Avantgarde Acoustic Zero TA XD

30.11.2018

Z nul jsou nové jedničky

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY AVATGARDE ACOUSTIC ZERO TA XD      269 990,- Kč

Spojení plnokrevného highendu s minimalistickým designem, konvenujícím současným interiérům, letos představila německá značka Avantrade Acoustic ve třípásmových poloaktivních soustavách ZERO TA XD.

U nového přírůstku katalogu vycházel konstrukční tým v hesenském Lautertalu z konceptu aktivních hornových třípásmovek ZERO 1 (S&V 11/14), které získaly cenu EISA v kategorii Evropské highendové audiořešení, nemluvě o neméně prestižních designových cenách Red Dot a iF. Plnou aplifikací však omezovaly v rozletu audiofily, kteří domácí aparaturu ladí podle vlastních preferencí. ZERO TA XD tak s jistou nadsázkou představuje kompaktnější verzi reprosoustav Uno Fino (S&V 9/13) v moderně střiženém designu. Ozvučnice soustav vyrábějí v Německu z polyuretanu se „saténovou“ (matnou) povrchovou úpravou ve dvou barvách, bílé nebo černé.

Zapuštěné horny

Tuhé uzavřené ozvučnice tvoří pevně sešroubované polyuretanové výlisky, zpevněné uvnitř „matrixem“ žeber a výztuh. Pravoúhlou geometrii narušuje vydutá zadní stěna, která podmínky pro vznik stojatého vlnění rozlaďuje. Obě sférické horny jsou zakomponovány do čelní stěny: horní náleží středotónovému měniči (ø 125 mm) s membránou ze směsi měkkých vláken, kterou pohání mimořádně robustní feritový magnet; níže následuje tweeter s kulovým vrchlíkem (ø 25 mm) a lehkou kmitací cívkou, navinutou s ohledem na co nejlepší dynamické vlastnosti poměděným hliníkovým vodičem, magnetický obvod je opět feritový. Mohutný woofer (ø 300 mm), který chrání před poškozením odnímatelná kruhová deska z hustě perforovaného plastu, potažená průzvučnou tkaninou (černou u černého provedení, světle šedou u bílé verze), má kónickou papírovou membránu uchycenou ke koši dvojicí pryžových vlnek s velkým zdvihem. Potřebnou stabilitu nepříliš hlubokým soustavám, z nichž tak v horní části zadních stěn vyčnívá kapotáž magnetů, dodávají U-profily z chromované oceli. Přibalenými podložkami (až čtyřmi na každou soustavu) lze upravit sklon kabinetů v menších místnostech, kde může poslechová rovina tweeterů ležet příliš nízko. Hlubokotónový reproduktor každé soustavy budí firemní moduly XD-500 se zesilovačem ve třídě D s trvalým výstupním výkonem až 500 W, který doplňuje digitální signálový procesor, s nímž lze optimalizovat kmitočtový průběh reprosoustav s ohledem na akustiku konkrétní poslechové místnosti prostřednictvím desítky režimů s přednastavenými parametry.

Výhybky? Zbytečnost!

Díky technologii CDC (Controlled Dispersion Characteristic) se soustavy ZERO TA XD s dělicími kmitočty 300 Hz a 4000 Hz obejdou bez klasických elektrických výhybek a ze signálové cesty mizí všechny součástky, jež by mohly byť jen sebemenším dílem přispět k nežádoucím změnám fáze signálu (i nejkvalitnější kondenzátory a vzduchové cívky nejsou nikdy ideální). „Řízená disperzní charakteristika“ je naladěna na parametry středotónové sférické horny, když dolní dělicí kmitočet určuje její velikost (čím větší je horna, tím jde níž). Rozměry své horny je shora navázaný samozřejmě také tweeter, jenž navíc vyzařuje do malé komory u ústí horny, kde objem vzduchu filtruje frekvence nad rezonančním kmitočtem. Akustický útlum třípásmové soustavy odpovídá pasivní elektrické výhybce v zapojení 2. řádu (se strmostí -12 dB/oktávu). Většinu ovládacích prvků a kontrolek i monochromatický LCD displej pro přesné nastavení obsahuje zadní panýlek nad zmíněným modulem XD-500 s veškerými přípojkami a kombem třípólové zásuvky pro napájecí kabel, pojistkového pouzdra a kolébkového síťového vypínače. Pár šroubovacích terminálů má podobně jako u audiofilských subwooferů alternativu v zásuvce pro symetrický konektor XLR (vstup je třeba zvolit páčkovým přepínačem). Najdeme zde i port USB typu B pro nastavení soustav z notebooku pomocí bezplatného firemního softwaru, které je nepoměrně komfortnější, než minimalistická nabídka jednoho knoflíku a čtyř titěrných tlačítek kolem zmíněného displeje. Samostatným trimrem lze ovládat jas kontrolky na čelní stěně, umístěné v logu dole pod wooferem, a pro dálkové ovládání lze využít sběrnici spínacího stejnosměrného napětí (12 V DC Trigger), kterou musíme předtím aktivovat páčkovým přepínačem.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Test proběhl v poslechové místnosti společnosti Tykon v Ostravě, kde soustavy doplnily integrovaný zesilovač Cambridge Audio Edge A a dělený SACD/CD přehrávač emm Labs TX2/DA2. Veškerá kabeláž byla značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Chick Corea: Randezvous In New York (Stretch, 2003), Montserrat Figueras: Lux feminæ (Alia Vox/Classic, 2006), CD Garbage: Beautiful Garbage (Mushroom, 2001), Brad Mehldau Trio: Blues And Ballads (Nonesuch/Warner Music, 2016), Igor Stravinsky: Le Sacre du Printemps/The Firebird (Deutsche Grammophon, 2003) a Rob Waserman: Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho:

Soustavy Avantgarde Acoustic charakterizuje plný, kmitočtově vyrovnaný zvuk přes celé akustické pásmo s výborně kontrolovanými basy. Jejich muzikální projev s nebývalou škálou jindy neslýchaných detailů a trojrozměrným prostorem nahrávek je až nakažlivý. Hrají s mimořádnou čistotou, dynamicky a s širokou vyzařovací charakteristikou se stereo neomezuje na jediné místo. Je dobré připomenout, že hornové soustavy všeobecně se hodí i do poslechové místnosti, která není (eufemicky řečeno) akusticky optimální, vliv odražených zvukových vln je totiž mizivý.

HODNOCENÍ

PRO: přirozený zvuk přes celé akustické pásmo; vynikající směrovost; kompaktní rozměry

PROTI: vůbec nic

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), provedení (10)

PARAMETRY

 • Typ: poloaktivní, 3p., uzavřené
 • Kmitočtový rozsah:  18 – 350 Hz (subwoofer), 250 – 20 000 Hz (horny)
 • Jmenovitá impedance: 8 Ω
 • Dělicí kmitočty:  300 Hz, 4000 Hz
 • Výstupní výkon:  500 W (subwoofer v každé soustavě)
 • Celkové harm. zkreslení: 0,05 %
 • Odstup signál/šum -120 dB (dle IHF-A)
 • Citlivost >-104 dB (1 W/ 1 m)
 • Dop. výkon zesilovače >10 W/kanál (8 Ω)
 • Přípojky vstupy: symetrický, USB-B (pouze pro nastavení)
 • Rozměry (š x v x h):  49 x 104 x 31,8 cm
 • Hmotnost: 39 kg/ks

www.avantgarde-acoustic.de/en/products/zero-serie/zero-ta-xd

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga