All-In-One systém AVM Inspiration CS 2.3

15.06.2023

Primární inspirace

ALL-IN-ONE SYSTÉM AVM INSPIRATION CS 2.3      od 139 990,- Kč

Highendová značka AVM představuje distribuční novinku v široké nabídce ostravského Tykonu. Pro premiéru na stránkách S&V jsme zvolili relativně nejdostupnější systém „vše v jednom“ Inspiration CS 2.3, který svědčí o širokém záběru německé značky.

Společnost AVM Audio Video Manufaktur založil ve městě Malsch poblíž Karlsruhe, které leží na jihozápadě země v Bádensku-Württembersku, v roce 1986 konstruktér Udo Besser, aby se její produkce vypracovala na špičku německého high-endu. Mezi třemi desítkami komponentů převažují zesilovače integrované i dělené, ale nechybí zde ani zdroje signálu: CD přehrávače, gramofony i streamery na vlastní platformě AVM X-Stream. Diverzifikace katalogu nahrává konstrukci systémů „vše v jednom“, jež pod značkou AVM aktuálně napočítáme čtyři: základní model Inspiration CS 2.3 (vloni po sedmi letech vystřídal verzi CS 2.2) zahajuje ve střední třídě, kde už řada velkých značek vyklidila prostor specialistům.

Masivní hliníkové šasi působí luxusně a z hlediska funkčnosti zároveň stíní i chladí. Standardně lze vybírat ze čtyř provedení, anodizovaných v přírodní barvě kovu, černé i tmavších odstínech modré a červené, které spojují stříbřité ovládací prvky; za příplatek 10 000 Kč je dostupná ještě plně chromovaná verze Cellini.

Prémiové obvody

Šasi s kompaktní bází 34 cm na čtyřech patkách s pryžovými podložkami vyniká precizním zpracováním: skládá se z profilů a desek z jemně broušeného hliníku, jejichž tloušťka začíná na 5 mm. Čisté linie se vyjma čelního panelu vyhýbají hranám. Designové prvky představují pouze zaoblení levé dolní hrany šasi a velký knoflík elektronické regulace hlasitosti, zapuštěný do čelního panelu.

Za kompaktní rozměry komponent vděčí pečlivě odrušenému spínanému napájecímu zdroji a koncovému stupni, osazenému dvěma výkonovými moduly U-PRO2 dánské značky Pascal Audio, které pracují ve třídě D a využívají patentovanou technologii UMAC. Zesilovač tak do čtyřohmové zátěže dokáže trvale dodávat výstupní výkon až 2x 140 W. Místo však šetří i centrální „štěrbinová“ CD mechanika CD-SN250 od japonské korporace TEAC, vysoká pouze 12,7 mm, která se obejde bez „šuplíkových“ podavačů disků, potýkajících se jinak často s vibracemi a rezonancemi. Desky plošných spojů jsou osazené z velké části miniaturními součástkami SMD, určenými pro povrchovou montáž, integrované obvody v čele s operačními zesilovači mají početné zastoupení.

D/A převodník je osazený obvodem Sabre32 ES9038Q2M od kalifornské společnosti ESS Technology, u jehož digitálního filtru lze volit mezi dvěma křivkami (Steep a Smooth); na digitálních vstupech podporuje signály PCM do rozlišení 192 kHz/24 bitů, asynchronní port USB typu B limitují až vzorkovací frekvence 384 kHz a hloubka 32 bitů a podporu zde mají také jednobitové streamy po DSD128. Jedinou slabinou je snad pouze absence dekodéru MQA. Zapojení komponentu jinak nezapomíná ani na sluchátkový zesilovač a phono předzesilovač, který si zaslouží vyzdvihnout: obvodově totiž vychází ze samostatného komponentu AVM30 P 30 (stojí 19 990 Kč), který sekunduje gramofonům s přenoskami typu MM i MC, vstupní kapacitanci konkrétní přenosky lze nastavit v menu, regulaci vstupní impedance umožňují tři páry adaptérů s přesnými odpory 100, 200 a 1000 Ω ve válcových tělech s konektory cinch.

Netušené možnosti

Minimalisticky uspořádaný čelní panel si Inspiration CS 2.3 může dovolit díky ergonomickému ovládání. Při prvním setkání s vypnutým přístrojem se málokdo miniaturních tlačítek dopočítá, protože na ně s rezervou stačí prsty jedné ruky. Tři tlačítka CD, BT a IN slouží k aktivaci CD přehrávače, párování na platformě Bluetooth a volbě (v „nekonečné“ smyčce) některého z pěti vstupů – phono, dvou linkových a stejného počtu digitálních. Sloupek tlačítek dole vizuálně doplňuje zdířka sluchátkového výstupu pro 3,5mm jack. Zdá se, že bez dálkového ovladače bude obsluha klopýtat, ale chyba lávky. „Dálka“ je zbytná, dokonce ve výbavě chybí a dva typy jsou dostupné coby volitelné příslušenství pro staromilce. Černé okénko vlevo si totiž rozdělily malý monochromatický OLED displej s bodovou matricí nahoře (s úhlopříčkou 80 mm), pod nímž následuje pět dotykových senzorů, jež mají v popisu práce základní funkce přehrávání a pohyb v interaktivních menu. Vše (a ještě mnohem víc) nabídne chytrý mobil anebo rovnou tablet s instalovanou stabilní aplikací AVM RC X, dostupnou ve verzích pro Android a iOS. Firemní aplikace je samozřejmě klíčová k obsluze streameru. Na přehledných obrazovkách nechybí ani obaly přehrávaných alb, na něž nemá displej na čelním panelu kapacitu ani barevnost. V režimu Settings lze mj. nastavit tónové korekce basů a výšek, vyvážení kanálů či aktivovat fyziologickou regulaci hlasitosti Loudness.

Formátová kompatibilita preferuje distribuční formáty, ale nic důležitějšího v nabídce nechybí. Kromě internetových rádií lze poslouchat hudbu z knihoven síťových služeb, kdy přímou podporu mají účty u Tidalu, Qobuzu a Spotify, komponent je rovněž Roon Ready. Pro ty, kteří se budou s možnostmi přístroje seznamovat, jsou určeny kódy (resp. heslo), jež umožní tři měsíce bezplatně vyzkoušet Tidal i Qobuz (ten u nás není lokalizovaný, ale kýženou IP adresu „přidělí“ nejspíš VPNka) a na dva měsíce také platformu Roon. K síti se lze připojit bezdrátově přes duální wifi, ale značka AVM upřednostňuje stabilnější variantu po kabelu. Highendový komponent nepřeceňuje význam bezdrátového rozhraní Bluetooth, které odpovídá specifikaci 4.2 a podporuje leda zvukový kodek SBC: své služby nabízí nejspíš jen tehdy, když chceme do zesilovače poslat něco z mobilu.
Většinu přípojek soustřeďuje zadní panel. V sekci analogových vstupů nechybí dva linkové, phono ani vysokoúrovňový. Dva digitální vstupy doplňují port USB typu A pro přehrávání audia z externích paměťových médií, ethernetový LAN a HDMI s implementovaným zpětným kanálem (ARC), který do sestavy začlení také moderní televizor. Pro připojení externího D/A převodníku slouží dva digitální výstupy (koaxiální a optický), dvojí zastoupení zde mají i výstupy analogové (z předzesilovače a linkový). Čtyři výstupní terminály jsou poměrně subtilní, takže na holé vodiče větších průřezů raději rychle zapomeňme, potože správnou volbou jsou reproduktorové kabely zakončené banánky. Zbývá zmínit už pouze dvě směrovatelné anténky bezdrátových rozhraní, kolébkový síťový vypínač a třípólovou zásuvku pro napájecí kabel.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

AIO systém AVM doplnily sloupové reprosoustavy AQ Canto 5, gramofon Pro-Ject X1 s přenoskou Pick it S2 MM a sluchátka Sennheiser Momentum Over-Ear. Kabely byly signálové Pro-Ject Connect it E a reproduktorové XSymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z CD Luigi Boccherini: Fandango, Sinfonie & La Musica Notturna di Madrid / Le Concert des Nations, dir. Jordi Savall (Alia Vox/Classic, 2005), David Byrne: American Utopia (Nonesuch, 2018), Leonard Cohen: You Want It Darker (Columbia, 2016), Brad Mehldau: Jacob’s Ladder (Nonesuch, 2022), Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994), LP Lenka Dusilová: Řeka (Animal Music, 2020), Jan P. Muchow: The Antagonist (Supraphon, 2017) a Michal Prokop & Framus Five: Mohlo by to bejt nebe… (Supraphon, 2021).

Netopýří ucho

Sdruženář AVM Inspiration CS 2.3 zprostředkuje vyvážený zvuk s až návykovým muzikálním projevem všem zdrojům signálu, ať už staví na fyzických hudebních nosičích nebo digitální distribuci signálu. Východiskem jsou svižné plné basy, barvotvorné střední pásmo zesilovač servíruje prokreslené do nejmenších detailů a výšky nabízí čisté, průzračné. Hudební scéna je víceméně trojrozměrná, lokalizace přesná, jenom chválit můžeme i dynamiku. Tady prostě není nic špatně, bereme-li samozřejmě v potaz úroveň, kterou komponentům nastavuje střední třída. Diskofilové pak dozajista ocení také mimořádně povedený phono předzesilovač, který není v této kvalitě u systémů „vše v jednom“ samozřejmostí. 

HODNOCENÍ

PRO: výtečný MM/MC phono předzesilovač; stabilní přehledná aplikace; Roon Ready; kompaktní rozměry; opravdu precizní zpracování
PROTI: chybí dekodér MQA; subtilní výstupní terminály

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (9), provedení (10)



PARAMETRY

  • Podporované formáty: AAC, AIFF, ALAC, DSD, FLAC, MP3, Ogg Vorbis, WAV, WMA
  • Výstupní výkon:  2x 140 W (4 Ω, THD 1 %)
  • Kmitočtový rozsah:  5 – 80 000 Hz (-3 dB)
  • Celkové harmonické zkreslení <0,005 %
  • Odstup signál/šum >95 dB (dle IHF-A)
  • Vstupy: 3x linkový, phono (MM), 2x digitální (koaxiální, optický),USB-A, HDMI, LAN
  • Výstupy: linkový, pre-out, 2x digitální (koaxiální, optický), sluchátkový
  • Bezdrátová rozhraní: wifi, Bluetooth
  • Příkon / Standby <16 W (naprázdno) / <1 W
  • Rozměry (š x v x h):  34 x 9,2 x 32,5 cm
  • Hmotnost: 7,1 kg

www.avm.audio/masterpiece/inspiration-cs-2-3/

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga