Copland DAC 215

30.10.2017

Highendový víceboj

D/A PŘEVODNÍK, SLUCHÁTKOVÝ A ŘÍDÍCÍ ZESILOVAČ COPLAND DAC215       51 990,- Kč

Dánská značka Copland vyrábí highendové komponenty s mimořádným poměrem užitné hodnoty k ceně, což potvrzuje i DAC215, který v jediném kompaktním šasi sdružuje obvody D/A převodníku, sluchátkového i řídícího zesilovače.

Společnost, kterou založil v polovině 80. let v Kodani konstruktér Olé Møller, řeší primárně kvalitu a komponent jde do výroby v okamžiku, kdy to lépe udělat nelze, což platí pro obvodová řešení, v nichž obvykle nechybí elektronky, ergonomii i typický skandinávský design. Dvě provedení šasi na čtyřech odpružených patkách spojuje černě nastříkaný plášť z litého kovu. Čelní panel z masivního hliníku, do něhož číslicově řízená fréza vyhloubila „okénko“ i se štíhlými „žaluziemi“, kterými je dobře vidět nažhavené elektronky, můžeme vybírat anodizovaný v přírodní barvě kovu nebo černé.

Elektronky i hi-tech obvody

Po odkrytování přístroje zjistíme, že napájecí zdroj využívá zakázkově vyráběný toroidní transformátor Noratel s oddělenými sekundáry pro analogovou a digitální sekci, uchycený atypicky na pravé straně ke svislé přepážce, která současně zajišťuje stínění; filtrační baterii tvoří dohromady dohromady osm menších elektrolytů s celkovou kapacitou 27 600 µF, za níž by se nemusel stydět ani průměrný integrovaný zesilovač. Většinu obvodů soustřeďuje jediná deska plošných spojů, osazená technologií povrchové montáže (SMT), oddělený je koncový stupeň s párem dvojitých triod ECC88 či jejich ekvivalentů (testovaný exemplář měl na této pozici elektronky 6922 americké firmy Electro-Harmonix, specializované na zesilovače a efekty ke kytarám). Výstupní výkon nám dokumentace dluží, ale z maximálního napětí 8,5 V na výstupu sluchátkového zesilovače vyplývá, že vybudí i sluchátka s vysokou impedancí. D/A převodník je osazený osmikanálovým obvodem Sabre³² ES9018S od kalifornské firmy ESS Technology ve dvojitém diferenciálním zapojení, kdy každý kanál odpovídá koncepci „quad mono“, což zvyšuje kvalitu převodu i odstup signálu od šumu. „Hodiny“ disponují dvěma oscilátory s frekvencemi 44,1 a 48 kHz, takže kterákoli z podporovaných vzorkovacích frekvencí je vždy celočíselným násobkem, což pomáhá eliminovat jitter. Obvody diskrétně osazených analogových filtrů, jež pracují ve třídě A a byly původně vyvinuty pro firemní CD přehrávače, vynikají rychlostí a dynamikou. Mezi digitálními přípojkami se nabízejí tři vstupy (koaxiální a dva optické), jež podporují signály PCM až do 192 kHz/32 bitů, ale dál jde asynchronní, galvanicky oddělený port USB-B, využívající mikrokontrolér Atmel s architekturou ARM Cortex-M3, který u signálů PCM končí na vzorkovací frekvenci 384 kHz a přehrává jednobitové streamy DSD do 5,6 MHz (DSD128). Operační systémy macOS a Linux ovladač nepotřebují, ale u počítačů pod Windows ho musíme stáhnout a instalovat.

Kontrolky v matici

Šest miniaturních červených LED diod originálně indikuje některou z osmi vzorkovacích frekvencí, resp. vybraný ze dvou jednobitových streamů: v levém sloupci najdeme pod sebou kontrolky DSD, 48,0 a 44,1, v protilehlém pak tři násobitele (8, 4 a 2). Kovové knoflíky vybrané po stranách tak, aby optimálně padly mezi palec a ukazovák, slouží analogové regulaci hlasitosti (sluchátkového či řídícího) zesilovače a přepínání pěti vstupů (kromě zmíněných ještě linkového). Kromě sluchátkového výstupu pro 6,35mm jack (vlevo) a tlačítkového síťového vypínače na stejné pozici vpravo je třeba zmínit zajímavý ovládací prvek, kterým je miniaturní přepínač s páčkou a dalšími prvky z transparentního akrylátu, který vede světlo dvojbarevné indikační LED diody, jež po zapnutí bliká asi minutu, než se elektrody trochu nažhaví a „lampy“ jsou připravené k akci: v poloze AMP je zelené a v neoznačené červené, kdy jsou obvody zesilovače přemostěné a DAC215 slouží jako D/A převodník (proč v tomto režimu není deaktivovaný alespoň koncový stupeň s elektronkami je ale trochu záhadou). Širší konektivitě na zadním panelu odpovídají tři páry pozlacených konektorových zdířek cinch, jež kromě linkového vstupu patří výstupům z předzesilovače a právě D/A převodníku. Zvláštní zmínku zasluhuje masivní pozlacený cinch s delším krčkem na pozici koaxiálního digitálního vstupu. Napájecí šňůra se připojuje do třípólové zásuvky. Kdo by chtěl DAC215 využívat v roli předzesilovače, může ve výbavě postrádat dálkový ovladač, ale to je také jediné, co lze preciznímu komponentu vyrobenému v Dánsku vytknout.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Komponent Copland doplnily univerzální BD přehrávač Cambridge Audio CXU, připojený signálovými kabely XSymphony Pure Silver Fantasy, resp. optokabelem Cable 4 Optilink-Grey, a sluchátka Focal Elear v alternaci se zástupcem nižší kategorie Sennheiser Momentum Over-Ear. Jako testovací jsem vybral SACD Chick Corea: Rendezvous In New York (Stretch Records, 2003), Montserrat Figueras: Lux Feminæ (Alia Vox/Classic, 2006), Peter Gabriel: Up (Virgin, 2003), Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Naïve/Classic, 2005) a CD Rob Wasserman Trios (GRP, 1994).

Netopýří ucho

Copland DAC215 nabízí sluchátkový zesilovač s plným teplejším zvukem s výborně kontrolovanými basy a muzikálním projevem, který si udržuje nadhled i nad složitějšími nahrávkami. Mezi jeho pozitiva lze započítat rovněž čistou otevřenou artikulaci, výbornou dynamiku a štědrou výkonovou rezervu. „Druhé housle“ však v zapojení nehraje ani D/A převodník, který se mezi konkurencí ze střední třídy neztratí, takže kompaktní komponent výborně poslouží i v highendové aparatuře, která má osobní počítač za zdroj signálu. -pv-

HODNOCENÍ

PRO: špičkový D/A převodník; precizní provedení
PROTI: jako předzesilovač postrádá dálkový ovladač

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (9), provedení (10)

PARAMETRY

 • Výstupní výkon: neuvádí
 • Kmitočtový rozsah: 20 – 100 000 Hz (±0,5 dB)
 • Celk.harm. zkreslení <0,02 % (zes.), <0,004 % (DAC)
 • Odstup signál/šum: -90 dB (zes.), -120 dB (DAC)
 • Vstupy: linkový, 3x digitální (koaxiální, 2x optický), USB-B
 • Výstupy: linkový, z D/A převodníku, sluchátkový
 • Příkon:   25 W
 • Rozměry (š x v x h): 20 x 11,5 x 28 cm
 • Hmotnost:  3,8 kg

www:copland.dk/dac-205

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek
 • DAC

  Dobrý den,

  moc pěkný přístroj a zajímavá recenze.Podle ní jde o špičkový převodník.Sluchátový zesilovač zase až tak nepotřebuju.Zajímalo by mne srovnání,s převodníkem Wadia i122.který jste donedávna také nabízeli.

  Reagovat 30.10.2017 07:56 od Vlasta

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga