Cambridge Audio Azur 851A/C a Wilson Benesch Vertex

19.07.2012

Nové legendy nastupují

SESTAVA Z INTEGROVANÉHO ZESILOVAČE CAMBRIDGE AUDIO AZUR 851A, CD PŘEHRÁVAČE CAMBRIDGE AUDIO AZUR 851C A REPRODUKTOROVÝCH SOUSTAV WILSON BENESCH VERTEX                                             39 990 Kč (zesilovač),   39 990 Kč (přehrávač),  149 990 Kč (soustavy)

Londýnská značka Cambridge Audio právě inovovala své vlajkové lodě, integrovaný zesilovač azur 851A a multifunkční CD přehrávač azur 851C. V rámci výstavy High End Praha jsme obě novinky testovali s dvoupásmovými Angličankami Wilson Benesch Vertex.
Na rozdíl od produkce ryze highendových firem jsou všechny komponenty Cambridge Audio z řady azur více či méně dostupné širokému okruhu audiofilů a tak top modely s typovým číslem 840 (S&V 8/07) „přežili“ kvůli nepolevující poptávce druhé generace ostatních přístrojů. Ať už to byla třída XD u integrovaného zesilovače azur 840A nebo časově proměnná filtrace ATF u CD přehrávače azur 840C, jednalo se o výjimečné finesy, provázející i obě jarní novinky, které se na trhu ve Spojeném království objeví na konci března, jinde o málo později.

Pár kroků k dokonalosti

Stejně jako u celé řady azur tvoří střídmě uspořádaný čelní panel broušený hliníkový masiv, jehož povrchová úprava anodizováním odpovídá přírodní barvě kovu nebo černé. Z hliníkových desek se skládá také tuhé šasi přístroje na čtyřech odpružených patkách. Monochromatický LCD displej (jeho jas lze regulovat ve dvou krocích) je nyní v lépe čitelném inverzním černobílém provedení; u zesilovačů nebývá obvyklý, ale knoflík Volume kvůli dalšímu snížení už tak nepatrného šumu a špičkovému souběhu (0,1 dB) ovládá přepínání soustavy přesných odporů, kde už akční prvky tvoří tranzistory ve spínacím režimu (miniaturní relátka, která používal ještě 840A V2, samozřejmě cvakala). Regulace hlasitosti má vesměs krok jeden decibel a nastavenou úroveň indikuje displej číselně i graficky, obdélníkovými segmenty uspořádanými do půlkruhu. Kromě tlačítkových mikrospínačů, jež slouží vesměs k volbě vstupů, dvou symetrických a sedmi nesymetrických (u zesilovačů z řady azur chybí vstup phono, předzesilovač pro MM/MC přenosku je třeba dokoupit, vyšší typ 640P za 3 590 Kč) a připojených reprosoustav, je třeba zmínit tónové korekce basů a výšek, jejichž „točítka“ po aretaci zamáčknutím připomínají ostatní tlačítka. Významná je přítomnost funkce Direct, která korekce přemosťuje (a zkracuje proudovou dráhu). Všechny funkce zastane i ergonomický, dobře vyvážený dálkový ovladač v černém „sametovém“ provedení, se kterým lze dostat pod kontrolu i strojky Apple ve firemním doku iD 100 (za 5 990 Kč).
Větracími výřezy na horní desce, které kryje drátěná síťka, je dobře vidět velký toroidní transformátor (1200 VA), obklopený dvěma žebrovanými chladiči s výkonovými tranzistory koncových stupňů. Oba dodržují zrcadlové uspořádání, jedná se o dva monobloky v jednom šasi. Obvody předzesilovače používají samostatný napájecí zdroj s vlastním toroidním transformátorem (150 VA). Trvalý výstupní výkon 120 W do osmiohmové zátěže skýtá dostatečnou rezervu i pro méně citlivé reprosoustavy. Zapojení zesilovače používá (firemní) třídu XD: litery XD jsou zpola grafickou zkratkou Crossover Displacement. Toto zapojení koncového stupně, jež vyvinul šéfkonstruktér Doug Self, eliminuje přechodové zkreslení u signálů s nízkou úrovní a spojuje minimální zkreslení třídy A s velkou účinností třídy B (obdobný princip využívají i zesilovače ve třídě AB, ale ve třídě A pracují v podstatně užším intervalu). Harmonické zkreslení je prakticky zanedbatelné. Před havarijními stavy 851A jistí vylepšená elektronická ochrana CAP5.
Na zadním konektorovém poli, kde převažují pozlacené konektory cinch nesymetrických vstupů a výstupů, přibyl oproti 840A V2 ještě druhý symetrický vstup, zmizely jen přípojky ovládacích klávesnic multiroomového systému Inkognito, který se v praxi neujal. Osm šroubovacích terminálů umožňuje připojení dvou párů reprosoustav kabeláží, která končí jak holými vodiči, tak banánky; rozhraní A-Bus slouží externímu infračidlu, multipinový RS-232C pak integraci do zákaznických aplikací. Výčet prvků završuje systémová sběrnice Control Bus, zásuvka pro flexo šňůru a kolébkový síťový vypínač.

Stolní sdruženář

Azur 851C je prvním komponentem, který londýnská značka komunikuje coby trojkombinaci „CD Player/DAC/Digital Pre-Amp“. Provedení šasi i displeje odpovídá designovým vyladěním i konstrukcí 851A. Tichá, centrálně (i antivibračně) umístěná mechanika, jež už tradičně využívá S3 Custom CD Servo, slouží jako kvalitní CD transport. Dva duální D/A převodníky Analog Devices AD1955 v diferenciálním zapojení nabízejí prakticky totéž, co samostatný firemní komponent DacMagic Plus (chybí pouze jeho sluchátkový výstup). Digitálně-analogový převod využívá druhou generaci časově proměnné filtrace ATF2 (ATF = Adaptive Time Filtering), kterou pro Cambridge Audio vyvinula švýcarská společnost Anagram Technologies. Signál z CD (44,1 kHz/16 bitů) je převzorkován na digitální stream se vzorkovací frekvencí 384 kHz a s rozlišením 24 bitů. Dynamický systém, který se přizpůsobuje signálu podle jeho složitosti, využívá dvaatřicetibitový digitální procesor Black Fin DSP od firmy Analog Devices a eliminuje zkreslená typu jitter. U digitálního filtru lze volit mezi třemi křivkami průběhu (Lin Ø, Min Ø, Steep).
Kromě ovládacích prvků základních funkcí je na čelním panelu třeba zmínit tlačítka Menu a Select, které umožňují jemné nastavení výstupu a další fajnovosti. Zadní konektorové pole nabízí širokou konektivitu: kvality D/A převodníku lze využívat pro další zdroje signálu díky trojici digitálních vstupů: symetrickému (AES/EBU), dvěma koaxiálním (respektive optickým) a portu USB (typu B). Výstup lze použít symetrický či nesymetrický, portfolio digitálních výstupů tvoří symterický, koaxiální a optický. Dále následují opět rozhraní A-Bus, multipinový RS-232C, systémová sběrnice Control Bus, zásuvka pro flexo šňůru a kolébkový síťový vypínač. V sestavě s 851A přibalenou „dálku“ příliš nevyužijete.

Další solitérky

Firma proslula soustavami, které spojují jinde nevídané prvky. Nové soustavy Vertex z aktuální řady Geometry mají konstrukční rukopis obdobný jako jiné firemní modely ARC (S&V 10/10) a Trinity (S&V 2/11): jsou kompaktními dvoupásmovými „regálovkami“, které do regálu nepostavíte. Speciální stojany totiž tvoří jejich nedílnou součást, protože kabinety se dvěma bassrefexovými „výfuky“ vyvedenými ze základny kolmo k zemi jinde místo nenajdou. Robustní nohy z duralového profilu o tloušťce stěn 10 mm, který vede i kabeláž, spojují ozvučnice s těžkou kovovou základnou na třech odhmotňovacích hrotech (zadní pár lze výškově polohovat). Stěny kabinetů tvoří tvarované MDF desky, laminované tkaninou z uhlíkových vláken. Konstrukci ještě zpevňují vnitřní kovové výztuhy a z kovové desky je i čelní stěna, když otvory pro reproduktory jsou vyfrézované. Soustavy mají svažující se bočnice (ostatní stěny jsou rovnoběžné), takže s pravoúhlou geometrií mizí i nebezpečí vzniku vnitřního stojatého vlnění. Vybírat lze vybírat z tuctu provedení, kdy antraitově šedý základ na bocích doplňují titanová metalíza, lesklý bílý nebo „saténově“ polomatný černý lak nebo příplatkové dýhy (v lesklém laku jde o ořech přírodní, rustikální i mořený do červené a černé, třešeň, očkový javor přírodní i červeně mořený, v polomatném laku javor a dub). Stojan je volitelný buď černý nebo stříbřitý, jen u bílé verze soustav je bílý.
Osazení soustav tentokrát už výhradně vychází z vlastních reproduktorů: středobas Tactic II s kónickou membránou z uhlíkových vláken, poháněnou účinným magnetickým obvodem ze slitiny neodymia, železa a bóru, o průměru 170 mm doplňuje nový tweeter Semisphere s poddajnou kalotou o průměru 25 mm a magnetickým obvodem, který tvoří šest dílčích magnetů, opět z oblíbené firemní slitiny. Vzhledem ke kmitočtovým charakteristikám „jak podle pravítka“ si pasivní výhybka z dělicím kmitočtem 5 kHz vystačí s jediným svitkovým kondenzátorem v zapojení 1. řádu (se strmostí -6 dB/oktávu) v sérii s tweeterem. Vnitřní kabeláž tvoří postříbřené měděnné vodiče o sympatickém průřezu. K propojení se zesilovačem slouží dva páry (rhodiovaných) šroubovacích terminálů kousek nad základnou, jež po odstranění zkratovacích propojek umožňují bi-wiring (či bi-amping).

Pavel Víšek

Hodnocení:

Cambridge Audio azur 851A  vynikající (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (10), provedení (10)

PRO: muzikální, transparentní zvuk, velká rezerva výkonu
PROTI: tradičně chybí předzesilovač pro MM/MC přenosku

Cambridge Audio azur 851C  vynikající (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (10), provedení (10)

PRO: filigránský zdroj signálu, který nijak nepřikrášluje
PROTI: nic

Wilson Benesch Vertex  vynikající (10) - zvuk (10), provedení (10)

PRO: vyvážený neutrální zvuk, dokonalý předozadní prostor
PROTI: kvůli fyzikálním zákonům nejhlubší oktávu nezahrají

Na čem se testovalo:

Test proběhl před otevřením výstavy High End Praha v menším stánku společnosti Tykon v 9. patře hotelu Corynthia Towers. Kabeláž u celé sestavy byla značky Acrolink, jako testovací CD jsem použil CD Jeff Beck: Emotion & Commotion (Atco/Supraphon, 2011), Beethoven: Piano Concerto No. 5 (Vivarte/Sony Music, 1998), Garbage: Beautiful Garbage (Interscope/Sony Music, 2001), The Singers Unlimited: Complete A Capella Sessions (MPS/Universal Music, reed. 2006) a CD-SHM Chick Corea & Gary Burton: Crystal Silence (ECM/Universal Music Japan, reed. 2008).

Netopýří ucho:

Celá sestava s transparentním a neutrálním, přitom navýsost živým, muzikálním zvukovým projevem dokáže reprodukovat nahrávky i se všemi nejjemnějšími detaily a nuancemi. Jejich prostor je plný, opravdu předozadní. Limity představovaly pouze kvalita pečlivě vybraných osvědčených nahrávek i akustika poslechové místnosti. Zvláštní zmínku si zaslouží soustavy Wilson Benesch, formálně sice stojanové, ale nouzi nemají ani o hlubší basy. Komu by přesto nestačily, může sáhnout po aktivním subwooferu Torus stejné značky.

INTEGROVANÝ ZESILOVAČ CAMBRIDGE AUDIO AZUR 851A

 • výstupní výkon:  2x 120 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah:  10 – 50 000 Hz (±1 dB)
 • celk. harmonické zkreslení:  0,0015 % (1 kHz, při výkonu 80 %)
 • činitel tlumení   >110 (1 kHz)
 • přípojky vstupy:  2x symetrický, 7x nesymetrický
 • výstupy:  record, preamp, sluchátka
 • digi. rozhraní:  RS-232C
 • příkon/Standby:  800 W (bez signálu 70 W)/7 W
 • rozměry (š x v x h):  43 x 11,5 x 38,5 cm
 • hmotnost:  15 kg

CD PŘEHRÁVAČ CAMBRIDGE AUDIO AZUR 851C

 • přehrává:  CD
 • kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 Hz (± 0,1 dB)
 • celk. harmonické zkreslení:  0,0008 % (1 kHz, 0 dB)
 • odstup signál/šum >113 dB
 • přípojky digitální vstupy:  symetrický, optický, koaxiální, optický, USB
 • výstupy:  symetrický, nesymetrický
 • příkon max./Standby:  80 W/<0,5 W
 • rozměry (š x v x h):  43 x 11,5 x 36 cm
 • hmotnost:  8,5 kg

REPROSOUSTAVY WILSON BENESCH VERTEX

 • typ:  2pásmová s bassreflexem
 • kmitočtový rozsah: 40 – 35 000 Hz (-6 dB)
 • impedance jmen./min.:  6 ohmů / 4 ohmy
 • char. citlivost: 89 dB/W/m
 • dělicí kmitočet:  5 000 Hz
 • max. příkon:  200 W
 • rozměry (š x v x h):  23 x 205 x 37 cm (včetně stojanu)
 • hmotnost:  23 kg/ks (včetně stojanu)

www.cambridgeaudio.com

www.wilson-benesch.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga