Dělený CD/SACD přehrávač EMM Labs TX2/DA2

24.03.2017

Reference referencí

DĚLENÝ PŘEHRÁVAČ EMM LABS Z CD/SACD TRANSPORTU TX2 A D/A PŘEVODNÍKU DA2                 (790 000,- Kč 790 000,- Kč)

Absolutní špičku nejen mezi D/A převodníky představuje produkce společnosti EMM Labs. Její vlajkovou loď v kategoriích profi techniky a highendu aktuálně představuje dělený přehrávač, který tvoří SACD/CD transport TX2 a stereofonní D/A převodník DA2, pracující s šestnáctinásobně převzorkovaným signálem SACD.

O společnosti, jež vznikla v roce 1998 v milionovém Calgary, jsme shodou okolností poprvé psali v souvislosti s testem staršího děleného SACD přehrávače TSD1/DAC2 (S&V 6/09). K audiofilskému optickému disku má totiž šéfkonstruktér značky Ed Meitner osobní vztah, protože pro společnosti Philips a Sony vyvinul první multikanálový systém pro přehrávání formátu DSD a pomohl tak diskům SACD do zvukové reality. D/A převodníky EMM Labs ostatně používají vyhlášená nahrávací i masteringová studia, mezi jinými londýnská na Abbey Road a zámořská, spolupracující s labely Chesky Records, Mobile Fidelity Sound Lab a Telarc, se kterým také Meitner v roli zvukového mistra i systémového inženýra spolupracoval na stovce alb. V naší dekádě se však věnuje hlavně zdokonalování svých konstrukcí, což nelze u „dělence“ TX2/DA2 přeslechnout. Oba komponenty mají stejně velká šasi z masivního hliníku (vždy na třech odpružených nožkách), když zvláště do čelních panelů vyhloubila firemní loga a typová čísla (i miniaturní grafické ikonky u tlačítek základních funkcí TX2) číslicově řízená fréza. Shodné jsou i monochromatické inverzní LCD displeje s velkými, dobře čitelnými znaky, u nichž lze regulovat jas ve čtyřech úrovních, případně zobrazovač vypnout. Přístroje, které se vyrábějí v Kanadě, lze vybírat ze dvou provedení, v hliníku anodizovaném do přírodní barvy kovu, která ve střední části ustupuje titanově hnědé, případně pouze černém.

Bez patentů ani ránu

SACD/CD transport TX2 (počítá se jen s limitovanou sérií 30 kusů) využívá centrálně umístěnou mechaniku japonské firmy Esoteric (její umístění umožňuje optimální oddělení napájecích a řídících obvodů od signálových jejich polohou.), která je s ohledem na minimální přenos vibrací umístěna pod „okénkem“ zmiňovaného displeje, bezprostředně nad základnou; nízký, ale také velice tuhý polymerový podavač disků vyjíždí skoro nadoraz, takže manipulace s disky nevyžaduje zvláštní obezřetnost. Mechanika pracuje velice tiše. Vysokorychlostní asynchronní technologie MFAST (Meitner Frequency Acquisition System) přenáší načtená data do vyrovnávací paměti, aby je tak oddělila od původního zdroje a jitter tak eliminovala úplně. Aktuální generace digitálního zvukového procesoru MDAT2 (Meitner Digital Audio Translator) přepočítává digitální stream až na 45 nebo 49 MHz (záleží, zda původní signál vychází ze vzorkovací frekvence 44,1 nebo 48 kHz), což odpovídá výše zmiňovanému šestnáctinásobně převzorkovanému signálu z SACD (DSD1024), na tuto úroveň se samozřejmě převzorkovává i signál PCM z kompaktních disků. K ovládání základních funkcí transportu jsou určena čtyři zapuštěná tlačítka na čelním panelu vpravo nahoře. Na minimalisticky uspořádaném zadním panelu najdeme dva digitální výstupy: vysokorychlostní přenos dat z disků SACD ve formátu DSD umožňuje výhradně firemní přípojka EMM OptiLink, u níž také propojovací optický kabel galvanicky odděluje TX2 od DA2 a vylučuje tak jakékoli nežádoucí interference; exportu signálů PCM slouží druhá přípojka AES/EBU pro konektor XLR. Konektorová zdířka External In umožňuje připojení externího systému dálkového ovládání, sériové rozhraní RS-232 přijde vhod kupříkladu při integraci komponentu do systému inteligentního řízení domácností a servisního portu USB typu B si nemusíme všímat. Dále už zbývá zmínit pouze „kombo“ kolébkového síťového zesilovače ve společnosti třípólové zásuvky pro napájecí šňůru.

Centrála pro digitální zdroje

D/A převodník DA2 stejně jako TX2 disponuje nejnovější technologií převzorkování MDAT2 (zde samozřejmě i pro další zdroje digitálního signálu), takže oba komponenty zachovávají fázovou a frekvenční integritu původního signálu. Přepočítaná data následně zpracovávají dva patentované D/A převodníky v diferenciálním zapojení MDAT (Meitner Digital to Analog Converter), osazené diskrétními součástkami. Mimořádně přesné řídící „hodiny“ MCLK (Master Clock) zajišťují bezchybné časování celého procesu. Čelní panel svým uspořádáním odpovídá SACD/CD transportu TX2, pouze na pozici podavače mechaniky je rozmístěno pět podlouhlých tlačítek, jež slouží k přepínání některého ze sedmi vstupů (Input), krátkodobému „umlčení“ komponentu (Mute), invertování polarity na pinech analogových symetrických výstupů (Polarity) a aktivaci interaktivního Menu na displeji, který slouží jen k nastavení jeho parametrů, konkrétně jasu a kontrastu, i k vlastnímu uspořádání pořadí vstupů.. Větší uživatelský komfort samozřejmě nabízí dálkový ovladač v hliníkovém těle. Jinak není bez zajímavosti, že v dokumentaci se značka EMM Labs už tradičně nezatěžuje uváděním zkreslení nebo odstupu signálu od šumu, protože svá řešení považuje za bezkonkurenční i v kategorii profesionální techniky. Portfolio vstupů na zadním panelu nezapře, že s D/A převodníkem se nepočítá pouze pro zpracování signálu z TX2: kromě EMM OptiLinku a AES/EBU jsou zde k dispozici dva koaxiální, dva optické a USB Audio (typu B) pro připojení osobního počítače, jež podporují vzorkovací frekvence od 44,1 do 192 kHz v PCM formátu z datových úložišť nebo streamu, přes USB pak PCM až do 384 kHz, DSD do DSD128 i DXD (352/384 kHz).. Přípojky External In a RS-232 mají stejnou funkci jako u TX2 a ani zde nechybí třípólová zásuvka s kolébkovým síťovým vypínačem.
Pavel Víšek

Netopýří ucho

Co se týče „rezidenčních“ disků SACD, sotva z nich jiný (dělený) přehrávač vytáhne víc. Zajímavé však je, že stále sice posloucháme důvěrně známé nahrávky (tento pocit kupříkladu u vyšších modelů „softwarových“ D/A převodníků Chord Electronics překvapivě mizí), ovšem jejich čistota, „timming“ a makro- i mikrodynamika jsou jindy neslýchané. Referenční zvuk nemá zažitý charakter digitální ani analogový, promlouvají jen samotná hudba ruku v ruce s kvalitou konkrétní nahrávky. Informace o jejím prostoru jsou absolutní, ale zapomeňme na chladnou studiovou analytičnost. „Dvojče“ TX2/DA2 si své posluchače nenásilně podmaní, vyladěná stereofonní aparatura je samozřejmě podmínkou nutnou. Ultimátní řešení pro optické disky? Ano a nejen pro optické disky! 

Na čem se testovalo

Test proběhl v poslechové místnosti společnosti Tykon v Ostravě, kde soustavy doplnily předzesilovač Bespoke Audio, výkonový zesilovač Audia Flight Strumento No. 4 a dělený SACD/CD přehrávač emm Labs TX2/DA2. Veškerá kabelaž byla značky Acrolink. Jako testovací jsem vybral SACD Deep Purple: Machine Head (EMI, reed. 2002), Montserrat Figueras: Lux feminæ (Alia Vox/Classic, 2006), Henryk Górcki: Symphony No. 3 (naïve/Classic, 2006), Mahavishnu Orchestra: Birds Of Fire (Audio Fidelity-Columbia, reed. 2015) a Yes: Close To The Edge (Audio Fidelity-Atlantic, reed. 2012).

HODNOCENÍ

PRO: využití pro celou škálu digitálních zdrojů; maximalistické provedení
PROTI: vzhledem k výjimečnosti komponentů a jejich zpracování není cena právě lidová

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), ovládání (10), provedení (10)

TECHNOLOGIE ZÍTŘKA

PARAMETRY

TX2

Přehrává: SACD, CD, CD-R/RW
Výstupy: EMM OptiLink, AES/EBU, Digitální rozhraní: RS-232, USB
Příkon max.: 40 W
Rozměry (š x v x h): 43,8 x 16,1 x 40 cm
Hmotnost: 17 kg

DA2

Vzorkovací frekvence: PCM do 192 kHz; jen USB: PCM do 384 kHz, do DSD128, DXD (352/384 kHz)
Celk. harm. zkreslení: neuvádí
Odstup signál/šum: neuvádí
Vstupy: EMM Optilink, AES/EBU, USB-B, 2x koaxiální, 2x optický;
Výstupy: symetrický, nesymetrický
Příkon max.: 30 W
Rozměry (š x v x h): 43,8 x 16,1 x 40 cm
Hmotnost: 17,2 kg

www.emmlabs.com/pdf/brochures/DA2_Brochure.pdf

www.emmlabs.com/pdf/brochures/TX2_Brochure.pdf

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

24.04.2024

Cambridge EVO 150 DeLorean

Cambridge Audio představilo limitovanou edici oblíbeného a oceňovaného All-in-One přehrávače EVO 150, inspirovanou designem ikonického sportovního vozu DeLorean DMC-12, kterou nabídne v omezené sérii 1000 ks.

... více

01.02.2024

Cambridge Audio CXN 100

Obvody nového přehrávače byly přepracovány tak, aby mohly využívat 32bitový D/A převodník ESS ES9028Q2M SABRE32.Konstruktérům se podařilo významně zjednodušit signálovou cestu a vyladit kvalitu reprodukce tak, aby mezi posluchačem a originální nahrávkou nestálo nic v cestě.

... více

29.11.2023

Monobloky Electrocompaniet AW 300 M

Zesilovač poskytuje výkon 300 W do 8 ohmů. Zajišťuje tak bezkonkurenční kvalitu reprodukce, v elegantním a kompaktním provedení, s nezaměnitelným designem společnosti Electrocompaniet.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga