Copland CSA 100 ve Stereu

18.06.2020

Stačí jedna tuplovaná lampa

INTEGROVANÝ ELEKTRONKOVÝ ZESILOVAČ COPLAND CSA 100    99 990,- Kč

První z letošních novinek dánské značky Copland představuje integrovaný zesilovač CSA 100. Jeho hybridní konstrukce spojuje výhody polovodičů a elektronek, tedy v tomto případě jen duální triody.
Šéfkonstruktér Olé Møller, který společnost v polovině 80. let v Kodani založil, má pro elektronky slabost.

Potvrzují to i všechny komponenty v rubrice High Fidelity až doposud testované, ať už jde o sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem DAC 215 (S&V 9/17) nebo oba zesilovače: dělený CTA 305/CTA 506 (S&V 11/17) a integrovaný CTA 408 (S&V 2/19). Puristicky vzato, bez výjimky šlo o hybridní konstrukce, které však spojovalo zastoupení elektronek „větší než malé“. Zatímco jaro jedna vlaštovka nedělá, teplý analogový charakter zvuku jediná (byť tuplovaná) elektronka zprostředkuje, zvláště když jí v této audiulibé činnosti vypomohou tranzistory řízené elektrickým polem. To je koncept hybridní konstrukce, na níž staví integrovaný zesilovač CSA 100 i další připravované modely CSA 75 a CSA 150, jejichž typová čísla informují o výstupním výkonu jednoho kanálu do osmiohmové zátěže.

Komponent lze vybírat ve dvou provedeních čelního panelu z masivního hliníku, anodizovaného buď do černé nebo přírodní barvy. O precizním zpracování každého ujistí hned firemní logo a kruhová „ohrádka“ indikačních kontrolek, jež do bílého kovu vyhloubila CNC frézka. Veškeré ovládací prvky jsou z téhož materiálu.

Přes výkon jsou tranzistory

Tuhé šasi ze dvou přesně slícovaných ocelových profilů trůní na čtyřech vyšších hliníkových patkách, jež zajišťují dobrý přístup vzduchu ke dvěma větším otvorům, které najdeme v základně pod chladičem koncového stupně. Za kompaktní stolní rozměry CSA 100 vděčí promyšlenému vnitřnímu uspořádání s pomocnými „tišťáky“, i když vlastní zesilovač si vystačí s jedinou deskou plošných spojů. Tvrdý zdroj napětí má k dispozici robustní toroidní transformátor Noratel (700 VA) a baterii šesti filtračních kondenzátorů Nichicon s celkovou kapacitou 60 000 µF.

Zesilovač pracuje ve třídě AB se zápornou zpětnou vazbou. Vstupní obvod předzesilovače je osazený duální triodou 6922 americké firmy Electro-Harmonix, která se jinak specializuje na zesilovače a efekty k elektrickým kytarám. Tato elektronka pracuje s vysokým napětím v zapojení s maximální linearitou a realizuje pouze napěťové zesílení. Budící stupně jsou osazeny už zmiňovanými unipolárními tranzistory MOSFET, ale výkonový zesilovač pracuje v každém kanále s komplementární dvojicí výkonových tranzistorů ON Semiconductor (MJL3281A a MJL1302A), které se dělí o společný chladič (jeho tepelná kapacita je nadimenzovaná „tak akorát“, takže nelze přehlédnout tepelné čidlo, informující elektronickou ochranu o teplotě hustě žebrovaného hliníkového profilu). CSA 100 dokáže do osmiohmových soustav dodávat trvale výstupní výkon 2x 100 W, v případě poloviční zátěže pak 2x 180 W, což je ve střední poslechové místnosti výkonová rezerva postačující pro většinu reprosoustav. Zapojení dále zahrnuje sluchátkový zesilovač a phono předzesilovač pro gramofony s MM přenoskou, jež nejsou v této třídě pravidlem, i D/A převodník osazený osmikanálovým obvodem Sabre32 Reference ES9018 od americké firmy ESS Technology v duálním zapojení „quad mono“, které se ve stereu dělí o osm kanálů rovným dílem, což u digitálně-analogového převodu minimalizuje šum i zkreslení. D/A převodník na vstupu podporuje signály PCM do 192 kHz/24 bitů, ale ještě dál jde asynchronní port USB-B, který zvládá signály PCM až do rozlišení 384 kHz/32 bitů a k tomu i jednobitové streamy DSD. Osobní počítače pod Windows vyžadují instalaci ovladače, bez něhož se PC s Linuxem a „Macy“ obejdou.

Pověstná skandinávská čistota

Na čelním panelu zachovává středovou souměrnost vůči centrální sekci kontrolek většina ovládacích prvků. Velkým knoflíkem Source volíme mezi čtyřmi vstupy (Phono, symetrickým a dvěma nesymetrickými) a sekcí vstupů digitálních, které přepínají miniaturní relé. Digitální vstupy čítají koaxiální S/PDIF, dva optické, zmíněný port USB a ještě hostí případné rozhraní Bluetooth s podporou kodeku aptX HD (to je zde pouze volitelným příslušenstvím, které je pro vybíravější audiofily zbytné): konkrétní vstup je třeba nastavit malým otočným přepínačem Digital v levém dolním rohu, s nímž sousedí tři kontrolky (rozlišující mj. signály PCM a DSD). Druhý velký knoflík Volume s atypickou stupnicí na svém obvodu na hřídeli japonského potenciometru ALPS s přesným souběhem drah (doplněném kvůli dálkovému ovládání servem) reguluje úroveň hlasitosti. Tlačítko spínače Tape zapíná smyčku rekordéru, o čemž informuje miniaturní červená kontrolka v sousedství, další tlačítko Stby (de)aktivuje pohotovostní režim zesilovače (po zapnutí oranžová kontrolka On minutu bliká a zesilovač si tak vybírá čas, který potřebuje duální trioda k nažhavení elektrod). Jedinou čelní přípojkou je zdířka sluchátkového výstupu pro 6,35mm jack. Na přehledně uspořádaném zadním panelu převažují přípojky výše zmíněných vstupů, vesměs s pozlacenými kontakty zdířek či pinů (pragmaticky se vymyká port USB typu B, neboť u počítačových kabelů převažují konektory poniklované). Doplnit je třeba ještě výstup z předzesilovače a další, který patří monitorovací smyčce rekordéru. Vstup Phono má v sousedství robustní šroubovací svorku pro uzemnění gramofonu. Dva páry pozlacených výstupních terminálů si poradí s reproduktorovými kabely, jež končí holými vodiči větších průřezů i banánky. Výčet prvků završuje kolébkový síťový vypínač a třípólová zásuvka pro napájecí kabel. Výbava zahrnuje také štíhlý dálkový ovladač v hliníkovém těle.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Zesilovač doplnily třípásmové sloupy Bowers & Wilkins 703 S2 v alternaci s dvoupásmovými monitory Acoustic Energy AE500 a univerzální BD přehrávač Cambridge Audio CXU. Kabely byly značky XSymphony, signálové Pure Silver Fantasy a reproduktorové Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch Records, 2003), Dire Straits: Brothers In Arms / 20th Anniversary Edition (Vertigo, reed. 2005), Peter Gabriel: Up (Virgin, 2003) a Magdalena Kožená: Il giardino dei sospiri / Collegium 1704, dir. Václav Luks (Pentatone, 2019).

Netopýří ucho

Copland CSA 100 potěší transparentním přirozeným zvukem s teplým analogovým „puncem“. Díky muzikálnímu projevu jeho poslech baví napříč nejrůznějšími žánry od předklasické hudby po prog rock. Alfou a omegou je přirozená autorita, která začíná z gruntu u suverénní kontroly basů. Mezi další devizy patří přesná artikulace a výtečná dynamika. Samostatnou kapitolou je prokreslení středního pásma, které nezapře předzesilovač s elektronkou, protože lampy se k barvotvorným alikvótním tónům nechovají tak macešsky jako polovodiče. Výkonová rezerva postačí i náročnějším soustavám.

HODNOCENÍ

PRO: solidní výkonová rezerva; symetrický vstup; phono předzesilovač; precizní zpracování
PROTI: nic podstatného

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (9), obsluha (10), provedení (10)

PARAMETRY

 • Výstupní výkon: 2x 100 W (8 Ω), 2x 180 W (4 Ω)
 • Kmitočtový rozsah: 10 – 150 000 Hz (-3 dB)
 • Celk.harm. zkreslení <0,06 %
 • Odstup signál/šum >-90 dB (dle IHF-A)
 • Vstupy: symetrický, 2x nesymetrický, Phono (MM), 3x digitální (koaxiální, 2x optický), USB-B
 • Výstupy: 2x nesymetrické, (tape out, pre-out)
 • Příkon / Standy: max. 700 W / <0,5 W
 • Rozměry (š x v x h): 43,5 x 13,5 x 37 cm
 • Hmotnost: 14 kg

www.copland.dk/csa-100/

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek
 • Nádhera

  Tak tomu říkám klasika. Zvuk bude určitě super.
  Cena únosná. Za mne nejlepší kup za poslední léta.

  Reagovat 21.06.2020 11:29 od Hifista pokročilec

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga