Acoustic Energy AE309

07.04.2019

Acoustic Energy AE309

Britští Acoustic Energy jsou na světě se svými reprosoustavami už přes tři dekády, nejde tedy o žádné nováčky. Jejich reprosoustavy jdou cestou plného zvukového projevu při zachování (někdy velmi) kompaktních ozvučnic. Nejinak je tomu i u sloupečků AE309, nejvyššího modelu série 300, které ale ani tak nevybočují z hájemství těch nejsnáze skladných sloupků na trhu.

Už při prvním pohledu naprosto jednoduše poznáte charakteristický designový rukopis firmy. Krom velikosti jsou to hlavně čisté linie a zaoblené rohy, typické ale je i ořechové dýhování, které vypadá prostě pěkně (byť lze vybrat i bílý nebo černý lesk) a bednám sluší. Koukněte se zezadu a "pod střechou" uvidíte i podlouhlý štěrbinový bassreflex, další neklamný znak řešení od Acoustic Energy.

AE309 jsou opravdu skladné - na výšku koneckonců měří jen 90 cm, do šířky 17,5 cm a do hloubky 28 cm. Možná i díky tomu je překvapivé, že AE309 váží tučných 22 kg. Za atypicky vysokou hmotností stojí nejen použití MDF profilů o tloušťce 1,8 cm, ale také bohaté vnitřní vyztužení nebo přidaná váha v základně ozvučnice, která pomáhá nejen absorbovat vibrace pronikající do kabinetu a do podlahy, ale také udržuje těžiště uzounkých reprosoustav nízko, takže ani při posazení na celkem výrazné hroty se nemusíte bát převržení.
O nejvyšší tóny se stará hliníková kopulka o standardním průměru 2,5 cm, která je vsazená do relativně výrazného zvukovodu a překrytá mřížkou. Je to měnič vyvinutý pro řadu 300 a jeho hlavními přednostmi má být široká disperze až 120 stupňů a schopnost zvládnout velké množství energie.

Výškáč doplňuje dvojice středobasových reproduktorů, jejich membrány mají průměr 13 cm, mají kónický tvar a malý, zašpičatělý středový nástavec. Jsou vyrobeny z kombinace hliníku a keramiky, což prý umožňuje dosáhnout velmi mělkého tvaru a opět schopnosti zpracovat velkou energii.

Výrobce udává frekvenční rozsah 38 - 30 000 Hz (+/- 6 dB), charakteristická citlivost činí 89 dB / 2,83 V / m a jmenovitá impedance je 6 ohm. Dvou a půl pásmová koncepce má dělící body výhybky na úrovních 296 Hz a 2 560 Hz, slova o schopnosti zpracovat hodně energie by měl potvrzovat údaj 175 Wattů, což je na tak malý sloupek opravdu hodně.

Acoustic Energy AE309 jsme poslouchali v rámci standardních redakčních sestav, tedy jak s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140 namísto Harbeth Monitor 30, tak s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC místo Fischer&Fischer SN-70, ale i s Teac NT-503 a Emotiva XPA-DR2 místo KEF LS50. Krátce jsem zkusili i vinylový řetězec s VPI Scout, raménkem Jelco, přenoskou Hana, předzesilovačem Grandinote Celio a zesilovačem Grandinote Shinai.

Velký, rozmáchlý a na ovládnutí ne zrovna jednoduchý basový základ v "By your side" od Sade ("Lovers Rock" | 2000 | epic | 500766 2) byl objemově příjemný, sloupky netrpí nedostatkem, ale ani se vám nebudou snažit rozdunět podlahu - je to bas spíše kontrolovaný, uhlazený a nenásilně poddajný, houpavě naplňující místnosti dostatkem energie, která vám dá pocit, že hloubka tu je, ale přitom nemá tendenci na sebe poutat pozornost. Je to bas spíše šťavnatý, tučný, fyzický, umí si brouknout a dát impuls, který cítíte, ale netlačí na pilu, je součástí hudebního celku, civilizovaný a přirozený.

Také vokál Diany Krall v "Temptation" ("The Girl in the Other Room" | 2004 | Verve | 0602498622469) byl hladký, vřelý, plnokrevný a přitom anglicky lidský a spořádaný, s nádechem jemnosti, ale přitom co do energie přesvědčivý bezprostřední nad standardy dané cenové hladiny. Od lehkého šepotu po důraznou artikulaci, ve všech polohách si ho užijete s neokázalou laskavostí, je to velmi muzikální přednes s citem pro barvu a s dobrou čitelností, kdy nemáte pocit, že by se zvuk někam tlačil, ale že prostě přirozeně vyplývá k vašim uším.
I nejvyšší tóny jsou klidné, nijak se neodtrhávají od zbytku reprodukce a třeba cinkání, ševelení a šumění činelů a dalších kovových perkusí v "Question and Answer" ze stejnojmenné desky Methenyho, Hollanda a Haynese (2008 | Nonesuch | 7559-79910-0) je zřetelné, je tu cítit už solidní pořádek a oddělení jednotlivých tónů, spousty odstínů různých kovových nástrojů a celkově za 35 000,- jsou to doslova myriády důvodů ke spokojenosti. Navíc to není prezentace jakkoliv efektní, ale spíše zvuk s takovým tím anglickým smyslem pro hudební realističnost.
Když začne Janáčkova "Symfonieta" ("Rok české hudby" | 2004 | Panter Praha | TU 0002-2), je cítit, že i orchestr se v dané třídě do reprosoustav "vejde" a zvuk je pěkně plný, bohatý a je ho dost, aniž by byl "nadmutý" kvůli pocitu větší dynamičnosti nebo prostě bombastičnosti. AE309 se drží velmi spořádaně v hájemství realističnosti a uvolněnosti, dokážou "nesplaskle" šeptat a nadechnout se v dynamické špičce s dostatečnou důstojností, aby bylo cítit opravdové vzedmutí energie. Je to příjemná kombinace klidu a živoucnosti, anglicky kultivovaná a už bez stresu plynoucí a ani pod vyšší hlasitostí neztrácející takovou tu poddajnou měkkost.

V "Like a Rolling Stone" od Barb Jungr ("Man in the Long Black Coat" | 2011 | Linn Records | AKD 386) cítíte velký organický hudební celek, nerozdrobený na technický soupis jednotlivostí. Ze zvuku si snadno "vyloupnete" jednotlivosti, pokud si přejete zaměřit se na detaily, ale hlavní silou charakteru je to, jak dokáže sestavit smysluplný hudební celek, aniž by právě jednotlivosti musel nějak akcentovat. Přitom je to ale už slušně prokreslený zvuk, dávající vám ochutnat party jednotlivých nástrojů v přehledném celku - prostě právě to, co ve třídě vyššího hi-fi světa čekáte.

Snad je to díky péči o disperzi nejvyšších kmitočtů, snad celkově dobrým zfázováním měničů, ale AE309 dokázaly v Illsleyho "Railway Tracks" ("AUDIOphile Pearls Vol. 10" | 2014 | AUDIO | 11-14) udržet pěkný stereo obraz bez nutnosti sedět na nějakém jediném sweet spotu, můžete se usadit pohodlně a užívat si hudbu s dostatečně širokou bází a vlastně už pěkně velkými proporcemi a solidní vzdušností, která vás nechá cítit se uprostřed hudebního dění.

Svým kultivovaně poddajným, měkkým a muzikálním charakterem nabízí AE309 snadnou cestu k hudbě - pranic nevadí ani říznější sykavky, jako má Bára Zmeková ve své "Ještě kousek" ze stejnojmenné desky (2013 | Jámor), protože sloupky vám sice jejich ostrost naznačí, ale předají celkový vjem kultivovaně a neútočně, takže vás nic nevytrhuje od hudby jako takové. A že ta se poslouchá prostě dobře, s puncem už takové té dospělé a přitom příjemné přirozenosti.

Sloupky Acoustic Energy AE309 představují patrně takovou tu metu, která by měla snad být ve světě středně drahého audia povinností pro každého - jednak mají elegantní a do interiéru snadno zapadající vnější slupku, jednak se férově "vejdou" se svým zvukem prakticky do jakékoliv místnosti a jednak - a to je asi nejdůležitější - fungují tak pěkně vyrovnaně, tak neokázala a tak celkově muzikálně, že je prostě příjemně uvolňujícím zážitkem pustit si jakoukoliv hudbu máte zrovna chuť si pustit. Důstojný, plný a měkce poddajný zvuk AE309 je kultivovaným a přirozeně znějícím průvodcem prakticky jakoukoliv nahrávkou a je schopný předávat vám hudbu dlouhodobě neúnavným, zábavným způsobem, který netlačí na pilu a nechává s uvolněnou pozitivností vyniknout ducha hudby.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]

Cena: 34 990,- Kč

KLADY

  • elegantně hladký a muzikální zvuk
  • objem a plnost ze skladných ozvučnic
  • jsou pěkné na pohled
  • nebojí se jakékoliv hudby a stále zní příjemně
  • ani v malé místnosti nemáte pocit přebasovanosti
  • umí být pěkně "tělesné"

ZÁPORY

  • vlastně nic

www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2029-acoustic-energy-ae309

www.acoustic-energy.co.uk/main-300-series/ae309/

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga