Cambridge Audio Azur 751BD

19.10.2011

Univerzálně dokonalý

BD PŘEHRÁVAČ CAMBRIDGE AUDIO AZUR 751BD   27 990 Kč

I když optickým diskům začíná zvonit hrana, univerzálních Blu-ray přehrávačů není nikdy dost. Opravdu univerzální na trhu skoro chybí. Naštěstí pravidlo potvrzují výjimky i nový model Cambridge Audio azur 751BD, který představuje čerstvého laureáta cen EISA.

Laťku nasadil už jeho předchůdce azur 650BD (S&V 3/10), který si poradil i s řídka slýchanou trojkombinací audioformátů SACD, DVD-Audio & HDCD, když naposledy zmíněná cédéčka konkurence většinou ignoruje. Azur 650BD už objevíte jen v doprodeji, protože londýnská značka brzy představí azur 651BD, jenž nabídne i podporu BD-3D. Stejnou formátovou kompatibilitu, design s panelem z černě eloxovaného broušeného hliníku a rozměry skříně má také azur 751BD, který konstruktéři posunuli na špičku moderních technologií.

Anagram opět zasahuje

Typickými znaky přehrávače jsou čistý azurovský design i tuhé šasi na čtyřech odpružených patkách (u níž hmotnost oproti 650BD narostla téměř o 1 kg), jež poskytuje centrálně umístěné mechanice klid na čtení dat. Architektura 751BD staví na moderním čipsetu MediaTek MTK8530 i vnitřní paměti 1 GB, ale jediný D/A převodník Crystal vystřídalo pět obvodů Wolfson WM8740, kdy každý zajišťuje špičkové zpracování audiosignálu (192 kHz/24 bitů) pro jeden kanál. Dvaatřicetibitový digitální procesor SHARC využívá časově proměnné filtrace Q5, kterou v původní dvoukanálové verzi vyvinula švýcarská firma Anagram Technologies pro dva nejvyšší modely CD přehrávačů azur 740C a 840C: i tady pomáhá digitální signál v nižším rozlišení interpolovat na 24 bitů se vzorkovací frekvencí 192 kHz, čímž se výsledek blíží kvalitě SACD. U digitálního filtru lze tlačítky vlevo od displeje volit u digitálního filtru mezi třemi průběhy: s lineární či minimální fází, případně strmým. Funkce Pure Audio umožňuje vypnout nepotřebné video- a řídící obvody včetně displeje. Abychom z testu BD přehrávače nedělali audiofilskou snobárnu, zmínit musíme výtečný videoscaler Marvell s novou technologií QDEN, jež obraz táhne do výšin HD podobně jako Q5 zvuk. Akcent přehrávač samozřejmě klade na BD včetně 3D i formáty SACD a DVD-Audio, ale opomíjena není ani možnost přehrávání souborů AVCHD, což určitě ocení majitelé videokamer.
Na zadním panelu najdete kromě analogových výstupů také dvojici HDMI v aktuálně nejvyšší verzi 1.4a, které při přehrávání disků DVD-Video nabízejí upscaling až na 1080p. Linkové výstupy, stereofonní a 7.1 (ten lze downmixovat do režimů 5.1 a Stereo), alternují dva digitální: koaxiální a optický. Přítomnost ethernetového portu je nezbytná kvůli BD s nadstavbou BD-Live, kdy si přehrávač musí občas „sáhnout“ na internet; v příslušenství však nechybí ani Wi-Fi adaptér v provedení velké flashky s propojovacím kabelem. Dvojice vstupů USB 2.0 (na první narazíte pod krytkou na čelním panelu), doplněná ještě dalším portem e-Sat, se nabízí častěji pro čtení komprimovaného audia a videa z externích paměťových médií. Pro úplnost je dobré zmínit i přítomnost digitálního rozhraní RS-232C, které najde uplatnění spíše v budoucnosti při integraci 751BD do inteligentních domů.

Uživatelsky komfortní

Formátová kompatibilita i vybavení dekodéry prostorového zvuku jsou téměř bez chybičky (751BD nepřehraje pouze archaické nosiče DVD-RAM a HD DVD). Základní nastavení přehrávače nabízí v šesti krocích Easy Setup, ale díky přehledným, graficky čistým menu lze snadno nastavit každou jednotlivost. Přes víceméně intuitivní obsluhu přehrávač nabízí možnosti tak rozsáhlé, že je užitečné si manuál aspoň jednou přečíst, zjistíte třeba, že dekodér HDCD je defaultně vypnutý. Kompletní nabídkou funkcí a režimů disponuje ergonomický dálkový ovladač; vzhledem k implementaci HDMI CEC může však při ovládání základních funkcí 751BD posloužit i vybavenější „dálka“ od televizoru. V krabici s přehrávačem najdete přibalený i první audiofilský sampler Cambridge Audio, a sice DVD-Audio s výběrem třinácti referenčních nahrávek vážné hudby od Johanna Sebastiana Bacha po Sergeje Prokofjeva z katalogu anglického labelu Claudio Records, který má více než třicetiletou tradici.

Pavel Víšek

Na čem se testovalo:

BD přehrávač doplnily AV receiver Pioneer VSX-921K a z redakčních referencí 5.1 reproset Focal Chorus 800 V. K propojení posloužily kabely značky Xsymphony, optický Xstream Optical a reproduktorové Alpha Hybrid. Pro úplnost doplňuji LCD televizor Samsung LE40A557, připojený HDMI kabelem Monster Cable MC 550HD. Z testovacích disků vyjímám BD Talking Heads: Stop Making Sense (PALM Pictures, reed. 2009), DVD Keith Jarret: Tokyo Solo (ECM/2HP, 2006), SACD Peter Gabriel: Up (EMI, 2002), DVD-Audio Fleetwood Mac: Say You Will (Reprise/Warner Music, 2003) a 2CD Atlantic Record 50 Years (Warner Music/Supraphon, 1998, HDCD).

Netopýří ucho:

Azur 751BD se vyznačuje vzácně neutrálním projevem s množstvím jemných detailů, jež však jinak plný a celistvý zvukový obraz nijak nerozmělňují. Prostor nahrávek podává velice plasticky, s vynikajícím oddělením jednotlivých nástrojů. Vzhledem k vylepšené časově proměnné filtraci Q5 víceméně nerozhoduje, z jakého média hudbu posloucháte. Limity reprodukce tvoří pouze technická kvalita nahrávek -pv-

Proč ho koupit?

Cambridge Audio azur 751BD je audiofilský „allrounder“, který zvládne drtivou většinou formátů.

CAMBRIDGE AUDIO AZUR 751BD

 • přehrává BD(-3D), BD-R/RE, DVD-Video, DVD-Audio,DVD±R DL, DVD±RW, CD, CD-R/RW, SACD, AVCHD,HDCD, MPEG2 (HD), MPEG4 (AVC), DivX, XviD,CDD, AVI, VOB, MKV (4.1), JPEG (HD)
 • dekodéry prostor. formátů Dolby TrueHD, DTS-HD High Resolution Audio,DTS-HD Master Audio, Dolby Digital (Plus)
 • BD profily BD-ROM Version 2 Profile 2
 • D/A převodníky 5x Wolfson WM8740 (192 kHz/24 bitů)
 • kmitočtový rozsah 20 – 20 000 Hz (-0,2 dB)
 • celk. harm. zkreslení <0,001 % (1 kHz)
 • intermodulační zkreslení <0,0002 % (19/20 kHz)
 • celkový jitter <50 ps
 • přípojky výstupy: 2x HDMI 1.4a, video - komponentní, kompozitní; audio – linkový, 7.1; 2x USB 2.0, e-Sata, RS-232C, ethernet
 • příkon max./Standby 35 W/<0,5 W
 • rozměry (š x v x h) 43 x 8,5 x 31,2 cm
 • hmotnost 5 kg

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga