Cambridge Audio MINX 212 Stereo

01.09.2011

Postavíte zvuk z kostek?

REPRODUKTOROVÝ SYSTÉM CAMBRIDGE AUDIO MINX 212 STEREO 14 990 Kč

Anglický reprosystém Cambridge Audio Minx má kompaktní rozměry, styl a sází na širokopásmové reproduktory jako v roce 1989 „kostky“ Bose Acoustimass. Používá sice jiný koncept, ale může vyvolat stejnou revoluci v ozvučování. Základním setem je Minx 212 Stereo.


Reproduktory kolibřích satelitů staví na technologii BMR (Balanced Mode Radiator) s plochou membránou, která v uzavřené ozvučnici pracuje jako píst. Tento princip používá třeba klíčový měnič highendových reprosoustav Naim Audio Ovator (o modelu S-400 jsme psali ve S&V 5/11). Oproti konvenčním měničům mají reproduktory BMR navrch mimořádně širokou vyzařovací charakteristikou, takže zvukové vlny dostanou skoro po celé místnosti.

Filigrány jak se patří

Satelity Min10 mají kabinety se zaoblenými hranami, jež tvoří zatlumené polymerové výlisky, ale reproduktory jsou zasazeny v rámečku z extrudovaného hliníku, který je formovaný za vysokého tlaku a teploty. Lehkou a pevnou membránu s atypickým pryžovým závěsem tvoří u reproduktoru BMR o průměru 60 mm „sendvič“ z vrstev papíru, kdy prostor mezi vnější a vnitřní plochou vyplňuje nízká voštinová konstrukce, připomínající strukturou plástev medu. Kmitací cívka je navinuta s ohledem na minimální hmotnost hliníkovým vodičem plátovaným mědí a pohon zajišťuje účinný neodymiový magnet. S ohledem na estetickou výjimečnost tvoří povrchovou úpravu černý či bílý lak vysokého lesku, který používají přední světové automobilky (snadno se čistí a obtížně poškrábe). Pro připojení k zesilovači slouží niklované šroubovací terminály, jež zvládnou vodiče do průřezu ca 2 mm². Ty najdete na zadní stěně stejně jako závit, kterým lze satelity připevnit k volitelnému příslušenství: černému držáku na zeď 400M (pár za 360 Kč), kompaktnímu stojánku z broušeného přírodního hliníku 600D (kus za 360 Kč) nebo velkým stojanům z černě (či bíle) lakované oceli a temperovaného skla CA600P (pár za 2 690 Kč).
S ohledem na kmitočtový rozsah 130-20 000 Hz představuje nedílnou součást reproduktorového systému Minx 212 Stereo aktivní subwoofer X200. Jeho koncový stupeň pracující ve třídě D má výkon až 200 W a modifikovanou bassreflexovou ozvučnicí, jež využívá kromě basového reproduktoru o průměru 165 mm s vydutou membránou z polypropylenu dva pasivní zářiče na bocích víceméně kubického kabinetu (ty si lze představit jako stejně velké basové reproduktory, ovšem bez magnetického obvodu). Na zadní stěně najdete panel s linkovým vstupem a výstupem (pro možné zapojení s dalšími X200 do kaskády), „točítka” pro regulaci hlasitosti, fáze (od 0 do 180°) a dělicího kmitočtu (od 50 do 200 Hz), ovládání automatiky, síťový vypínač a Wireless Port, jenž s nový firemním modulem (zatím není v ceníku) umožní bezdrátové propojení. Povrchová úprava kabinetu z MDF desek je provedena obdobně jako u satelitů autolakem, opět buď v černé nebo v bílé.

Stavebnice (skoro) jako Lego

Modulární koncept přispívá k velké flexibilitě. Stejné peníze totiž zaplatíte, pokud si reproduktorový systém sestavíte podle svého gusta z jednotlivých komponentů, které jsou na trhu paralelně se čtyřmi komplety (zbývající sety 215, 325 a 525 odpovídají konfiguracím 5.1 pro domácí kino, první číslice odpovídá typu subwooferu, druhá konkrétnímu satelitu). Kromě sestavy Minx 212 Stereo zapůjčil distributor do testu ještě druhý pár satelitů Min20 (stojí 3 690 Kč za kus), který má stejný charakter zvuku (jde o dvě identické „kostky“ na sobě), ale vyšší charakteristickou citlivost (87 dB/W/m), což se hodí u větší místnosti i při zvýšených nárocích. Kromě aktivního subwooferu X200 obsahuje řada Minx ještě robustnější modely X300 (za 14 990 Kč) a X500 (za 19 990 Kč). Protože reproset vybíráte (resp. sestavujete) na míru poslechové místnosti, dvoulinky reproduktorové i signálovou s konektory cinch pro subwoofer si musíte dokoupit.
Za čistý, dynamický i nadprůměrně prokreslený zvuk, kterému jsou cizí jakékoli náznaky agresitivy nebo zabarvení, by se nemusely stydět ani podstatně větší reproduktory. Je totiž opravdu vynikající. Satelity Min10 mají přesah do oblasti vyšších basů, kde pomyslnou štafetu přebírá subwoofer. Reprosoustavy z řady Minx sice doplní libovolný mikro- či minisystém, ale pro Minx 212 Stereo můžeme jednoznačně doporučit firemní komponenty Sonata (viz S&V 1/11).

Pavel Víšek

Hodnocení:

vynikající (10) – zvuk (10), provedení (10)
TECHNOLOGIE ZÍTŘKA

Proč ho koupit?
Ideální do malé místnosti i tam, kde reproduktory potřebujete slyšet, ale nemusí být příliš vidět. Nezapomínejte, že anglické slovo „minx“ nabízí český ekvivalent „semetrika“.

CAMBRIDGE AUDIO MINX

SATELITY MIN10

 • typ širokopásmový uzavřený
 • kmitočtový rozsah 130 – 20 000 Hz (pásmo neuvedeno)
 • jmen. impedance 8 ohmů
 • char. Citlivost 85 dB/W/m
 • rozměry (š x v x h) 7,8 x 7,8 x 8,5 cm
 • hmotnost 0,43 kg/ks

SUBWOOFER X200

 • typ
 • kmitočtový rozsah 39 – 200 Hz (-6 dB)
 • max. výstupní výkon 200 W
 • rozměry (š x v x h) 21 x 21,9 x 22,2 cm
 • hmotnost 5 kg

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

14.10.2022

Ocenění pro Cambridge Audio

Respektovaný magazín What Hi-Fi uděloval, jako každý rok, svá ocenění. A naše studio Vám může, s radostí, přinést informaci, že přístroje Cambridge Audio řady CX Series 2 se v této soutěži opět umístily na prvním místě.

... více

14.07.2022

Reprosoustavy Alare Remiga 2

U svých reprosoustav si Italové zakládají nejen na vzhledu, ale především na mimořádné konstrukční a zvukové dokonalosti, která vychází z pečlivé kontroly každého kroku výroby. Všechny součástky jsou před použitím proměřeny. Pokud je cílem kvalitní reprodukce dodržení nezkreslených harmonických struktur a nástrojových barev, výrobky značky Alare to splňují dokonale.

... více

11.07.2022

Gramofony Alva TT V2 a Alva ST

Model Alva TT V2, který představuje vylepšenou generaci původního gramofonu, byl doplněn o zcela nový gramofon Alva ST, který rozšiřuje nabídku značky o levnější přístroj a zpřístupňuje tak zážitek z poslechu gramofonových desek ještě širšímu okruhu posluchačů. 

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga