Cambridge Audio Azur 751BD - recenze AudioVideo

26.11.2011

Univerzální Blu-ray 3D přehrávač Cambridge Audio Azur 751BD

Se zajímavým výrobkem přichází britská společnost Cambridge Audio. Firma s tradicí datující se od roku 1968 patří k předním světovým výrobcům kvalitní hi-fi techniky. Jak by se z názvu dalo očekávat, nepochází z Cambridge, ale její výzkumné a vývojové centrum sídlí v Londýně. Nyní máme k dispozici její přístroj, kterých je paradoxně v dnešní multimediální době jako šafránu. Cambridge Audio Azur 751BD totiž v sobě integruje a přehrává vše, co se v současnosti nachází v nabídce audio a video formátů na platformě optických disků i mimo ni.

Univerzální přehrávač Azur 751BD zvládne přehrát jak video formáty Blu-ray s podporou 3D a klasické DVD, tak i zvukové SACD, DVD-Audio, standardní CD, navíc i ta kódovaná systémem HDCD. Stejně tak univerzální je i konzervativní anglický design. Čelní panel je vyráběn pouze v černém provedení ze silného broušeného hliníku se středově umístěnou mechanikou a pod ní dobře čitelným modrým displejem VFD (vakuový fluorescenční). Kromě ovladačů základních funkcí je v levé části umístěno tlačítko pro přepínání variabilního digitálního filtru a pod gumovou zátkou se ukrývající USB 2.0 vstup. Kvalita pečlivé konstrukce je založena na patentovaném technickém provedení skříně na nízkorezonančním, akusticky tlumeném celokovovém šasi. Vnitřní uspořádání je opět provedeno velmi čistě a precizně. Ke zpracování videa slouží vynikající procesor Marvell Qdeo 88DE2750-BIF-2 scaler s „Motion Adaptive“, tedy pohybově adaptivní redukcí šumu pro dosažení klidného a maximálně přirozeného obrazu. Ten je použit u primárního výstupu HDMI verze 1.4. Umožňuje zpracování videa až do rozlišení 1080p z disků BD a díky upscalingu může zpracovat i standardní DVD tak, aby na výstupu poskytnul plné HD rozlišení 1080p. Díky tomu není třeba váš A/V receiver měnit za model pro 3D, abyste se mohli těšit z 3D obsahu. Druhý HDMI výstup je tak možnou zálohou pro případný problém s kompatibilitou, např. u starších televizorů bez podpory 3D. V případě, že bude použit jiný externí video procesor nebo high-endový A/V receiver, stačí zadat režim „Source Direct“ a poté je originální audio/ video obsah z disku přenášen bez dalších úprav. Funkce Pure Direct naopak vyřazuje veškeré video obvody v případě audiofilského poslechu. Ke zpracování audio signálu je použito pět digitálně analogových převodníků Wolfson WM8740 24bit DACs, proto je každý kanál dekódován ve velmi vysoké kvalitě a Anagram Technologies Q5 192 kHz převzorkování dále zvyšuje kvalitu zvuku u všech deseti kanálů, ať přehráváte jakýkoli z podporovaných formátů. Disponuje vnitřní 1GB pamětí, která je použita jak pro systém, tak pro BD-Live. Podporuje též BonusVIEW (profil 1.1) „picture-in-picture“ a umožňuje také přes audio výstup přehrávat komentáře režiséra a herců, současně při vlastním přehrávání hlavního filmu.

Nadčasové a precizní provedení, pevný, dynamický a přesně definovaný stereo i prostorový zvuk, přehraje veškeré optické disky a současné HD formáty, HDCD dekodér, vynikající konektivita.

Zadní panel nabídne nepřeberné možnosti připojení, zahrnující veškeré v současnosti nejvíce používané periferie. K již standardnímu konektoru USB přibylo i eSATA rozhraní pro přímé a rychlé připojení například pevného disku a přehrávání všech nejrozšířenějších A/V formátů, od bezztrátových FLAC a WAV po AVCHD a MKV, či prohlížení fotografií. Ethernetový port je určen k využití pro BD-Live a aktualizaci firmware, v případě potřeby připojení k internetu bezdrátově využijeme přibalený Wi-Fi N adaptér s prodlužovacím USB kabelem. Port RS-232C využijeme při ovládání řídicími systémy v uživatelských instalacích. Použity jsou kvalitní zlacené RCA konektory, v případě videa pro komponentové nebo kompozitní propojení, pro audio je určen 7.1 analogový výstup s plným dekódováním Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio a výstup pro stereofonní audio, kdy jsou oba konektory vzdáleny daleko od sebe, čímž umožní audiofilům použít i kvalitní silnější kabely.
Samotné nastavení a ovládání přístroje se odehrává na obrazovce televizoru přes velmi přehledné, logicky strukturované menu. Příjemná je i možnost zobrazení CD-textu přímo na obrazovce. Dodaný dálkový ovladač je z ergonomického a uživatelského hlediska příjemný a nekomplikovaný. Navíc lze využít rozhraní HDMI ve variantě CEC (Consumer Electronics Control), která zjednodušuje ovládání domácího kina tím, že vám přes jeden vybraný ovladač umožní obsluhovat více zařízení. V provozu pak ve všech parametrech, jak obrazových, tak zvukových, Azur 751BD exceluje. U CD i formátů s nižším rozlišením přehrávaných z externího HDD je cítit podpora vylepšené, časově proměnné filtrace Q5. V případě potřeby pak můžeme ovlivnit výsledný charakter zvuku podle individuálních poslechových preferencí výběrem tří digitálních filtrů s průběhy lineární fáze, minimální fáze a strmým filtrem. Azur 751BD je skutečně důsledně dotaženým výrobkem určeným především těm, kteří se zajímají o kvalitní zvuk, ale i obraz a nechtějí mít doma sestavu různých přehrávačů. Rovněž těm, kteří chtějí prodloužit život svým starším A/V receiverům bez HDMI.

Jiří Charvát

SPECIFIKACE CAMBRIDGE AUDIO Azur 751BD

PŘEHRÁVÁ: BD (-3D), SACD, DVD-Audio, DVD-Video, CD-DA, HDCD, BD-R/RE, BD-ROM, DVD R/RW/R DL, DVD+R/RW/R DL, CD-R/RW, DivX/XviD, AVCHD, MKV (4.1), MPEG4, WMA, FLAC, AVI, VOB, AAC, MP3, JPEG, JPEG HD, Kodak Picture CD

DEKODÉRY VÍCEKANÁLOVÉHO ZVUKU: DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Digital (Plus)

KONEKTORY: 2x HDMI 1.4a out, YUV out (cinch), Video out (cinch), analog stereo out (cinch), analog audio     out 7.1 (cinch), digital audio out (1x opt., 1x koax.), remote in (minijack), RS232C, RJ-45 Ethernet LAN,               2x USB 2.0, eSATA

SPOTŘEBA/STAND-BY: 35 W/ < 0,5 W                                                                                              ROZMĚRY/HMOTNOST: 430 x 85 x 312 mm/4,8 kg                                                                                                     CENA: 26.990 Kč

VERDIKT

+ Nadčasové a precizní provedení, pevný, dynamický a přesně definovaný stereo i prostorový zvuk, přehraje veškeré optické disky a současné HD formáty, HDCD dekodér, vynikající konektivita.                                                 - Dálkový ovladač není podsvícený.

Obraz:   100%
Zvuk:   100%
Výbava:   100%
Ovládání:   95%

KATEGORIE
20.000 až 30.000 Kč
                                                                                                                            ✪✪✪✪✪✪✪✪✪✪ 95%

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga