Audia Flight Three + Wilson Benesch Arc

Prostě top

SESTAVA AUDIA FLIGHT Z INTEGROVANÉHO ZESILOVAČE FL THREE, CD PŘEHRÁVAČE FL CD THREE              A REPROSOUSTAV WILSON BENESCH ARC 54 990 Kč (zesilovač), 49 990 Kč (přehrávač), 89 990 Kč (soustavy)

Mezi značky, které dnes v Highendu skloňujeme ve všech pádech, patří jak italská Audia Flight, tak britská Wilson Benesch. Z jejích katalogu lze poskládat sestavu v ceně limuzíny střední třídy. Jak to hraje trojici, místo které si jinak můžete koupit malý automobil?

Výrobní programy každé značky někde začínají, ale i tak jde občas o sféry, na které u konkurence profilované na spotřební elektroniku nedosáhnou. S relativně nižšími cenami se stává Highend dostupnějším a firemní technologie a finesy demokraticky získávají i levnější následovníci top modelů. Výjimkou v tomto ohledu nejsou ani komponenty Audia Flight z „trojkové“ řady a reproduktorové soustavy Wilson Benesch, jimiž zahajuje série Odyssey.

Střízlivá ambaláž, uvnitř dokonalost

Výrobce ze středoitalské Civitavecchie měl v rubrice premiéru už ve S&V 3/10, ale pro tandem základních modelů se tehdy ještě čekalo na CD přehrávač FL CD Three. Ten tvoří s integrovaným zesilovačem FL Three bezmála designové dvojče. Čela obou komponentů tvoří masivní, jemně broušený hliník o tloušťce 15 mm       a vybírat lze ze dvou provedení: buď v barvě kovu (se skříní ve stříbřitém laku), nebo v černém eloxování (a šasi  v tmavě šedém laku). Další společné prvky představují blankytně modré fluorescenční displeje s velkými, dobře čitelnými znaky, i kontrolky napájení ve stejné barvě, jež podsvěcují výřezy ve tvaru okřídleného firemního loga. Vše lícuje včetně miniaturních tlačítek, stylových, ale z hlediska uživatele nepraktických: jejich vítanou alternativu proto tvoří kovové dálkové ovladače, jež najdete ve výbavě zesilovače i CD přehrávače. Pevné skříně z ocelového plechu nesou tři odpružené patky, které na rovné ploše výtečně sedí.

Integrovaný zesilovač FL Three představuje dva symetricky rozložené monobloky v jediné skříni. Unikátní je proudová zpětná vazba namísto obvyklé napěťové, takže výsledný zvuk získává muzikální vitalitu. Tvrdé napájecí napětí zajišťuje robustní toroidní transformátor (400 VA), které po usměrnění filtruje „baterie“ čtyř kondenzátorů o kapacitě 72 000 μF. Vlastní zesilovače jsou osazeny diskrétními součástkami a v každém koncovém stupni najdete komplementární dvojici výkonových tranzistorů Motorola MJL 3281A a MJL 1302A (s kolektorovým produem 15 A), s nimiž dosahuje FL Three při osmiohmových soustavách trvalý výstupní výkon 2x 75 W.            V dalších obvodech narazíme i na číslicových „integráčů“ včetně řídícího mikroprocesoru, který však napájí samostatný zdroj, opět s toroidním transformátorem. V puristickém předzesilovači nenarazíme na tónové korekce a hlasitost ovládá motoricky ovládaný potenciometr Alps s nekompromisním souběhem drah, takže nad absencí vyvážení kanálů nikdo nepřemýšlí. Velké plus ovšem představuje symetrický výstup. Příznivci vinylů zaregistrují, že vstup pro gramofon zde chybí, ale desku s předzesilovačem pro oba typy přenosek lze doobjednat. Sluchátkový výstup je nebývale kvalitní (řada highendových výrobců nad ním ohrnuje nos a bere ho tak trochu „do počtu“), ale při polechu na sluchátka nesmíte zapomenout manuálně vypnout signál do reproduktorových soustav (tlačítkem Speakers Off na čelním panelu, které na „dálce“ není zcela výjimečně zdvojené). Přepínání pěti vstupů včetně zmíněného symetrického ovládají miniaturní relé s pozlacenými kontakty ve vakuových komorách. Vzadu najdete pozlacené konektory cinch, které kvalitativně náleží do vyšší třídy, a stejnou povrchovou úpravu dostaly i piny konektorů XLR. Dva atypické konektory (navenek připomínají ethernetové“ RJ-45) patří systémové sběrnici, po jejímž propojení máte oba komponenty „na povel“ z jednoho dálkového ovladače. Výčet doplňuje kolébkový síťový vypínač (vlevo vzadu).

CD přehrávač FL CD Three vychází z vyššího modelu FL CD Three, postrádá hlavně “superrigidní“ šasi, což neznamená, že v tuhé skříni při celkové hmotnosti 8 kilogramů nemá vpravo umístěná CD mechanika klid na čtení dat. Podavač patří mezi ty subtilnější, ale nijak se neprohýbá a vyjíždí naplno, takže manipulace s disky je bezproblémová. Blíže nespecifikovaný D/A převodník pracuje se vzorkovací frekvencí 192 kHz a rozlišením 24 bitů, kvalitní „hodiny“ omezují zkreslení typu jitter. Oproti vyššímu modelu se všechny obvody dělí o jediný napájecí zdroj s malým toroidním transformátorem. Důležitější je zjištění, že je na svém místě symetrický výstup, který pracuje ve třídě A. Na zadním konektorovém poli najdete stejné typy konektorů cinch jako                 u zesilovače: patří výstupům, nesymetrickému a digitálnímu koaxiálnímu. Oproti vyšším firemním modelům zmizel pouze optovýstup s konektorem Toslink, což však bude vzhledem k nižší ceně CD přehrávače málokomu vadit. Stejně jako u FL Three zde dále nechybí ani kolébkový síťový vypínač a konektory systémové sběrnice.

Do regálu? Ani omylem!

Anglické reprosoustavy Wilson Benesch prosluly řadou netradičních konstrukcí a platí to i pro základní model Arc z řady Odyssey (z té jsme si už ve S&V 4/10 představili dvouapůlpásmovky Discovery). Tyhle „regálovky“, kterým v základně míří dva bassreflexové výfuky směrem k zemi, byste neusadili nejenom na nábytek, ale ani na konkurenční stojan. Ty firemní opět staví na silnostěném duralovém profilu, ale nejsou do konstrukce kabinetů přímo integrovány, ale jsou s nimi ve třech bodech pevně spojeny. Stěny tuhé ozvučnice mají sendvičovou konstrukci, využívající finesu A.C.T. (Advanced Composite Technology), kdy tvarované desky            z uhlíkových vláken odděluje vrstva z umělého kamene. Půdorys soustav má kapkovitý tvar, rovnoběžné jsou jen základny a horní stěny. S pravými úhly ubylo i nebezpečí vzniku stojatého vlnění uvnitř ozvučnice. Soustavy Discovery se nabízejí v jedenácti provedeních, buď s černým, případně stříbřitým povrchem kompozit, či v devíti druzích dýhování (v lesklém laku jde o ořech přírodní, hrubý či mořený do tulipánově červené a ebenově černé, třešeň, očkový javor přírodní i červeně mořený, v „saténovém“ polomatu pak o javor a dub); stojan s nosným duralovým profilem dostal povrchovou úpravu černým eloxováním.

Soustavy Arc jsou osazeny tweeterem s měkkou, ručně impregnovanou kalotou o průměru 25 mm a trojdílným magnetickým obvodem, který na zakázku vyrábí americká firma Scan Speak. S lehkým přeložením kvůli co nejmenší vzdálenosti os obou reproduktorů najdete firemní středobasový měnič Tactic o průměru 170 mm, který používá kónickou membránu z uhlíkových vláken, zpevněnou vydutou středovou kopulkou. Zavěšení membrány ke koši se štíhlými žebry realizuje obvyklá pryžová vlnka. Vzhledem k tomu, že oba mají velice vyrovnanou kmitočtovou charakteristiku, používá pasivní výhybka zapojení 1. řádu (se strmostí -6 dB/oktávu),   se zapojením 2. řádu (se strmostí -12 dB/oktávu) na straně výškáče. Kondenzátory jsou svitkové a cívky vzduchové, v obou případech v super kvalitě, takže ve fázi signálu nevznikají nepatřičné odchylky. Kousek nad základnou stojanu se třemi odhmotňovacími hroty (zadní jsou výškové polohovatelné, což umožňuje horizontálně doladit vyzařování soustavy) najdete na úzkém subšasi dva páry pozlacených terminálů, jež si nejlépe rozumějí s banánky.

Pavel Víšek

Audia Three CDAudia Three zesilovačWilson Benesch Arc

Netopýří ucho:
Zvukový projev sestavy je neutrální, ale velmi muzikální a živý. Celé přenášené akustické pásmo se těší plné kontrole, ohromující je samozřejmost, s níž je z nahrávky reprodukován sebemenší detail. Zcela mimořádné je zobrazení prostoru nahrávky i oddělení nástrojů. Když zavřete oči, reprosoustavy mizí i uším a zůstává jen hudba, která má charakter jakéhosi zvukového hologramu. Limitou je samozřejmě absence nejhlubších oktáv, protože fyzikální zákony obelstít nelze. Tenhle hendikep však špičkově buzené (a taky navržené) dvoupásmovky kompenzují jinde. -pv-

Na čem se testovalo?
Komponenty Audia Flight, propojené symetrickými kabely Furutech Alpha FA-220, k reprosoustavám Wilson Benesch vedly kabely Xsymphony Omega Hybrid. Sluchátkový výstup prověřila sluchátka B&W P5. Z testovacích disků vyjímám CD Beethoven: Piano Concerto No. 5 / Violin Concerto (Sony Classical, 1998), Charlie Haden: The Private Collection (Naim/KAS Audio, 2007) a Daniel Lanois: Shine (Anti/Panther, 2003).

Proč si ji koupit?
Ideální i stylová sestava do menší poslechové místnosti pro nejnáročnější audiofily.

AUDIA FLIGHT FL THREE

 • výstupní výkon 2x 75 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah 1 – 450 000 Hz (-3 dB)
 • celkové harm. zkreslení <0,05 %
 • odstup signál/šum >95 dB
 • přípojky vstupy: 4x nesymetrický, symetrický,
 • monitor; výstupy: rec, pre out, sluchátka
 • příkon max./Standby 400 W / 1 W
 • rozměry (š x v x h) 42 x 9 x 42 cm
 • hmotnost 12 kg

AUDIA FLIGHT FL CD THREE

 • přehrává CD, CD-R/RW, MP3, WMA
 • kmitočtový rozsah 0,5 – 20 000 Hz (±0,1 dB)
 • celkové harm. zkreslení výrobce neuvádí
 • odstup signál/šum >100 dB
 • přípojky výstupy: nesymterický, symetrický,
 • digitální koaxiální
 • příkon/Standby 50 W / výrobce neuvádí
 • rozměry (š x v x h) 42 x 9 x 42 cm
 • hmotnost 8 kg

WILSON-BENESCH ARC

 • typ 2pásmová s bassreflexem
 • kmitočtový rozsah 46 – 24 000 Hz (±2 dB)
 • impedance jmen./min. 6 ohmů / 4 ohmy
 • char. citlivost 88 dB/W/m
 • dělicí kmitočet 5 000 Hz
 • příkon max. 200 W
 • rozměry (š x v x h) 23 x 95 x 37 cm (včetně stojanu)
 • hmotnost 20 kg/ks (včetně stojanu)

www.audia.it
www.wilson-benesch.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

14.10.2022

Ocenění pro Cambridge Audio

Respektovaný magazín What Hi-Fi uděloval, jako každý rok, svá ocenění. A naše studio Vám může, s radostí, přinést informaci, že přístroje Cambridge Audio řady CX Series 2 se v této soutěži opět umístily na prvním místě.

... více

14.07.2022

Reprosoustavy Alare Remiga 2

U svých reprosoustav si Italové zakládají nejen na vzhledu, ale především na mimořádné konstrukční a zvukové dokonalosti, která vychází z pečlivé kontroly každého kroku výroby. Všechny součástky jsou před použitím proměřeny. Pokud je cílem kvalitní reprodukce dodržení nezkreslených harmonických struktur a nástrojových barev, výrobky značky Alare to splňují dokonale.

... více

11.07.2022

Gramofony Alva TT V2 a Alva ST

Model Alva TT V2, který představuje vylepšenou generaci původního gramofonu, byl doplněn o zcela nový gramofon Alva ST, který rozšiřuje nabídku značky o levnější přístroj a zpřístupňuje tak zážitek z poslechu gramofonových desek ještě širšímu okruhu posluchačů. 

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga