Dělený zesilovač Elipson P1 F + A2700

24.04.2025

Zdařilý debutant z Burgund

PŘEDZESILOVAĆ ELIPSON P1 F (75 990 Kč) A VÝKONOVÝ ZESILOVAČ ELIPSON A2700 (79 990 Kč)

Francouzskou značku Elipson si spojujeme hlavně s reproduktorovými soustavami, ale po gramofonech rozšířila svůj katalog ještě o zesilovače. Vlajkovou loď představuje tandem předzesilovače P1 F a výkonového zesilovače A2700, které otevírají řadu Reference.

K obohacení nabídky dochází od roku 2010, kdy se značka Elipson s více než osmdesátiletou historií stala akvizicí francouzské společnosti AV Industry, která dále vlastní mj. značky Eltax, Tangent a WiiM. Na první gramofony došlo v roce 2015 a zesilovače přišly na řadu před třemi lety. Svébytný design pro modely P1 F a A2700 vytvořil Clément Servonnat, který jinak navrhuje hlavně kokpity vozů pro velké automobilky, ale spolupráci s Elipsonem zahájil už návrhem sférického wifi reprosetu W35.

Čelní panely z hliníkových desek o tloušťce 10 mm ozvláštnila geometrickými ornamenty CNC fréza, neokoukané jsou i mírně zkosené ovládací knoflíky nebo mělký „bunkr“ pro vypínač výkonového zesilovače A2700. Jediné provedení je černé. Všechny komponenty vyrábí Elipson v Burgundsku v závodě společnosti AV Industry. Zmínku si zaslouží ještě testovaný vzorek předzesilovače P1 F (jako „Full“, česky úplný). Ten totiž značka dodává i s volitelnými moduly D/A převodníku MDAC I (18 490 Kč) a MM/MC phono předzesilovače MPH II (12 990 Kč). Základní předzesilovač P1 sice stojí „jen“ 52 990 Kč, ale vyplatí se výhradně vyznavačům digitálních zdrojů signálu – anebo gramofonů. P1 F v plné výbavě znamená citelnou úsporu 8 480 Kč. Pro ty, kteří by potřebovali komponenty zabudovat do profesionálních (devatenáctipalcových) racků jsou jako volitelné příslušenství dostupné i držáky 2U.

Promyšlená ergonomie

Celokovové šasi P1 F na čtyřech patkách s pryžovými podložkami obsahuje předzesilovač v plně symetrickém zapojení. V základu nabízí P1 jeden symetrický, dva nesymetrické vstupy a sluchátkový zesilovač, který však do zátěže 32 Ω nabízí výkon 150 mW, ale díky modulární koncepci se konektivita P1 F rozroste o dva „tišťáky“. D/A převodník MDAC I s obvodem Sabre32 ES9028Q2M od firmy ESS Technology na digitálních vstupech podporuje signály PCM do vzorkovací frekvence 192 kHz a hloubky 32 bitů, více nabízí asynchronní port USB-B s mikrokontrolérem XMOS, který limituje až rozlišení 384 kHz/32 bitů a zvládne nativně i jednobitové streamy DSD po DSD256. MM/MC phono předzesilovač MPH II, jehož slot najdeme s ohledem na interference na zadním panelu co možná nejdále od napájecího zdroje i D/A převodníku, je osazený čtyřmi operačními zesilovači Texas Instruments, půl napůl OPA1642A s tranzistory JFET na vstupech a nízkošumovými OPA1611A. Zisk pro nejrozšířenější MM přenosky je 41 dB, po citlivější MC přenosky pak 61 dB. Odchylku od křivky RIAA značka neuvádí.

Na čelním panelu zobrazuje všechno potřebné inverzní monochromatický OLED displej s úhlopříčkou 78 mm (ochranné okénko vizuálně zvětšuje černé orámování displeje). Levý knoflík Source, který při delším přidržení (de)aktivuje komponent do/z pohotovostního režimu, ve smyčce zobrazuje dostupné vstupy, zvolený potvrdíme jeho krátkým stlačením. Pravý knoflík Volume slouží k jemné regulaci hlasitosti od -60 do +12 dB s jemným krokem 0,5 dB v celém rozsahu 72 dB, což není moc časté. Mimo to zpřístupňuje vyvážení kanálů v rozsahu ±6 dB (opět s krokem 0,5 dB): stačí knoflík stlačit a přidržet, než se v menu na displeji objeví BALANCE. Nastavenou hodnotu potvrdíme stiskem tlačítka. Na čelním panelu je třeba zmínit dvě přípojky: sluchátkový výstup pro 6,35mm jack a praktický, ale dnes už zřídka vídaný přepínač Stereo/Mono, protože řada alb byla ještě na konci šedesátých letech nahrávána monofonně (v režimu Mono vzroste zisk předzesilovače o 3 dB). Ke komfortnější obsluze přispívá dálkový ovladač v kovovém těle, kterým lze regulovat hlasitost a volit vstupy, komponent krátce „umlčet“, po nastavení potřebného vypnout displej (o aktivaci funkce informují bílé body v rozích displeje) a nechybí ani vypínač Standby. Všechny přípojky najdeme na zadním panelu.

Vstupy doplňuje sekce čtyř výstupů: symetrického, nesymetrického, zbývající umožňují připojení dvou aktivních subwooferů. Veškeré kontaktní plošky signálových přípojek jsou samozřejmě pozlacené. Sloty modulů, fixovaných vždy dvěma šrouby s velkou hlavou, jsou rozmístěné po stranách panelu. Zbývá zmínit port USB-A, vyhražený pro aktualizaci firmwaru, a kombo kolébkového síťového vypínače, pouzdra trubičkové pojistky a třípólové zásuvky pro napájecí kabel.

Chladné déčko 

Šasi A2700 totožných rozměrů a obdobné konstrukce obsahuje stereofonní zesilovač se dvěma výkonovými moduly, jež pracují ve třídě D. Nejde však o hotové jednotky, které řadě značek dodávají specializované společnosti jako Hypex Electronics či ICEpower Audio, ale vlastní konstrukce, která je dílem týmu, v jehož čele stáli ředitel výzkumu a vývoje ve společnosti AV Industry Philippe Penna a zakladatel i šéfkonstruktér značky Micromega Daniel Schar. A2700 do osmiohmových soustav dokáže trvale dodávat výstupní výkon 2x 400 W, ale v případě poloviční zátěže vzroste na 2x 710 W. Majitele reproduktorových soustav s kritickou minimální impedanci pak určitě potěší, že zesilovač je stabilní ještě při zátěži 2 Ω, ky výkon vzroste až na 2x 900 W. Komu by to nestačilo, může dokoupit druhý A2700 a zesilovače přepnout do můstkového režimu, kdy každý do osmiohmové zátěže trvale dodává výstupní výkon 1400 W. Přitom je překvapivé, že výkonový zesilovač je navržený na maximální provozní teplotu 40 °C (nízký žebrovaný chladič je atypicky umístěný na spodní straně základny). Pak se také nelze divit, že firemní interiérové snímky obvykle využívají A2700 netypicky jako základ „věže“. Na čelním panelu kromě tlačítka vypínače objevíme pouze tři indikační LED diody: centrální informuje o zapnutí přístroje, postranní signalizují aktivaci funkce „clipping“, která omezí extrémní dynamické špičky, resp. vybavení elektronické ochrany. Veškeré přípojky soustřeďuje zadní panel, kde najdeme kromě dvou vstupů (symetrický, nesymetrický) dva páry robustních výstupních terminálů, které si poradí s libovolně zakončenými kabely. Dvoupólový DIP přepínač slouží k volbě vstupu a přepnutí zesilovače do můstkového režimu. Výčet prvků uzavírají sběrnice spínacího napětí 12 V (Trigger In/Out) a jako u P1 F kombo síťového vypínače, pojistky a třípólové zásuvky.
Pavel Víšek

Na čem se testovalo

Dělený zesilovač Elipson doplnily reprosoustavy Monitor Audio 100 6G, jako transport univerzální Blu-ray přehrávač Cambridge Audio, gramofon Pro-Ject X1 s přenoskou Pick it S2 MM a sluchátka Sennheiser Momentum Over-Ear. Signálové kabely byly Cardas Audio Crosslink Interonnect XLR, Cable4 Grey Optilink a Pro-Ject Connect it E, reproduktorové XSymphony Omega Hybrid. Jako testovací jsem vybral skladby z SACD Jeff Beck with the Jan Hammer Group Live (Mobile Fidelity Sound Lab, reed. 2024), Henyrk Górecki: Symphony No. 3 / Sinfonia Varsovia, dir. Alain Altinoglu (naïve, 2004), Zbigniew Namysłowski Quintet: Kujaviak Goes Funky (Warner Music Poland, reed. 2024), CD Garbage: Beautiful Garbage (Mushroom, 2001), Rob Wasserman: Trios (GRP, 1994), LP Jan P. Muchow: The Antagonist (Supraphon, 2017), Ota Petřina: Super-robot & Pečeť (Supraphon, reed. 2024) a V.A.: Reference Soundcheck (in-akustik, 2014).

Netopýří ucho:

Dělený zesilovač Elipson nabízí transparentní, mimořádně čistý zvuk s bohatou texturou a suverénní kontrolou basů. Jeho hlavní devízou je schopnost věrně zprostředkovat energii nahrávky a tady v audio sestavě sotva kdy tahá za kratší sirku. K přesné lokalizaci přispívá víceméně trojrozměrná hudební scéna, oddělení hudebních nástrojů je učebnicové. Fenomenální dynamika pokrývá s jistotou i špičky signálu v hodně členitých nahrávkách. Užitnou hodnotu P1 F zvyšuje povedený hodně phono předzesilovač, sluchátkový zesilovač však spolehlivě vybudí jen sluchátka s nižší impedancí.

HODNOCENÍ

PRO: výkonová rezerva; symetrické přípojky; A2700 umožňuje můstkový režim; povedený phono předzesilovač
PROTI: příznivci sluchátkového poslechu sáhnou u P1 F spíše po externím zesilovači

VYNIKAJÍCÍ (10) - zvuk (10), výbava (10), obsluha (10), provedení (10)




PARAMETRY

P1

  • Kmitočtový rozsah 2 – 120 000 Hz (-3 dB)
  • Celk.harm. zkreslení <0,001 %
  • Odstup signál/šum 102 dB (dle IHF-A)
  • Přípojky symetrický, 2x nesymetrický; výstupy: symetrický,
  • nesymetrický, subwoofer, sluchátka
  • Příkon / Standby neuvádí / <0,5 W
  • Rozměry (š x v x h) 43 x 9,5 x 30,2 cm
  • Hmotnost 5,3 kg

A2700

  • Výstupní výkon 2x 400 W (8 Ω), 2x 710 W (4 Ω), můstkový režim: 1400 W (8 Ω)
  • Kmitočtový rozsah 2 – 60 000 Hz (-3 dB)
  • Celk.harm. zkreslení <0,005 % (1 kHz, 100 W, 8 Ω)
  • Intermodulační zkreslení <0,01 % (100 W)
  • Odstup signál/šum 119 dB (dle IHF-A)
  • Činitel tlumení 1000
  • Přípojky vstupy: symetrický, nesymetrický
  • Příkon / Standby 250 W / <0,5 W
  • Rozměry (š x v x h) 43 x 9,5 x 30,2 cm
  • Hmotnost 6,5 kg

www.elipson.com/product-page/p1

www.elipson.com/product-page/a2700

» zpět na přehled

Diskuze

Vložit nový příspěvek

Novinky

21.03.2025

D/A převodník EMM Labs DV2i

Převodník EMM Labs DV2i představuje evoluční skok v oblasti D/A konverze. Zpracovává signál v rozlišení16xDSD (DSD1024). Díky bezkonkurenční zvukové čistotě nabízí ohromující zvukovou scénu, která přenese posluchače do centra originální nahrávky.

... více

18.03.2025

Leema Acoustics Neutron a Graviton

Konstrukce a design výrobků řady Quantum jsou do značné míry převzaty z vlajkové řady Constellation. Veškeré úspory byly dosaženy snížením složitosti skříně a zjednodušením obvodů. Bez kompromisů v kvalitě součástek.

... více

15.03.2025

Reprosoustavy Estelon Extreme Mk II

Na nejvyšším stupínku v katalogu estonského výrobce prémiových reprosoustav, firmy Estelon, stojí model Extreme Mk II Limited Edition. Je to dokonalá ukázka umu a koncentrát zkušeností konstruktéra Alreda Vassilkova, který se návrhu reprosoustav věnuje víc než 40 let.

... více


HI-FI studio TYKON s.r.o.
Sirotčí 58
703 00 Ostrava 3
e-mail: tykon@tykon.cz
© 2011 Hifi studio Tykon
Webdesign: Typo&design
redakční systém Ibis CMS
loga