Cambridge Audio DAC Magic

Nový kouzelník

Londýnská značka Cambridge Audio přišla s reinkarnací externího D/A převodníku DacMagic na podzim, mnozí už černou krabičku slyšeli - a ta vítězí. Naposledy si odnesla cenu za inovaci z kalifornského veletrhu CES 2009.

Nejde o žádný blesk z čistého nebe, protože anglická firma v osmdesátých letech jako první přišla s děleným CD přehrávačem, sestávajícím z CD transportu (samostatné mechaniky) a externího D/A převodníku. Ten byl   o dekádu později pod značkou DacMagic šlágrem nejenom ve Spojeném království. Dnes si málokdo vzpomene na jeho firemního spoluhráče, CD transport DiscMagic, ale nový DacMagic dostal technologickou transfuzi, aby variabilnější, připravený zvukově kultivovat signál z libovolného digitálního zdroje, znovu zazářil.

Dvojitý Wolfson

Designem čelního panelu z masivního hliníku připomíná DacMagic, který se vyrábí v černé i stříbřité, komponenty z řady azur, ale rozměry patří mezi její audiofilské periferie: bázi má shodnou s oběma předzesilovači pro magnetodynamické přenosky 640P a 540P.

Nároky na místo jsou malé, podobně jako desktopy můžete i převodník ve skříňce z ocelového plechu postavit na bok, do pryžového lůžka z příslušenství. Podobnost s výpočetní technikou není náhodná. Stačí letmý pohled na zadní panel a z přítomnosti konektoru USB typu B je zřejmé, že konstruktéři počítali i s připojením herních konzolí PlayStation a Xbox, MP3 přehrávačů a osobních počítačů, kterým vylepšení zvuku nikdy neuškodí, což ocení především majitelé komprimovaných audioknihoven a posluchači internetových rádií. Nejčastější roli externího převodníku však zřejmě bude upgrade starších (či levnějších) CD a DVD přehrávačů, kterým pootvírá dveře do světa highendu: DacMagic je totiž osazen duálními D/A převodníky Wolfson WM8740 v diferenciálním zapojení stejně jako druhý nejvyšší model CD přehrávače azur 740C, jenž už používá unikátní systém časově proměnné filtrace ATF (Adaptive Time Filtering).

Magický Anagram

Tuto asynchronní technologii upsamplingu digitálního signálu vyvinula pro komponenty Cambridge Audio švýcarská firma, která se příznačně jmenuje Anagram Technologies (anagram vzniká přeskupením písmen výchozího slova). Dynamický systém, přizpůsobující se složitosti signálu, interpoluje digitální signály                   s rozlišením od šestnácti bitů výše s pěti možnými vzorkovacími kmitočty od 32 kHz do 96 kHz (včetně cédéčkového 44,1 kHz) na čtyřiadvacetibitový se vzorkovacím kmitočtem 192 kHz. Dvaatřicetibitový signálový procesor Texas Instruments (TMS 320VC5501) prakticky úplně eliminuje zkreslení typu jitter, což se příznivě projeví hlavně ve spojení s harddiskovými přehrávači u PC. Uživatelský komfort dále zvyšují tři volitelné digitální filtry - s lineární fází, minimální fází a strmý (Lin , Min , Steep): vzájemné rozdíly jsou jemné a volba záleží na gustu posluchače.

O zařazeném vstupu, filtru i vzorkovacím kmitočtu informují modré LED diody na čelním panelu, kde najdete také všechny ovládací prvky. Konektorové pole vzadu kromě zmíněného portu USB nabízí dva digitální vstupy (lze volit mezi koaxiálním S/PDIF a optickým Toslink), dva digitální výstupy, na analogové straně se nabízí jak obligátní nesymetrický vstup s párem pozlacených konektorů cinch, tak i symetrický s párem konektorů XLR      s opět pozlacenými piny. A nezapomínejme na konektor pro externí síťový napáječ (s výstupem 12 V/1 500 mA), protože silové obvody v uctivé vzdálenosti prospějí nejenom analogové, ale i digitální sekci DacMagicu.

Pavel Víšek

Cambridge Audio DAC Magic BlackCambridge Audio DAC Magic SilverCambridge Audio DAC Magic Silver - Back

Na čem se testovalo?                                                                                                                                                             CD přehrávač Denon DCD-725, DVD přehrávač Panasonic DVD-S35 a PC Fujitsu-Siemens Scaleo P coby alternující zdroje signálu na sestavu s převodníkem DacMagic doplnily redakční reference: zesilovač McIntosh MA6300 a reprosoustavy Sonus faber Concertino Domus. Kabeláž byla digitální signálová van den Hul Digi-Coupler Hybrid, počítačová no name, signálová Xsymphony Pure Silver Fantasy a reproduktorová Xsymphony Alpha Hybrid. Z testovacích i zdrojových disků vyjímám hybridní SACD Peter Gabriel: Up (Virgin/EMI, 2003), Rickie Lee Jones: The Sermon On Exposition Boulevard (New West Records, 2006) a Karlheinz Stockhausen: Stimmung (Harmonia mundi/Classic, 2007).

Netopýří ucho:                                                                                                                                                                             S převodníkem DacMagic, zařazeným do audiořetězce, získává hudba z CD (respektive v testu z CD vrstvy hybridních SACD) jemné detaily, prostor a dynamiku, jež nemálo připomínají typické znaky reprodukce                z audiofilských formátů SACD a DVD-Audio. U komprimovaného audia chybí srovnání, ale výsledek převyšuje všechny revitalizéry, jež se snaží zjednodušenou digitální nahrávku co nejvíce přiblížit originálu. Při vší úctě ke kvalitě obvodů Wolfson WM8740 dělá DacMagic DacMagikem především časově proměnná filtrace, vázaná exkluzívně na produkty Cambridge Audio. Za nejdostupnější firemní CD přehrávač s ATF - azur 740C zaplatíte dvacet pět tisíc.Desítka za variabilní DacMagic je férová.

Hodnocení:                                                                                                                                                                                    vynikající (10) --- DOPORUČUJEME

Proč si ho koupit?
Zatím bezkonkurenční pomocník, propůjčující highendový zvuk široké škále zdrojů digitálního signálu, staršími (či levnějšími) CD přehrávači počínaje, osobními počítači konče.

CAMBRIDGE AUDIO DACMAGIC

  • D/A převodníky dvojité Wolfson WM8740
  • kmitočtový rozsah 20 Hz - 20 kHz (?0,1 dB)
  • celk. harm. zkreslení <0,001 %
  • odstup signál/šum -112 dB
  • vstupy 2x digitální (buď koaxiální, či optický)
  • výstupy linkový, symetrický, digitální koaxiální a optický
  • příkon 18 W
  • rozměry (š x v x h) 215 x 52 x 191 mm
  • hmotnost 1,3 kg

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga