Audio Research REF 6

01.08.2016

Audio Research REF 6 

ELEKTRONKOVÝ PŘEDZESILOVAČ AUDIO RESEARCH REF 6      379 990 Kč

Americké Audio Research nejspíš není třeba představovat ani těm, kteří nejsou fanoušci do elektronkových řešení. Minneapoliská firma svou pověst buduje pečlivě už od roku 1970 a v současnosti v její továrně pracuje na 50 techniků a vývojářů, navazujících na práci zakladatele Williama Z. Johnsona. A i když v katalogu z průběhu všech let najdete i pár čistě polovodičových konstrukcí, dominantní jsou rozhodně lampové stroje.

Ačkoliv velkou pozornost na sebe v současnosti strhává vrcholná řada G, neméně zajímavá je i tradiční série Reference, jejíž kořeny sahají až do roku 1995. Jejím aktuálně nejnovějším členem je předzesilovač REF 6, kde šestka naznačuje o kolikátou generaci se jedná.

Estetika přístrojů Audio Research rozhodně není nijak podbízivá, vyznávající moderní trendy nebo podléhající náladám. Produkty Audio Research zařadíte už po mnoho let velmi snadno pro jejich technicistní, ale přitom rozhodně ne ošklivé linie. Ani REF 6 PRE není výjimkou (křivky mají na svědomí Italové z mateřského koncernu Fine Sounds Group v čele s Liviem Cucuzzou) - mohutný čelní hliníkový panel ovládají vizuálně dvě mohutná madla po stranách, rozložení prvků je pak pěkně symetrické. Prostor mezi madly zabírá černá plocha, v níž je centrálně uložený displej s velkými zelenými znaky s velmi snadnou čitelností. Po stranách se nachází dvojice otočných ovladačů, ten vlevo přepíná vstupy, ten vpravo upravuje hlasitost po příjemně jemných krocích - je jich celkem 103. Šestice kruhových tlačítek pod displejem pak přístroj jednak zapíná, jednak ovládá i funkce typu přepnutí do monofonní reprodukce nebo otočení fáze.

Horní kryt je bohatě perforovaný kvůli maximálnímu odvodu tepla z elektronek, kryt je navíc průhledný, takže si můžete do sytosti vychutnat pohled do vnitřností přístroje - autoři říkají, že má také lepší akustické vlastnosti (lépe tlumí vibrace apod.), než kryt klasicky kovový (ten si lze bez příplatku "naporoučet", pokud průhledný esteticky nevyhovuje). Zadní straně dominují přehledně rozložené konektory, nahoře pro pravý kanál, dole pro levý. Jsou tu celkem čtyři páry XLR vstupů a čtyři páry RCA vstupů, výstupy pak jsou celkem tři, zdvojené v XLR i RCA provedení. Jeden z výstupů je pak linkový, neregulovaný. Nenajdete tu žádné digitální vstupy, žádné phono, jde o čistě puristické analogové řešení. Moderní dobu nicméně dohání předzesilovač možností řízení přes rozhraní RS232, třeba v chytrých domácnostech. Standardní napájecí zásuvku pak doplňují ještě vstupní a výstupní konektor 12V napětí.

Celkové zpracování šasi je skvostné, kov je krásně opracovaný, prolisy na bocích zdobí i logo výrobce a jednoduše cítíte, že máte v rukou drahý přístroj (což u americké produkce ne vždy bývá zvykem). Ostatně při rozměrech 48 x 19,8 x 45,9 cm (š x v x h) váží předzesilovač 16,6 kg, tedy není to žádný drobeček.
V obvodech se skví šestice elektronek 6H30 (o dvě více než v minulé generaci), podle slov výrobce změnou prošlo hlavně elektronicky stabilizované napájení. Základem pevného napájení je transformátor na C jádře, doplněné toroidem (pro ovládací a logické obvody), která jsou stejně jako kabely a kondenzátory vyráběna právě pro Audio Research. V napájecím zdroji jsou po jedné ještě elektronky 6550C a 6H30P. Při každé zapnutí a vypnutí dostávají elektronky 45 sekund na dostatečné rozehřátí a zchladnutí.

Předzesilovač REF 6 má nejen na elektronkovou konstrukci nebývale široký frekvenční rozsah, v toleranci -3 dB je to 0,5 - 200 000 Hz. Stejně tak zkreslení menší než 0,01% při výstupu 2V je slušné. Odstup signálu a šumu na úrovni 109 dB je víc než slušný.
Elektronkový Audio Research REF 6 byl postaven k přímému srovnání s neméně vynikajícím pasivním předzesilovačem Bespoke Audio. Na pozici koncových stupňů stály monobloky Audia Flight Strumento No.8, poslouchalo se přes Sonus faber Il Cremonese a hudba tekla z Audio Research CD 6. Propojovací kabely nesly značku EMM Labs, reproduktorové pak Acrolink.

Zejména v oblasti basů bylo cítit, jak oproti syrově přesnému předku Bespoke Audio přidávají lampy od Audio Research přeci jen určitou rozvolněnost, ale také vřelost, vstřícnost a hlavně pak objem (a právě u basů začíná být po zhruba 200 hodinách znát velký rozdíl, přibude autorita srovnatelná právě s Bespoke). S ním se kontrabas stal nejen velkým, ale také hutnějším nástrojem, jeho tóny začaly mít citelně větší váhu a plnost. I celková barevná bohatost, zřetelná dřevitost v každém jím vyprodukovaném zvuku i vrnící kovovost strun, to vše REF 6 náležitě zdůrazní. Objevil se také velmi pěkný impuls a důraz, byť jako kdybyste kuli železo přes sametovou rukavici. Reprodukce s REF 6 získá sice trošičku domyšlené, ale zato fantastické "koule" plné energie.

Audio Research REF 6 je vynikající předzesilovač, byť má svou jasně danou cílovou skupinu. Je velmi pěkný, atypický, ale okouzlující, je slušně, byť ortodoxně vybavený konektivitou a hlavně - jeho lampičky vám doslova rozsvítí jakýkoliv hudební zážitek, katapultují vás do světa něžného klidu, lehkého sametu a mírné vřelosti, kde ovšem zároveň čeká mohutný zvuk, spousta šťávy, drajv a ona jakási hladká otevřenost, charakteristická pro průtok signálu elektronkou. Audio Research vám otevře dveře dospělé muzikálnosti, ukáže vám tajná zákoutí vašich nahrávek a bude mu v podstatě jedno, jestli jsou mizerné nebo špičkové - u těch mizerných sice zvedne varovně prst, ukáže vám jejich nedostatky, ale ty nejnepříjemnější hrany umně skryje a uklidní. Pokud tak chcete excelentní linkový předzesilovač, který by dokázal zklidnit třeba příliš nekompromisní koncové stupně či reprosoustavy, REF 6 je skvělý, protože k tomu všemu dělá to zásadní - vtahuje doprostřed hudby a přiměje vás vykašlat se na všechno ostatní.
Daniel Březina

KLADY

  • krásný velký stroj
  • jasný, muzikální přednes
  • velmi slušná dynamika
  • objemný, sytý a šťavnatý přednes

ZÁPORY

  • je to tak trochu rozměrná, drahá specialitka ne pro každého

Recenzi, uveřejněnou v internetovém magazínu Hi-Fi Voice jsme poněkud zkrátili, celou si ji můžete přečíst na:

http://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/predzesilovace/2184-audio-research-ref-6-pre.html

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga