Cambridge Audio CXA60 a CXC, Elipson Facet 8B

06.08.2017

Klasika, která hraje

SESTAVY ZESILOVAČE, CD PŘEHRÁVAČE A REPROSOUSTAV DO 55 TISÍC KORUN

Digitální distribuce hudby sice v posledních letech zažívá „boom“, ale prodeje kompaktních disků stále ještě tvoří významný zdroj příjmů hudebních vydavatelství a ještě dlouho tomu nebude jinak. Proto jsme po čase zaměřili pozornost na šestici sestav, kde integrovaným zesilovačům v tandemu se stojanovými dvoupásmovkami sekundují právě CD přehrávače. Cena nejdražších převýšila hranici padesáti tisíc korun nevýrazně.

Naše "želízko v ohni" v tomto testu, publikovaném v časopisu Stereo & Video, představuje následující sestava.

CAMBRIDGE AUDIO CXA60 a CXC, ELIPSON PRESTIGE FACET 8B     52 970,- Kč

Komponenty řady CX z katalogu londýnské firmy, které se vyrábějí ve stříbřitém a černém provedení, spojuje výraznější logo i hrubší zrno u broušeného povrchu hliníkových čelních panelů. Integrovaný zesilovač CXA60 má napájecí zdroj s naddimenzovaným toroidním transformátorem, takže k filtraci usměrněného napětí slouží dva válcové elektrolyty s celkovou kapacitou jen 9 400 μF. Konceptu dual mono odpovídá zrcadlové uspořádání výkonových zesilovačů obou kanálů s vlastními „tišťáky“ i chladiči s komplementárními dvojicemi výkonových tranzistorů Sanken STD03N a STD03P. Zesilovač pracuje ve třídě AB a do osmiohmové zátěže dodává trvale výstupní výkon až 2x 60 W. D/A převodník je osazený obvodem Wolfson WM8740 (192 kHz/24 bitů) a zapojení nezapomíná ani na sluchátkový zesilovač. Uspořádání čelního panelu v prostoru mezi tlačítkovým vypínačem a kovovým knoflíkem regulátoru hlasitosti, který ovládá hřídel potenciometru od japonské firmy ALPS (doplněnou motorickým servem), je originální. Po zapnutí se na centrálním subpanelu bíle rozsvítí dvě „matice“ s označením osmi vstupů: levá indikuje analogové (A1-A4), protilehlá tři vstupy digitální (D1-D3) a port USB (grafickou ikonkou), který slouží výhradně pro připojení Bluetooth adaptéru BT100 (stojí 2 990 Kč). Kontrolky mají poblíž tlačítka pro přímou volbu vstupů, aktivní vždy „zmodrá“. Tři tlačítka uprostřed slouží k přemostění tónových korekcí (Direct), aktivaci výstupních terminálů (Speaker) a krátkodobému „umlčení“ zesilovače (Mute). Malé knoflíky vyvážení kanálů i tónových korekcí basů a výšek jsou v klidovém stavu „zamáčknuty“ po levici regulátoru hlasitosti na úroveň čelního panelu. Čelní přípojky pro 3,5 mm jacky zastupují linkový vstup a výstup sluchátkového zesilovače. Na zadním panelu převažují pozlacené konektorové zdířky cinch, které patří vesměs vstupům, jejichž nabídku rozšiřují dva digitální optické (zvládají signály do 192 kHz/24 bitů). Čtyři páry izolovaných pozlacených terminálů akceptují i banánky. Zbývá zmínit systémovou sběrnici a zásuvku pro síťovou šňůru. CXA60 lze ovládat z přibalené „dálky“, jež tlačítky pamatuje na další firemní komponenty.

CD transport CXC využívá centrální mechaniku s digitálním servem S3, jež průběžně u laseru optimalizuje jeho zaostření, výstupní úroveň i sledování stopy disku. S tuhým plastovým podavačem disků, který vyjíždí téměř nadoraz, lícuje inverzní LCD displej, který umí „rolovat“ i data CD Textu. Kromě vypínače s bílou kontrolkou na střídmém čelním panelu najdeme jen tlačítka základních funkcí, ale ani zde nechybí „dálka“ téhož typu jako u CXA60. Napájecí zdroj je osazený toroidním transformátorem. Zadní panel obsahuje dva digitální výstupy (koaxiální a optický), systémovou sběrnici a zásuvku pro napájecí šňůru. Všechny konektorové zdířky cinch jsou pozlacené.

Mezi nejmladší přírůstky v katalogu francouzské značky patří řada Prestige Facet, v níž je model s dovětkem 8B větší ze dvou stojanových. Vybírat lze ze tří provedení vinylové fólie (černé, imitace ořechu a bílé), lesklý lak je na čelech prvních dvou verzí černý, jinak bílý. Průzvučná tkanina je u odnímatelných rámečků vždycky černá. Stěny kabinetů se zaoblenými bočními hranami tvoří MDF desky o tloušťce 15 mm, na tuhosti získávají s vnitřními výztuhami i čely, jež k předním stěnám přidávají 18 mm. Celou konstrukci zpevňují základny z MDF desky, jež půdorys přečnívají o 12-14 mm. Soustavy jsou osazeny firemními reproduktory. Tweeter s impregnovanou textilní kalotou (ø 25 mm) doplňuje středobasový měnič (ø 170 mm), jehož kónickou papírovou membránu ve středu zpevňuje úzké mezikruží a pevný fázový difuzor z hliníku optimalizuje jeho vyzařování a ještě odvádí balastní teplo z okolí kmitací cívky. Příruby měničů kryjí reliéfní pryžová mezikruží, jež omezují difrakce zvukových vln. Elektrické výhybky odpovídají zapojení 3. řádu (s vyšší strmostí -18 dB/oktávu), dělicí kmitočty neznáme. Trubice bassreflexového rezonátoru ústí na zadní stěně, kde najdeme subpanel se dvěma páry šroubovacích terminálů, které si poradí i s reproduktorovými kabely zakončené banánky. Charakteristická citlivost šestiohmových soustav je nadprůměrná, nemluvě o solidní výkonové rezervě zesilovače Cambridge Audio.

Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Sestavy byly testované ve středně zatlumené místnosti o výměře 16 m2. Kabely byly signálové Pure Silver Fantasy, digitální optický Cable 4 Optilink Grey a reproduktorové Alpha Hybrid (2x 2 m). Jako testovací jsem vybral skladby z CD The Beatles: Abbey Road (Apple/EMI, reed. 2009), Joni Mitchell: Hits (Reprise/Warner Music, 1996) a Joaquín Rodrigo: Concierto de Aranjuez /Turibio Santos (Erato/Warner Music Japan, 2000). O vítězi testu a verdiktech Doporučujeme rozhodovala zvuková kvalita, nikoli výbava nebo provedení jednotlivých komponentů.

Netopýří ucho

Sestava se vyznačuje čistým, vyváženým i výborně kontrolovaným zvukem s jistým základem vyšších basů v objemu, který odpovídá poměrně velkým kabinetům i středobasovému měniči. Kromě výborně zobrazeného prostoru nahrávek, které jsou čitelné do posledního detailu, snese superlativy rovněž dynamika, které je synergií nadprůměrné výkonové rezervy zesilovače i charakteristické citlivosti soustav.

HODNOCENÍ

PRO: výkonová rezerva zesilovače; precizní provedení komponentů; nadprůměrná citlivost soustav
PROTI: chybí vstup Phono; bassreflex soustav ústí dozadu

VÍTĚZ TESTU

VYNIKAJÍCÍ (9)

Tabulku srovnávající parametry a výsledky všech sestav zařazených do tohoto testu si můžete prohlédnout zde:


 

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga