Blu-ray přehrávač Cambridge CXU

20.06.2016

Univerzální diskoznalec

BLU-RAY PŘEHRÁVAČ CAMBRIDGE AUDIO CXU      21 990 Kč

Mladší přírůstek v katalogu značky Cambridge Audio, který si tyká s většinou optických disků, představuje univerzální blu-ray přehrávač CXU, spojující v řadě CX větve HiFi a domácího kina.

Komponent převzal obvodově to nejlepší z firemního modelu azur 752BD, ale sumu zkušeností konstruktéři posunuli na úroveň moderních technologií i součástkové základny, takže aktuálně jde podle verdiktu redakce ostrovního magazínu What Hi-Fi? o nejlepší blu-ray přehrávač nad 300 liber (asi 10 600 Kč). Design nezapře příslušnost k nejmladší řadě londýnské značky. Hruší zrno na čelních panelech z broušeného hliníku působí výrazněji, reliéfní kombinované logo se omezuje na kratší dovětek Cambridge a elegantně působí i plastový profil u základny, který s pryžovým páskem na dolní straně supluje přístrojové patky, jež najdeme pouze vzadu. Komponent se vyrábí ve dvou provedeních, s čelními panely anodizovanými v přírodní barvě kovu nebo v černé.

Anagram bez přesmyček

Tuhé, pružně uložené antivibrační šasi poskytuje centrální, pečlivě zapouzdřené tiché mechanice klid na čtení dat. S „šuplíkem“ podavače, který tvoří přesný plastový výlisek (vyjíždí nadoraz, což usnadňuje manipulaci s disky), dole lícuje okénko z kouřového organického skla, chránícího bílý fluorescenční displej s bodovou matricí a řadou informačních ikonek. Z ovládacích prvků zde kromě vypínače s bílou kontrolkou najdeme už jen čtyři tlačítka základních funkcí, čelní přípojky zastupují port USB-A pro připojení flashky nebo externího pevného disku a vstup HDMI s podporou MHL (Mobile High-Definition Link), který lze využít pro přehrávání audiovizuálních dat z kompatibilních mobilních telefonů či digitáloních videokamer. Architektura přehrávače vychází z moderního čipsetu MediaTek MTK8580 a D/A převodník je osazený pěti duálními obvody Wolfson WM8740 v diferenciálním zapojení, z nichž každý zpracovává audio signál (192 kHz/24 bitů) pro jeden kanál. Dvaatřicetibitový digitální procesor Analog Devices ADSP-21262 (SHARC) využívá časově proměnné filtrace Q5, kterou původně vyvinula švýcarská firma Anagram Technologies ve dvoukanálové verzi pro top modely firemních CD přehrávačů: také zde digitální signál v nižším rozlišení interpoluje na vzorkovací frekvencei 192 kHz a 24 bitů. U digitálního filtru lze volit mezi třemi křivkami: s lineární či minimální fází, případně strmým průběhem. Funkce Pure Audio umožňuje vypnout nepotřebné obvody včetně displeje. Netopýři nechť prominou, ale zmínit je třeba ještě video procesor od kalifornské firmy DarbeeVision, který nabízí špičkové zpracování obrazu Darbee Visual Presence (jeho služeb využívají kupříkladu BD přehrávče jiné vyhlášené značky OPPO).

Pro všechny optické disky

Formátové kompatibilitě i vybavení dekodéry prostorového zvuku není co vytknout. Akcent přehrávač samozřejmě klade na optické disky mladších generací BD (včetně 3D), SACD a DVD-Audio, ale nechybí zde ani konkurencí často opomíjený dekodér HDCD a možnost přehrávat soubory AVCHD určitě ocení majitelé videokamer. Každou jednotlivost můžeme nastavit v přehledném, graficky šistém menu Setup. Obsluha CXU je víceméně intuitivní. Kompletní nabídkou funkcí a režimů disponuje ergonomický dálkový ovladač. Zadní panel soustřeďuje tři přípojky HDMI ve verzi 1.4a, jeden vstup a dva výstupy s podporou zpětného kanálu (ARC), jež nabízejí rovněž upscaling až na 1080p. Dva analogové linkové výstupy (stereofonní a 7.1, který lze downmixovat do režimů 5.1 a Stereo) doplňuje stejný počet výtupů digitálních (koaxiální a optický) a konektivitu dále rozšiřují dva digitální vstupy (opět koaxiální a optický) i dva porty USB-A, z nichž jeden nejspíš poslouží pro připojení přibaleného wifi adaptéru WD752-BD-N. Díky přítomnosti ethernetové přípojky LAN lze zvolit i stabilnější připojení k síti po kabelu, takže prostřednictvím CXU lze přehrávat audio, video i fotografie z UpnP a DLNA serverů nebo datových úložišť NAS. Multipinové sériové rozhraní RS-232C najde uplatnění nejčastěji při integraci přehrávače CXU do zapojení inteligentních domů. Všechny konektorové zdířky cinch jsou pozlacené.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo:

BD přehrávač na sestavu doplnily integrovaný zesilovač Rotel RA-12 a reprosoustavy Xavian Ambra. K propojení posloužily kabely značky Xsymphony, signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Alpha Hybrid. Pro úplnost doplňuji LCD televizor Samsung LE40A557P, připojený HDMI kabelem Monster Cable MC 550HD. Jako testovací jsem vybral BD Jeff Beck: Performing This Week... Live At Ronnie Scott’s (Eagle Rock Entertainment, 2008), BD-Audio Yes: Fragile (Panegyric-Atlantic, reed. 2015), SACD Karlheinz Stockhausen: Stimmung (harmonia mundi/Classic, 2007), DVD-Audio Fleetwood Mac: Say You Will (Reprise, 2003) a 2CD Atlantic Record 50 Years (Atlantic, 1998, HDCD).

Netopýří ucho:

Přehrávač CXU nabízí neutrální zvuk s výborně kontrolovanými basy, pásmem středních kmitočtů prokresleným do posledníhoé detailu i čistými výškami. Prostor nahrávek podává s odpovídající hloubkou, oddělení nástrojů nabízí vynikající. Vzhledem k vylepšené technologii časově proměnné filtraci Anagram Q5 víceméně nerozhoduje, z jakého média či formátu hudbu právě posloucháme. Limity zvukové kvality totiž tvoří nahrávky samotné.

HODNOCENÍ

PRO:  audiofilský přehrávač, který přehraje většinu optických disků
PROTI:  nic podstatného

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), obraz (10), výbava (10), provedení (10)

PARAMETRY

 • Přehrává:   AVCHD, BD(-3D), BD-R/RE, CD, CD-R/RW, DVD-Video, DVD-Audio, DVD±R DL, DVD±RW, HDCD, SACD,
 • Podporované formáty audio:  AAC, APE, FLAC, MP3, Ogg Vorbis, WAV, WMA; video: AVC, AVI, DAT, DivX/XviD, FLV, M2T, M2TS, M4V, MKV (4.1), MOV, MPEG2(HD), MPEG4(HD), MPEG-PS, MTS, QT,   VC-1; obrázky: BMP, GIF, JPG, PNG
 • Kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 Hz (-0,2 dB)
 • Odstup signál/šum:  -108 dB (dle IHF-A)
 • Celkové harmonické zkreslení  <0,0003 % (20 – 20 000 Hz)
 • Intermodulační zkreslení  <0,001 % (19/20 kHz)
 • Jitter <50 ps
 • Přípojky vstupy:  2x HDMI 1,4a, 2x digitální (koaxiální, optický), 3x USB-A, LAN;
 • Výstupy:  2x HDMI 1.4a, 2x digitální (koaxiální, optický), kompozitní, linkový, 7.1
 • Digitální rozhraní:  RS-232C
 • Bezdrátová rozhraní:  wifi
 • Příkon max./Standby:  35 W/<0,5 W
 • Rozměry (š x v x h):  43 x 8,2 x 31,2 cm
 • Hmotnost:   5 kg

www.cambridgeaudio.com/products/cx/cxu

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga