Cambridge Audio Azur 651A/C

16.05.2012

Cambridge Audio Azur 651A a 651C

Masivní, těžké a profi vyhlížející komponenty jsme nainstalovali do poslechové místnosti a během této činnosti proběhla kontinuální zevrubná fyzická prohlídka.

CD přehrávač je na dnešní „slim“ dobu nadstandardně vysoký, konstrukce působí opravdu solidně, včetně předního panelu z aluminiového masivu. Zadní panel je vybaven kolébkovým spínačem, vstupem a výstupem systémového ovládání, vstupem pro připojení externího IR čidla a klasickým RCA výstupem. Jsou zde také dva digitální výstupy, optický a elektrický. Ovládací prvky na přední straně přístroje jsou v řadě logicky rozmístěny, většinou po pravé straně přístroje. Centrálně umístěný šuplík na CD disky reaguje příjemně svižně a mimořádný ohlas vyvolal úžasný „smart“ displej, který profi body zobrazuje CD text. Získáte tak přehled o interpretech, jménech alb a skladeb, a nikoli jen o počtu tracků a časových údajích, jak je to obvyklé. Systém nabízí i mnohé klasické funkce, jako je například programování. Osazení vnitřku je na výborné úrovni, kromě kvalitního energetického zdroje jsou zde použity převodníky Wolfson WM8742 zvládající délku slova od 16 do 32 bitů a vzorkovací frekvence od 32 kHz do 192 kHz. Podle návodu můžete volit mezi třemi digitálními filtry, podle toho, která reprodukce vám bude nejvíce vyhovovat, nám připadal nejčistší „lineární“, ale v zásobě je i „minimální“ a „steep“. Třetí volněji propouští do reprodukce i okraje pulzů. V menu přehrávače jsme však nalezli nabídku pěti filtrů. Další užitou pokrokovou funkcí je dynamické zaostřování laseru, díky tomu je automatika schopna reagovat v reálném čase na změnu situace při čtení CD disku, což znamená výrazný nárůst množství správně přečtených informací a snížení potřeby dopočítávání chybějících informací. Celá čtecí mechanika je ostatně dle údajů výrobce z jeho dílny a upravena pro potřeby audiofilního přehrávače.

Zesilovač

Druhou částí testované dvojice je integrovaný zesilovač Azur 651A, opět umístěný ve velmi solidně konstruovaném šasi. Uvnitř je k vidění velice masivní toroidní trafo se samostatnými větvemi napájení pravého a levého kanálu, dodržení dual-mono konstrukce je viditelné i dále v dílensky výborně zpracovaných obvodech zesilovače. Na zadním panelu je kolébkový spínač, dva masivní páry reproduktorových terminálů schopných přijímat běžná zakončení kabelů včetně banánků. Kromě pěti vstupů a tří výstupů na párech konektorů RCA je zde i výstup pro subwoofer, což je u stereofonního integrovaného zesilovače příjemná a užitečná anomálie. Je zde i přípojné místo pro externí IR čidlo a pro systémové propojení ovládání,také dále zmiňovaný USB konektor.

Přesný ALPS

Na předním panelu je dominantou kovový knoflík hlasitosti (ALPS), vedle něj dva drobné ovladače tónové clony (basy, výšky), signalizace aktivních párů reproduktorových výstupů (A, B), signalizace přetížení a tlačítko Direkt pro přemostění veškerých úprav, dále čidlo IR signálů a kontrolka systému ochrany CAP5 a 6,3mm konektor jack pro sluchátka a spínač ze Stand-by. Systém ochrany CAP5 kontroluje zatížení zesilovače a blížící se možnost limitace, to vše ale hrozí pouze při extrémně vysokých hlasitostech. Zesilovač tak chrání nejen sám sebe před poškozením, ale i reprodukci před zhoršením kvality zvuku. Na druhé straně od Volume je knoflík Balance a vstup pro připojení MP3 přehrávače a šest tlačítek pro volbu vstupu.

Poznatky z provozu

Nejdříve se při hodnocení zastavíme u jedné nepříjemnosti. Vstup USB, tedy možnost připojit počítač a přehrávat hudbu z HDD, by bylo zajímavé využít i na CD přehrávači, ve kterém jsou DA převodníky evidentně na vyšší úrovni než u zesilovače. Je to slyšet i na zvuku, což bylo porovnáváno u stejné nahrávky. Počítač je nejpohodlnějším zdrojem hudby i s vyšším datovým tokem, než má CDDA. V minulém čísle AUDIOVidea byl například testován CD přehrávač s konektorem USB a dalšími digitálními vstupy. Na druhou stranu je ale USB vstup u zesilovače řešením pro ty, kteří neplánují nákup CD přehrávače a kterým umožní poslech v lepší kvalitě než z průměrné počítačové karty nebo mobilního telefonu. Tím naše záporné poznatky končí a zbývá jen popsat velice kultivovaný, na prokreslení velmi bohatý zvuk, samozřejmě mluvíme o zvuku z CD přehrávače. Basy jsou pevné, s podrobnostmi a zabíhají velmi hluboko, což střídané reprosoustavy ELAC FS 247 a FS 187 skvěle akceptovaly a využily pro mocný podklad razantní reprodukce. Potěšila nás nejen hudba plná odstínů a jemných podrobností, ale i všeobecně vnímaná distingovanost zvuku. Pochopitelně u kvalitních nahrávek. Saxofon zněl drsně kovově, ale stále s určitým klidným, profesionálně precizním nadhledem. Kytary i bicí byly velmi přesvědčivé a například Marcuse Millera jsme si doslova vychutnávali. Tónové clony mají příjemně jemný vliv, ale v provozu testu jsme je použili jen na krátké vyzkoušení, jinak byl zesilovač v režimu direkt. Sluchátkový výstup zesilovače vyzkoušela špičková sluchátka Sennheiser HD 800 a bylo co poslouchat. Dálkový ovladač „Navigator“ je velmi dobře rozvržen, je jednoduchý, těžší a příjemný do ruky, také je úžasné, že získáte vlastně dva zcela totožné. Snad jen shodných tlačítek je poněkud hodně.

Velmi kvalitní sestava umožňující různorodé domácí využití – pro poslech kvalitních CDDA nahrávek, rychlé připojení přenosného přehrávače, stejně jako pro reprodukci hudby z počítače.

David Nývlt

SPECIFIKACE

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ AZUR 651A

 • výstupní výkon: 75 W (8 Ω)
 • kmitočtový rozsah:  5 Hz – 50 kHz
 • odstup rušivých napětí: 92 dB
 • činitel harmonického zkreslení: 0,002% 1 kHz
 • vstupy: 5x analog RCA, 1x USB, 1x 3,5mm jack
 • výstupy: 3x analog RCA, 1x subwoofer RCA, 1x 6,3 mm jack, 2x repro terminály
 • rozměry / hmotnost: 435 x 378 x 102 mm / 10,3 kg
 • cena: 17.990 Kč

CD PŘEHRÁVAČ AZUR 651C

 • kmitočtový rozsah: 20 Hz až 20 kHz
 • DA převodník: Dual Wolfson Microelectronic WM8742 24bit/192 kHz
 • výstupy: 1x analog, 2x digital (S/PDIF coax, TOSLINK optical)
 • rozměry / hmotnost: 430 x 305 x 85mm / 4,8 kg
 • cena: 17.990 Kč

VERDIKT

+ Výborná konstrukce, snadná obsluha, kvalitní zvuk, dostatek přípojných míst a výstup na subwoofer.

-  Vzhledem k ceně nelze mít výhrady.

Zvuk stereo:  95%
Vyváženost:  90%
Prostorovost:  90%
Provedení:  100%
Ovládání:  95%

KATEGORIE

do 20.000 Kč:  94%

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga