D/A převodník Cambridge Audio DacMagic Plus

01.06.2012

Do třetice všeho audiofilského

D/A PŘEVODNÍK CAMBRIDGE AUDIO DACMAGIC PLUS     11 990 Kč

Značka Cambridge Audio přišla s dalším modelem D/A převodníku DacMagic, který je s dovětkem Plus ještě flexibilnější. Kromě fenomenálního zvuku nabízí své služby také jako sluchátkový a řídící zesilovač.

Londýnská firma představila první model D/A převodníku DacMagic v 90. letech, ale na zavedenou značku navázala s komponentem pozměněné koncepce až v roce 2009 (S&V 2/09). Hlavní odlišnost spočívala v užití časově proměnné filtrace ATF (Adaptive Time Filtering), který pro značku Cambridge Audio vyvinula švýcarská společnost Anagram Technologies. Novou generaci ATF2 využívá DacMagic Plus společně s nejvyšším modelem firemního CD přehrávače azur 851C (S&V 4/12). Ve „starém železe“ však neskončil ani předchozí DacMagic, z nehož vychází aktuální, cenově dostupnější model DacMagic 100 (za 6 990 Kč).

Vysoká technologická

Designem čelního panelu z broušeného hliníku připomíná DacMagic Plus, který se vyrábí v černém a stříbrném provedení, komponenty z řady azur: bázi má však poloviční a kompaktní šasi z ocelového plechu lze postavit i na bok, do pryžového „lůžka“. To najdete v příslušenství vedle čtyř samolepicích pryžových podložek a externího síťového adaptéru, se kterým se rušivé elektromagnetické pole transformátoru ocitá daleko od analogových i digitálních obvodů D/A převodníku. Nejvýraznější odlišností je na čelním panelu knoflík Volume, který ovládá nejenom úroveň výstupu sluchátkového, ale na zadním panelu také nesymetrického, respektive symetrického: DacMagic Plus totiž poslouží jako zesilovač sluchátkový i řídící: pro aktivní reprosoustavy nebo (možná častěji) samostatný koncový stupeň. Na čelním panelu jinak najdete téměř všechny ovládací prvky (výjimkou je kolébkový síťový vypínač, který nahmátnete vpravo na zadním panelu) a modré LED diody, indikující zařazený vstup, filtr i vzorkovací kmitočet (ze sedmi se nedostalo pouze na méně běžné hodnoty 32 a 176,4 kHz).
O vysoké flexibilitě nové verze D/A převodníku svědčí zadní konektorové pole, dva digitální vstupy (každému slouží buď koaxiální nebo optická přípojka, jako jediné si poradí i s méně častou příchozí vzorkovací frekvencí 176,4 kHz), port USB typu B poslouží nejčastěji hudební knihovně na pevném disku PC, druhý konektor USB typu A slouží potřebám bluetoothového audio adaptéru BT 100 (za 2 590 Kč), umožňujícímu bezdrátový přenos hudby ze smartphonů, notebooků a jiných kompatibilních zařízení: podporuje jak standardní kodek SBC, tak i „highendový“ apt-X, kdy se kvalita připojení blíží kabelovému. Výstupy lze volit jak mezi symetrickým a nesymetrickým, tak i ze dvou digitálních, koaxiálnímu alternuje ještě optický.

Převod více než sofistikovaný

Stejně jako předchozí model používá také DacMagic Plus duální D/A převodníky Wolfson WM8740 v diferenciálním zapojení. Signál je dále zpracováván obvodem Analog Devices ADSP-21261, který patří do třetí technické generace digitálních signálových procesorů SHARC, který eliminuje zkreslení typu jitter, což se příznivě projeví především ve spojení s osobními počítači. U digitálního filtru lze vybírat ze tří průběhů digitálního filtru, s fází lineární (Lin Ø), minimální (Min Ø) a strmým náběhem (Steep), přičemž jde o jemné zvukové nuance a volba záleží na gustu posluchače i charakteru nahrávky. Na analogové straně DacMagic Plus používá Besselův filtr, který platí za nejvíce tlumený aktivní filtr, ale v okolí kritické frekvence je závislost fáze na frekvenci lineární. Trumfem je samozřejmě zmíněný systém ATF2: dynamicky se přizpůsobuje složitosti vstupního signálu s rozlišením od 16 bitů výše a sedmi možnými vzorkovacími kmitočty od 32 kHz do 96 kHz, který interpoluje na čtyřiadvacetibitový se vzorkovacím kmitočtem 384 kHz. To už se dostáváme do blízkosti audiofilské domény, vyhražené jinak pouze diskům DVD-Audio a zvláště SACD.

Pavel Víšek


Na čem se testovalo?

Denon DCD-725 jako CD transport doplnily integrovaný zesilovač Audiomat Arpège référence 10 R.C. a reprosoustavy Klipsch K-17B. Sekci sluchátkového zesilovače prověřila sluchátka Nokia Monster WH-930. Kabeláž byla značky Xsymphony, signálová Pure Silver Fantasy a reproduktorová Omega Hybrid, jen DacMagic Plus s DCD-725 propojil digitální signálový kabel van den Hul Digi-Coupler Hybrid. Z testovacích disků vyjímám CD Beethoven: Piano Concerto No. 5, Barbra Streisand: Love Is The Answer (Columbia/Sony Music, 2009), John Williams: Schubert / Giuliani (Sony Classical, 1999) a CD-SHM Chick Corea & Gary Burton: Crystal Silence (ECM/Universal Music Japan, reed. 2008).

Netopýří ucho:

S převodníkem DacMagic Plus, který se hodí pro upgrade staršího CD přehrávače, získává hudba na jemných detailech i na dynamice, přičemž zvukový ideál odpovídá moderním remasteringům: je pravdivý, v pravém slova smyslu high fidelity, protože rezignuje na líbivost za každou cenu. Zážitkem je „objevování“ důvěrně známých nahrávek, které jsou bohaté na barvotvorné vyšší harmonické. Pokud uvažujete o koupi sluchátkového zesilovače (hraje fakt skvěle), dostanete špičkový D/A převodník skoro „za hubičku“. -pv-

Hodnocení:

vynikající (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (9), provedení (10)

Proč ho koupit?

PRO:  posouvá zdroje digitálního signálu do highendových výšin
PROTI:  nic, nejpohodlnější uživatelé by zřejmě uvítali dálkový ovldač

CAMBRIDGE AUDIO DACMAGIC PLUS

  • kmitočtový rozsah: 20 – 20 000 Hz (±0,1 dB)
  • celk. harm. zkreslení <0,001 % (1 kHz, -10 dBFs)
  • odstup signál/šum:  -112 dBr
  • vstupní vzork. frekvence: 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz, 88,2 kHz, 96 kHz, 176,4 kHz, 192 kHz
  • přípojky vstupy:  2x digitální (buď koaxiální či optický), 2x USB (typ B ve verzi 2.0, typA ve verzi 1.0 pouze pro BT 100;
  • výstupy: symetrický, nesymetrický, sluchátka
  • příkon: 12 W
  • rozměry: (š x v x h) 21,5 x 5,2 x 19,1 cm
  • hmotnost: 1,2 kg (bez síťového adaptéru)

www.cambridgeaudio.com

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

31.08.2023

Electrocompaniet AW 800 M

U příležitosti 50. výročí založení firmy a 25 let od uvedení legendárního zesilovače AW600 NEMO na trh představili konstruktéři společnosti Electrocompaniet zbrusu nový model referenčního zesilovače, AW 800 M. 

... více

25.08.2023

MoFi SourcePoint 8 ocenila EISA

Reprosoustavy SourcePoint 8, nejnovější počin renomovaného konstruktéra Andrewa Jonese, který je pečlivě vytvořil tak, aby ztělesňovaly stejnou akustickou DNA jako uznávaný model SourcePoint 10, nabízí téměř stejnou zvukovou kvalitu jako jejich větší sourozenec, ale v kompaktnějším provedení.

... více

02.08.2023

SACD přehrávač Audia Flight FLS 20

Nový model SACD přehrávače FLS 20 byl dotažen k naprosté dokonalosti a díky mimořádné přesnosti čtení disků a přenosu vysoce kvalitního signálu do audio řetězce, představuje referenční zdroj pro reprodukci oblíbených nahrávek.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga