Cambridge Audio CXA60 a CXC, Elipson Facet 8B

06.08.2017

Klasika, která hraje

SESTAVY ZESILOVAČE, CD PŘEHRÁVAČE A REPROSOUSTAV DO 55 TISÍC KORUN

Digitální distribuce hudby sice v posledních letech zažívá „boom“, ale prodeje kompaktních disků stále ještě tvoří významný zdroj příjmů hudebních vydavatelství a ještě dlouho tomu nebude jinak. Proto jsme po čase zaměřili pozornost na šestici sestav, kde integrovaným zesilovačům v tandemu se stojanovými dvoupásmovkami sekundují právě CD přehrávače. Cena nejdražších převýšila hranici padesáti tisíc korun nevýrazně.

Naše "želízko v ohni" v tomto testu, publikovaném v časopisu Stereo & Video, představuje následující sestava.

CAMBRIDGE AUDIO CXA60 a CXC, ELIPSON PRESTIGE FACET 8B     52 970,- Kč

Komponenty řady CX z katalogu londýnské firmy, které se vyrábějí ve stříbřitém a černém provedení, spojuje výraznější logo i hrubší zrno u broušeného povrchu hliníkových čelních panelů. Integrovaný zesilovač CXA60 má napájecí zdroj s naddimenzovaným toroidním transformátorem, takže k filtraci usměrněného napětí slouží dva válcové elektrolyty s celkovou kapacitou jen 9 400 μF. Konceptu dual mono odpovídá zrcadlové uspořádání výkonových zesilovačů obou kanálů s vlastními „tišťáky“ i chladiči s komplementárními dvojicemi výkonových tranzistorů Sanken STD03N a STD03P. Zesilovač pracuje ve třídě AB a do osmiohmové zátěže dodává trvale výstupní výkon až 2x 60 W. D/A převodník je osazený obvodem Wolfson WM8740 (192 kHz/24 bitů) a zapojení nezapomíná ani na sluchátkový zesilovač. Uspořádání čelního panelu v prostoru mezi tlačítkovým vypínačem a kovovým knoflíkem regulátoru hlasitosti, který ovládá hřídel potenciometru od japonské firmy ALPS (doplněnou motorickým servem), je originální. Po zapnutí se na centrálním subpanelu bíle rozsvítí dvě „matice“ s označením osmi vstupů: levá indikuje analogové (A1-A4), protilehlá tři vstupy digitální (D1-D3) a port USB (grafickou ikonkou), který slouží výhradně pro připojení Bluetooth adaptéru BT100 (stojí 2 990 Kč). Kontrolky mají poblíž tlačítka pro přímou volbu vstupů, aktivní vždy „zmodrá“. Tři tlačítka uprostřed slouží k přemostění tónových korekcí (Direct), aktivaci výstupních terminálů (Speaker) a krátkodobému „umlčení“ zesilovače (Mute). Malé knoflíky vyvážení kanálů i tónových korekcí basů a výšek jsou v klidovém stavu „zamáčknuty“ po levici regulátoru hlasitosti na úroveň čelního panelu. Čelní přípojky pro 3,5 mm jacky zastupují linkový vstup a výstup sluchátkového zesilovače. Na zadním panelu převažují pozlacené konektorové zdířky cinch, které patří vesměs vstupům, jejichž nabídku rozšiřují dva digitální optické (zvládají signály do 192 kHz/24 bitů). Čtyři páry izolovaných pozlacených terminálů akceptují i banánky. Zbývá zmínit systémovou sběrnici a zásuvku pro síťovou šňůru. CXA60 lze ovládat z přibalené „dálky“, jež tlačítky pamatuje na další firemní komponenty.

CD transport CXC využívá centrální mechaniku s digitálním servem S3, jež průběžně u laseru optimalizuje jeho zaostření, výstupní úroveň i sledování stopy disku. S tuhým plastovým podavačem disků, který vyjíždí téměř nadoraz, lícuje inverzní LCD displej, který umí „rolovat“ i data CD Textu. Kromě vypínače s bílou kontrolkou na střídmém čelním panelu najdeme jen tlačítka základních funkcí, ale ani zde nechybí „dálka“ téhož typu jako u CXA60. Napájecí zdroj je osazený toroidním transformátorem. Zadní panel obsahuje dva digitální výstupy (koaxiální a optický), systémovou sběrnici a zásuvku pro napájecí šňůru. Všechny konektorové zdířky cinch jsou pozlacené.

Mezi nejmladší přírůstky v katalogu francouzské značky patří řada Prestige Facet, v níž je model s dovětkem 8B větší ze dvou stojanových. Vybírat lze ze tří provedení vinylové fólie (černé, imitace ořechu a bílé), lesklý lak je na čelech prvních dvou verzí černý, jinak bílý. Průzvučná tkanina je u odnímatelných rámečků vždycky černá. Stěny kabinetů se zaoblenými bočními hranami tvoří MDF desky o tloušťce 15 mm, na tuhosti získávají s vnitřními výztuhami i čely, jež k předním stěnám přidávají 18 mm. Celou konstrukci zpevňují základny z MDF desky, jež půdorys přečnívají o 12-14 mm. Soustavy jsou osazeny firemními reproduktory. Tweeter s impregnovanou textilní kalotou (ø 25 mm) doplňuje středobasový měnič (ø 170 mm), jehož kónickou papírovou membránu ve středu zpevňuje úzké mezikruží a pevný fázový difuzor z hliníku optimalizuje jeho vyzařování a ještě odvádí balastní teplo z okolí kmitací cívky. Příruby měničů kryjí reliéfní pryžová mezikruží, jež omezují difrakce zvukových vln. Elektrické výhybky odpovídají zapojení 3. řádu (s vyšší strmostí -18 dB/oktávu), dělicí kmitočty neznáme. Trubice bassreflexového rezonátoru ústí na zadní stěně, kde najdeme subpanel se dvěma páry šroubovacích terminálů, které si poradí i s reproduktorovými kabely zakončené banánky. Charakteristická citlivost šestiohmových soustav je nadprůměrná, nemluvě o solidní výkonové rezervě zesilovače Cambridge Audio.

Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Sestavy byly testované ve středně zatlumené místnosti o výměře 16 m2. Kabely byly signálové Pure Silver Fantasy, digitální optický Cable 4 Optilink Grey a reproduktorové Alpha Hybrid (2x 2 m). Jako testovací jsem vybral skladby z CD The Beatles: Abbey Road (Apple/EMI, reed. 2009), Joni Mitchell: Hits (Reprise/Warner Music, 1996) a Joaquín Rodrigo: Concierto de Aranjuez /Turibio Santos (Erato/Warner Music Japan, 2000). O vítězi testu a verdiktech Doporučujeme rozhodovala zvuková kvalita, nikoli výbava nebo provedení jednotlivých komponentů.

Netopýří ucho

Sestava se vyznačuje čistým, vyváženým i výborně kontrolovaným zvukem s jistým základem vyšších basů v objemu, který odpovídá poměrně velkým kabinetům i středobasovému měniči. Kromě výborně zobrazeného prostoru nahrávek, které jsou čitelné do posledního detailu, snese superlativy rovněž dynamika, které je synergií nadprůměrné výkonové rezervy zesilovače i charakteristické citlivosti soustav.

HODNOCENÍ

PRO: výkonová rezerva zesilovače; precizní provedení komponentů; nadprůměrná citlivost soustav
PROTI: chybí vstup Phono; bassreflex soustav ústí dozadu

VÍTĚZ TESTU

VYNIKAJÍCÍ (9)

Tabulku srovnávající parametry a výsledky všech sestav zařazených do tohoto testu si můžete prohlédnout zde:


 

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga