Cambridge Audio Topaz + AE Neo V2 One

Hodně muziky za málo peněz

SESTAVA Z INTEGROVANÉHO ZESILOVAČE CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ AM10, CD PŘEHRÁVAČE CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ CD10 A REPROSOUSTAV AE NEO V2 ONE 6 990 Kč (zesilovač), 6 990 Kč (přehrávač), 8 990 Kč (soustavy)

Značková, dobře hrající sestava za sympatickou cenu? To je výjimečné. Trojice, složenou z komponentů Cambridge Audio a reprosoustav Acoustic Energy, tedy zavedených anglických značek, stojí stejně jako lepší mikrosystém.

O výběru stereo sestav jsme psali ve S&V 7/08, kde se šestice vybraných pohybovala v rozmezí od 30 do 50 tisíc korun. Zmíněná dolní mez však není psychologickou hranicí. Zvláště u sestavy do menší místnosti, kterou by mikrosystém neutáhnul nejenom výkonově, záleží na synergii vhodných přístrojů. V nabídce společnosti Cambridge Audio se mezi komponenty ve „stolní“ šířce 430 mm letos objevila nová řada Topaz, která tvoří dostupnější alternativu k základním modelům audiofilské série Azur (v té byste si za integrovaný zesilovač 350A a CD přehrávač 350C museli ještě 6000 Kč připlatit). U zesilovače AM10 proto nehledejte velký výstupní výkon, ale jeho spojení s citlivějšími stojanovými soustavami Acoustic Energy NeoV2 funguje výborně.

I Topaz je drahokam

Když v Londýně hledali pro novou řadu název, měli šťastnou ruku: topaz na diamant ztrácí tvrdostí i hrou světel, ale stále se jedná o vyhledávaný drahý kámen. Komponenty Topaz charakterizuje čistý design i jednoduché provedení, protože do konstrukce promlouvá i koncová cena, ale renomé značky zavazuje. Čelní panely jsou      z černě eloxovaného broušeného hliníku a dostatečně tuhé přístrojové skříně z ocelového plechu trůní vždy na čtyřech patkách. Tlačítkové síťové vypínače v klidové poloze galvanicky oddělují komponenty od napájecí sítě    a obdobně řešené jsou vždy i modré fluorescenční displeje s bodovou matricí.

Po odkrytování integrovaného zesilovače AM10 zjistíte, že vše podstatné konstruktéři soustředili na dvě desky   s plošnými spoji. O napájení se stará toroidní transformátor a usměrněné napětí filtrují čtyři kondenzátory         s celkovou kapacitou 8 800 µF. Zesilovač pracuje v nejrozšířenější třídě AB a do osmiohmových soustav umí dodávat trvalý výstupní výkon výkon až 2x 35 W. Jeho koncový stupeň je osazený dvěma monolitickými integrovanými obvody, jež se galvanicky izolované dělí o menší, ale bohatě žebrovaný chladič. Mnozí ocení          i vestavěný předzesilovač pro magnetickou přenosku, který sofistikovanější firemní konkurent Azur 350A postrádá. Zmíněný displej představuje u AM10 nutnost, protože elektronické potenciometry vedle hlasitosti ovládají také regulaci basů a výšek (v rozsahu ±10 dB, vztaženo ke kmitočtům 100 Hz a 10 kHz) i vyvážení kanálů. Většina funkcí je dostupná prostřednictvím plastového dálkového ovladače, který počítá i s možností dostat „pod kontrolu“ připojený CD přehrávač.

Zesilovač má k dispozici pět vstupů, ovládaných elektronickými spínači. S dokovací jednotkou iD10 (za 1 990 Kč) není problém ani s připojením iPodů. Majitelům jiných osobních přehrávačů přijde vhod zdvojený vstup MP3, který je na malého jacka (3,5 mm) vyvedený i vpředu, podobně jako velký jack (6,35 mm) pro sluchátkový výstup. Výjma vstupu Phono mají ostatní vstupy linkový charakter. Pro rekordéry všeho druhu slouží monitorovací výstup, který najdete stejně jako většinu dalších přípojek vzadu na konektorovém poli. Tady převládají poniklované cinche vstupů, popsaných podobně jako dvouhlavé karty: litery jsou čitelné i „hlavou vzhůru“, což je mnohdy praktické. Dva páry šroubovacích terminálů pojmou holé vodiče menších průměrů, ale po „odzátkování“ si nechají líbit i reprokabely zakončené banánky.

CD přehrávač CD10 používá centrálně umístěnou mechaniku, která je tichá, trochu pomalejší, ale disky načítá velmi spolehlivě a to včetně „pálených“ s komprimovanými audiosoubory; její podavač však vyjíží jen do čtyř pětin, takže obsluha si žádá ten správný grif. Pomyslné srdce přehrávače tvoří D/A převodník Wolfson WM8761 se vzorkovacím kmitočtem 192 kHz a rozlišením 24 bitů. S ohledem na minimální nežádoucí interference jsou od sebe desky se silovými a analogovými obvody odděleny polohou po stranách CD mechaniky. Napájecí zdroj, který používá malý síťový transformátor v provedení EI, je pro obě sekce společný. Zadní panel je uspořádán spartánsky, kromě přípojky pro dvoužilovou flexošňůru zde najdete jen tři poniklované cinche - dva patří výstupu analogovému, poslední digitálnímu koaxiálnímu. Ve výbavě CD10 najdete malý dálkový ovladač, ale do větší ruky lépe padne jeho „kolega“ od AM10.

Nová generace blíž k řadě Radiance

Dvoupásmové stojanové soustavy AE Neo One (S&V 2/08), kterým předcházel slavný firemní model Aegis Evo One, dostaly nedávno už druhou verzi, která vedle designového vyladění prošla výraznou inovací středobasového měniče. Konstrukce štíhlé tuhé ozvučnice používá na stěny MDF desky o tloušťce 15 mm. Povrchovou úpravu elegantního pravoúhlého kabinetu, který ozvláštňují zaoblené boční hrany, tvoří zdařilé imitace dřevěné dýhy, které můžete vybírat ze tří provedení (světlý dub, černý jasan a ořech). Z čelní stěny zmizely otvory kolíků pro ochranný rámeček s černou průzvučnou tkaninou, protože ten teď spolehlivě aretuje kvarteto magnetů. Osazení soustav vychází z firemních reproduktorů. Výšky má na starost opět unikátní tweeter, který používá prstencového zářiče o průměru 25 mm namísto kaloty; u té se (samozřejmě jen pokud je podajná, například textilní) její střední část s rostoucím kmitočtem vlivem setrvačnosti stále více deformuje,     až zůstává téměř bez pohybu a vyzařuje de facto pouze její prstenec při obvodu základny. Tento výškáč, který      v katalogu AE používají také vyšší modelové řady, charakterizuje výborná směrovost i zanedbatelné nelineární zkreslení, ale potřebuje pasivní výhybku v zapojení 3. řádu (se strmostí -18 dB/oktávu). Nejvýraznější inovaci představuje navenek prakticky identický středobasový reproduktor o průměru 130 mm s kónickou membránou, kterou pohání velmi účinný magnetický obvod, který je stejně jako u tweeteru z neodmyia. Pochází totiž z vyšší řady Radiance (malé regálovky Neo V2 One a Radiance One se tak liší víceméně pouze provedením ozvučnice, která má u dražšího modelu zaoblené bočnice a povrchovou úpravu pravou dýhou). Vnitřní kabeláž tvoří co do průřezu štědře dimenzované vodiče z bezkyslíkaté mědi, všechny spoje jsou pájené. K připojení reprokabelů slouží pár pozlacených šroubovacích terminálů, které si poradí s většími průřezy holých vodičů a (po nezbytném „odzátkování“) i s banánky.

V sestavě nabízejí komponenty Cambridge Audio muzikální a kmitočtově vyvážený zvukový projev, když největší slabinu představuje malá výkonová rezerva zesilovače. Tento handicap však mizí s citlivějšími soustavami Acoustic Energy. Ty nabízejí čisté, průzračné výšky i bohatý objem vyšších basů a nadprůměrnou dynamiku, aniž by ztrácely na vyhlášené ostrovní neutralitě. Zmínit je třeba i smysl pro každý detail nahrávek i velmi dobré podání jejich prostoru. Stereo se nezúží ani při vyšší hlasitosti, která je navíc navíc limitována možnostmi zesilovače.

Bassreflexový otvor ústí na zadní stěně, takže soustavy potřebují větší odstup ode zdi poslechové místnosti,      s kompaktní ozvučnicí se vejdou i do regálu, ale patří na stojan. Jeden tip na závěr? Dost peněz vám ušetří sama audiotechnika, připlaťte si aspoň tisícovku za slušnější signálové a reproduktorové kabely: Zvuk ještě rozkvete.

Pavel Víšek

Cambridge Audio Topaz CD10Cambridge Audio Topaz AM10Acoustic Energy Neo V2 One

Proč si ji koupit?
Ekonomická sestava, která vás mile překvapí nejenom cenou.

CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ AM10

 • výstupní výkon 2x 35 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah 5 – 50 000 Hz (-3 dB)
 • celk. harm. zkreslení <0,01 % (1 kHz, při 80 % výkonu)
 • odstup signál/šum >82 dB (nezatížený, dle IHF-A)
 • vstupy 6x linkový, Phono
 • výstupy linkový (Rec Out), sluchátka
 • příkon max./Standby 280 W/výrobce neuvádí
 • rozměry (š x v x h) 43 x 7,6 x 34 cm
 • hmotnost 5,6 kg

CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ CD10

 • přehrává CD, CD-R/RW, MP3 (PRO), WMA
 • kmitočtový rozsah 20 Hz – 20 kHz (pásmo neuvedeno)
 • odstup signál/šum >? dB (dle IHF-A)
 • výstupy linkový, digitální koaxiální
 • příkon max./Standby 15 W/výrobce neuvádí
 • rozměry (š x v x h) 43 x 8 x 31 cm
 • hmotnost 4,3 kg

ACOUSTIC ENERGY NEO V2 ONE

 • typ dvoupásmové s bassreflexem
 • kmitočtový rozsah 60–40 000 Hz (±3 dB)
 • jmenovitá impedance 8 ohmů
 • citlivost 89 dB/W/m
 • dop. výkon zesilovače 20-120 W
 • rozměry (š x v x h) 18 x 36 x 24 cm
 • hmotnost 6 kg/ks

www.cambridgeaudio.com
www.acoustic-energy.co.uk

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek
 • Topaz nebo One

  Dobry den,

  rad bych se zeptal kterou sestavu mi doporucite pro obcasny poslech na sluchatka...mela by to byt druha sestava v domacnosti "loznicova"..na strane One je velikost, usb vstup a tuner...topaz ze dvou komponentu bude mit asi lepsi prevodniky a zesilovac bude slusnejsi...cena je vicemen stejna, nevim podle ceho se mam rozhodnout?...ktera sestava by hrala na sluchatka lepe?

  Reagovat 13.06.2011 16:57 od Pavel_Sk

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga