Audia Flight Strumento No. 4

30.08.2015

Non plus ultra

VÝKONOVÝ ZESILOVAČ AUDIA FLIGHT STRUMENTO NO. 4       499 900 Kč

Je málo výkonových zesilovačů, na které zůstaneme v úžasu zírat v okamžiku, kdy začnou hrát. Takový je Strumento No 4 italské značky Audia Flight.

Srdeční záležitostí společnosti, kterou v roce 1996 založili Massimiliano Marzi a Andrea Nardini, jsou zesilovače v čisté třídě A. Ta je sice doménou série Classic, končící modelem FL 100 MK4, jehož chladiče při trvalém výkonu 2x 100 W (do osmiohmových soustav) už bezmála suplují přímotopy, ale promlouvá i do širokého otevření třídy AB u dvoukanálového zesilovače No, 4 z nejvyšší řady Strumento, který už míří s dvojnásobným výstupním výkonem podstatně výš. Pro úplnost dodejme, že zmíněnou referenční řadu na jaře rozšířil ještě monoblok Strumento No. 8, se shodným exteriérem i rozměry, ale nejde pouze o verzi modelu Strumento No. 4 v můstkovém zapojení, protože je stabilní i s jednoohmovou zátěží.

Docent (audiofilských věd)

Více než dvoukanálový výkonový zesilovač v symetrickém zapojení evokuje Strumento No. 4 na pohled spíše minimalistickou skulpturu z expozice moderního umění. Čelní panel robustního komponentu zeštíhluje svislá prohlubeň, která prochází jeho středem, aby v jeho horní části přecházela v puklinu s netypicky tvarovaným tlačítkem spínače, jediným ovládacím prvkem, indikujícím také provozní stavy: modře podsvícené grafické logo připravenost k akci, modrá LED dioda pohotovostní režim a v záloze je červeně podsvícená „ležatá osmička“, která hlásí chybu a zapůsobení elektronické ochrany. Základní stavební materiál přístrojové skříně tvoří desky z anodizovaného hliníku o tloušťce vesměs 6 mm. Horní stěnou se napříč táhne úzká štěrbina, která zlepšuje cirkulaci vzduchu uvnitř zesilovače. Celková hmotnost představuje úctyhodných 90 kg, ale s ohledem na designovou čistotu zde chybí jakákoli madla, která by usnadňovala manipulaci (na druhou stranu monolit této „váhové kategorie“ nestěhujeme v poslechové místnosti často). Velkou část uvnitř přístroje zaujímá obrovský síťový transformátor o příkonu 3000 VA s dvojitým stíněním a jádrem typu double C, které má oproti provedení EI nižší ztráty „v železe“ a tedy i lepší energetickou účinnost (dělená jádra transformátorů díky svým menším rozměrům šetří spotřebovaný měděný drát pro vinutí, ale tento trafokolos hmotní půl metrického centu!); Stumento No. 4 navíc disponuje ještě dvěma transformátory budicích stupňů (à 150 VA) a nejmenším pro ovládací obvody (15 VA). Baterie filtračních kondenzátorů dohromady skýtá kapacitu 320 000 µF a v koncových stupních napočítáme celkem 48 paralelně zapojených výkonových tranzistorů, takže výstupní impedance se blíží nule a činitel tlumení je větší než 1000. Trvalý výstupní výkon do osmiohmové zátěže představuje 2x 200 W, ale Strumento No. 4 je stabilní i se zátěží 2 ohmy (do ní dodává až 2x 800 W), takže zesilovač zkrotí reprosoustavy s malou citlivostí, případně kritickou minimální impedancí. Vysokým hodnotám výkonu mlčky „přizvukují“ masivní chladiče po stranách komponentu, ale hodně práce mají hlavně proto, že zesilovač do výkonu 30 W v každém kanále pracuje ve třídě A.

Hertzový milionář

Strumento No. 4 se samozřejmě nechlubí pouze kvantitou a velký respekt budí i většina parametrů. Kmitočtový rozsah na obou stranách mnohonásobně převyšuje akustické pásmo a spadá do nevídaného intervalu 0,3 až 1 000 000 Hz (v pásmu -3 dB, což je pokles, který většinou odpovídá jeho krajům). Rychlost přeběhu větší než >200 V/µs naznačuje, že zesilovač se s reprodukcí hudby neloudá, a konečně jeho zisk činí 29 dB. Zadní panel je uspořádaný se střídmou efektivností, po stranách přípojky dvou vstupů (symetrického a neysmetrického) a izolované šroubovací terminály, jež si poradí s reproduktorovými kabely zakončenými holými vodiči větších průřezů i banánky; Všechny přípojky včetně pinů konektorů XLR jsou samozřejmě pozlacené. Uprostřed panelu se sešly třípólová zásuvka pro napájecí flexošňůru, kolébkový síťový vypínač a vstup spínacího napěti 12 V (Trigger in), kterým lze zesilovač dálkově ovládat.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Test proběhl ve Studiu Eso v Ondříčkově ulici v Praze, kde zesilovač doplnily reproduktorové soustavy B&W 803 Diamond, předzesilovač Audio Research SP20, D/A převodník Meitner MA-1 a coby CD transport Audionet VIP G2. Kabely byly signálové ACE silver 4.13 a reproduktorové ACE monitor 3 SE. Jako testovací posloužily CD Neneh Cherry: Blank Project (Smalltown Supersound, 2014), The Kennedy Experience (Sony Classical, 1999), Joshua Redman: Trios Live (Nonesuch, 2014) a John Williams: Giuliani – Guitar Concerto/Schubert – „Arpeggione“ Sonata (Sony Classical, 1999).

Netopýří ucho

Audia Flight Strumento No. 4 představuje velkou autoritu, kterou nijak nepředstírá. Hraje se samozřejmou přirozeností, ale basy počínaje má všechno pod kontrolou. Výčet superlativů by byl dlouhý, z transparentního zvuku vyjímáme aspoň fenomenální výšky, hloubku prostoru i oddělení nástrojů v nahrávkách nebo empatii rychlého zesilovače pro sebemenší dynamické nuance. Ve vyladěném zvukovém řetězci se stávají jedinou slabinou samotné nahrávky, resp. neuvážená rozhodnutí zvukového mistra ve studiu. –pv-

HODNOCENÍ

PRO:  to nejlepší, co lze za danou cenu pořídit
PROTI:  manipulace vyžaduje více než čtyři páry rukou

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), provedení (10)

PARAMETRY

 • Výstupní výkon: 2x 200 W (8 ohmů)
 • Zesílení: 29 dB
 • Kmitočtový rozsah: 0,3 – 1 000 000 Hz (-3 dB, 1W)
 • Celk. harm. zkreslení  <0,05 %
 • Odstup signal/šum:  -110 dB (dle IHF-A)
 • Činitel tlumení   >1000 (8 ohmů)
 • Rychlost přeběhu   >200 V/µs
 • Přípojky vstupy:  symetrický, nesymetrický
 • Max. příkon: 3 300 W
 • Rozměry (š x v x h): 45 x 28 x 50 cm
 • Hmotznost:  90 kg

www.audia.it

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více

27.11.2023

Nové studio GIS acoustic

Rádi bychom Vám, na našich stránkách, představili nové poslechové studio v Novém Jičíně, které se zaměřuje na prodej špičkové audio techniky.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga