Cambridge Audio Sonata NP30

20.10.2011

Malá síťová sonáta

SÍŤOVÝ HUDEBNÍ PŘEHRÁVAČ CAMBRIDGE AUDIO SONATA NP30   14 990 Kč

Anglická značka Cambridge Audio v řadě Sonata, která se kvalitou přes subtilnější rozměry blíží základním modelům audiofilské série azur, představila síťový přehrávač NP30, zvládající skoro jakýkoli streamovaný audioformát.

Protože dorostla posluchačská generace, která nepotřebuje oblíbené nahrávky vlastnit, ale spokojí se s jejich streamováním, budoucnost reprodukované hudby přestala patřit rotujícím optickým diskům. Na to však mnozí výrobci ještě nezareagovali a nabídka samotných síťových přehrávačů se omezuje na počítačové periférie jako Logitech Squeezebox Duet a víceméně highendové modely značek Linn či Naim Audio (profil síťového receiveru UnitiQuite přineslo S&V 3/10). Model NP30 prozatím tvoří chybějící článek a také díky němu řada Sonata mezi mikrosystémy vyčnívá, byť ji značka trefně prezentuje coby „mini hi-fi“.

Komponent s anténkou

Filigránsky zpracovaný síťový přehrávač dostal čelní panel z broušeného hliníkového masivu o tloušťce 10 mm, buď v barvě kovu nebo v černém eloxování, čemuž u skříněk odpovídají odstíny polomatného laku. Kovové jsou všechny ovládací prvky a blankytně modrou si oblíbily indikační LED diody i fluorescenční displej s bodovou matricí. Ten po stranách lícuje s displeji dalších komponentů Sonata, ale je dvakrát vyšší a pro různé informace včetně tagů nabízí čtyři řádky. Kromě knoflíku multifunkčního ovladače zde najdete ještě osm malých tlačítek základních funkcí, ale vše potřebné dostanete pod kontrolu nejen z azurovské „dálky“, ale díky aplikaci, kterou si lze stáhnout na www.uuvol.com, také z iPodů Touch, iPhonů a iPadů (brzy bude k dispozici i verze pro chytré mobily s Androidem).
Zadní konektorové pole je malé, ale efektivní. Klíčová přípojka pro anténu wi-fi rozhraní většinou odsouvá ethernetový konektor pro sítě LAN na vedlejší kolej. Mimo linkového výstupu nechybí ani dva digitální, systémová sběrnice umožňuje propojení více komponentů Sonata, jež máte následně „na povel“ z jediného dálkového ovladače, a digitální rozhraní USB (1.1) dubluje to, které se skrývá pod krytkou na čelním panelu. Výčet završuje zásuvka pro síťovou šňůru a kolébkový síťový vypínač.
Obsluha síťového přehrávače je opravdu intuitivní. Po vybalení z krabice a prvním zapnutí si sám vyhledá sítě WLAN v okolí. Když si vyberete (a nebydlíte třeba nad provozovnou nadnárodního fastfoodového řetězce), zeptá se pouze na heslo, protože většina jich bude chráněných. To si ovšem pamatuje a příště už se přihlašuje sám. Pokud je třeba nastavit jakékoli jemné nuance, všechno umožňuje ruční režim i podrobný manuál.

Brána do světa hudby

Formátová kompatibilita nemá víceméně chybu, přehravač si poradí se soubory AAC(+), AIFF, FLAC, MP3, OGG Vorbis a WAV, v portfoliu chybí pouze Apple Lossless. Problémy nejsou s běžnými datovými toky včetně variabilního. Oblíbená internetová rádia lze navíc uložit až do 20 předvoleb.
Nedílnou součástí NP30 je unikátní portál UuVol, jenž představuje zázemí pro stále rostoucí oblast streamingových služeb: jakmile se přehrávač dostane do stavu on-line, máte ihned přístup k seznamu 20 000 internetových rádií, ovšem až po registraci na portálu získáváte komfortní správu všech oblíbených stanic, podcastů, streamingových služeb či audioknihoven na serverech UPnP počítačových sítích i pevných discích, pro něž přijdou vhod zmíněná rozhraní USB. Uživatelé mají k dispozici přehledné, graficky atraktivní menu, jež vynikne zvláště u iPadů s většími zobrazovači. Nejde pouze o fomu, ale i o obsah: protože nejenom služby velkých společností jako Pandora nebo Rhapsody jsou předplacené, získávají registrovaní členové UuVol přístup ke dvěma ukázkovým albům z norského labelu 2L.
Vzhledem k D/A převodníku Wolfson WM8728 (24 bitů/96 kHz) nabízí přehrávač v synergii s vysokými datovými toky, jež nabízí třeba nizozemské internetové rádio AVRO Baroque around the Clock (256 kb/s), vynikající, detailně prokreslený zvuk, jenž si s reprodukcí z cédéčka nezadá. To samozřejmě platí pro jakýkoli digitální zdroj obecně, ať máze k dispozici data „vlastní“ nebo sdílená.

Pavel Víšek

Hodnocení:

vynikající (10) – zvuk (10), výbava (10), obsluha (10), provedení (10)

Proč ho koupit?

Přehrávač budoucnosti do flexibilního systému z komponentů Sonata.

CAMBRIDGE AUDIO NP30

 • přehrává AAC(+), AIFF, FLAC, MP3, OGG Vorbis, WAV
 • kmitočtový rozsah 20 – 20 000 Hz (±0,2 dB)
 • celk. harm. zkreslení 0,003 % (1 kHz)
 • odstup signál/šum ˃ 95 dB
 • jiter ˂ 200 ps
 • wi-fi IEEE 802.11b, g či n
 • přípojky výstupy: linkový, 2x digitální(koaxiální, optický); vstupy: 2x USB(1.1), ethernet; bezdrátové: wi-fi
 • příkon/Standby 21 W/˂1 W
 • rozměry (š x v x h) 27 x 6,7 x 28,5 cm
 • hmotnost 2,1 kg

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek
 • dotaz - Radio

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s českými radii, děkuji za odpověď

  Reagovat 21.11.2011 10:24 od pokus
  • Re: dotaz - Radio

   Na nějakém videu jsem viděl v seznamu zemí Albanie, Afghánistán...nepochybuji, že tam bude i ČR. Na stránkách výrobce ve FAQ je, že lze stanice i přidávat. Vše se ovšem děje přes uuVol portál (registruje se tam NP30). Víc jsem nezjistil, také mě to zajímá a uvažuji o tomto přístroji.
   http://support.cambridgeaudio.com/faqs_view.php?FAQID=221&Question=What+internet+radio+stations+can+I+listen+to+on+the+NP30%3F

   Reagovat 22.11.2011 12:29 od Arqwell

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga