research. Funkčně jednoduchý, vizuálně poutavý a hudebně úžasný.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga