Audia Flight Strumento No. 4

30.08.2015

Non plus ultra

VÝKONOVÝ ZESILOVAČ AUDIA FLIGHT STRUMENTO NO. 4       499 900 Kč

Je málo výkonových zesilovačů, na které zůstaneme v úžasu zírat v okamžiku, kdy začnou hrát. Takový je Strumento No 4 italské značky Audia Flight.

Srdeční záležitostí společnosti, kterou v roce 1996 založili Massimiliano Marzi a Andrea Nardini, jsou zesilovače v čisté třídě A. Ta je sice doménou série Classic, končící modelem FL 100 MK4, jehož chladiče při trvalém výkonu 2x 100 W (do osmiohmových soustav) už bezmála suplují přímotopy, ale promlouvá i do širokého otevření třídy AB u dvoukanálového zesilovače No, 4 z nejvyšší řady Strumento, který už míří s dvojnásobným výstupním výkonem podstatně výš. Pro úplnost dodejme, že zmíněnou referenční řadu na jaře rozšířil ještě monoblok Strumento No. 8, se shodným exteriérem i rozměry, ale nejde pouze o verzi modelu Strumento No. 4 v můstkovém zapojení, protože je stabilní i s jednoohmovou zátěží.

Docent (audiofilských věd)

Více než dvoukanálový výkonový zesilovač v symetrickém zapojení evokuje Strumento No. 4 na pohled spíše minimalistickou skulpturu z expozice moderního umění. Čelní panel robustního komponentu zeštíhluje svislá prohlubeň, která prochází jeho středem, aby v jeho horní části přecházela v puklinu s netypicky tvarovaným tlačítkem spínače, jediným ovládacím prvkem, indikujícím také provozní stavy: modře podsvícené grafické logo připravenost k akci, modrá LED dioda pohotovostní režim a v záloze je červeně podsvícená „ležatá osmička“, která hlásí chybu a zapůsobení elektronické ochrany. Základní stavební materiál přístrojové skříně tvoří desky z anodizovaného hliníku o tloušťce vesměs 6 mm. Horní stěnou se napříč táhne úzká štěrbina, která zlepšuje cirkulaci vzduchu uvnitř zesilovače. Celková hmotnost představuje úctyhodných 90 kg, ale s ohledem na designovou čistotu zde chybí jakákoli madla, která by usnadňovala manipulaci (na druhou stranu monolit této „váhové kategorie“ nestěhujeme v poslechové místnosti často). Velkou část uvnitř přístroje zaujímá obrovský síťový transformátor o příkonu 3000 VA s dvojitým stíněním a jádrem typu double C, které má oproti provedení EI nižší ztráty „v železe“ a tedy i lepší energetickou účinnost (dělená jádra transformátorů díky svým menším rozměrům šetří spotřebovaný měděný drát pro vinutí, ale tento trafokolos hmotní půl metrického centu!); Stumento No. 4 navíc disponuje ještě dvěma transformátory budicích stupňů (à 150 VA) a nejmenším pro ovládací obvody (15 VA). Baterie filtračních kondenzátorů dohromady skýtá kapacitu 320 000 µF a v koncových stupních napočítáme celkem 48 paralelně zapojených výkonových tranzistorů, takže výstupní impedance se blíží nule a činitel tlumení je větší než 1000. Trvalý výstupní výkon do osmiohmové zátěže představuje 2x 200 W, ale Strumento No. 4 je stabilní i se zátěží 2 ohmy (do ní dodává až 2x 800 W), takže zesilovač zkrotí reprosoustavy s malou citlivostí, případně kritickou minimální impedancí. Vysokým hodnotám výkonu mlčky „přizvukují“ masivní chladiče po stranách komponentu, ale hodně práce mají hlavně proto, že zesilovač do výkonu 30 W v každém kanále pracuje ve třídě A.

Hertzový milionář

Strumento No. 4 se samozřejmě nechlubí pouze kvantitou a velký respekt budí i většina parametrů. Kmitočtový rozsah na obou stranách mnohonásobně převyšuje akustické pásmo a spadá do nevídaného intervalu 0,3 až 1 000 000 Hz (v pásmu -3 dB, což je pokles, který většinou odpovídá jeho krajům). Rychlost přeběhu větší než >200 V/µs naznačuje, že zesilovač se s reprodukcí hudby neloudá, a konečně jeho zisk činí 29 dB. Zadní panel je uspořádaný se střídmou efektivností, po stranách přípojky dvou vstupů (symetrického a neysmetrického) a izolované šroubovací terminály, jež si poradí s reproduktorovými kabely zakončenými holými vodiči větších průřezů i banánky; Všechny přípojky včetně pinů konektorů XLR jsou samozřejmě pozlacené. Uprostřed panelu se sešly třípólová zásuvka pro napájecí flexošňůru, kolébkový síťový vypínač a vstup spínacího napěti 12 V (Trigger in), kterým lze zesilovač dálkově ovládat.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo?

Test proběhl ve Studiu Eso v Ondříčkově ulici v Praze, kde zesilovač doplnily reproduktorové soustavy B&W 803 Diamond, předzesilovač Audio Research SP20, D/A převodník Meitner MA-1 a coby CD transport Audionet VIP G2. Kabely byly signálové ACE silver 4.13 a reproduktorové ACE monitor 3 SE. Jako testovací posloužily CD Neneh Cherry: Blank Project (Smalltown Supersound, 2014), The Kennedy Experience (Sony Classical, 1999), Joshua Redman: Trios Live (Nonesuch, 2014) a John Williams: Giuliani – Guitar Concerto/Schubert – „Arpeggione“ Sonata (Sony Classical, 1999).

Netopýří ucho

Audia Flight Strumento No. 4 představuje velkou autoritu, kterou nijak nepředstírá. Hraje se samozřejmou přirozeností, ale basy počínaje má všechno pod kontrolou. Výčet superlativů by byl dlouhý, z transparentního zvuku vyjímáme aspoň fenomenální výšky, hloubku prostoru i oddělení nástrojů v nahrávkách nebo empatii rychlého zesilovače pro sebemenší dynamické nuance. Ve vyladěném zvukovém řetězci se stávají jedinou slabinou samotné nahrávky, resp. neuvážená rozhodnutí zvukového mistra ve studiu. –pv-

HODNOCENÍ

PRO:  to nejlepší, co lze za danou cenu pořídit
PROTI:  manipulace vyžaduje více než čtyři páry rukou

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), provedení (10)

PARAMETRY

 • Výstupní výkon: 2x 200 W (8 ohmů)
 • Zesílení: 29 dB
 • Kmitočtový rozsah: 0,3 – 1 000 000 Hz (-3 dB, 1W)
 • Celk. harm. zkreslení  <0,05 %
 • Odstup signal/šum:  -110 dB (dle IHF-A)
 • Činitel tlumení   >1000 (8 ohmů)
 • Rychlost přeběhu   >200 V/µs
 • Přípojky vstupy:  symetrický, nesymetrický
 • Max. příkon: 3 300 W
 • Rozměry (š x v x h): 45 x 28 x 50 cm
 • Hmotznost:  90 kg

www.audia.it

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga