Cambridge Audio Azur 650A/650C

Navýsost sehraná dvojka

SESTAVA CAMBRIDGE AUDIO Z INTEGROVANÉHO ZESILOVAČE AZUR 650A A CD PŘEHRÁVAČE AZUR 650C CENY: 16 990 Kč (zesilovač), 16 990 Kč (přehrávač)

U londýnské firmy Cambridge Audio má střídání modelů daleko k nijak vzácnému přečíslování, spojenému dále vesměs pouze s faceliftem. Dva nové přírůstky z řady azur, integrovaný zesilovač 650A a CD přehrávač 650C, jež měly premiéru na mnichovské výstavě High End, navazují na třetí generaci předchůdců azur 640A V2 a 640C V2.

V katalogu britské značky mají šestistovkové modely významnou pozici, protože mnohé finesy už sdílejí              s firemními top modely a patří tak vzhledem k poměru užitné hodnoty k ceně mezi nejprodávanější. Inovaci zevnějšku se samozřejmě nevyhnuly ani nové komponenty. U čelního panelu z masívního hliníku vystřídalo výraznější broušení dřívější povrchovou úpravu s matnou strukturu u provedení v přírodní barvě kovu i alternativním černém eloxování. U zesilovače jsou kovové jak velký knoflík pro ovládání hlasitosti, tak i menší točítka tónových korekcí, jež tentokrát dostaly také geometricky čistý tvar. Přibylo i několik modrých indikačních LED diod. CD přehravač dostal podsvícený dvouvrstvý LCD displej (DFSTN = Double Film compensated Super-Twist Nematic) s bodovou matricí v inverzním provedení, takže lze informace za horších světelných podmínek lépe číst. Oba komponenty mají společné tužší skříně i vyšší, dobře odpružené patky a na zadních panelech kolébkové vypínače pro galvanické odpojení přístroje od napájecí sítě.

Vitální následovník

Ty nejzajímavější inovace si však azur 650A schovává uvnitř šasi. Koncový stupeň zesilovače, který je osazen diskrétními prvky a pracuje ve třídě AB, je osazen čtyřmi novými výkonovými tranzistory Sanken, jež najdete galvanicky izolované na hlavní desce s tištěnými spoji na bohatě žebrovaném hliníkovém chladiči: na každý kanál připadá jedna komplementární dvojice STD03N a STD03P (v pouzdře jsou vždycky dva tranzistory v Darlingtonově zapojení). Kolektorový proud snesou až 15 A, ale nadstandardně je chrání ještě čtyři rychlé pojistky. Výstupní výkon 2x 75W do osmiohmové zátěže sice zůstává stejný jako u zesilovače azur 640A V2,    ale nové aktivní prvky konstruktéři zvolili s ohledem na živější, dynamičtější projev přístroje. Zesilovač jinak disponuje sofistikovanou elektronickou ochranou CAP5, která provází i vyšší modely firemních zesilovačů, chránící obvody proti přehřátí, přetížení, zkratu reprosoustav i dalším rizikovým stavům (indikaci obstarává na čelním panelu kontrolka Protection, která z řady informačních modrých LED diod vyčnívá svou červenou barvou). O napájení se stará robustní toroidní transformátor britské značky Toratel, filtrační kondenzátory mají celkovou kapacitu 17 600 mF a zdroj používá integrované stabilizátory napětí.

Zesilovač má k dispozici šest vstupů, ovládaných elektronickými spínači. Majitelům osobních přehrávačů usnadňuje život zdvojený vstup MP3, který je vyvedený rovněž na čelním panelu. Jinak všechny vstupy mají linkový charakter, pokud do sestavy počítáte s gramofonem nebo přehrávačem iPod, máte ve firemní nabídce  k dispozici třeba předzesilovač 540P (pro přenosky typu MM, za 2 590 Kč), respektive dokovací stanice iD50   (za 4 990 Kč). Pro různé rekordéry lze využít dva monitorovací výstupy. Ovládání hlasitosti má v kompetenci nový typ potenciometru ALPS s přesným souběhem pro oba kanály, kromě vyvážení úrovně kanálů se nabízejí obligátní korekce basů a výšek (v rozsahu 7,5 dB) i funkce Direct, jež korekční obvody přemostí. Na zadním konektorovém poli mají převahu pozlacené cinche rozhraní A-Bus počítá i s možným externím infračidlem, oproti zesilovači azur 640 V2 zmizely jen konektory ovládacích klávesnic pro malý multiroomový systém Inkognito, protože se ukázalo, že skalní hifisté jsou poměrně konzervativní. Komfort zvyšuje ergonomicky bezchybný, dobře vyvážený dálkový ovladač.

Nebývalý uživatelský komfort

Kromě výše zmíněného inverzního provedení displeje se u CD přehrávače azur 650C dočkalo inovace rovněž jeho provedení: už poněkud archaičtější, i když přehledný kalendář přehrávaných snímků vystřídalo zajímavé řešení, kdy se ve zlomku zobrazují právě přehrávaná nahrávka a celkový počet tracků (například 7/18, hraje sedmá z osmnácti). Centrálně osazená mechanika je velmi tichá, disky načítá svižně a zastupuje nejmladší firemní generaci S3 CD Servo, postavenou na nové čipové sadě, osazené na oboustranné desce s tištěnými spoji, což zkracuje proudové dráhy na minimum, když navíc odpadá nutnost používat drátěné propojky.

Digitálně-analogový převod zajišťují dva duální D/A převodníky Wolfson WM8740 v diferenciálním zapojení, pracující s rozlišením 192 kHz/24 bitů, které používá i vyšší model přehrávače azur 740C . Tady se ovšem objevují ve spojení s novou topologií digitálního filtru, jenž umožňuje volbu dvou režimů podle podle vašeho osobního gusta (Slow a Sharp), ale slyšitelné rozdíly jsou u většiny nahrávek nepatrné. Nastavení lze provést, když v klidovém režimu přidržíte na pět sekund tlačítko Stop a kromě elektronického přepínače digitálního filtru se dostáváte ještě ke dvěma jiným zajímavým volbám: Auto Play ošetří automatické přehrávání disku po jeho načtění mechanikou, Auto Power Down Setting vypne přehrávač v případě jeho delší nečinnosti (tu můžete kvantifikovat na 5, 10 či 15 minut). K oddělenému napájení analogových a digitálních obvodů včetně CD mechaniky slouží toroidní transformátor. Na zadním panelu najdete tři pozlacené konektory cinch pro analogový a digitální koaxiální výstup, k dispozici je samozřejmě také optický výstup s konektorem Toslink.        I u přehrávače najdete v příslušenství typickou azurovskou dálku, ale v sestavě postačí jediná, ta od zesilovače.

Pavel Víšek

Cambrigde Audio zesilovač a_CD přehrávač Azur 650Cambrigde Audio CD přehrávač Azur 650

Na čem se testovalo:                                                                                                                                             Komponenty Cambridge Audio doplnily redakční stojanové reprosoustavy Sonus faber Concertino Domus        v alternaci se sloupy Focal.JMlab Chorus 826W, kabely byly značky Xsymphony: signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Alpha Hybrid. Z testovacích disků vyjímám hybridní SACD Peter Gabriel: Up (Virgin/EMI, 2003), Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Naive/Classic, 2005) a CD Tomasz Stanko Quartet: Lontano (ECM, 2006).

Netopýří ucho:                                                                                                                                                                Tandem Cambridge audio se vyznačuje neutrálním, velmi muzikálním zvukem, který dokáže z kvalitních nahrávek vydolovat maximum. Živý zesilovač s vynikající mikro- i makrodynamikou si notoval především ve spojení s citlivými podlahovými soustavami Focal.JMlab. Kvitovat je třeba i smysl pro jemné detaily nahrávek     i výtečné podání jejich prostoru. Stereofonní obraz se nezúží ani při vysokých úrovních hlasitosti, čistota se         z reprodukované hudby nevytrácí ani s přibývajícími decibely.

S&V verdikt:                                                                                                                                                                           vynikající (9) azur 650A
vynikající (10) azur 650C

Proč si ji koupit?
Sestava z komponentů Cambridge Audio, které jsou v nejlepších tradicích ostrovního zvukového ideálu až vzácně neutrální, se hlavně díky novému zesilovači vyznačuje velmi živým zvukem. Pro nákup hovoří i velmi dobrý uživatelský komfort.

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ AZUR 650A

 • výstupní výkon 2x 75 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah 5 Hz - 50 kHz (-1 dB)
 • celk. harm. zkreslení <0,002 % (1 kHz, při 80 % výkonu)
 • odstup signál/šum >92 dB (nezatížený)
 • vstupy 6x linkový,
 • výstupy 2x linkový (Rec Out), Pre-Out, sluchátka
 • příkon max./Standby 600 W/<1 W
 • rozměry (š x v x h) 430 x 120 x 305 mm
 • hmotnost 8,4 kg

CD PŘEHRÁVAČ AZUR 650C

 • přehrává CD, CD-R/RW
 • kmitočtový rozsah 20 Hz - 20 kHz (pásmo neuvedeno)
 • celkové harm. zkreslení 0,001 % (1 kHz)
 • odstup signál/šum >104 dB (dle IHF-A)
 • výstupy linkový, 2x digitální (koaxiální, optický)
 • příkon max./Standby 25 W/<1 W
 • rozměry (š x v x h) 430 x 85 x 305 mm
 • hmotnost 4,8 kg

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga