Cambridge Audio Topaz AM5 a CD5, AE Compact 1

04.06.2012

Sestavy do 25 tisíc

CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ AM5 a CD5 + ACOUSTIC ENERGY COMPACT 1   14 970 Kč

Ekonomická alternativa k základním modelům z řady Azur v katalogu firmy Cambridge Audio vznikla             s premiérou „pětkových“ přístrojů ze série Topaz, kde konstruktéři zredukovali vše nadbytečné, byť by snad šlo o cinch za dvacet pencí. Podmínkou bylo, aby s takovými kompromisy příliš neutrpěl zvuk a s ním  i jméno londýnské značky.

Nízké stolní komponenty mají přiměřeně tuhé šasi z ocelového plechu ve standardní "stolní“ šířce 430 mm na čtyřech patkách s pryžovými podložkami a čelní panely z hliníku, který samozřejmě není tak masivní jako u „azurů“. Veškeré ovládací prvky u jediného černého provedení jsou také z plastu.

Integrovaný zesilovač Topaz AM5 soustředil většinu součástek na jedné malé desce s tištěnými spoji, kde jako stereofonní výkonový stupeň používá monolitický integrovaný obvod (jen tak mimochodem, na podobný narazíte i v citelně dražších komponentech Arcam), chlazený subtilním hliníkovým profilem, k němuž má vzduch velmi dobrý přístup díky cirkulaci „větracími“ otvory v horní stěně i základně. Z aktivních prvků v zapojení objevíte už pouze dva nízkošumové operační zesilovače 4558D. Potenciometry, jež připomínají spíše velké odporové trimry, jsou levnější typy s krátkou hřídelí. Ale místa je uvnitř skříně dost a k velmi dobrému odstupu signálu od rušivých napětí tak přispívá větší vzdálenost napájecího zdroje s transformátorem v provedení EI a dvěma filtračními kondenzátory s celkovou kapacitou 13 600 µF od vlastního zesilovače a vstupů. Trvalý výkon 2x 25 W do osmiohmové zátěže podle všeho limitují parametry použitého monolitického integrovaného obvodu, jemuž pragmaticky odpovídá i skromněji dimenzovaný napájecí zdroj. Velký regulátor hlasitosti Volume ve středu čelního panelu má po levici tlačítkový síťový vypínač a dva menší knoflíky tónových korekcí, napravo „točítko“ vyvážení kanálů, otočný přepínač vstupů a linkový vstup pro osobní přehrávač s jackem 3,5 mm. Na zadním konektorovém poli najdete jen pět párů poniklovaných konektorů cinch, jež patří čtyřem vstupům a monitorovací smyčce, čtyři šroubovací terminály pro kabely k páru reproduktorových soustav, jež akceptují holé vodiče a po „odzátkování“ i banánky. Flexo šňůra je připevněna napevno a s ohledem na koncovou cenu nemá AM5 ani sluchátkový výstup nebo dálkový ovladač.

CD přehrávač CD5 používá centrálně umístěný řádkový fluorescenční displej s modrou bodovou matricí i mechaniku, která je sice poněkud hlučnější, ale spolehlivě načítá jak lisované kompaktní disky, tak i CD-R s komprimovaným audiem ve formátech MP3 a WMA. Její podavač ovšem vyjíždí jenom ze čtyř pětin, takže manipulace s disky vyžaduje menší zácvik. D/A převodník používá jediný dvoukanálový obvod Wolfson WM8725 (96 kHz/24 bitů). Tlačítka základních funkcí společně se síťovým vypínačem mají místo na čelním panelu, uživatelský komfort zvyšuje tenký dálkový ovladač s úplnou nabídkou funkcí. Vzadu najdete pouze linkový výstup s párem poniklovaných konektorů cinch (to k propojení s AM5 postačuje) a flexo šňůru, připevněnou opět napevno.

Koncept britských dvoupásmovek Acoustic Energy Compact 1 budí respekt. Volně vychází z jen o málo většího monitoru AE1 mkIII SE z řady Reference, který je sice mnohonásobně dražší, ale technologické zázemí a erudici britské firmy uslyšíte i v případě tweeteru s impregnovanou textilní kalotou o průměru 28 mm nebo středobasu o průměru 100 mm s kónickou membránou, vyztuženou ve středu charakteristickým jehlanem, materiálem samozřejmě není jindy obvyklá lehká slitina, ale papír. Kvalitě měničů přitakává i minimální impedance soustav, jež nikdy neklesne pod tři čtvrtiny jmenovité). Vzhledem ke kolibřím rozměrům mají kabinety naddimenzované stěny z MDF desek o tloušťce 18 mm, konstrukci uvnitř dále zesilují příčná žebra, na čelních stěnách pak desky ze střibřitého plastu o tloušťce 5 mm. Tyhle ozvučnice s povrchovou úpravou v černé či v imitaci tmavě mořené dýhy vůbec „nezvučí“ (rámečky s černou průzvučnou tkaninou jsou samozřejmě odnímatelné, kovové kolíky aretují čtyři zámky). Zmínit si zaslouží i prvky pasivní výhybky, pouze svitkové kondenzátory a vzduchové cívky. Na zadní stěně najdete otvor bassreflexu i subšasi s párem šroubovacích terminálů, jejichž dokonalé zapuštění umožňuje snadnou instalaci soustav na zeď (přibalené jsou jak ocelová oka, tak montážní vruty i molitanové zátky k zaslepení bassreflexu). Soustavy mají základny opatřeny čtyřmi pryžovými podložkami. V nehodnocené části testu si soustavy rozuměly i s komponenty jiných značek. To může být „doložka nejvyšších výhod“ pro ty, kteří hledají kvalitní náhradu třeba za dosluhující soustavy minisystémů.

Pavel Víšek

Netopýří ucho:

Celé sestavě je vlastní čistý neutrální zvuk s velmi dobře vykresleným p=rostorem nahrávek. Limity pro reprodukci basů tvoří třílitrový vnitřní objem a rezonanční kmitočet bassreflexu. Tyhle mimořádné soustavy s bezmála analytickými schopnostmi mají nad zesilovačem „navrch“. Co však zahrají, zahrají bez chyb.

Proč ji koupit?

PRO:  za málo peněz hodně muziky, zvukově pokoří i dražší mikrosystémy
PROTI:  minimonitory AE si nerozumí s širokou stereofonní bází, dva metry jsou „tak akorát“

hodnocení:  zvuk ( 9 ), výbava ( 7 ), obsluha ( 8 ), provedení ( 8/10 )

verdikt:  velmi dobrý  85 %

Sestavy do 25 tisíc

ZESILOVAČ CAMBRIDGE AUDIO TOPAZ AM5

 • doporučená cena:  9 990 Kč
 • výstupní výkon:  2x 25 W (8 ohmů)
 • kmitočtový rozsah:  10 – 30 000 Hz (-3 dB)
 • celk. harmonické zkreslení:  <0,1 % (20 – 20 000 Hz, 10 W)
 • odstup signál/šum: >82 dB (1 W, dle IHF-A)
 • vstupy: 5x linkový
 • výstupy: linkový, sluchátka
 • příkon: 180 W (max.)
 • rozměry (š x v x h):  43 x 8 x 34 W
 • hmotnost:  5,1 W

CD PŘEHRÁVAČ TOPAZ CD5

 • doporučená cena:  4 990 Kč
 • přehrává:  CD, CD-R/RW, MP3 (Pro), WMA
 • kmitočtový rozsah:  20 – 20 000 (±0,4 dB)
 • celk. harmonické zkreslení:   <0,015 % (1 kHz)
 • odstup signál/šum:  93 dB (dle IHF-A)
 • přípojky:  linkový výstup
 • příkon:  15 W
 • rozměry (š x v x h):  43 x 8 x 30,5 cm
 • hmotnost:  4,3 kg

REPRODUKTOROVÉ SOUSTAVY ACOUSTIC ENERGY COMPACT 1

 • doporučená cena:  4 990 Kč
 • typ: 2pásmová s bassreflexem
 • dělicí kmitočet:  3,5 kHz
 • kmitočtový rozsah:  65 – 28 000 Hz (±3 dB)
 • jmen./min. impedance: 8/6 Ω
 • char. citlivost: 88 dB/W/m
 • bassreflex:  vzadu
 • terminály:  jednoduché
 • max. příkon: 100 W
 • rozměry (š x v x h): 15 x 22 x 20 cm
 • hmotnost: 3,5 kg

doporučená cena celkem: 14 970 Kč

www.acoustic-energy.co.uk

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

06.03.2023

Audio Happening 2023

Přijďte si poslechnout nabídku špičkového audia v Hi-Fi studiích v Ostravě a blízkém okolí, s prodlouženou otevírací dobou a občerstvením zdarma.

... více

10.01.2023

Sluchátka Warwick Acoustics

Přelomové sluchátkové systémy Bravura (s elektronikou Sonoma Model One) a modely řady Aperio vdechují hudbě, kterou máte rádi nový život. Poskytují zážitky, které jsou stejně intenzivní jako intimní, stejně vzrušující jako autentické.

... více

14.10.2022

Ocenění pro Cambridge Audio

Respektovaný magazín What Hi-Fi uděloval, jako každý rok, svá ocenění. A naše studio Vám může, s radostí, přinést informaci, že přístroje Cambridge Audio řady CX Series 2 se v této soutěži opět umístily na prvním místě.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga