Cambridge Edge NQ ve What Hi-Fi

12.05.2019

Opravdu fantastický síťový přehrávač a předzesilovač

CAMBRIDGE AUDIO EDGE NQ

Poprvé jsme zahlédli přístroj Cambridge Audio Edge NQ během návštěvy londýnské kanceláře této společnosti asi před rokem. Říci, po 12 měsících, že jsme se těšili na to, až se nám dostane do rukou, by bylo slabé slovo.
V té době byl řídící software pro tento přístroj, ale i další výrobky řady Edge, stále ještě ve vývoji, spolu s dalšími drobnostmi, týkajícími se jemného doladění a vylepšení bezvadného provedení přístrojové skříně. Byli jsme však přesvědčeni, že jeho přednes, který jsme slyšeli, budeme moci později, až se dostane do naší zkušebny, dobře tlumočit.

Edge NQ je předzesilovač a síťový přehrávač, vybavený pro přehrávání hudby kdekoli ve vaší domácí síti, který rovněž podporuje Google Chromecast, Spotify Connect, Apple AirPlay, Bluetooth aptX HD, internetové rádio a UPnP (Universal Plug and Play) přehrávání.

Načasováním na oslavu 50. výročí od uvedení prvního výrobku Cambridge Audio - stereofonního zesilovače P40, který vynalezl zakladatel společnosti, profesor Gordon Edge - Cambridge oznamuje, že řada Edge je jeho doposud nejlepší hi-fi elektronikou, jež cestu na vrchol odstartovala u prázdného papíru, s odstraněním veškerých časových omezení.

Vlastnosti

Za prvé chtěl Cambridge zajistit nejkratší možnou signálovou cestu, aby tak výrazně snížil riziko zabarvení nebo zkreslení zvuku. Ze signálové cesty byly odstraněny kondenzátory a v zapojení byla nově použita topologie s přímým, stejnosměrným navázáním jednotlivých stupňů. Cambridge tvrdí, že to přináší „neuvěřitelně čistý a přesný“ signál.

Aby se zaručilo perfektní vyvážení kanálů, bez ohledu na hlasitost, je předzesilovač Edge NQ rovněž vybaven diskrétně řešeným obvodem regulace hlasitosti. Společnost Cambridge si také uvědomuje potřebu zajistit vysokou kvalitu reprodukce, bez ohledu na použitý zdroj signálu, takže streamer Edge NQ zvládá, prostřednictvím vstupu USB Audio Class 2.0 jakýkoliv digitální obsah v rozlišení až 32 bitů/ 384 kHz a DSD256 nebo přes vstup S/PDIF signál do rozlišení 24 bitů/192 kHz.

Schopnost podporovat formát DSD256 přichází jako součást vývoje streamovací platformy StreamMagic, společnosti Cambridge, jejíž nejnovější iterace je pojmenovaná „Black Marlin“ a obsahuje nový, rychlejší chipset. Platforma nyní nabízí také přidanou kompatibilitu s technologií Chromecast pro streamovací služby, jako je Tidal, Deezer a Qobuz, k již začleněné podpoře služeb Spotify Connect, AirPlay a internetového rádia - kterou můžeme vidět u oceňovaných síťových přehrávačů CXN V2 a Azur 851N.

Konstrukce

Cambridge věnoval obdobnou péči také hliníkové skříni přehrávače Edge NQ, je to mistrovský kousek odhodlanosti, stejně tak jako strojařiny. I rok poté, co jsme byli s tímto přístrojem poprvé seznámeni, stále žasneme nad jeho konstrukcí a designem.

V jedné místnosti s naší dvojicí předzesilovače Aesthetix Janus Signature a koncového zesilovače Atlas Stereo Signature, kterou používáme jako referenční sestavu, vypadá Edge o desetiletí mladší a přesto si zachovává smysl pro eleganci a nestárnoucí vzhled, který bude dlouho vypadat dobře.

Čelnímu panelu dominuje barevný displej, který během přehrávání zobrazuje všechna nastavení a obal alba. Je tam také zdvojený ovladač pro volbu vstupů a regulaci hlasitosti, sestavený z více než 30 dílů, jehož konstrukce musela, pochopitelně, stát ze strany Cambridge hodně úsilí. Výsledkem je zadní kroužek pro přepínání vstupů a robustní přední knoflík pro ovládání hlasitosti.

Vzhledem k úžasnému množství práce, spojené s vytvořením něčeho takového, se to může zdát jako trochu nevděčné hnidopišství. Nicméně, jeden menší problém představuje mírně volnější pohyb regulátoru hlasitosti; ten prostě nemá tak uspokojivý, silný odpor přepínače vstupů. Ale to je tak to jediné, co můžeme kritizovat na celkové konstrukci streameru Edge NQ, což může poskytnout určitou představu o kvalitě standardů, nastavených tímto přístrojem.

Zbytek čelního panelu přehrávače Edge NQ je čistý, až na sluchátkový výstup a tlačítko přepínače zapnutí / standby režim. Pokud jde o spotřebu energie, Cambridge přednastavil přístroj tak, aby se vrátil do pohotovostního režimu, pokud bude, po dobu delší než 20 minut, mimo provoz - a to prostřednictvím aplikace Cambridge Edge Remote.

Většinu konektorů přehrávače Edge NQ najdete vzadu. Kromě vestavěných streamovacích funkcí jsou zde dva nesymetrické analogové vstupy a jeden symetrický (XLR) analogový vstup, digitální koaxiální vstup a optické S/PDIF vstupy, USB a HDMI pro váš televizor. Pro bezdrátová připojení je nutné připojit Bluetooth anténu a ethernetový kabel nebo USB wi-fi adaptér, které jsou součástí balení.

Poté, co řada společností věnuje čas a peníze vývoji úžasného, špičkového výrobku, ho pak, dosti často, zabalí s ošklivým, levným dálkovým ovladačem. Ne tak Cambridge Audio. Dálkový ovladač je atraktivní a uspokojivě těžký v ruce a je jen škoda, že je tak hezký, vzhledem k tomu, že většinu času používáme přístroj s jeho ovládací aplikací.

Dálkový ovladač obsahuje všechna potřebná funkční tlačítka pro přehrávání, ztlumení zvuku, výběr zdroje (vstupu) a uložení čtyř předvoleb pro zdroj signálu a jeho úroveň hlasitosti, ale ať je to jakkoli pěkné, i tak bude k obsluze pořád lépe sloužit aplikace Cambridge Edge Remote.

Chvíli trvá, než si na ni zvyknete, ale jakmile to uděláte, ukáže se, jak dobře je vybavená a intuitivní, tak, jak byste si přáli u softwaru, který je součástí dodávky s touto cenovkou. Nastavení je příjemné, bez starostí a okamžitě najde váš NAS.

Zvuk

Nejlepší novinkou je, že se síťový přehrávač Edge NQ v naši zkušebně předvádí se stejnou dávkou talentu, jako tehdy, kdy jsme se s ním mohli, v loňském roce, poprvé seznámit.

Hraje svižně a působivě čistě. Můžete si osahat textury a nástroje jsou dobře zorganizované, s dostatečným vzájemným odstupem, aby mohly dýchat a měly výraz.

Odezva basů je rovněž silnou stránkou Cambridge, projevuje se od samého počátku živě. Přednes je dobře vyvážený, bez omezení směrem k jeho bohatým výškám, přehrávač se však nebojí ponořit hlouběji do nízkých frekvencí a vykreslovat je s detaily, velkým smyslem pro rytmus a jemnou tonalitou. Přicházející basové linky jsou bravurní a umožňují kočírovat hru se suverenitou, zatímco větší počet elektronických impulzů je cítit, stejně tak, jako je slyšet, ačkoli nikdy nejsou příliš impozantní nebo s měkkými konturami.

Poskytují přehrávači pevný základ pro plný zvuk a přepychově znějící střední pásmo. Zvláště vokály jsou bezvadně zpracovány, s detailním zabarvením a impozantním rozsahem, zatímco podstatné vyšší nebo ostřejší tóny se mohou uvolnit.

Časování obecně je boj, který patří k streamované hudbě, ale Cambridge zde uspěl. Napříč všemi vstupy je výrazný, muzikální smysl pro rytmus, který přispívá k všestrannému výkonu. Jako vždy, podporovanému širokým a příjemným dynamickým rozsahem. Přehrávač žene skladby dopředu s energií, která dokáže nabídnout hlavní tónovou linku, přičemž je stejně zdatný při zahájení nebo ukončení rytmu se značnou úderností. Tato muzikálnost může být pouze výsledkem mnohahodinových poslechových testů, odpovídajících práci vložené do návrhu a konstrukce přístroje.

Použití Edge NQ jako předzesilovače ukazuje, že jeho univerzální charakter je stejný napříč vstupy a poskytuje dobrou službu pro každý ze zdrojů, které používáte. To se promítá také do chování jeho sluchátkového výstupu; mohli bychom být stejně tak spokojeni s použitím tohoto přístroje jako součásti individuální domácí audio sestavy, tak, jak jsme jej nechali se předvést, prostřednictvím našich referenčních reprosoustav ATC SCM 50.

I když používáme, pro většinu našich testů, výkon koncového zesilovače Aesthetix Atlas, pustili jsme si síťový přehrávač Edge NQ také přes výkonový zesilovač Cambridge Edge W. To, že hraje skvěle s každým, svědčí o jeho všestrannosti, ale tento předzesilovač a streamer funguje nejlépe s tím později zmiňovaným. Vzhledem k tomu, že byly zkonstruovány pro společné použití, to asi nepřekvapí.

Edge W, navržený ve stejném duchu jako Edge NQ, má ve své signálové cestě pouze 14 součástek - obvykle byste očekávali dvakrát nebo třikrát tolik - a používá zesilovač třídy XA (100 W do 8 Ohmů; 200 W do 4 ohmů), nabízející zvukovou kvalitu zesilovačů třídy A, ale s vyšší účinností, posunutím přechodového bodu mimo slyšitelný rozsah.

Temperament zesilovače Edge W, tak dobře sladěný s jeho partnerem, umožňuje přehrávači Edge NQ předvést se v celé své kráse, s důrazem na svůj talent, bez zabarvení reprodukce nebo jakéhokoli jejího zaneřádění. Je to opravdu dokonalé partnerství.

Verdikt

Dokonalý je slovo, které můžeme, samo o sobě, použít k charakteristice přístroje Cambridge Audio Edge NQ. Jedná se o špičkový streamer a dosti kvalitní analogový předzesilovač. Přičtěte k tomu velmi talentovanou sekci D/A převodníku a úchvatný sluchátkový zesilovač a máte mimořádný výrobek - to vše zabalené do jednoho krásného přístroje, připraveného k zapnutí.

Jednoduše řečeno, kdybychom měli rozpočet ve výši 3500 liber na předzesilovač a streamer, koupili bychom si Edge NQ. Kdybychom měli £ 6000, spárovali bychom jej s výkonovým zesilovačem Edge W. Přestože se kvůli Cambridge nemusí přepisovat pravidla hi-fi, tohle je, za tyto peníze, skutečně fantastický systém

NÁŠ VERDIKT

Edge NQ funguje stejně jako samostatné Hi-fi komponenty v téže cenové hladině a najde ideálního partnera ve výkonovém zesilovači Edge W.

PRO

 • Čistá a zřetelná reprodukce, s výborným prostorovým podáním 
 • Charakter zvuku zůstává nezměněn, bez ohledu na zdroj signálu
 • Atraktivní design

PROTI

 • Ovladač hlasitosti by mohl klást o něco větší odpor

SKÓRE

 • Zvuk 5
 • Výbava 5
 • Provedení 5

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek
 • Chybějící MQA dekodér

  Je na dnešní dobu poměrně zarážející, že tento komponent neumí dekódovat plný audio formát MQA.
  Prý to výrobce do budoucna zvažuje..
  Tak uvidíme.

  Reagovat 25.06.2019 21:40 od Madox

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga