Cambridge Audio Azur 840E/840W

Lístek do nových sfér

DĚLENÝ ZESILOVAČ CAMBRIDGE AUDIO AZUR 840E + 840W cena: 34 990 Kč (840E) a 44 990 Kč (840W)

Mezi zesilovači anglické značky Cambridge Audio tvoří nejmladší vlajkovou flotilu komponenty z řady azur, předzesilovač 840E a výkonový stupeň 840W. Koncept i zvuk děleného top modelu nezapře integrovaný zesilovač azur 840A, který loni získal cenu EISA.

Dvojice komponentů, která londýnskou firmu posunula do vyššího patra highendu, z koncepce zmíněného laureáta EISA, odpovídající dělenému zesilovači v jednom šasi, přímo vychází. Do řady azur zapadají 840E        a 840W čistým designem čelních panelů z masivního hliníku o tloušťce sedm milimetrů, modrými indikačními LED diodami a v neposlední řadě dobře zatlumenými skříněmi. A vybírat lze ze dvou provedení, buď v přírodní barvě kovu nebo v černém eloxování. Příslušnost mezi osmistovky poznáte i po hmatu: reliéfní logo Cambridge Audio v levém horním rohu je dílem číslicově řízené frézky, nikoli běžného sítotisku.

Schopní na vavřínech nespí

Předobrazem děleného zesilovače byl inovovaný model druhé generace - azur 840A V2, s nímž se na milimetr shodují i rozměry skříně předzesilovače azur 840E, samozřejmě s čelním panelem zbaveným nadbytečných prvků. Velký knoflík Volume ovládá úroveň přepínáním soustavy přesných metalických odporů, když akční prvky tvoří miniaturní relé s pozlacenými kontakty, zaručujícími minimální přechodový odpor. Hlasitost s přesným logaritmickým průběhem s ukázkovým souběhem kanálů (do 0,1 dB!) lze nyní jemně regulovat s krokováním po jednom decibelu už od hladiny -95 dB. Nastavená úroveň je indikována na monochromatickém LCD displeji číselně i graficky: do půlkruhu uspořádanými obdélníkovými segmenty. Po stranách displeje jsou rozmístěny krátké textové řádky s puntíkem, informujícím o aktivaci některého ze sedmi vstupů (dva z nich alternují symetrické s konektory XLR), kterým polohou odpovídají konkrétní mikrospínače. Komfortnější je však obsluha z vyvážené, do ruky padnoucí kovové dálky azur Navigator. Pro každý vstup, který si můžete po libosti přejmenovat (vadí-li vám popisné označení Input 1-7), lze po stisku tlačítka Mode pomocí elektronických potenciometrů nastavit basy, výšky i vyvážení kanálů, ale audiofilové budou určitě preferovat funkci Direct, přemosťující tónové korekce.

Vnitřní uspořádání je vzorné s odstíněným toroidním transformátorem, vstupy jsou dislokovány co nejdál         od napájení a na desce s tištěnými spoji převládají diskrétní součástky, jednu z výjimek tvoří moduly Terrapin (rozumějte desetipinové), sdružující operační zesilovače do zákaznických obvodů. Na zadním panelu oproti azuru 840A V2 přibyl druhý pár konektorů XLR: symetrické vstupy oddělují od nesymetrické části malé páčkové přepínače, což dále zlepšuje odstup rušivých napětí i přeslechy. Jinak konektorové pole s převahou cinchů je zlacené, ale kromě tří párů velkých konektorů XLR zde najdete dva konektory pro ovládacích klávesnice Inkognito, vycházející vstříc uživatelskému komfortu při multiroomových aplikací, rozhraní A-Bus počítá i              s možným externím infračidlem, konektor RS-232C pak s případnou aktualizaci firmware. A na ocet nezůstane ani dokovací základna pro iPod. Kvitovat je třeba i kolébkový síťový vypínač pro galvanické odpojení přístroje   od sítě.

Malý rozměry, velký výkonem

Všechny testy (včetně S&V 8/07) u azuru 840A v první řadě zmiňovali novou třídu XD (jde o napůl grafickou zkratku Crossover Displacement), jež se - konfrontována s třídou AB - lépe vypořádává s přechodovým zkreslením signálu s nízkou úrovní. Její výhody pramení z linearity třídy A a vyšší účinnosti třídy B. To je sice        i princip zesilovačů ve třídě AB, ale mají blíže ke třídě B a ve třídě A pracují jen v omezeném intervalu. Ve verzi 2, kterou používá azur 840W, byly klidové proudy tranzistorů optimalizovány s ohledem na ještě nižší hodnotu zkreslení.

Vzhledem k výstupnímu výkonu, kdy azur 840W dokáže do osmiohmové zátěže dodávat 200 wattů v každém kanále, případně přepnutý do můstkového (monofonního) režimu plných 500 wattů, jsou rozměry koncového zesilovače vcelku kompaktní. Uprostřed šasi se zesilovač pyšní mohutným toroidním transformátorem (1 200 VA) s nízkým rozptylovým tokem a dvojitým sekundárním vinutím, k němuž přiléhají dva monobloky                        v symetrickém uspořádání (každý se čtyřmi filtračními kondenzátory s kapacitou 10 000 F). Žebra chladičů         s výkonovými tranzistory po obou stranách kapotují perforované plechy, které jsou na svém místě: hliníkové profily mají co chladit a v přechodném období azur 840W hezky přitápí - náhodný dotyk by zvláště při vyšším výkonu nebyl nic příjemného. Kritické provozní stavy hlídá elektronická ochrana CAP5 (Cambridge Audio Protection 5), vybavená navíc funkcí Inteligent Clipping, jež při přebuzení úroveň hlasitosti automaticky sníží.   Na zadní stěně můžete páčkovým přepínačem volit mezi nesymetrickým a symetrickým vstupem. Čtyři páry šroubovacích terminálů umožňují připojit dva páry reproduktorových soustav i bi-ampingový režim. A po odzátkování akceptují praktické, leč nestandardní banánky. A velký síťový vypínač, to je jistota i (vzhledem           k odběru v režimu Standby) volba šetrného audiofila.

Pavel Víšek

předzesilovač a koncový zesilovač Cambridge Audio 840E a 840Wpředzesilovač Cambridge Audio 840 Ekoncový zesilovač Cambridge Audio 840W

Hodnocení:                                                                                                                                                                      vynikající (10)

Proč si ho koupit?
Nejen, když potřebujete dobrého parťáka k highendovému (SA)CD přehrávači se symetrickým výstupem. Zvukový projev děleného azuru je velmi muzikální, aniž by přitom ztrácel na neutrálnosti. A výkonovou rezervu má vskutku bohatou.

Na čem se testovalo:
Oba komponenty Cambridge Audio, propojené symetrickým signálovým kabelem AudioQuest Python, na sestavu doplnily CD přehrávač T+A Music Player E-Series a reprosoustavy Dynaudio Excite X32, s další kabeláží značky Xsymphony: signálovou Pure Silver Fantasy, reproduktorovou Alpha Hybrid. Z řady testovacích disků připomínám CD Luigi Boccherini: Fandango, Sinfonie & La Musica Notturna di Madrid (AliaVox/Classic, 2006), Victor Wooten: Palmystery (Heads Up/Classic, 2008) a hybridní SACD Genesis Abacab (Virgin/EMI, reed. 2007).

Netopýří ucho:
Dělená osmsetčtyřicítka se vyznačuje živým, muzikálním zvukem, a v sestavě s kvalitními komponenty vymáčkne maximum z nahrávky i reproduktorových soustav. Vykreslení prostoru i lokalizace jednotlivých nástrojů je excelentní. Aspoň jeden příklad za všechny! Genesis v titulní nahrávce alba Abacab - tak realistická reprodukce Collinsova velkého bubnu, který se neztrácí v důrazném basovém základu, je výjimečná. Jemných, jindy neslýchaných detailů se však nabízí bezpočet. Cambridge Audio netlačí nahrávku v basech, ani ve výškách, celé akustické pásmo podává velmi kompaktně, jako ve skutečnosti. Hifi? Hifi! pv-

CAMBRIDGE AUDIO Azur 840E

 • kmitočtová charakteristika 10 Hz - 50 kHz (?1 dB)
 • celk. harmonické zkreslení <0,0015 % (1 kHz)
 • odstup signál/šum >100 dB
 • vstupy 7x linkový, 2x symetrický
 • výstupy 2x linkový, symetrický
 • příkon max. / Standby 75 W/7 W
 • rozměry (š x v x h) 430 x 115 x 385 mm
 • hmotnost 8,7 kg

CAMBRIDGE AUDIO Azur 840W

 • výstupní výkon 2x 200 W (8 ohmů), 2x 350 W (4 ohmy)
 • kmitočtová charakteristika 10 Hz - 50 kHz (-1 dB)
 • činitel tlumení >300
 • celk. harmonické zkreslení <0,0015 % (1 kHz)
 • odstup signál/šum 83 dB
 • vstupy linkový, symetrický
 • výstupy linkový, symetrický
 • příkon max. / Standby 1 200 W / 12 W
 • rozměry (š x v x h) 430 x 145 x 385 mm
 • hmotnost 21,8 kg

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga