Cambridge Audio Topaz AM5 a CD5, AE Compact 1

04.06.2012

Sestavy do 25 tisíc

CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ AM5 a CD5 + ACOUSTIC ENERGY COMPACT 1   14 970 Kč

Ekonomická alternativa k základním modelům z řady Azur v katalogu firmy Cambridge Audio vznikla             s premiérou „pětkových“ přístrojů ze série Topaz, kde konstruktéři zredukovali vše nadbytečné, byť by snad šlo o cinch za dvacet pencí. Podmínkou bylo, aby s takovými kompromisy příliš neutrpěl zvuk a s ním  i jméno londýnské značky.

Nízké stolní komponenty mají přiměřeně tuhé šasi z ocelového plechu ve standardní "stolní“ šířce 430 mm na čtyřech patkách s pryžovými podložkami a čelní panely z hliníku, který samozřejmě není tak masivní jako u „azurů“. Veškeré ovládací prvky u jediného černého provedení jsou také z plastu.

Integrovaný zesilovač Topaz AM5 soustředil většinu součástek na jedné malé desce s tištěnými spoji, kde jako stereofonní výkonový stupeň používá monolitický integrovaný obvod (jen tak mimochodem, na podobný narazíte i v citelně dražších komponentech Arcam), chlazený subtilním hliníkovým profilem, k němuž má vzduch velmi dobrý přístup díky cirkulaci „větracími“ otvory v horní stěně i základně. Z aktivních prvků v zapojení objevíte už pouze dva nízkošumové operační zesilovače 4558D. Potenciometry, jež připomínají spíše velké odporové trimry, jsou levnější typy s krátkou hřídelí. Ale místa je uvnitř skříně dost a k velmi dobrému odstupu signálu od rušivých napětí tak přispívá větší vzdálenost napájecího zdroje s transformátorem v provedení EI a dvěma filtračními kondenzátory s celkovou kapacitou 13 600 µF od vlastního zesilovače a vstupů. Trvalý výkon 2x 25 W do osmiohmové zátěže podle všeho limitují parametry použitého monolitického integrovaného obvodu, jemuž pragmaticky odpovídá i skromněji dimenzovaný napájecí zdroj. Velký regulátor hlasitosti Volume ve středu čelního panelu má po levici tlačítkový síťový vypínač a dva menší knoflíky tónových korekcí, napravo „točítko“ vyvážení kanálů, otočný přepínač vstupů a linkový vstup pro osobní přehrávač s jackem 3,5 mm. Na zadním konektorovém poli najdete jen pět párů poniklovaných konektorů cinch, jež patří čtyřem vstupům a monitorovací smyčce, čtyři šroubovací terminály pro kabely k páru reproduktorových soustav, jež akceptují holé vodiče a po „odzátkování“ i banánky. Flexo šňůra je připevněna napevno a s ohledem na koncovou cenu nemá AM5 ani sluchátkový výstup nebo dálkový ovladač.

CD přehrávač CD5 používá centrálně umístěný řádkový fluorescenční displej s modrou bodovou matricí i mechaniku, která je sice poněkud hlučnější, ale spolehlivě načítá jak lisované kompaktní disky, tak i CD-R s komprimovaným audiem ve formátech MP3 a WMA. Její podavač ovšem vyjíždí jenom ze čtyř pětin, takže manipulace s disky vyžaduje menší zácvik. D/A převodník používá jediný dvoukanálový obvod Wolfson WM8725 (96 kHz/24 bitů). Tlačítka základních funkcí společně se síťovým vypínačem mají místo na čelním panelu, uživatelský komfort zvyšuje tenký dálkový ovladač s úplnou nabídkou funkcí. Vzadu najdete pouze linkový výstup s párem poniklovaných konektorů cinch (to k propojení s AM5 postačuje) a flexo šňůru, připevněnou opět napevno.

Koncept britských dvoupásmovek Acoustic Energy Compact 1 budí respekt. Volně vychází z jen o málo většího monitoru AE1 mkIII SE z řady Reference, který je sice mnohonásobně dražší, ale technologické zázemí a erudici britské firmy uslyšíte i v případě tweeteru s impregnovanou textilní kalotou o průměru 28 mm nebo středobasu o průměru 100 mm s kónickou membránou, vyztuženou ve středu charakteristickým jehlanem, materiálem samozřejmě není jindy obvyklá lehká slitina, ale papír. Kvalitě měničů přitakává i minimální impedance soustav, jež nikdy neklesne pod tři čtvrtiny jmenovité). Vzhledem ke kolibřím rozměrům mají kabinety naddimenzované stěny z MDF desek o tloušťce 18 mm, konstrukci uvnitř dále zesilují příčná žebra, na čelních stěnách pak desky ze střibřitého plastu o tloušťce 5 mm. Tyhle ozvučnice s povrchovou úpravou v černé či v imitaci tmavě mořené dýhy vůbec „nezvučí“ (rámečky s černou průzvučnou tkaninou jsou samozřejmě odnímatelné, kovové kolíky aretují čtyři zámky). Zmínit si zaslouží i prvky pasivní výhybky, pouze svitkové kondenzátory a vzduchové cívky. Na zadní stěně najdete otvor bassreflexu i subšasi s párem šroubovacích terminálů, jejichž dokonalé zapuštění umožňuje snadnou instalaci soustav na zeď (přibalené jsou jak ocelová oka, tak montážní vruty i molitanové zátky k zaslepení bassreflexu). Soustavy mají základny opatřeny čtyřmi pryžovými podložkami. V nehodnocené části testu si soustavy rozuměly i s komponenty jiných značek. To může být „doložka nejvyšších výhod“ pro ty, kteří hledají kvalitní náhradu třeba za dosluhující soustavy minisystémů.

Pavel Víšek

Netopýří ucho:

Celé sestavě je vlastní čistý neutrální zvuk s velmi dobře vykresleným p=rostorem nahrávek. Limity pro reprodukci basů tvoří třílitrový vnitřní objem a rezonanční kmitočet bassreflexu. Tyhle mimořádné soustavy s bezmála analytickými schopnostmi mají nad zesilovačem „navrch“. Co však zahrají, zahrají bez chyb.

Proč ji koupit?

PRO:  za málo peněz hodně muziky, zvukově pokoří i dražší mikrosystémy
PROTI:  minimonitory AE si nerozumí s širokou stereofonní bází, dva metry jsou „tak akorát“

hodnocení:  zvuk ( 9 ), výbava ( 7 ), obsluha ( 8 ), provedení ( 8/10 )

verdikt:  velmi dobrý  85 %

Sestavy do 25 tisíc

ZESILOVAČ CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ AM5

 • doporučená cena:  9 990 Kč
 • výstupní výkon:  2x 25 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah:  10 – 30 000 Hz (-3 dB)
 • celk. harmonické zkreslení:  <0,1 % (20 – 20 000 Hz, 10 W)
 • odstup signál/šum: >82 dB (1 W, dle IHF-A)
 • vstupy: 5x linkový
 • výstupy: linkový, sluchátka
 • příkon: 180 W (max.)
 • rozměry (š x v x h):  43 x 8 x 34 W
 • hmotnost:  5,1 W

CD PŘEHRÁVAČ TOPAZ CD5

 • doporučená cena:  4 990 Kč
 • přehrává:  CD, CD-R/RW, MP3 (Pro), WMA
 • kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 (±0,4 dB)
 • celk. harmonické zkreslení:   <0,015 % (1 kHz)
 • odstup signál/šum:  93 dB (dle IHF-A)
 • přípojky:  linkový výstup
 • příkon:  15 W
 • rozměry (š x v x h):  43 x 8 x 30,5 cm
 • hmotnost:  4,3 kg

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ACOUSTIC ENERGY COMPACT 1

 • doporučená cena:  4 990 Kč
 • typ: 2pásmová s bassreflexem
 • dělicí kmitočet:  3,5 kHz
 • kmitočtový rozsah:  65 – 28 000 Hz (±3 dB)
 • jmen./min. impedance: 8/6 Ω
 • char. citlivost: 88 dB/W/m
 • bassreflex:  vzadu
 • terminály:  jednoduché
 • max. příkon: 100 W
 • rozměry (š x v x h): 15 x 22 x 20 cm
 • hmotnost: 3,5 kg

doporučená cena celkem: 14 970 Kč

www.acoustic-energy.co.uk

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga